Ako Angličania dehonestovali slávu svojich lietadlových lodí

Ilustračné foto: Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth (R08), zdroj: topcor/wikimedia

Veľká Británia, 9.september 2022 (AM) – Británia bola nútená urýchlene zmeniť lietadlovú loď na nasadenie pri východnom pobreží Spojených štátov – namiesto princa z Walesu sa vydala na cestu kráľovná Alžbeta. A to všetko preto, že HMS Prince of Wales sa hanebne pokazil hneď na začiatku svojej cesty. Čo sa stalo s najmodernejšou loďou v Spojenom kráľovstve, prečo je na tom táto krajina v posledných desaťročiach zle s lietadlovými loďami – a aké ponaučenie to prináša Rusku?

 

HMS Prince of Wales

 

Britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth odišla z Portsmouthu, aby sa zúčastnila spoločných námorných cvičení s Američanmi a Kanaďanmi. “Kráľovná Alžbeta” by mala nahradiť jej sesterskú loď (loď rovnakej série) “Prince of Wales”. A to všetko preto, že 28. augusta mal princ z Walesu technickú poruchu, ktorá prinútila loď vrátiť sa a zakotviť v Lamanšskom prielive neďaleko ostrova Wight.

 

Žltá tlač v Británii začala šíriť klebety, že údajným dôvodom návratu lietadlovej lode bolo, že „námorník nenamazal hriadeľ“ jednej z vrtúľ – formulácia, ktorá môže vyvolať smiech aj medzi ľuďmi, ktorí sú ďaleko od témy. Vážnejšie zdroje hovoria, že v jednom z hriadeľov skutočne došlo k nejakej poruche, ktorá môže byť spôsobená rôznymi príčinami.

 

 

 

Fotografie zverejnené denníkom Independent ukazujú, ako inžinieri kontrolujú podvodnú časť lode z kormy. To viedlo niektorých pozorovateľov k presvedčeniu, že lodná skrutka bola poškodená nárazom do cudzieho predmetu. Takéto prípady sa stávajú – od malého plavidla až po loď „namotanú“ na vrtuľu. Pracovníci v dokoch majú k tejto téme veľa čo povedať. Tvrdí sa, že ak sa problémy s lietadlovou loďou v kotvisku nepodarí vyriešiť, bude potrebné ju dostať do doku.

 

Incident s lietadlovou loďou na jednej strane nie je pozoruhodný, no na druhej strane, Británia má s nimi takú smolu, že to už vyzerá ako pravidlo. Stojí za to sa bližšie pozrieť na britskú flotilu dopravcov, najmä preto, že sú to relevantné lekcie pre Rusko.

 

Boli to Briti, kto vynašiel lietadlovú loď. Prvou loďou tohto typu na svete bola v roku 1918 britská loď Hermes. Počas druhej svetovej vojny bojovali britské lietadlové lode v Atlantiku. Neraz ich prítomnosť prinútila Nemcov ustúpiť. Napríklad počas operácie Berlín sa viceadmirál Günther Lutyens, ktorý velil nemeckým bojovým lodiam, zo všetkých síl snažil vyhnúť stretnutiu s britskými dopravcami. Neskôr, keď vymenil Scharnhorst a Gneisenau za Bismarck a Prinz Eugen, Lutyens sa nemohol vyhnúť stretnutiu s lietadlovými loďami – 25. mája 1941 naňho zaútočili torpédové bombardéry Swordfish z lietadlovej lode Ark Royal. Jedno z torpéd poškodilo kormidlá, čo poskytlo britským lodiam príležitosť dostihnúť bojovú loď a zničiť ju v boji.

 

Boli to Angličania, ktorí ako prví vypracovali útok lietadiel z nosičov na námornú základňu – v Tarante. Britské lietadlové lode sa pravidelne zapájali do ochrany polárnych konvojov v ZSSR a bojovali v Stredozemnom mori. Intenzívne sa používali v tichomorských operáciách. Ich úloha pri víťazstve spojencov na mori bola významná.

 

Zároveň však britské lietadlové lode nedosiahli veľké víťazstvá zodpovedajúce tým, ktoré dosiahli Američania. Americká armáda zaznamenala vážne zaostávanie kráľovského námorníctva v organizácii a taktike.

 

Po druhej svetovej vojne sa zdalo, že Angličania majú šancu všetko napraviť. A najprv naozaj získali bojaschopnú flotilu lietadlových lodí, napravili mnohé nedostatky a efektívne využívali svoje lode v bojových operáciách na okraji svojho bývalého Impéria.

 

Dôležitý bod: britské lode niesli britské lietadlá a až do konca 60. rokov to boli celkom plnohodnotné lietadlá. Koncom 60. rokov však nastal zlom. V roku 1964 sa k moci dostala labouristická vláda Harolda Wilsona. Boli to ľudia trochu podobní moderným západným vodcom – absolútne, moderne povedané, „skamenení“ a žijúci na princípe „ak realita nezodpovedá doktríne, tým horšie pre realitu“.

 

V tom čase mala Británia v prevádzke nasledujúce lode. V prvom rade dve ťažké lietadlové lode typu Audacious / Eagle a Ark Royal, veľké a výkonné lode.

 

F-4 Phantom II

 

Aj keď formálne patrili do rovnakej triedy, mali rozdiely. Eagle bol o niečo menší a mal inú sadu elektronických zbraní ako sesterská loď. Prešiel čiastočnou modernizáciou pre použitie stíhačiek Phantom americkej výroby a s minimálnymi úpravami sa mohol stať ich nosičom. Loď bola koncom 60. rokov vo výbornom technickom stave. Ark Royal bola väčšia ako Eagle, ale bola zle postavená a čelila mnohým technickým problémom.

 

HMS Victorious

 

Treťou loďou bola Victorious, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne, no bola kompletne prestavaná – zo starej lode zostal len trup. „Victorious“ bola plnohodnotná vojnová loď, aj keď na tú dobu malá. Ďalšie štyri lode – „Centaur“, „Bulvark“, „Albion“ a „Hermes“ patrili k ľahkým lietadlovým lodiam typu „Centaur“. Británia pravidelne využívala svoje lietadlové lode ako na demonštráciu sily, tak aj na bojové operácie v bývalých kolóniách, lode pravidelne bojovali a boli žiadané.

 

HMS Centaur

 

Britská ekonomika však nebola v najlepšom stave a lietadlové lode boli veľmi drahé lode. Čo by bolo v takejto situácii logické? Zbavte sa troch kentaurov, opustite zvyšné štyri lode, finalizujte Eagle na použitie Phantomov. Potom v 70. rokoch pomaly odpisujte Victoriousy. Potom, na konci osemdesiatych rokov, ako sa to stalo v skutočnosti, sa zrútila Ark Royal. “Eagle” a “Hermes” mohli slúžiť veľmi dlho, “Hermes” aj slúžil.

 

 

 

Pre nahradenie vyradených z prevádzky tu bola Queen Elizabeth, inovatívny projekt lietadlovej lode s bodom kontaktu s palubou lietadlami posunutými vzhľadom na stred trupu, na jednej strane riskantné rozhodnutie. , na druhej strane to výrazne uľahčilo operácie na palube a umožnilo umiestniť na palubu viac lietadiel.

 

 

Teoreticky by Eagle mohla byť nahradená touto loďou a potom Hermes inou, ktorá by začiatkom 90. rokov dala Británii dve ťažké lietadlové lode s výkonnými leteckými skupinami.

 

 

Najdôležitejšie je, že s takouto schémou by vojna o Falklandy nebola možná. Ak by Argentínčania vedeli, že Británia k nim môže de facto poslať pár leteckých plukov na Phantomoch a Buccaneeroch, nikdy by neriskovali to, čo urobili – sily by boli spočiatku príliš nerovné.

 

Wilsonov kabinet však zaujal kategorické stanovisko: vyradiť lietadlové lode, sústrediť sa na budúcu vojnu so ZSSR hlavne na zemi, mať špeciálne protiponorkové lode s vrtuľníkmi na operácie proti sovietskym ponorkám. Vzhľadom na to, koľko zámorských území má Británia, to bola šialená pozícia.

 

V roku 1967 Victoriu zachvátil požiar. Následky neboli nezvratné, ale loď bola okamžite odpísaná. V roku 1973 zachytil Eagle trupom o dno. Napriek tomu, že sa loď dala opraviť, bola odpísaná. Ark Royal, ktorý práve dostal nové Phantomy, mohol byť tiež odpísaný, ale v roku 1972 musel ísť do ďalšej vojny, v britskom Hondurase (neskôr Belize), aj preto, aby zabránil útoku na toto územie z Guatemaly. Labouristi sa neodvážili rozobrať túto loď na kov hneď po tom, čo bola potrebná v bitkách, a Ark Royal vydržala až do roku 1978.

 

Ale keď sa zbavili „Ihly“, „Víťazstva“ a troch „Kentaurov“, dokázali zmrzačiť „Hermes“ až do straty bojovej schopnosti. Z lode boli vyrezané katapulty a zachycovače, čím sa z nej stala vrtuľníková loď.

 

HMS Invincible

 

Teraz sa nasledujme svoje kroky. Labouristi, ktorí sa zarezali do flotily lietadlových lodí, si najprv na boj so sovietskymi ponorkami objednali tri veľké helikoptérové ​​lode, ktoré sú dnes známe ako trieda Invincible.

 

 

Už po zmrzačení Hermesu niekomu vo vláde došlo, že vo všeobecnosti sovietske ponorky majú nielen torpéda, ale aj protilodné riadené strely, navyše sú ich „hlavným kalibrom“. Tieto rakety boli namierené pomocou cieľových označovačov Tu-95RT, na boj proti ktorým… boli potrebné lietadlá! Briti začínajú projekt na integráciu vertikálne vzlietajúcich Harrierov do flotily a premenu ich vrtuľníkových lodí na lietadlové lode. Ukázalo sa, že bez lietadlových lodí to nejde – ale normálne lode už išli na roztavenie!

 

 

 

Výsledné ľahké lietadlové lode sa ukázali ako šialenci – nepohodlné, stiesnené, s malými hangármi a nízkym limitom na počet bojových letov za deň. Britom sa podarilo vyhrať na Falklandoch pomocou Hermes a Invincible, no napriek ich technike a nie vďaka nej.

 

Vtipné je, že pokus o úsporu peňazí vyšiel mnohonásobne drahšie ako hypotetický pokus zachrániť Eagle a postaviť CVA-01. Približne 3,5-krát, ak nepočítame náklady na Harriery pre britské námorníctvo. Dôležitý bod: Hermes predaný do Indie slúžil do roku 2015. To ukazuje, ako dlho mohli britské lietadlové lode starej konštrukcie zostať v prevádzke. Samotná Británia zabila svoje nosné sily a nahradila ich náhražkami. Časť ich lodí potom museli viesť vojnu, a to práve ako lietadlové lode. Otázka je, na čo bol celý tento cirkus?

 

HMS Illustrious

 

To by však nebol koniec. Tri vyrobené chybné lietadlové lode typu Illustrious boli Britmi odpísané po roku 2000 – v rokoch 2005, 2011 a 2014. Od roku 2014 Briti nemajú ani náhradné lietadlové lode – a práve vtedy britský establishment opäť preťal imperiálne ambície, konkrétne koncept neskôr nazvaný „Globálna Británia“. Spojené kráľovstvo sa malo vrátiť na svetovú scénu ako globálny hráč, nie ako prívesok USA. A ako to urobiť bez lietadlových lodí? V žiadnom prípade.

 

Británia začala pracovať na nových lodiach v roku 1997, keď sa začal výskum vzhľadu sľubnej lode budúcnosti. V roku 2005 sa rozbehla jej výroba a v júli 2009 bol položený kýl tej hlavnej, kráľovnej Alžbety. Táto loď teraz išla na cvičenia namiesto pokazeného „Princa z Walesu“.

