.
Aktuality, História, Letectvo,

Lietajúca pevnosť – vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

Island, 23. september 2020 (AM) – Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe sa uvádza , že 16. septembra roku 1944 americký bombardér, ktorý letel do Anglicka, po dotankovaní na islandskom letisku Keflavík, narazil do ľadovca kvôli zlým poveternostným podmienkam.


 

 

.

 

Lietadlo pristálo na mäkký sneh, jedno krídlo sa utrhlo, motory sa vznietili, ale všetkých 10 členov posádky zostalo nažive. Úlomky lietadla postupne zamrzli do ľadovca Eyafjallajökull. Po desaťročiach ale lietadlo rozmrazené v dôsledku oteplenia. Teraz pokladajú miestni obyvatelia miesto havárie za pamätihodnosť a odmietajú z ľadovca odpratať úlomky.

 

.

 

V USA existuje dnes len asi 10 bombardérov B-17, ktoré sú schopné letu. Asi 40 veteránov je umiestnených v múzeách a v súkromných zbierkach. Lietajúcu pevnosť B-17 navrhla spoločnosť Boeing v roku 1934. Americký prezident  Roosvelt požadoval od amerického kongresu 300 miliónov USD na nákup 3000 nových bombardérov pre americké vojenské letectvo, ktoré by nahradili starší medzivojnový bombardér Martin B-10.  Krátko po útoku Nemcov na Poľsko začali Američania B-17 vyrábať, vyrobili 12 731 bombardérov B-17 viacerých modifikácii.

 

.

 

V rokoch 1941-1945 stratili Američania 746 lietadiel B-17 a 2796 členov posádok, ktoré na B-17 lietali. B-17 lietali v Európe i Tichomorí .  Každý štvormotorový bombardér B-17 mal desaťčlennú posádku, najvyššiu rýchlosť 287 míľ za hodinu a pri bombardovacej misii na veľké vzdialenosti mohol niesť 4 500 kg bômb. Neskôr B-17 začali nahrádzať modernejšie B-25.

 

.

 

Po II.svetovej vojne boli B-17 nasadené ako prieskumné lietadlá alebo záchranné lietadlá pobrežnej ochrany. Väčšina B-17 bola po II. svetovej vojne nakoniec roztavená. Lietadlo B-17 bolo vyzbrojené guľometmi kalibru .50, ktoré sa nachádzali v guľometných kupolách v nose, na bokoch, zospodu i zvrchu zadnej časti lietadla. B-17 mali zabudovaný analógový počítač Norden Bombsight, ktorý pomáhal zasahovať ciele zohľadnením atmosferických a letových údajov. Lietadlá B-17 Flying Fortress počas II.svetovej vojny zhodili na Nemecko 640 tisíc ton bômb.

 

.

 

 

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov