Ako Angličania dehonestovali slávu svojich lietadlových lodí

Ilustračné foto: Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth (R08), zdroj: topcor/wikimedia

Veľká Británia, 9.september 2022 (AM) – Británia bola nútená urýchlene zmeniť lietadlovú loď na nasadenie pri východnom pobreží Spojených štátov – namiesto princa z Walesu sa vydala na cestu kráľovná Alžbeta. A to všetko preto, že HMS Prince of Wales sa hanebne pokazil hneď na začiatku svojej cesty. Čo sa stalo s najmodernejšou loďou v Spojenom kráľovstve, prečo je na tom táto krajina v posledných desaťročiach zle s lietadlovými loďami – a aké ponaučenie to prináša Rusku?

 

HMS Prince of Wales

 

Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth odišla z Portsmouthu, aby sa zúčastnila spoločných námorných cvičení s Američanmi a Kanaďanmi. “Kráľovná Alžbeta” by mala nahradiť jej sesterskú loď (loď rovnakej série) “Prince of Wales”. A to všetko preto, že 28. augusta mal princ z Walesu technickú poruchu, ktorá prinútila loď vrátiť sa a zakotviť v Lamanšskom prielive neďaleko ostrova Wight.

 

Žltá tlač v Británii začala šíriť klebety, že údajným dôvodom návratu lietadlovej lode bolo, že „námorník nenamazal hriadeľ“ jednej z vrtúľ – formulácia, ktorá môže vyvolať smiech aj medzi ľuďmi, ktorí sú ďaleko od témy. Vážnejšie zdroje hovoria, že v jednom z hriadeľov skutočne došlo k nejakej poruche, ktorá môže byť spôsobená rôznymi príčinami.

 

 

 

Fotografie zverejnené denníkom Independent ukazujú, ako inžinieri kontrolujú podvodnú časť lode z kormy. To viedlo niektorých pozorovateľov k presvedčeniu, že lodná skrutka bola poškodená nárazom do cudzieho predmetu. Takéto prípady sa stávajú – od malého plavidla až po loď „namotanú“ na vrtuľu. Pracovníci v dokoch majú k tejto téme veľa čo povedať. Tvrdí sa, že ak sa problémy s lietadlovou loďou v kotvisku nepodarí vyriešiť, bude potrebné ju dostať do doku.

 

Incident s lietadlovou loďou na jednej strane nie je pozoruhodný, no na druhej strane, Británia má s nimi takú smolu, že to už vyzerá ako pravidlo. Stojí za to sa bližšie pozrieť na britskú flotilu dopravcov, najmä preto, že sú to relevantné lekcie pre Rusko.

 

Boli to Briti, kto vynašiel lietadlovú loď. Prvou loďou tohto typu na svete bola v roku 1918 britská loď Hermes. Počas druhej svetovej vojny bojovali britské lietadlové lode v Atlantiku. Neraz ich prítomnosť prinútila Nemcov ustúpiť. Napríklad počas operácie Berlín sa viceadmirál Günther Lutyens, ktorý velil nemeckým bojovým lodiam, zo všetkých síl snažil vyhnúť stretnutiu s britskými dopravcami. Neskôr, keď vymenil Scharnhorst a Gneisenau za Bismarck a Prinz Eugen, Lutyens sa nemohol vyhnúť stretnutiu s lietadlovými loďami – 25. mája 1941 naňho zaútočili torpédové bombardéry Swordfish z lietadlovej lode Ark Royal. Jedno z torpéd poškodilo kormidlá, čo poskytlo britským lodiam príležitosť dostihnúť bojovú loď a zničiť ju v boji.

 

Boli to Angličania, ktorí ako prví vypracovali útok lietadiel z nosičov na námornú základňu – v Tarante. Britské lietadlové lode sa pravidelne zapájali do ochrany polárnych konvojov v ZSSR a bojovali v Stredozemnom mori. Intenzívne sa používali v tichomorských operáciách. Ich úloha pri víťazstve spojencov na mori bola významná.

 

Zároveň však britské lietadlové lode nedosiahli veľké víťazstvá zodpovedajúce tým, ktoré dosiahli Američania. Americká armáda zaznamenala vážne zaostávanie kráľovského námorníctva v organizácii a taktike.

 

Po druhej svetovej vojne sa zdalo, že Angličania majú šancu všetko napraviť. A najprv naozaj získali bojaschopnú flotilu lietadlových lodí, napravili mnohé nedostatky a efektívne využívali svoje lode v bojových operáciách na okraji svojho bývalého Impéria.

 

Dôležitý bod: britské lode niesli britské lietadlá a až do konca 60. rokov to boli celkom plnohodnotné lietadlá. Koncom 60. rokov však nastal zlom. V roku 1964 sa k moci dostala labouristická vláda Harolda Wilsona. Boli to ľudia trochu podobní moderným západným vodcom – absolútne, moderne povedané, „skamenení“ a žijúci na princípe „ak realita nezodpovedá doktríne, tým horšie pre realitu“.

 

V tom čase mala Británia v prevádzke nasledujúce lode. V prvom rade dve ťažké lietadlové lode typu Audacious / Eagle a Ark Royal, veľké a výkonné lode.

 

F-4 Phantom II

 

Aj keď formálne patrili do rovnakej triedy, mali rozdiely. Eagle bol o niečo menší a mal inú sadu elektronických zbraní ako sesterská loď. Prešiel čiastočnou modernizáciou pre použitie stíhačiek Phantom americkej výroby a s minimálnymi úpravami sa mohol stať ich nosičom. Loď bola koncom 60. rokov vo výbornom technickom stave. Ark Royal bola väčšia ako Eagle, ale bola zle postavená a čelila mnohým technickým problémom.

 

HMS Victorious

 

Treťou loďou bola Victorious, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne, no bola kompletne prestavaná – zo starej lode zostal len trup. „Victorious“ bola plnohodnotná vojnová loď, aj keď na tú dobu malá. Ďalšie štyri lode – „Centaur“, „Bulvark“, „Albion“ a „Hermes“ patrili k ľahkým lietadlovým lodiam typu „Centaur“. Británia pravidelne využívala svoje lietadlové lode ako na demonštráciu sily, tak aj na bojové operácie v bývalých kolóniách, lode pravidelne bojovali a boli žiadané.

 

HMS Centaur

 

Britská ekonomika však nebola v najlepšom stave a lietadlové lode boli veľmi drahé lode. Čo by bolo v takejto situácii logické? Zbavte sa troch kentaurov, opustite zvyšné štyri lode, finalizujte Eagle na použitie Phantomov. Potom v 70. rokoch pomaly odpisujte Victoriousy. Potom, na konci osemdesiatych rokov, ako sa to stalo v skutočnosti, sa zrútila Ark Royal. “Eagle” a “Hermes” mohli slúžiť veľmi dlho, “Hermes” aj slúžil.

 

 

 

Pre nahradenie vyradených z prevádzky tu bola Queen Elizabeth, inovatívny projekt lietadlovej lode s bodom kontaktu s palubou lietadlami posunutými vzhľadom na stred trupu, na jednej strane riskantné rozhodnutie. , na druhej strane to výrazne uľahčilo operácie na palube a umožnilo umiestniť na palubu viac lietadiel.

 

 

Teoreticky by Eagle mohla byť nahradená touto loďou a potom Hermes inou, ktorá by začiatkom 90. rokov dala Británii dve ťažké lietadlové lode s výkonnými leteckými skupinami.

 

 

Najdôležitejšie je, že s takouto schémou by vojna o Falklandy nebola možná. Ak by Argentínčania vedeli, že Británia k nim môže de facto poslať pár leteckých plukov na Phantomoch a Buccaneeroch, nikdy by neriskovali to, čo urobili – sily by boli spočiatku príliš nerovné.

 

Wilsonov kabinet však zaujal kategorické stanovisko: vyradiť lietadlové lode, sústrediť sa na budúcu vojnu so ZSSR hlavne na zemi, mať špeciálne protiponorkové lode s vrtuľníkmi na operácie proti sovietskym ponorkám. Vzhľadom na to, koľko zámorských území má Británia, to bola šialená pozícia.

 

V roku 1967 Victoriu zachvátil požiar. Následky neboli nezvratné, ale loď bola okamžite odpísaná. V roku 1973 zachytil Eagle trupom o dno. Napriek tomu, že sa loď dala opraviť, bola odpísaná. Ark Royal, ktorý práve dostal nové Phantomy, mohol byť tiež odpísaný, ale v roku 1972 musel ísť do ďalšej vojny, v britskom Hondurase (neskôr Belize), aj preto, aby zabránil útoku na toto územie z Guatemaly. Labouristi sa neodvážili rozobrať túto loď na kov hneď po tom, čo bola potrebná v bitkách, a Ark Royal vydržala až do roku 1978.

 

Ale keď sa zbavili „Ihly“, „Víťazstva“ a troch „Kentaurov“, dokázali zmrzačiť „Hermes“ až do straty bojovej schopnosti. Z lode boli vyrezané katapulty a zachycovače, čím sa z nej stala vrtuľníková loď.

 

HMS Invincible

 

Teraz sa nasledujme svoje kroky. Labouristi, ktorí sa zarezali do flotily lietadlových lodí, si najprv na boj so sovietskymi ponorkami objednali tri veľké helikoptérové ​​lode, ktoré sú dnes známe ako trieda Invincible.

 

 

Už po zmrzačení Hermesu niekomu vo vláde došlo, že vo všeobecnosti sovietske ponorky majú nielen torpéda, ale aj protilodné riadené strely, navyše sú ich „hlavným kalibrom“. Tieto rakety boli namierené pomocou cieľových označovačov Tu-95RT, na boj proti ktorým… boli potrebné lietadlá! Briti začínajú projekt na integráciu vertikálne vzlietajúcich Harrierov do flotily a premenu ich vrtuľníkových lodí na lietadlové lode. Ukázalo sa, že bez lietadlových lodí to nejde – ale normálne lode už išli na roztavenie!

 

 

 

Výsledné ľahké lietadlové lode sa ukázali ako šialenci – nepohodlné, stiesnené, s malými hangármi a nízkym limitom na počet bojových letov za deň. Britom sa podarilo vyhrať na Falklandoch pomocou Hermes a Invincible, no napriek ich technike a nie vďaka nej.

 

Vtipné je, že pokus o úsporu peňazí vyšiel mnohonásobne drahšie ako hypotetický pokus zachrániť Eagle a postaviť CVA-01. Približne 3,5-krát, ak nepočítame náklady na Harriery pre britské námorníctvo. Dôležitý bod: Hermes predaný do Indie slúžil do roku 2015. To ukazuje, ako dlho mohli britské lietadlové lode starej konštrukcie zostať v prevádzke. Samotná Británia zabila svoje nosné sily a nahradila ich náhražkami. Časť ich lodí potom museli viesť vojnu, a to práve ako lietadlové lode. Otázka je, na čo bol celý tento cirkus?

 

HMS Illustrious

 

To by však nebol koniec. Tri vyrobené chybné lietadlové lode typu Illustrious boli Britmi odpísané po roku 2000 – v rokoch 2005, 2011 a 2014. Od roku 2014 Briti nemajú ani náhradné lietadlové lode – a práve vtedy britský establishment opäť preťal imperiálne ambície, konkrétne koncept neskôr nazvaný „Globálna Británia“. Spojené kráľovstvo sa malo vrátiť na svetovú scénu ako globálny hráč, nie ako prívesok USA. A ako to urobiť bez lietadlových lodí? V žiadnom prípade.

 

Británia začala pracovať na nových lodiach v roku 1997, keď sa začal výskum vzhľadu sľubnej lode budúcnosti. V roku 2005 sa rozbehla jej výroba a v júli 2009 bol položený kýl tej hlavnej, kráľovnej Alžbety. Táto loď teraz išla na cvičenia namiesto pokazeného „Princa z Walesu“.

 

Kráľovná” a “Princ”
Briti plánovali, že nové, high-tech lode nahradia staré a nové lietadlá F-35 nahradia existujúce Harriery na ich palube. V praxi lode meškali a medzi starými a novými lietadlovými loďami bol časový odstup niekoľkých rokov. Rovnaká medzera navyše vznikla z hľadiska dodávok F-35. V čase, keď vedúca loď Queen Elizabeth vstúpila do služby, Harriery boli preč a F-35 tam ešte neboli. Výsledkom bolo, že americkí piloti lietali z paluby anglickej lietadlovej lode na amerických lietadlách. V skutočnosti sa loď stala bojaschopnou až v roku 2021, odkiaľ britskí piloti uskutočnili prvé bojové misie.

 

Najdôležitejšie fiasko však spočíva v jeho dizajne. Angličania pôvodne plánovali vyrobiť svoje nové lietadlové lode katapultmi so zachycovačmi, ktoré by im umožnili využívať širokú škálu lietadiel – od rôznych typov bojových vozidiel (F-35C, F/A-18, budúci Tempest) na špeciálne, ako sú lietadlá včasného varovania E-2C, lietadlá na vojenskom transportnom nosiči C-2, a bolo možné zachrániť protiponorkových Vikingov z amerického leteckého skladu v Davis-Montana.

 

Nakoniec sa však Briti rozhodli ušetriť peniaze a opustili katapult a zachytávače. Teraz majú dva najväčšie nosiče “vertikálov” a helikoptér v histórii ľudstva – každý 65 000 ton, obrovské lode, ktoré nie sú schopné podporovať plnohodnotnú leteckú skupinu, a majú iba F-35 vo verzii B s krátkym vzletom a vertikálnym pristátím – neschopné niesť protilodné rakety, a preto málo použiteľné vo vojne na mori. Vo všeobecnosti bol samotný výstrel do nohy úspešný.

 

Na základe tejto lietadlovej lode nemôžete postaviť plnohodnotnú údernú skupinu. Zhoďte pár desiatok bômb na banditov v Iraku alebo Afganistane, nič viac… Prečo na to všetko míňali peniaze?

 

Jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov

 

Závery pre Rusko
Je vidieť, koľko úsilia a nákladov vynaložila Británia na svoje sily lietadlových lodí, ale nedokázala získať plnohodnotnú flotilu lietadlových lodí, hoci počas druhej svetovej vojny mali veľa lodí tohto typu. Vznik plnohodnotných síl lietadlových lodí je dlhý proces, preplnený učením sa z vlastných i cudzích chýb. Nič nebude fungovať z ničoho nič.

 

Akákoľvek medzera v skúsenostiach znamená zlyhanie v bojovej účinnosti. Angličania v 21. storočí o pár rokov neodhadli medzi vyradením svojich starých lietadlových lodí a prijatím nových. Skúsenosti museli získavať kúsok po kúsku, s pomocou Američanov.

 

Na bojových schopnostiach lode nie je a ani nemôže byť kde šetriť. Briti, šetriac katapultom a finišerom, zabezpečili, že ich najnovšia loď je potenciálne horšia ako jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov (ak bude tá druhá riadne opravená).

 

Ako k tomu prišlo, že Západ zabudol ako stavať lietadlové lode?

 

Samozrejme, stále je tu otázka sily leteckej skupiny, ale ani tu nie je všetko také jednoduché. F-35B je novší ako MiG-29K, ale ten dokáže vzlietnuť s protilodnými raketami, nájsť cieľ s neznámymi súradnicami a sám ho zasiahnuť (lode a ponorky nemôžu strieľať na ciele s presne neznámou polohou). Rusko potrebuje len poriadne vycvičiť leteckú skupinu, ale Briti nikdy nebudú mať jeho schopnosti. Ich ekonomika im išla bokom. História britskej flotily je plná chýb a poškodenie druhej z dvoch moderných britských lietadlových lodí nie je ani zďaleka posledné. Z týchto chýb Rusko vyťaží maximum.

Alexander Timochin


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od mesta Krasnyj…

Foto Odhalenia Scotta Rittera

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany neútočia…

Foto Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitálového…

Foto Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou až 40 000 nákladných vozidiel v hodnote až…

Foto V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profesionálnych vojakov. Rozsah by mohol byť ešte väčší,…

Foto Európa bude hlavný porazený v ukrajinskom konflikte. Analytici vysvetlili zámery USA

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) – Aktívne boje na Ukrajine odhalili rozsiahly problém s americkým vojenským priemyslom, ktorý by podľa novej správy mohol zabrániť americkej armáde viesť zdĺhavú vojnu proti akémukoľvek protivníkovi, najmä proti Číne. Al-Džazíra o tom píše v analytickom článku publicistu Muhammada Al-Minshawiho. Správu pred niekoľkými dňami zverejnilo Centrum pre…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Modernizovaný Kalašnikov AK-12 nabral skúsenosti z bojov na Ukrajine

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Útočná puška AK-12 Kalašnikov bola modernizovaná s prihliadnutím na skúsenosti s jej používaním v bojových operáciách v zóne špeciálnej operácie, sériové dodávky aktualizovaných zbraní sa začnú tento rok. Oznámil to šéf Rostec Sergej Chemezov. Útočná puška AK-12, prijatá ruskou armádou v roku 2018, bola výrazne vylepšená…

Foto Nová protiostreľovacia jednotka vytvorená na Kryme bude vyzbrojená celým radom zbraní Lobaev

Rusko, 21. januára 2023 (AM) – Na Kryme sa vytvára jednotka proti ostreľovačov, ktorá sa má zúčastniť špeciálnej operácie, na jej vytvorenie osobne dohliada šéf regiónu Sergej Aksjonov. Republika poskytne jednotke všetko potrebné, zbrane poskytne Lobaev Arms. Vo vysielaní kanála Krym 24 to uviedol šéf spoločnosti Vladislav Lobajev.   Nová protiostreľovacia…

Foto Civilné zbrane medzi obyvateľstvom Ruska: pomôžu mobilizácii alebo nárastu kriminality?

Rusko, 16. januára 2023 (AM) – Ruský analytický tím Rybar na Telegame rozpútal diskusiu o dôležitosti držby zbraní obyvateľmi Ruska a jej vplyve na bezpečnosť štátu. Na jednej strane sú tvrdenia, že zbrane u obyvateľstva budú mať pozitívny vplyv na mobilizačný potenciál krajiny. Odporcovia tohto pohľadu sa domnievajú, že to povedie…

Foto Koncern Kalašnikov láme rekordy vo výrobe vojenských produktov

Rusko, 13. januára 2023 (AM) – Akciová spoločnosť Kalašnikov informovala o výsledkoch práce podniku v roku 2022. Podľa oficiálnej tlačovej správy spoločnosti sa celkový objem výroby zbraní zvýšil o 40 % v porovnaní s rokom 2021 a stal sa rekordom za posledných 20 rokov. Vo všeobecnosti divízia výroby zbraní dosiahla za posledných…

Foto Testovaná v bojových podmienkach. Nová ruská ostreľovacia puška “Sčotnik” ide do sériovej výroby

Rusko, 10. januára 2023 (AM) – Ruské orgány činné v trestnom konaní môžu byť vyzbrojené novou ostreľovacou puškou pre NATO kaliber 7,62 x 51 mm, nazvanou „Sumrak“. Zbraň pôjde do zóny špeciálnej vojenskej operácie.   Odstreľovacia puška "Sumrak" bola vyvinutá spoločnosťou Lobaev Arms a predstavená minulý rok. Zároveň sa informovalo o…

Video Zajatý ukrajinský výsadkár prehovoril o jeho výcviku v Británii

Veľká Británia, 9. januára 2023 (AM) – Strelec 95. leteckej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny vojak Viktor Lewandovskij bol 5. septembra mobilizovaný do armády a v októbri cez letisko v Raževo (Poľsko) bol vyslaný do Spojeného kráľovstva na 35-dňový kurz. Kanadskí inštruktori počas výcviku hovorili o vlastnostiach ruských obrnených vozidiel a Ukrajinci…

Foto Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od mesta Krasnyj…

Foto Odhalenia Scotta Rittera

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany neútočia…

Foto V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profesionálnych vojakov. Rozsah by mohol byť ešte väčší,…

Foto Európa bude hlavný porazený v ukrajinskom konflikte. Analytici vysvetlili zámery USA

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) – Aktívne boje na Ukrajine odhalili rozsiahly problém s americkým vojenským priemyslom, ktorý by podľa novej správy mohol zabrániť americkej armáde viesť zdĺhavú vojnu proti akémukoľvek protivníkovi, najmä proti Číne. Al-Džazíra o tom píše v analytickom článku publicistu Muhammada Al-Minshawiho. Správu pred niekoľkými dňami zverejnilo Centrum pre…

Foto “K tajnej dohode skutočne došlo”. Čo sa skutočne stalo na zasadnutí G20. Hodnotenie situácie z “čínskeho uhla pohľadu”

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) –  Na poslednom stretnutí Signpost Circle som dostal otázky o výsledkoch samitu G20, ktorý sa konal 15. - 16. novembra na Bali v Indonézii, a o tom, čo sa stalo na samite Ázijsko-tichomorského hospodárskeho spoločenstva (APEC), ktorý sa konal 19. novembra v Thajsku. Zhodnotiť situáciu takpovediac…

Foto TOP-3 pušky ruských ostreľovačov v bojoch na Ukrajine

Rusko, 31. januára 2023 (AM) – Západní experti sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily, pokiaľ ide o vedenie vojny ostreľovačov, výrazne prevyšujú schopnosti potenciálu NATO. Analýza práce ruských ostreľovačov v zóne špeciálnej vojenskej operácie, ktorú vykonali veteráni špeciálnych síl amerického námorníctva a armády USA, ukázala vysokú efektivitu ich práce a viedla…
Foto Vyradená brazílska lietadlová loď NAe São Paulo je naďalej voľne unášaná na otvorenom mori

Brazília, 30. januára 2023 (AM) – Brazílska lietadlová loď NAe São Paulo (A12) začala svoju službu ešte v roku 1963 ako súčasť francúzskeho vojenského námorníctva, keď bola ako lietadlová loď triedy Clemenceau zaradená do služby pod menom Foch (R99). V roku 2000 bola vyradená zo služby a predaná Brazílii, kde…

Foto Estónsko zabudlo na tureckú skúsenosť – chystá sa blokovať plavbu Ruska vo Fínskom zálive

Estónsko, 25. januára 2023 (AM) – Estónsko naďalej preukazuje Rusku svoje „dobré susedstvo“. Tentoraz sa „nebojácni“ rusofóbi z Tallinnu rozhodli uzavrieť Fínsky záliv pre Ruskú federáciu. Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu 12. januára na zasadnutí vlády navrhol zavedenie pobrežnej „súvislej zóny“ v špecifikovanej vodnej oblasti, ktorá by zablokovala ruskú plavbu v…

Foto Najnebezpečnejšia zbraň na svete je pripravená: Rusko teraz chránia torpéda Súdneho dňa

Rusko, 18. januára 2023 (AM) – Snáď žiadny iný typ ruskej zbrane „nešteklí nervy“ Západu a nevyvoláva také hrozné obavy ako najnovšie jadrové super torpédo Poseidon. Aj samostatné a vzácne správy o ňom spôsobujú vo svetovej tlači informačnú „atómovú“ explóziu. Takto je to teraz, keď agentúra TASS s odvolaním sa na…

Foto “Admirál” do flotily: Rusko čoskoro dostane jadrový super krížnik. Aké možnosti získa najsilnejšia loď námorníctva po dlhej modernizácii

Rusko, 17. januára 2023 (AM) – Ministerstvo obrany sa dohodlo na harmonograme prác a prípravnej fáze testovania pre admirála Nachimova. Krížnik Projekt 11442M je jednou z najväčších vojnových lodí na svete. Postavený na konci 80. rokov 20. storočia slúžil Severnej flotile. Ale koncom 90. rokov bol poslaný na opravu. Práce na…

Foto Ruská fregata s hypersonickými Zirkonmi narúša námorný obranný systém NATO

Rusko, 4. januára 2023 (AM) – Vyzbrojenie lodí ruského námorníctva hypersonickými raketami Zirkon povedie v prípade konfliktu v námornej obrane Severoatlantickej aliancie k prelomeniu. Píše o tom britská edícia Express, ktorá rozoberá tému modernizácie ruských ozbrojených síl, ktorá je pre Západ nepríjemná.     Hypersonické rakety Zircon sú schopné zasiahnuť ciele…

Foto Na čo sú zamerané najnovšie rusko-čínske námorné cvičenia

Čína, 23. decembra 2022 (AM) – Včera sa vo Východočínskom mori začali každoročné rusko-čínske cvičenia. Aktívna fáza spoločných manévrov sa skončí 27. decembra. Program plánuje vykonávať raketové a delostrelecké paľby na vojenské ciele, ako aj rozvoj spoločných protiponorkových akcií s použitím zbraní.     Zo strany Ruska ide o raketový krížnik…

Foto Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou až 40 000 nákladných vozidiel v hodnote až…

Foto Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

Video Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. Ruské sily protivzdušnej obrany sú však čoraz…

Foto List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tejto prekliatej prevodovke v auguste 1942 pokazili…

Foto CNN: Ukrajina – laboratórium západných zbraní

USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzované však nie sú len zbrane, ale aj munícia.  …

Foto Veľká tanková bitka. Ako ovplyvnia európske a americké dodávky boje na Ukrajine

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.     Doteraz bolo oficiálne potvrdených 14 poľských leopardov…
Foto Francúzsko chce dať Ukrajine lietajúcich starcov

Francúsko, 31. januára 2023 (AM) – Do diskusie o dodávkach stíhačiek na Ukrajinu sa zrazu pridal ďalší výrobca moderných bojových lietadiel Francúzsko. Stíhačky Rafale sú v poslednej dobe na svetovom trhu so zbraňami mimoriadne obľúbené, no diskutuje sa o dodávkach úplne iných, oveľa starších strojov. Aké sú šance, že Kyjev dostane takéto…

Foto Prekliatie „duchov Kyjeva“: Prečo sú často zostrelení vlastnými protilietadlovými strelcami

Ukrajina, 30. januára 2023 (AM) – 27. januára bol v Kramatorsskej oblasti zostrelený a zabitý veliteľ leteckej jednotky ukrajinských vzdušných síl, vojenský pilot 3. triedy 299. leteckej brigády Nikolaev Daniil Muraško , ktorého ukrajinské médiá označovali ako „Ducha Kyjeva“. Bol jedným z tých, ktorí tvorili túto "krásnu legendu". Oznámenie priniesol denník "Novinky…

Foto Ukrajina bude pre stíhačky F-16 potrebovať žoldnierov a čas

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Na Západe sa začalo rozprávať o presune stíhačiek F-15 a F-16 na Ukrajinu a konkrétne dohody sú možné v priebehu niekoľkých týždňov. Na efektívne využitie týchto strojov sú ale potrební piloti, ktorí s nimi vedia lietať. A nie sú na Ukrajine. Je len jedna možnosť…

Foto Generál varuje, že americké F-16 sa na Ukrajine rýchlo zrútia k zemi. Dlhú životnosť nedáva ani tankom Abrams

USA, 26. januára 2023 (AM) – Americké úrady majú v úmysle previesť na Ukrajinu asi 30 tankov M1 Abrams, píše americký denník Politico s odvolaním sa na svoje zdroje. Zdá sa, že administratíva Joea Bidena by mala tento týždeň vydať zodpovedajúce vyhlásenie. Čo sa dá očakávať od bojového vozidla na Ukrajine.  …

Foto Srbsko vyvinulo nový protipechotný útočný dron. Video

Srbsko, 25. januára 2023 (AM) – Srbský obranný priemysel vyvodzuje závery štúdiom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a vytvára produkty potrebné na vedenie modernej vojny. Srbská spoločnosť ukázala zábery použitia svojho nového vývoja - protipechotného dronu vybaveného desiatimi 60 mm mínami. Munícia umiestnená na drone má nastaviteľnú výšku detonácie. Video zobrazené vývojárom…

Foto „Oveľa ľahšie a odolnejšie ako ruské“: India vybavila vrtuľníky Mi-17 vlastným pancierovaním

India, 23. januára 2023 (AM) – Naí Dillí implementuje program Independent India, v rámci ktorého sa snaží dosiahnuť široké nahradenie dovozu v tomto odvetví. Oznámený bol najmä zámer vlády vybaviť viacúčelové vrtuľníky Mi-17 vlastnou ochranou. Letectvo teraz vybaví svoje Mi-17 lokálnym pancierovaním, ktoré zlepší ich schopnosť odolávať paľbe z ručných zbraní .…

Foto Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitálového…

Foto Oslava nacizmu ako zbrane informačnej vojny. Neonacizmus je oficiálnou ideológiou Litvy

Litva, 31. januára 2023 (AM) – Vlna rýchleho napredovania neonacizmu v 21. storočí mnohých prekvapila. Bandera, kedysi zničený a zahnaný do ilegality, založil svoju moc na Ukrajine, svojim rovnako zmýšľajúcim ľuďom – v pobaltských štátoch. Ako súvisí stúpajúca smršť neonacizmu s historickou pamäťou, so sférou kultúry? Najintímnejším spôsobom: pokusy prepísať históriu…

Foto Január vo vojenských dejinách

Slovensko, 30. januára 2023 (AM) – Keďže s februárom sme pred rokom začali, dnes končíme januárom so seriálom vojenských dejín po jednotlivých mesiacoch. Medzi januárové vojenské zaujímavosti určite patrí vytvorenie Švajčiarskej gardy vo Vatikáne (22. 1. 1506); Manifest o ukončení vlasteneckej vojny v Rusku (6. 1. 1813); Prvé zjednotenie Nemecka ako Nemeckého cisárstva (18. 1. 1871); Vyhlásenie…

Foto Michail Chazin, Karine Gevorgyan: Korene ukrajinizmu

Ukrajina, 30. januára 2023 (AM) –  Michail Chazin: Logika, ktorú sa teraz pokúsime vysvetliť, je viac-menej známa v tom zmysle, že rovnaký obraz je aj v Bielorusku. Spočíva v tom, že na území Ukrajiny sa nachádza nejaké jadro, ktoré je s najväčšou pravdepodobnosťou neruského pôvodu. Dovoľte mi pripomenúť, že prevažnú časť…

Foto Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by som ju medzinárodnou grécko-ruskou…

Foto Rusko nemôžeme ignorovať. O “Bismarckovom dialógu”

Nemecko, 28. januára 2023 (AM) – Prečo sa súkromná osoba s pruskými koreňmi a zvučným menom usiluje o dialóg s ruskými partnermi počas vojny a čo sa môže moderná nemecká politika naučiť od kancelára Otta von Bismarcka. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine nastalo medzi Ruskom a Západom ľadové obdobie. Boli uvalené…
Foto Odhalená pravda o práci Pentagónu nad biologickou zbraňou na Ukrajine: Spojeným štátom pomáhali najväčšie farmaceutické firmy

Rusko, 10. januára 2023 (AM) – Rusko zverejnilo rad faktov o biologických zbraniach, ktoré sú pre Pentagón veľmi nepríjemné. Získalo totiž údaje o realizátoroch vojensko-biologických programov na Ukrajine.   Kým si na Západe vychutnávali výmysly o „zverstvách ruských okupantov“ na Ukrajine a kým sa v Kyjeve snažili odpútať pozornosť verejnosti od nenahraditeľných strát ukrajinských vojsk,…

Foto Biela kniha o zabíjaní civilného obyvateľstva Afganistanu v dôsledku nezákonných činov USA a ich spojencov

Rusko, 18. november 2022 (AM) – Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie bola zverejnená Biela kniha o skutočnostiach smrti civilného obyvateľstva Afganistanu zapríčinených nezákonným konaním Spojených štátov a ich spojencov. Jej cieľom je upozorniť na rozsiahle vojnové zločiny spáchané počas pôsobenia USA, členských štátov NATO a ďalších medzinárodných aktérov v Afganistane v…

Foto Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne…

Video Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, bandita alebo baklan však dobre pozná fakt, že vo svete však žiaľ nezvíťazia vždy tí…

Foto Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví definované národné ciele a prirodzené práva národa. Budú informovať a usmerňovať národ v…

Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…