 

Kráľovná” a “Princ”
Briti plánovali, že nové, high-tech lode nahradia staré a nové lietadlá F-35 nahradia existujúce Harriery na ich palube. V praxi lode meškali a medzi starými a novými lietadlovými loďami bol časový odstup niekoľkých rokov. Rovnaká medzera navyše vznikla z hľadiska dodávok F-35. V čase, keď vedúca loď Queen Elizabeth vstúpila do služby, Harriery boli preč a F-35 tam ešte neboli. Výsledkom bolo, že americkí piloti lietali z paluby anglickej lietadlovej lode na amerických lietadlách. V skutočnosti sa loď stala bojaschopnou až v roku 2021, odkiaľ britskí piloti uskutočnili prvé bojové misie.

 

Najdôležitejšie fiasko však spočíva v jeho dizajne. Angličania pôvodne plánovali vyrobiť svoje nové lietadlové lode katapultmi so zachycovačmi, ktoré by im umožnili využívať širokú škálu lietadiel – od rôznych typov bojových vozidiel (F-35C, F/A-18, budúci Tempest) na špeciálne, ako sú lietadlá včasného varovania E-2C, lietadlá na vojenskom transportnom nosiči C-2, a bolo možné zachrániť protiponorkových Vikingov z amerického leteckého skladu v Davis-Montana.

 

Nakoniec sa však Briti rozhodli ušetriť peniaze a opustili katapult a zachytávače. Teraz majú dva najväčšie nosiče “vertikálov” a helikoptér v histórii ľudstva – každý 65 000 ton, obrovské lode, ktoré nie sú schopné podporovať plnohodnotnú leteckú skupinu, a majú iba F-35 vo verzii B s krátkym vzletom a vertikálnym pristátím – neschopné niesť protilodné rakety, a preto málo použiteľné vo vojne na mori. Vo všeobecnosti bol samotný výstrel do nohy úspešný.

 

Na základe tejto lietadlovej lode nemôžete postaviť plnohodnotnú údernú skupinu. Zhoďte pár desiatok bômb na banditov v Iraku alebo Afganistane, nič viac… Prečo na to všetko míňali peniaze?

 

Jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov

 

Závery pre Rusko
Je vidieť, koľko úsilia a nákladov vynaložila Británia na svoje sily lietadlových lodí, ale nedokázala získať plnohodnotnú flotilu lietadlových lodí, hoci počas druhej svetovej vojny mali veľa lodí tohto typu. Vznik plnohodnotných síl lietadlových lodí je dlhý proces, preplnený učením sa z vlastných i cudzích chýb. Nič nebude fungovať z ničoho nič.

 

Akákoľvek medzera v skúsenostiach znamená zlyhanie v bojovej účinnosti. Angličania v 21. storočí o pár rokov neodhadli medzi vyradením svojich starých lietadlových lodí a prijatím nových. Skúsenosti museli získavať kúsok po kúsku, s pomocou Američanov.

 

Na bojových schopnostiach lode nie je a ani nemôže byť kde šetriť. Briti, šetriac katapultom a finišerom, zabezpečili, že ich najnovšia loď je potenciálne horšia ako jediná ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov (ak bude tá druhá riadne opravená).

 

Ako k tomu prišlo, že Západ zabudol ako stavať lietadlové lode?

 

Samozrejme, stále je tu otázka sily leteckej skupiny, ale ani tu nie je všetko také jednoduché. F-35B je novší ako MiG-29K, ale ten dokáže vzlietnuť s protilodnými raketami, nájsť cieľ s neznámymi súradnicami a sám ho zasiahnuť (lode a ponorky nemôžu strieľať na ciele s presne neznámou polohou). Rusko potrebuje len poriadne vycvičiť leteckú skupinu, ale Briti nikdy nebudú mať jeho schopnosti. Ich ekonomika im išla bokom. História britskej flotily je plná chýb a poškodenie druhej z dvoch moderných britských lietadlových lodí nie je ani zďaleka posledné. