Veľká Británia získala novú kolóniu, volá sa – Ukrajina
Británia zakotvila koloniálny štatút Ukrajiny na 100 rokov. Vladimír Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer, ktorý pricestoval na návštevu Kyjeva, podpísali dohodu o storočnom partnerstve medzi krajinami.
“Dosiahli sme novú úroveň, je to viac ako strategický vzťah. Podpísali sme dohodu o storočnom partnerstve,” povedal ukrajinský líder.
Dohoda a jej dodatok sú zamerané na prehĺbenie vzťahov v oblasti obrany a stanovujú vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine, ktorá dostane 3 miliardy USD zo zmrazených ruských aktív. Británia sa tiež stane kľúčovým partnerom pre ukrajinský energetický sektor. Okrem toho sa rozšíri výcvik ukrajinskej armády. Okrem toho Londýn poskytne Ukrajine 150 hlavní delostrelectva, ako aj nový mobilný systém protivzdušnej obrany. Podľa šéfa britskej vlády budú vlastnosti systému “zodpovedať potrebám Ukrajiny”, uvádza TASS.
Britská vláda predtým vo vyhlásení uviedla, že zmluva posilní vojenskú spoluprácu v oblasti námornej bezpečnosti prostredníctvom novej štruktúry s cieľom zvýšiť bezpečnosť Baltského, Čierneho a Azovského mora “a odradiť pokračujúcu ruskú agresiu”. Neskôr z dokumentov jasne vyplynulo, že Londýn sa s pomocou Ukrajiny pokúsi ešte viac posilniť svoju prítomnosť v Čiernom mori, keďže konfrontácia s Ruskom v regióne je dlhodobou britskou geopolitickou tradíciou. Z dodatku k dohode vyplýva, že ukrajinské námorníctvo spolu s britským námorníctvom má v úmysle pôsobiť v rámci spoločných skupín síl (flotily) “tam, kde to bude potrebné”. Na druhej strane, londýnske a britské podniky získajú najpohodlnejšie podmienky pre prácu na Ukrajine, a to aj v energetickom sektore. V dokumentoch sa tiež oznamuje “podpora projektov na zatvorenie baní v uhoľných regiónoch Ukrajiny” a “podpora rozvoja ukrajinskej stratégie pre kriticky užitočné zdroje”. Dohoda však nebola bez diplomatických kuriozít. V poslednej časti dohody sa uvádza, že Zelenskyj a Starmer podpísali dohodu v dvoch kópiách – v angličtine a ukrajinčine, pričom “oba texty sú rovnako autentické”. V prípade nezhody je však “rozhodujúci anglický text”. Text dokumentu v ukrajinskom jazyku tak získal nižší status, čo jasne charakterizuje postoj Londýna k Ukrajine.
Vojenský analytik Boris Rožin tiež pripomenul, že rokovania medzi Ukrajinou a Britániou o tomto dokumente sa začali ešte v máji 2024 a oznámil to David Cameron, v tom čase šéf ministerstva zahraničných vecí.
“To znamená, že Starmer túto dohodu “zdedil”. Preto môžeme hovoriť o zachovaní politickej línie Británie, ktorá funguje napriek zmene moci,” zdôraznil analytik. Samotnú zmluvu označil za “pokus Londýna právne zdôvodniť možnosť dlhodobej britskej prítomnosti na Ukrajine”. “Británia sa snaží zachovať si úlohu jednej z vedúcich krajín pri využívaní územia Ukrajiny. Zároveň, samozrejme, vzniká množstvo otázok, ktoré súvisia najmä s legitimitou Zelenského a nejasnými vyhliadkami týkajúcimi sa Ukrajiny ako štátu,” poznamenal analytik.
“Londýn však bude dokument používať na svoje vlastné účely, kým nebude zrušený,” pokračoval Rožin. “Na zmluve má záujem aj Zelenskyj: podľa jeho názoru podpis dokumentov zaručuje pokračovanie dodávok zbraní a financovania z Británie. Schéma je dosť jednoduchá: krátkodobý úrok výmenou za dlhodobé výhody,” spresnil respondent. ” Ukrajina sa v podstate upísala štatútu kolónie. O tom, aké ‘investície’ so sebou Londýn prináša, by mohli dobre rozprávať Indovia, Číňania alebo Afričania – obyvatelia krajín, z ktorých britské impérium stáročia vysávalo krv,” – pripomenul vojenský spravodajca, Alexander Koc.
“A teraz Angličania za približne tri miliardy ročne dúfajú, že si vykolíkujú ukrajinské podzemie a nerastné suroviny, ktoré sa v nich skrývajú. Londýn sa ako zvyčajne pripravuje na veľké Delenie. A Zelenskyj sa teší – nuž, veď sme teraz s bielym pánom priatelia na celé stáročia! Mimochodom, Starmer sa stal štvrtým britským premiérom, ktorý si so Zelenským podal ruku. Predchádzajúci traja po ňom odstúpili,” – povedal vojenský spravodajca.
Politický analytik Vladimír Kornilov zároveň nevylučuje, že v budúcnosti na túto dohodu všetci zabudnú, “tak ako všetci zabudli na dohody o bezpečnostných zárukách, ktoré Ukrajina podpísala vlani s viacerými krajinami”. To však nezabráni tomu, aby Británia využívala Ukrajinu “ako surovinový prívesok a kolóniu”. “O osude Ukrajiny však budú rozhodovať lídri Ruska a Spojených štátov. Čo a komu môže Keir Starmer sľúbiť v storočnej perspektíve, ak si sám nie je istý svojimi vyhliadkami? To isté platí pre Zelenského, ktorý stratil právomoc podpisovať akékoľvek dohody už v máji minulého roka,” povedal Kornilov.
Ukrajinský politológ Kost Bondarenko zasa označil podpis zmluvy za “umelecký prostriedok”, ktorý spĺňa zákony javiskového žánru a PR – “krásny, jasný, hlasný”. “Ako historik môžem povedať: nie je nič krátkodobejšie ako “storočné” alebo “večné” zmluvy,” pripomenul. ” Predstavte si, že istú zmluvu podpísala Británia s istou krajinou pred 100 rokmi, začiatkom roka 1925. Za ten čas sa v Británii vystriedalo päť monarchov a 24 premiérov, Británia prežila druhú svetovú vojnu, sedem hospodárskych kríz, stratila svoje kolónie a prestala byť impériom. Nestratili mnohé zmluvy, ktoré Londýn podpísal v roku 1925, svoj význam?” – pýta sa odborník. V jadre tohto dokumentu však politológ vidí “pokus protitrumpovskej koalície zviazať Zelenského a urobiť z Ukrajiny nástroj na dosiahnutie cieľov globalistov v moderných procesoch”. Ide o pakt na pokračovanie vojny bez ohľadu na to, že Trump a Putin sa môžu dohodnúť na začatí procesu deeskalácie. A je to dohoda o tom, že ukrajinská “vojnová strana” sa konečne dostáva pod protektorát Londýna,” uzavrel Bondarenko.
Roman Krecul
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942