Putin hovoril o plánoch vytvoriť zbraň budúcnosti
Rusko, 23. februára 2020 (Sputniknews) – Rusko bude pokračovať v modernizácii svojich ozbrojených síl s tým, aby sa mohli využívať najnovšie druhy zbraní a vojenskej techniky.
Na dnešnom koncerte Ministerstva obrany RF, venovanom oslavám Dňa obrancov vlasti, Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude pokračovať v modernizácii technického vybavenia svojej armády a flotily.
Ruský prezident uviedol, že vláda bude aj naďalej posilňovať svoje strategické sily, zavádzať nové typy zbraní vo všetkých druhoch vojsk, vrátane laserových a hypersonických komplexov a vysoko presných systémov. Zdôraznil, že mnohé typy ruských zbraní nemajú vo svete obdobu.
“Čo sa týka radu perspektívnych modelov, ktoré sú v podstate zbraňami budúcnosti, už sme ich previedli od testovacej fázy k stavu bojovej pohotovosti,” povedal ruský prezident.
Podľa Putinových slov tieto všetky zbrane zaisťujú bezpečnosť Ruskej federácie v dlhodobom výhľade.
Ruské Hypersonické zbrane
V decembri roku 2019 boli uvedené do bojovej pohotovosti laserové komplexy Peresvet, rozširuje sa sieť letísk pre lietadlá nesúce Hypersonické rakety Kinžal a tiež začala sériová výroba raketového komplexu Avangard, ktorý bol uvedený do bojovej pohotovosti v Orenburská oblasť. Takisto pokračujú práce na novej ťažkej medzikontinentálnej balistickej rakete Sarmat , ktorej letové skúšky majú začať, ako bolo oznámené, v roku 2020.
Americké cvičenie pre prípad ruského jadrového útoku
Podľa hovorcu Pentagonu “scenár cvičenia zahŕňal mimoriadnu situáciu v Európe, kde prebieha vojna s Ruskom a Rusko sa rozhodne použiť obmedzené jadrové zbrane nízkej sily proti objektu na území NATO”.
Zástupca Pentagonu dodal, že v takejto situácii zasiahne minister obrany a potom prezident, “a nakoniec bude prijaté rozhodnutie o tom, ako reagovať”.Počas vojenského cvičenia bola simulovaná reakcia USA, počas ktorej Washington “odpovedá jadrovým útokom proti Rusku”. Podľa jeho slov počas tohto cvičenia získal šéf Pentagónu Mark Esper predstavu o tom, ako by Spojené štáty mohli reagovať v podobnej situácii.
Cvičenia sa tiež zúčastnili zástupcovia Kongresu USA, aby pochopili, ako “prebieha komunikácia počas jadrovej krízy”.