Globálna šachová partia. USA, Čína aj Rusko bojujú o Indiu
Ani Čína, ani India, ani Rusko nesúhlasia so životom v tieni americkej hegemónie.
“Spojené štáty stále prehrávajú s Ruskom v boji o Indiu,” píše americké vydanie Hill , analyzujúce výsledky nedávnej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Dillí. India bola spomenutá aj v kontexte videohovorov Vladimíra Putina s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom: „Summit Ruska, Indie a Číny sa môže konať v blízkej budúcnosti,“ povedal v nádeji poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.
India je teraz v centre zložitého procesu formovania nového svetového poriadku v súvislosti s koncom unipolárneho sveta a érou dominancie USA. Zatiaľ čo pozície Spojených štátov, Číny a Ruska sú už celkom jasne definované, pozícia Indie vo vzťahu k tomuto „trojuholníku“ sa nezdá byť ešte úplne sformovaná.
Podľa Bank of America, India bude treťou najväčšou ekonomikou na svete za posledných desať rokov, prekoná Japonsko v nominálnom HDP. Od roku 2019 bola India na piatom mieste z hľadiska príspevku k svetovému HDP. Koncom roka 2020 londýnske Centrum pre ekonomický a obchodný výskum (CEBR) predpovedalo, že India dosiahne v roku 2030 tretie miesto na svete a prekoná Nemecko.
Rozloženie už nie trojuholník, ale štvoruholník (USA, Čína, India, Rusko) je zložité. India má veľmi nepokojné vzťahy s Čínou a Pakistanom, ktorý je zase vojenským partnerom Spojených štátov. USA naďalej vnímajú Rusko ako hrozbu, zatiaľ čo India verí, že Čína je väčšou hrozbou a že Rusko možno „oddeliť“ od Číny.
„Nedávna významná návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Dillí, “ uviedol Aparna Panda vo svojom článku v Hill , „potvrdzuje záväzok Indie k strategickej sebestačnosti, hoci buduje aj silné strategické partnerstvo so Spojenými štátmi. Z indickej perspektívy nie sú Američania vždy úplne spoľahliví. Vzhľadom na hrozby pre bezpečnosť Indie zo strany Pakistanu a Číny sa India chce uistiť, že bude mať partnerov mimo Spojených štátov amerických, najmä ako zdroj zbraní a vojenskej technológie .
Ako píše Hong Kongský South China Morning the Post , «v posledných rokoch India diverzifikuje svoje obstarávanie dovážaného vojenského vybavenia, ale asi 49 % svojich potrieb v oblasti zbraní stále pokrýva dovozom z Ruska.. Niektoré zmluvy sa už realizujú: dohoda o výstavbe fregát projekt 1135.6 alebo zmluva na výrobu 700 000 kusov útočných pušiek AK-203. India môže kúpiť stíhačky Su-30 MKI a MiG-39, ako aj 400 tankov T-90 . India tiež dostáva zásielku piatich ruských protilietadlových raketových systémov S-400 Triumph v rámci dohody za 5,5 miliardy dolárov, ktorá by mohla vystaviť Indiu sankciám podľa zákona trestajúceho krajiny, ktoré udržiavajú vojenské vzťahy s nepriateľmi Ameriky.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová po preštudovaní amerických analytikov o výsledkoch Putinovej návštevy v Indii poznamenala : „Záver je zarážajúci vo svojej úprimnosti: výsledky rusko-indického summitu svedčia o „neúspechu pokusov americkej administratívy riadiť klin medzi Moskvou a Naí Dillí “ .
Napriek zjavnému úspechu návštevy ruského vodcu však hospodárske vzťahy Indie s Ruskom nie sú ani zďaleka také mnohostranné ako vzťahy Indie so Spojenými štátmi, Európou alebo Japonskom. Bilaterálny obchod medzi Indiou a Ruskom predstavuje 11 miliárd USD, zatiaľ čo obchod Indie so Spojenými štátmi je 146 miliárd USD, pričom EÚ predstavuje 71 miliárd USD ročne (hoci obchod Indie s EÚ a USA má oveľa menšiu vojenskú zložku ako jej obchod s Ruskom).
Počas studenej vojny bol Sovietsky zväz hlavným dodávateľom vojenskej techniky do Indie, čo sa však v posledných desaťročiach zmenilo. USA, Izrael a Francúzsko začali súperiť s Ruskom o miesto popredných dodávateľov zbraní pre Indov.
Čo môže v tomto kontexte znamenať už ohlásený samit Rusko-Čína-India? Analytici píšu, že v Číne je teraz 1,5 miliardy ľudí, v Indii je ich stále asi 1,3 miliardy, spolu s Ruskou federáciou tri krajiny – to sú asi 3 miliardy ľudí. Oproti 330 miliónov obyvateľov USA a 450 miliónov obyvateľov EÚ.
Je veľmi ťažké predstaviť si trojitú čínsko-indicko-ruskú koalíciu, napriek tomu čínska publikácia Sina.com píše, čo sa stane, ak medzi Ruskom, Indiou a Čínou vznikne vojenská aliancia. „Pre Spojené štáty nie je vytvorenie vojenskej aliancie medzi Čínou, Ruskom a Indiou len vojenskou hrozbou, takáto aliancia by chytila Spojené štáty pod krkom. Preto sa Američania zo všetkých síl snažia zabrániť zblíženiu týchto troch štátov .
Hoci Rusko, Indiu a Čínu spája členstvo v BRICS, je medzi nimi veľa podstatných rozdielov. To platí najmä pre Čínu a Indiu s ich územnými spormi. Aj keď, pamätajte: v roku 2020 sa indickí a čínski vojaci zúčastnili vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve.
„Základným pilierom možnej koalície medzi Ruskom, Čínou a Indiou, “ píše Ding Ding Chen, odborný asistent na Macauskej univerzite vlády a verejnej správy a nerezidentný výskumník Berlínskeho inštitútu pre globálnu verejnú politiku, „je ich spoločná túžba vybudovať multipolárny globálny systém, v rámci ktorého môžu veľkú úlohu zohrávať rozvíjajúce sa mocnosti. Žiadna z týchto troch krajín nesúhlasí so životom v tieni americkej hegemónie.” A musím povedať, že posledná veta tohto komentára je kľúčová.
Vladimír Mališev