Apačské vojny náčelníkov Manga Colorada a Cochisa

Mangas Coloradas

USA, 3.februára 2022 (AM) – Mangas Coloradas a Cochis prebrali štafetu boja proti Američanom a Mexičanom.

 

Dnešné americké štáty Arizona a Nové Mexiko neboli do roku 1870 príliš osídlené belochmi. Dôvodov bolo niekoľko, v prvom rade vojna Severu proti Juhu dočasne oslabila americké kolonizačné aktivity, navyše prostredie týchto dvoch štátov je natoľko nehostinné a nebezpečné, že najmä v južných oblastiach pri hraniciach s Mexikom nechcelo veľa osadníkov žiť. Vo väčšej miere sa začali bieli osadníci na apačských územiach usádzať až po roku 1865, Apači sa však dokázali veľmi dlho účinne brániť.

 

V minulej časti sme predstavili dvojicu prvých známych apačských náčelníkov, ktorí úspešne bojovali proti Američanom a Mexičanom približne do polovice 19.storočia. Týmito náčelnímki boli Flechas Rayadas z kmeňa jicarillských Apačov a Cuchillo Negro z kmeňa mimbrenských Apačov, ktorí počas svojho života uštedrili Američanom a Mexičanom niekoľkokrát krutý výprask.

 

V dnešnom druhom dieli si predstavíme dvoch apačských náčelníkov Manga Colorada a jeho zaťa Cochiseho, ktorí takisto úspešne bojovali proti nenávideným Američanom v období rokov 1850 – 1875.

 

Mangas Coloradas (1793 – 1863) bol podobne ako Cuchillo Negro Mimbreñský Apač. Osobne Cuchilla Negra poznal a spoločne s ním v mladom veku bojoval v prvom rade proti Mexičanom. Nájazdy mimbreňských Apačov boli úspešné, Apači dokonca dokázali vyhnať z mexických štátov Sonora, Chichuahua a z Arizony v období 1850 – 1860 značné množstvo belochov a Mexičanov. Pri svojích nájazdoch kradli v prvom rade kone, pretože kone boli pre Apačov tou najcennejšou korisťou.

 

Mangas Coloradas

 

Na území Nového Mexika a Arizony, ktoré ešte stále po strate Texasu patrilo Mexiku sa nachádzalo územie tzv. “Apacherie”. Takto tú oblasť pomenovali belošskí traperi, ktorí sa v oblasti pohybovali a ktorí doporučovali bielym osadníkom, aby sa tejto oblasti vyhýbali, pretože Apači sú krutí a nebezpeční bojovníci. Niektorí americkí traperi dokázali s Apačmi nadviazať dobré kontakty, takže ich Apači v oblastiach pod svojou kontrolou tolerovali a obchodovali s nimi. Stačilo, keď traperi dodržiavali dohody, ktoré s Apačmi uzavreli, Apači obľubovali belošský tovar, najmä zbrane, kone a whisky.

 

Náčelník Cuchillo Negro nemal v prílišnej obľube ani Mexičanov a ani Američanov. Pokiaľ ojedinelých traperov dokázal ešte tolerovať, Mexičania a bieli osadníci, ktorí sa snažili usídliť na apačskej pôde, boli pre neho neprijateľní. Voči osadníkom sa necítil byť viazaný žiadnymi dohodami a preto na nich aj útočil. Výnimkou bol mexický latifundista a boháč don Francisco Manuel Algua, ktorý uzavrel s mimbrenskými Apačmi dohodu o neútočení, za ktorú Apačom platil. Don Algua mohol na apačskom území aj ťažiť meď (Algua objavil náleziská zlata na apačskom území) a na neho a jeho spoločnosť Apači neútočili.

 

Zákerný americký a mexický útok na mimbrenských Apačov
Iné mexické spoločnosti, ktoré neuzavreli s Apačmi dohodu o ochrane sa stávali terčom apačských útokov. Mexičania, ktorým sa nepáčil monopol dona Algua si najali bandu mexických a amerických desperádov pod vedením akéhosi Johnsona, ktorým zaplatili za vyvraždenie mimbrenských Apačov. Plán desperádov bol jednoduchý – pozvať Apačov na slávnosť a na slávnosti ich zlikvidovať. Okrem toho mohli desperádi predať aj skalpy povraždených indiánskych mužov, žien a detí, ktoré by získali a za ktoré sa platili nemalé financie.

 

Johnson bol traper, ktorý niekoľko rokov obchodoval s Apačmi a tí ho nepovažovali za nepriateľa. Johnson a jeho muži verili, že odmena za vyvraždenie mimbrenských Apačov a predaj skalpov im vynesie slušný finančný obnos.

 

Desperádi pozvali mimbrenských Apačov na oslavu, súčasťou ktorej mal byť aj ohňostroj. Apačom tvrdili, že kvôli ohňostruju priniesli so sebou aj delo, z ktorého budú strieľať petardy a svetlice. Delo však nabili kartáčmi a postavili na príhodné miesto. Keď prišli Apači, začala oslava, kde prúdom tiekla whisky, veľa sa jedlo a oslavovalo. Následne sa desperádi nenápadne vytratili z oslavy a signálom na vraždenie mimbrenských Apačov sa stal výstrel z dela.

 

Kartáčová munícia spôsobila medzi mimbrenskými Apačmi doslova masaker. Následne na prekvapených Indiánov zaútočili desperádi, ktorí dorážali ranených Apačov výstrelmi z pušiek a revolverov. Do rána potom skalpovali mŕtvych mimbrenských Apačov a Johnson spolu so svojími kumpánmi Eamesoom a Glesonom boli nadšení, pretože si vyrátali že za skalpy utŕžia navyše ešte 50 tisíc USD. Boli presvedčení, že zavraždením takmer 400 Apačov urobili svoj najlepší lov v živote. To však netušili, že budú žiť už len niekoľko dní a ich životy sa skončia v krutých bolestiach.

 

Nie všetci mimbrenskí Apači boli totiž na hlavu padnutí. Mnohí sa oslavy nezúčastnili, podľa neskorších odhadov americkí a mexickí desperádi zlikvidovali okolo 15% mimbrenských Apačov. Mangas Coloradas veľmi rýchlo zorganizoval oddiely mimbrenských pomstiteľov a tí sa vybrali po stopách desperádov.

 

Americkí a mexickí vrahovia nemali žiadnu šancu Apačom uniknúť. Ich snahy maskovať stopy boli odsúdené na neúspech, pretože Apači spoločne z ich úhlavnými nepriateľmi Komančami boli najlepšími indiánskymi stopármi, ktorým sa Siuxovia nemohli rovnať. Takže snahy desperádov zmiasť Apačov len znížili náskok desperádov pred Apačmi a vyvolali úškrny na apačských tvárach.

 

Desperádi sa následne rozdelili na tri skupiny a pokúsili a rýchlo uniknúť. V horúcom polopúštnom prostredí však nedokázali ani oni a ani ich kone vyvinúť také tempo ako Apači a ich mustangovia. Nakoniec Apači zlikvidovali všetkých amerických a mexických vrahov, pričom si dali záležať na tom, aby hlupáci, ktorí sa v bojovom strete Apačom vzdali a nenechali si poslednú guľku pre seba, zažili naozaj brutálne muky. Apačom unikol len jeden z amerických vrahov – istý Benjamin Wilson, ktorý utiekol až do Kalifornie, kde sa v roku 1880 stal starostom mesta Los Angeles. Potvrdil tak pravidlo, že v USA sa môže stať akýkoľvek vrah úspešným politikom.

 

Vyvraždenie časti kmeňa mimbrenských Apačov zjednotilo všetky apačské kmene, tie následne zlikvidovali každého belocha, ktorý nestihol utiecť a smutnému osudu neunikli ani muži Francisca Manuela Alguu, ktorí platili dovtedy Apačom za ochranu. Podľa legendy na apačskom území tak ostal len jediný beloch, ktorým bola manželka náčelníka Manga Colorada.

 

Východonemecký western Apači s Gojko Mitičom:

 

Kto bol Mangas Coloradas

Po smrti Cuchilla Negra sa stal medzi mimbrenskými Apačmi najvýznamnejším náčelníkom Mangas Coloradas. Bol impozantnou osobnosťou, na Indiána bol veľmi vysoký, meral takmer 2 metre a bol vynikajúcim a neprekonateľným bojovníkom s nožom aj medzi Apačmi, ktorí predčili v boji s nožom Mexičanov a aj Španielov.

 

Mangas Coloradas sa v mladom veku zamiloval do krásnej Mexičanky a tá jeho lásku opätovala. Rozhodol sa, že s nej spraví svoju hlavnú manželku, čo urazilo jeho staršie apačské manželky. Apačské tradície umožňovali mať Apačom okrem manželiek aj súložnice, žiadna beloška sa však nemohla stať plnohodnotnou manželkou Apača. Túto zásadu Mangas Coloradas úplne porušil.

 

Bratia jeho apačských manželiek sa takisto cítili urazení a dali Mangasovi Coloradovi na výber. Alebo spraví z Mexičanky len svoju súložnicu, alebo sa s nimi bude musieť stretnúť v boji na nože. Mangas Coloradas si vybral zápas. V štyroch súbojoch za sebou zabil svojich štyroch švagrov (súboj cti sa u Apačov musel končiť smrťou porazeného), pričom utrpel len povrchové zranenia. Od tej doby sa jeho manželka stala vysokováženou a akceptovanou členkou mimbrenského spoločenstva. So svojou manželkou mal Mangas Coloradas tri krásne dcéry, z ktorých jedna sa vydala za ďalšieho významného apačského náčelníka Cochiseho.

 

Niekedy okolo roku 1860 sa v Arizone objavila po prvý krát vo väčšom počte americká armáda. Američania, ktorí už úplne upevnili svoju vládu nad Texasom (ten získali približne pred 10 rokmi, po porážke mexického generála Santa Annu) sa rozťahovali ďalej na Západ. V centre ich záujmu sa ocitla Nevada, Nové Mexiko a Kalifornia, ktoré patrili dosiaľ Mexičanom. Navyše sa objavili informácie o tom, že na území týchto štátov sa objavili veľké ložiská zlata, tie sa nachádzali najmä na apačskom území.

 

Apači spočiatku so záujmom sledovali vojenské strety medzi Mexičanmi a Američanmi a z vojny sa tešili. Keď ešte vypukla vojna Severu proti Juhu 1861 – 1865 sa americká moc na území Arizony a Nového Mexika značne oslabila. Ako je známe z histórie, vždy keď majú Američania problémy, dodržiavajú dohody, ktoré uzavrú, keď však zosilnejú, všetky dohody, ktoré prijali porušia (v 20.storočí dohody so Saddámom, s Rusmi o nerozširovaní NATO na východ….). Takže v čase americkej občianskej vojny, keď museli oddiely Severu bojovať proti Juhu, správali sa Američania k Apačom veľmi slušne a dohody s Apačmi dodržiavali.

 

Na apačské územie však začala postupne prúdiť zlatokopecká chamraď z východu USA a čoraz viac osadníkov z Európy. S tými si však dokázali Apači relatívne rýchlo poradiť a americká armáda približne až do roku 1863, (kedy už bolo zrejmé, že Juh v konflikte nezvíťazí), výraznejšie proti Apačom nezasahovala.

 

Indiánsky western Broken Arrow:

 

Mangas Coloradas a jeho smrť, v boji pokračuje Cochise
Keď Sever získal iniciatívu v Občianskej vojne, začal sa zvyšovať počet vládnych amerických vojakov aj v Arizone. Mangas Coloradas bol už v požehnanom veku 67 rokov, stále však pokračoval v boji proti belochom. Podarilo sa mu zjednotiť všetkých Apačov a v boji proti Američanom podporovali mimbrenských Apačov aj Mescalerovia (mýtický Vinnetou bol Mescalero) pod vedením svojho náčelníka Gian-Na-Theho, bielohorskí Apači pod vedením náčelníka Piaha a takisto obávaní chiricahuaskí Apači pod vedením legendárneho náčelníka Cochiseho (1805 – 1874), ktorý bol zaťom Manga Colorada. Náčelník Cochise si totiž vzal za manželku jednu z troch dcér Manga Colorada, tá zdedila pôvab po svojej matke, pre ktorú Mangas Coloradas v minulosti bojoval na nože so svojími švagrami.

 

Spočiatku si Američania mysleli, že poraziť Apačov bude jednoduché, veľmi sa však mýlili, Apači sa ukázali byť zdatným súperom. V bojoch medzi Apačmi belochmi mal veľmi dôležitú úlohu strategický Apačský priesmyk, cez ktorý viedla trať Chiricahua Trail, po ktorej pred vybudovaním železnice jazdili americké dostavníky.

 

Cochis spočiatku nechcel proti Američanom bojovať, sám sa však na vlastnej koži čoskoro presvedčil, že neexistuje dohoda, ktorú by Američania neporušili, keď sa im to stane výhodné. Na začiatku občianskej vojny ho Američania úctivo požiadali o možnosť vystavať na apačskom území Chiricahuov pevnosť Fort Buchanan a keďže mali problémy s Juhom, tak aj Apačom zaplatili sľúbený obnos. Hneď ako bolo zrejmé, že porážka Juhu je už len otázkou času, prestali Američania dohodu s Cochisom dodržiavať.

 

Náčelník Cochise

 

Na americkú armádu sa začal vyvíjať nátlak zo strany osadníkov a zlatokopov, ktorí bez armády nedokázali Apačov poraziť a ktorí túžili po zlate z apačských nálezísk. O zlato mali záujem aj vo Washingtone, takže čoskoro začala americká armáda útočiť proti Apačom.

 

Náčelník Cochise sa nakoniec k svojmu svokrovi Mangovi Coloradovi pridal. Dôvodom bola neskutočná americká arogancia a dôvod na rozpútanie vojny. V apačškých osadách žil Mexičanka, ktorej sa pri jednom z nájazdov na mexické dediny Apači zmocnili. Stala sa súložnicou jedného z apačských bojovníkov, ktorému porodila syna. Keďže sa nedokázala zžiť s apačským prostredím, Apači jej umožnili odísť. V apačskej spoločnosti však syn patril otcovi, takže Mexičanka musela odísť bez dieťaťa.

 

V blízkosti pevnosti Fort Buchanan sa nachádzala farma írskeho prisťahovalca Johna Warda. Mexičanka sa stala Wardovou družkou a následne Ward aj Mexičanka požiadali plukovníka Pitcairna Morrisona, aby zabezpečil, že sa chlapec vráti k matke. Plukovník Morrison poveril vedením celej akcie mladého poručíka. Bascoma. Ten zavítal do Cochisovej osady, v ktorej sa okrem náčelníka nachádzalo len niekoľko mužov (ostatní boli na love), aby chlapca od Apačov zobral a vydal matke.

 

Náčelník Cochise poručíka Bascoma upozornil na niekoľko faktov. V prvom rade podčiarkol, že nie je americkým nepriateľom, takže sa Američania nemajú správať ako nepriatelia. Potom uviedol, že Apači sú slobodní a rokovať treba s otcom chlapca, ktorý je na love. Argumenty náčelníka Cochiseho odmietol poručík Bascom akceptovať a prikázal svojim mužom Cochiseho zatknúť. To bolo na apačského náčelníka priveľa a pri úteku jedného z vojakov ťažko zranil. Poručík Bascom zajal Cochisových mužov, ktorí ostali v osade.

 

Náčelník Cochise sa následne stretol so svojimi bojovníkmi na love a spoločne zaútočili v Apačskom priesmyku na niekoľko dostavníkov a poštovú stanicu. Získali niekoľko desiatok zajatcov a pokúsili sa zajatých belochov vymeniť za Apačov. Keďže Bascom nesúhlasil, zabili jedného z belochov. Bascom najskôr sľúbil, že sa výmena uskutoční, následne však ako odvetu obesil všetkých zajatých indiánskych bojovníkov, čím spečatil ortieľ zajatých belochov. Náčelník Cochise sa následne pridal k Mangovi Coloradovi a Apači zintenzívnili svoju bojovú činnosť.

 

Apači svojou guerillovou taktikou slávili úspech. Takmer každý deň zahynul nejaký americký vojak, zlatokop, alebo osadník, mnohí osadníci obracali radšej svoje vozy a utekali z Arizony. Trestné výpravy proti Apačom boli neúspešné, pretože Indiáni sa stiahli na mexickú stranu do nehostinného horského prostredia, odkiaľ podnikali útoky na nenávidených belochov. Frustrovaní americkí vojaci reptali, bojovať proti Apačom bolo niečo iné, ako strieľať bezbranné indiánske ženy a deti prérijných indiánskych kmeňov.

 

Film Cuchillo – Posmrtná pieseň Apačov:

 

Keďže Američania mali značné problémy, opäť ponúkli náčelníkovi Mangovi Coloradovi mierové rozhovory a splnenie jeho podmienok. Podarilo sa im takmer 70 ročného Manga Colorada presvedčiť, aby prišiel na mierové rokovania sám a neozbrojený (tvrdili, že situácia sa zmenila, v úrade je nový Veľký Biely Otec, ktorý je priateľom Indiánov a ktorý chce zmenu, za problémy môže predchádzajúca garnitúra úradníkov a vojakov atď….)

 

Mangas Coloradas uveril americkým sľubom a 16.1.1863 prišiel na rokovania do americkej pevnosti, kde ho nechal plukovník J.R. West popraviť. Manga Colorada zabili v spánku vojaci James Colyer a George Mead. Následne muži plukovníka Warda odrezali Mangovi Coloradovi hlavu a poslali ju do antropologického múzea v New Yorku (neskôr v 20. storočí Apači hľadali hlavu Manga Colorada, ktorá sa “záhadne stratila”. FBI jednoducho nepotrebovala, aby sa Apači začali zoskupovať okolo nejakého viditeľného symbolu).

 

Elitné komandá sveta 02. Kubánske Čierne osy – Avispas Negras

 

Netreba azda ani zdôrazňovať, že vražda parlamentára na rokovaniach je prejavom ozajstnej právnej degenerovanosti a v normálnych krajinách sú takéto prejavy jednoducho neprijateľné. Parlamentárov nevraždili dokonca ani v nacistickom Nemecku alebo stalinskom Rusku.

 

Po Mangasovej smrti bojoval jeho zať Cochis proti Američanom až do roku 1872, kedy sa jeho zdravotný stav prudko zhoršil (pravdepodobne rakovina brušnej dutiny). Nechal sa presvedčiť priateľom Apačov – Lupanom (generál Crook, označovaný Apačmi ako Šedý vlk), aby prestal bojovať, do rezervácie (rozumej koncentračného tábora) pre Apačov však odmietol aj s najbližšími spolubojovníkmi odísť. Ostal žiť v arizonských Dračích vrchoch na pomedzí Mexika a Arizony, kde aj v roku 1874 umrel. Jeho najbližší spolubojovníci ho pochovali na utajenom mieste, Cochisov hrob sa doteraz nenašiel.

 

Apačské vojny proti Američanom 1. časť

 

Spoločne s Cochisom bojovali proti nenávideným Američanom aj ďalší známi indiánski bojovníci ku ktorým patrili jeho syn Victorio, Geronimo, Francisco, Nanni Chaddi, Na Tio Tish, Loco, Nana, Ulzana, tí pokračovali v boji proti belochom aj po Cochisovej smrti. Všetci si vyslúžili za svoj rozhodný boj proti americkým okupantom hrdé pomenovanie Bronco – Nezkrotní, okrem Geronima zažiarili najmä Ulzana, Loco (Šialený – toto meno mu dali samotní Apači) a Nana, ktorý najlepšie nájazdy uskutočnil vo veku takmer 80 rokov, nenávisť voči americkým okupantom bola u neho tak veľká, že bojoval až do svojej smrti. (Nanu vnívam ako prototyp uvedomelého a aktívneho dôchodcu). O Geronimovi, Lupanovi, Nanovi a Broncos však viac až v nasledujúcom záverečnom dieli o apačských vojnách.

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Kadyrov označil výsledky referend za prirodzený vývoj politiky Kyjeva. Rusko je krok od matu USA na Ukrajine

Čečensko, 29.september 2022 (AM) – Len jeden krok zostával Moskve, aby dala Spojeným štátom mat. Napísal o tom Edouard Husson, publicista francúzskeho vydania Le Courrier des Strateges. Francúzsky analytik si je istý, že Spojené štáty už nemajú priestor na manévrovanie. Ak sa regióny LĽR, DĽR, Cherson a Záporožie stanú súčasťou Ruskej federácie,…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Lupara je späť

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

Foto Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.   Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili…

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Briti už vedia koľkí z nich zomrú po ruskom jadrovom útoku aj ktoré ciele budú zničené

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM) –  K občanom sa ruský prezident Vladimir Putin prihovorí 30. septembra, kedy bude podľa Kremľa mať veľký prejav. Ako informoval tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov, 30. septembra sa v Kremeľskom paláci uskutoční slávnosť podpisu dohôd o vstupe nových území do Ruska. V tejto súvislosti sa…

Foto Mobilizácia, dezertéri a Kazachstan

Kazachstan, 29.september 2022 (AM) – Ruský dezerčný exodus do Kazachstanu naberá na obrátkach. Podľa kazašských zdrojov sa od 21. septembra do 28. septembra do republiky dostalo viac ako 100-tisíc ľudí. Na hranici frontu, v republike je rozruch.   Osobná doprava sa podľa pohraničnej služby KNB strojnásobila. Aby sa Rusi mohli zaregistrovať, vytvárajú sa samostatné centrá…
Foto Západní experti komentujú novú elektronickú ochranu lodí ruskej Čiernomorskej flotily

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Čiernomorská flotila ruského námorníctva nainštalovala špeciálne bariéry pri vstupe do Sevastopolského zálivu, kde sa nachádza najväčšia námorná základňa. Informujú o tom západné médiá a monitorovacie zdroje s odvolaním sa na satelitné snímky americkej spoločnosti Planet Labs. Publikácie poznamenávajú, že ruskí vojenskí námorníci urobili takýto krok v dôsledku…

Foto Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Video USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pri…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy

Turecko, 26.september 2022 (AM) – Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu viesť k novej vojne v Európe.     „Egejská…

Foto USA chystá novú námornú základňu v gréckom Alexandroupolise pre dodávky zbraní na Ukrajinu

Grécko, 20.september 2022 (AM) – Velenie amerického námorníctva sa začalo zaujímať o grécky prístav Alexandroupolis s cieľom vytvoriť ďalšiu americkú vojenskú základňu. V Grécku už existuje jedna základňa NATO s prevažujúcou prítomnosťou americkej armády (okrem gréckych). Táto základňa sa nachádza na severe Kréty v zálive Souda. Teraz sa pravdepodobná nová vojenská základňa…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto USA poskytnú Ukrajine ďalších 18 raketových systémov HIMARS. Na víťazstvo potrebujú ešte 200 kusov

Ukrajina, 29.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miest dočasného nasadenia 14. a 92. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Dvurečnaja, Kondrašovka a Petrovka v Charkovskej oblasti bolo zlikvidovaných viac ako 150…

Foto “Ideálny polygón”. Čo ponúkla ukrajinská armáda Západu?

Ukrajina, 26.september 2022 (AM) – Ukrajina sa stala testovacím miestom pre západné zbraňové systémy, vojenské technológie a taktiky. Predstavitelia kyjevského režimu o tom bez rozpakov hovoria otvorene. Najmä námestník ministra obrany Vladimir Gavrilov na konferencii amerického národného obranného priemyslu v Texase vyzval Biely dom, aby pokračoval v dodávkach najnovších technológií a…

Foto Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak predstavitelia národnej…

Foto Iránske tanky Zulfikar a Karrar

Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američanovi v iránsko-irackej vojne…

Foto Nemecký superťažký tank Kollosall-Wagen

Nemecko, 22.september 2022 (AM) – Otcom superťažkého tanku K-Wagen bol nemecký inžinier Josef Vollmer. Koncom I. svetovej vojny v roku 1917 Nemci dospeli k názoru, že preraziť spojenecké línie na francúzskom bojisku sa im podarí len super ťažkými zbraňami. V roku 1917 sa teda Nemci snažili skonštruovať na svoju dobu obrovský a…
Foto O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.    …

Foto Západní analytici odhalili ďalší test ruskej rakety Burevestnik

USA, 20.september 2022 (AM) – Podľa západných vojenských analytikov, ktorí sa špecializujú na štúdium komerčných satelitných snímok, vykazuje testovacie miesto Pankovo ​​​​na Novej Zemi v odľahlej časti ruskej Arktídy „nárast aktivity“. Podľa nich existujú jasné signály, že Rusko sa pripravuje na testovanie rakety Burevestnik s jadrovým pohonom (v NATO nazývanej Skyfall).  …

Foto Na Ukrajine už nie je nikto kto by pilotoval americké stíhačky

Ukrajina, 19.september 2022 (AM) – Vojenský expert Vladimir Jevsejev uviedol, že na Ukrajine nie je nikto, kto by pilotoval americké F-16 a F-15 dodané z Pentagonu.   „Na Ukrajine už prakticky nezostali žiadni piloti druhej triedy. Navyše sa vie aj o smrti tých najskúsenejších leteckých es. V podmienkach, keď nie sú…

Foto Iránske transportné lietadlá čoraz častejšie lietajú do Moskvy. Západní analytici varujú

Irán, 18.september 2022 (AM) –Lietadlá s nákladom z Iránu už takmer päť mesiacov lietajú z Teheránu do Moskvy a Moskovskej oblasti so zvýšenou frekvenciou. V poslednej dobe čoraz častejšie prichádzajú iránské transportné lietadlá. Navyše, v odbornej komunite sa tento fenomén už nazýva „iránsky expres“ alebo „púť do tretieho Ríma“.   Napríklad…

Foto Poľský prezident Duda: “Toto je koniec sovietskych stíhačiek v poľskom letectve“

Poľsko, 17.september 2022 (AM) – Poľsko urobilo prvý krok k nahradeniu sovietskych stíhačiek MiG-29 v prevádzke podpísaním dvoch zmlúv naraz na dodávku juhokórejských stíhačiek. Celkovo Poľsko dostane 48 stíhačiek na základe dvoch zmlúv – 12 stíhačiek FA-50 Block 10 a 36 stíhačiek FA-50PL. To všetko bude Varšavu stáť 3 miliardy dolárov. Okrem…

Foto OSN ako nástroj politiky USA

USA, 15.september 2022 (AM) – V súčasnej bezprecedentnej konfrontácii medzi kolektívnym Západom a Ruskom sa Washington snaží využiť všetky dostupné prostriedky a metódy, aby spôsobil Moskve maximálne škody. V tomto smere nie je výnimkou štruktúra OSN – kedysi autoritatívnej medzinárodnej organizácie, ktorá sa zmenila na štruktúru úplne kontrolovanú Spojenými štátmi. Jedným…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Pravda a výmysly o trestaneckých práporoch

Slovensko, 30.september 2022 (AM) – Pred 80 rokmi 28. 7. 1942 sa v Rusku zrodil Ľudovým komisárom obrany ZSSR, teda Stalinom, podpísaný rozkaz č. 227, ktorý je verejnosti známy aj pod názvom „Ani krok späť!“. Vznikol tým nový druh vojsk Červenej armády tzv. „štrafnikov“ (vojenské trestanecké útvary) a spolu s ním sa zjavila hromada…

Foto Britský the Guardian: “Na Ukrajine nás USA ťahajú k vojne s Ruskom”

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM, The Guardian) – Úloha Washingtonu na Ukrajine a jeho podpora neonacistov režimu má obrovské dôsledky pre zvyšok sveta. Prečo v našom mene tolerujeme hrozbu ďalšej svetovej vojny? Prečo povoľujeme lži, ktoré ospravedlňujú toto riziko? Rozsah našej indoktrinácie, napísal Harold Pinter, je "brilantný, dokonca vtipný, vysoko úspešný akt…

Foto Ako libanonskí šiíti spôsobili v roku 1983 americkej námornej pechote krvavý kúpeľ a prinútili ich rýchlo utiecť z krajiny

Libanon, 29.september 2022 (AM) – Občianska vojna v Libanone /1975 - 1990/ zmenila túto kedysi kvitnúcu krajinu, ktorú prezývali Švajčiarsko Blízkeho východu, na nepoznanie. V krajine sa rozhorel náboženský konflikt medzi šiítmi, sunnitmi a kresťanmi, tento konflikt spoza hraníc riadili Američania a Izrael, ktorí sa obávali aj sunnitských Palestínčanov, ktorí utiekli z…

Foto Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR Milan Žuffa-Kunčo, s ktorým som sa zoznámil nedávno v Trenčíne počas rokovania XXX. Valného zhromaždenia Spoločnosti M. R. Štefánika.    …

Foto Andrej Fursov: Nové otroctvo – progres „temných“ treba vykoľajiť

Rusko, 26.september 2022 (AM) – V 70. rokoch sa určité segmenty priemyslu začali presúvať z jadra kapitalistického systému, predovšetkým zo Spojených štátov, do krajín vtedajšieho tretieho sveta, predovšetkým do Kórey a Taiwanu. A čoskoro sa začalo rozprávať o „východoázijských tigroch“ a tak ďalej. Presun priemyslu priniesol buržoázii „technologického jadra“ veľké zisky:…
Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v masívnom ostreľovaní Energodaru pred plánovanou návštevou misie MAAE

Ukrajina, 29.august 2022 (AM) – Mesto Energodar v Záporožskej oblasti, kde sa nachádza jedna z najväčších jadrových elektrární na Ukrajine, je opäť vystavené systematickému ostreľovaniu zo strany ukrajinskej armády. Informuje o tom viacero informačných zdrojov naraz, z ruskej aj ukrajinskej strany.   V dôsledku ostreľovania ukrajinským delostrelectvom na parkoviskách vo dvoroch…

Foto Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Foto Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne

Ukrajina, 16.august 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a vojensko-politického hľadiska?   Vedenie Záporožskej…

Video Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rádioaktívnej kontaminácie. A toto sú…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…