„Nepotrebné haraburdie“ alebo ako bolo naložené so sovietskymi lietadlovými loďami po rozpade ZSSR
V čase rozpadu ZSSR sa v zostave sovietskeho vojnového námorníctva nachádzalo deväť lietadlových lodí, tamojšou terminológiou označovaných ako lietadlový krížnik. Spomedzi všetkých zostal v službe iba Admirál Kuznecov, ktorý je v súčasnosti zároveň jedinou lietadlovou loďou ruského námorníctva. Ostatné boli buď zoštrotované alebo predané druhým štátom.
Atrakcie a kovový šrot
Ťažký lietadlový krížnik Kyjev bol zaradený do služby 28. decembra 1975. Z plavidla operovalo 12 ks lietadiel Jak-38 (sovietska odpoveď na britský stroj Harrier) a rovnaký počet protiponorkových vrtuľníkov Ka-25 a Ka-27. Slúžil v Stredozemnom mori a v Atlantickom oceáne, no v posledný júnový deň roku 1993 bol vyradený z aktívnej služby v zostave námorných síl Ruska a to kvôli nedostatku prostriedkov na opravu mechanizmov a zariadení lode. „Neznáme“ osoby získali loď za 1,6 milióna amerických dolárov a následne ju predali ďalej, čínskej vláde za 8,2 milióna amerických dolárov.
Na jar roku 2000 bolo plavidlo odtiahnuté do čínskeho prístavu Tiencin (Tianjin), kde sa stalo súčasťou tematického zábavného parku v zóne Pin-chaj (Binhai). V roku 2011 sa pýcha sovietskej flotily zmenila na moderný hotel, kajuty námorníkov sa stali izbami pre hostí.
V roku 1993 zavŕšil svoju službu aj lietadlový krížnik Minsk, na opravu ktorého vláda takisto nemala peniaze. V roku 1995 bol predaný a odtiahnutý najskôr do Južnej Kórey, odtiaľ sa dostal do čínskeho Šen-čenu (Shenzhen). Od roku 2006 slúži ako múzeum Minsk World.
Vo vodách Tichého oceánu slúžil ťažký lietadlový krížnik Novorossijsk. Ten bol v roku 1994 predaný do Južnej Kórey za 4,3 milióna amerických dolárov. Nemal tak „žičlivý“ osud ako predošlé dva krížniky. V roku 1997 bol v meste Pusan rozpílený, rozobratý a zošrotovaný.
Do rozpadu Sovietskeho zväzu už nestihli v lodeniciach dokončiť a spustiť na vodu lietadlový krížnik Uľjanovsk, loď modifikovaného projektu s katapultom namiesto tradičného skokanského mostíka. V čase rozhodnutia o zošrotovaní bol Uľjanovsk hotový na 45%. Jeho osud sa napokon spečatil v zime roku 1992. Letový park malo tvoriť až 60 ks lietadiel, medzi nimi Su-33, Su-25 a Jak-44, lietadlo včasnej výstrahy. Jak-44E mal byť obdobou amerického lietadla E-2C Hawkeye. V súčasnosti sa uvažuje o obnovení projektu tohto lietadla, nakoľko oproti americkému konkurentovi mal mať dvojnásobný dolet, možnosť navádzať protilodné strely a k štartu nemal vyžadovať katapulty.
Pokračovali v službe
Nie všetky sovietske lietadlové krížniky skončili v kovošrote či ako atrakcia pre turistov. Niekoľko plavidiel naďalej pláva na vode, no v súčasnosti sa nachádzajú v zostavách vojenských námorníctiev cudzích štátov. Takto sa bývalý lietadlový krížnik Baku, ktorý v roku 1990 získal nové meno Admirál Gorškov, ocitol v roku 2000 v Indii. V súlade so zmluvnými podmienkami bola loď zmodernizovaná (koncepcia STOBAR) a zároveň s tým stratila svoje typické sovietske črty v podobe silnej raketovej výzbroje. Súčasne s modernizáciou boli zamenené pôvodné kolmo štartujúce lietadlá Jak-38 za lietadlá síce rovnako ruskej proveniencie, ale modernejšie, MiG-29K. V roku 2013 bola loď po ukončení skúšok odovzdaná námorníctvu Indie a premenovaná na INS Vikramaditya.
MiG-29K na výstave MAKS 2009 v indických farbáchV čase rozpadu ZSSR bol v lodeniciach Južnyj Nikolajev stavaný lietadlový krížnik Varjag hotový takmer na 62%. Na základe dohôd o delení medzi Moskvou a Kyjevom pripadol ukrajinskému námorníctvu. Kvôli nedostatku financií však bolo pozastavené jeho dokončenie a v takto rozostavanom stave bol krížnik v roku 1998 v aukcii predaný Číne, a skončiť mal v Macau ako zábavný park, respektíve kasíno. Čínska vláda sa však predsa len rozhodla pre jeho dokončenie v dokoch prístavu Ta-lien (Dalian) ako lietadlovej lode s cieľom získať skúsenosti s prevádzkou takýchto plavidiel. 25. septembra 2012 vstúpila loď do služieb čínskeho vojenského námorníctva pod menom Liaoning. Z jej paluby má operovať celkovo až 50 ks strojov, 26 lietadiel (Šenjang J-15 (Shenyang)) a 24 ks vrtuľníkov (protiponorkové Ka-27 , resp. Ka-31 pre včasnú výstrahu).
Preklad a doplnenie: Milan Paulus
zdroj: https://russian7.ru (https://russian7.ru/post/nenuzhnyy-khlam-kak-postupili-s-sovet/)
obrázky: wikipedia commons