.
Aktuality, Bezpečnosť,

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

Rusko, 25. november 2020 (AM) – Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.


 

Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandémii koronavírusu rozhodli nevzdať tejto udalosti. Putin osobne zablahoželal veľvyslancom k začiatku ich diplomatickej misie v Rusku a zaželal im úspech.

 

Putin tiež uviedol, že všetky konštruktívne iniciatívy navrhované veľvyslancami cudzích štátov dostanú podporu od Ruskej federácie.

“Môžete si byť istí, že všetky vaše konštruktívne záväzky a iniciatívy nájdu vždy najpriaznivejšiu odozvu, dostanú podporu a pomoc od vládnych agentúr, ako aj od obchodnej komunity a širokej verejnosti v našej krajine,” uviedol ruský prezident.

 

Putin vyzval zahraničných partnerov, aby „napriek existujúcim ťažkostiam odstránili existujúce rozdiely“, a poznamenal, že v súčasnej situácii je zvlášť potrebná nálada na čestnú spoluprácu medzi partnermi a presadzovanie zjednocujúcej medzinárodnej agendy.

 

 

 

 

 

 

 

“Obávame sa len jednej veci – ako neprechladnúť na pohrebe našich neprajníkov”

Vo štvrtok 22. októbra sa uskutočnilo stretnutie Valdajského diskusného klubu. Na podujatí vystúpil ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu nastolila najcitlivejšie témy rozhovorov. Valdajský medzinárodný diskusný klub je pravidelne sa konajúci kongres expertov, ktorí sa špecializujú na štúdium ruskej vnútornej a zahraničnej politiky. Putin uviedol, že Rusko sa úspešne vyrovnáva so šírením koronavírusovej infekcie. Podľa neho neostávalo iné východisko, ako bojovať o život každého človeka. Prezident Ruskej federácie vyjadril hrdosť na svojich krajanov, pretože Rusi preukázali „najlepšie vlastnosti počas pandémie koronavírusu“. Je presvedčený, že napriek ťažkostiam sa Rusko vyrovnáva so stanovenými úlohami.

“Nie sme len na pokraji kardinálnych zmien, ale éry tektonických posunov, a to vo všetkých sférach života,” poznamenala hlava štátu.

 

Ruský vodca sa nelichotivo vyjadril k tým, ktorí stále čakajú na vyblednutie Ruska, nad existenciou medzinárodných organizácií a dokonca nad existenciou niektorých pravidiel, ktoré sú záväzné pre všetkých, v medzinárodnej politike: „Zdá sa, že hra bez pravidiel, bohužiaľ, vyzerá čoraz desivejšie, niekedy ako hotová vec“. Toto skutočne vidíme každý deň: politika našich západných partnerov spočíva v nepretržitých „dvojitých štandardoch“. Nezostávajú žiadne normy medzinárodného práva, nie sú potrebné dôkazy na vznesenie obvinenia proti „nedemokratickej“ krajine alebo naopak proti nej začať studenú vojnu. Zároveň v jednom ohľade neexistujú ilúzie: sankcie sa neukladajú „za niečo“, ale „z nejakého dôvodu“ – pretože Rusko je považované za rivala a cieľom Západu je oslabiť ruský štát. Putin, ktorý o tejto téme uvažoval, vyslovil historickú frázu.

“Obávame sa len jednej veci – ako na Vašom pohrebe neprechladnúť,” povedal Putin.

 

Ruský prezident sprísňuje strategickú rétoriku a konkrétne politické rozhodnutia vo vzťahu k západným partnerom aj k domácej politike. Nová ruská diplomacia je tvrdá, silná a nekompromisná. Niektorí dokonca tvrdia, že takého Putina sme od „mníchovského prejavu“ v roku 2007 nevideli. Nová vnútorná politika je zameraná na posilnenie štátu, aj keď je v rozpore s „demokratickými“ stereotypmi, ktoré sa na nás kladú zvonka.

 

Zbabelosť, do ktorej sa ponorila celá planéta, akosi posunula najdôležitejšie strategické otázky zahraničnej a domácej politiky do oblastí informačnej agendy. Bez ohľadu na to, ako zapnete televízor – všetko je o covide, áno, o maskách o rukaviciach. Ale vec je taká, že ak hovoríme menej o vážnych problémoch, nezmiznú. Skôr naopak, postupne sa zostrujú. Existuje predpoklad, že „naši západní partneri“ predpokladali, že v podmienkach epidémie a hospodárskych problémov bude Rusko v mnohých otázkach ústretovejšie. Alebo sa môže stať, že ruský ľud bude vnímavejší na kázanie zo „slobodného sveta“. Je ťažké povedať, čo verejná mienka a odborníci očakávali od prejavu Vladimira Putina na nasledujúcom zasadnutí klubu.

 

Pokiaľ je možné súdiť, mnohý si mysleli, že prejav bude „formálny“ a „priechodný“. Dopadlo to však inak. Putin predniesol 22. októbra prejav, ktorý má pre svetovú politiku podobný význam ako jeho slávny prejav v Mníchove v roku 2007. Vtedy povedal svetovému spoločenstvu, že Rusko sa pod NATO už nikdy nepoddá. Teraz je pripravené byť dosť tvrdé vo vzťahu k akejkoľvek vonkajšej aj vnútornej hrozbe.

 

Nie je Rusko uznané ako demokracia? Už to nemá význam

Prečo sa Putinov prejav javí ako zásadne dôležitý: prezident uviedol, že už nebudeme prisahať na slovo „demokracia“. Neuznávajú nás naši „priatelia“ ako demokraciu? No dobre, nazvite to autokracia, ako chcete. Už to nemá význam. Nezáleží na tom, ako sa volá politický systém.“ Nech sa už dá nazvať akokoľvek, pre Putina je dôležitá iba dôvera, ktorú majú občania vo vládne orgány, a pochopenie toho, aké právomoci delegujú na tieto vládne orgány.

 

Sila štátu spočíva predovšetkým v dôvere občanov v ňu. To je sila štátu. Je známe, že ľudia sú zdrojom energie. A tento vzorec nie je len o tom, že prídete do volebnej miestnosti a hlasujete, ale aj o pripravenosti delegovať široké právomoci na volenú vládu. Pre Putina navyše nejde o formálne demokratické inštitúcie, ale o ruský štát:

„Boli sme presvedčení, že sme mali pravdu, keď sme sa dôsledne angažovali v obnove a posilňovaní štátnych inštitúcií po úpadku a takmer úplného zničenia v 90. rokoch .“

 

Prezident tak odmieta hlavné tvrdenie „nesystémovej opozície“ a „liberálov“, ktorí mu vyčítajú, že má v Rusku príliš veľa štátu. Ale pre Putina je Rusko štát a na jednej strane nemôže nepočúvať názory občanov na každú významnú otázku a počíta s aktivitou „občianskej spoločnosti“, ale na druhej strane sa absolútne nepoddáva tlaku. zo strany domácich „osloboditeľov“, ani od medzinárodných guru, ktorí sú pripravení naučiť každého, čo je skutočná demokracia.

 

Ako rozpoznať, či je to skutočne hlas ľudu, alebo to šepká niekto v zákulisí, alebo sú to len niekoho hlučné výkriky, ktoré s našimi ľuďmi nemajú nič spoločné, ktoré niekedy prechádzajú do hystérie? Pýta sa prezident a dodáva. Musíme čeliť skutočnosti, že sa niekedy snažia vydávať záujem nejakej úzkej sociálnej skupiny za skutočný verejný dopyt, a priamo úprimne povieme je to záujem vonkajších síl.

 

 

Je to v podstate tichá senzácia. Putin v rozhovore s odbornou komunitou pokojne, hoci len zbežne označuje ruský liberalizmus za nástroj vonkajšieho vplyvu a tvrdí, že Rusko nebude tolerovať žiadny vonkajší vplyv na svoju vnútornú politiku. To hovorí pokojným tónom, bez napätia, bez ohrozenia. Hovorí o veci, ktorá je vyriešená a dokonca zrejmá. V posledných rokoch bolo treba niečo také dokázať enormným namáhaním intelektuálnych síl prezidentskej administratívy a odbornej komunity. Boli vypracované zväzky na potvrdenie pojmu „zvrchovaná demokracia“, čo v skutočnosti znamenalo veľmi jednoduchú vec – že ruský štát nie je povinný vo všetkom nasledovať vonkajšie modely, aby jeho inštitúcie mohli byť originálne. Teraz už tieto zväzky nie sú potrebné, rovnako ako je zbytočný špeciálny výraz. Je to jednoduché: štát je hodnota; dôvera občanov je hodnota, a ak nás nepovažujete za demokratov, nemusíte. Nám je to jedno. Ale ak sa pokúšate podkopať ruské štátne inštitúcie, tak to vyčítajte iba sebe. Toto je veľmi tvrdá rétorika, ktorá znamená v budúcnosti veľmi tvrdú politickú prax. Aj keď v zamatovom balení.

Mimochodom, niektorí odborníci považujú personálne rozhodnutia za jeden z dôsledkov nového tvrdého prístupu prezidenta k domácej politike. Vladimír Putin 22. októbra odvolal prvého zástupcu riaditeľa FSB Sergeja Smirnova, ktorý tento post zastával od roku 2003. Generál Smirnov sa už dlho nazýval „všemohúci“. Až do posledného dňa, keď zrazu vysvitlo, že odchádza do dôchodku kvôli dĺžke služby. Personálna zmena v osobitných službách by samozrejme nemala priamo súvisieť s tým, čo prezident povedal o verejných organizáciách. Nie, hovoríme o všeobecnom dojme: prístupy k politike sú čoraz tvrdšie, zodpovednosť exekútorov sa zvyšuje, kompromisy sa už neprijímajú.

Karol Jerguš

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov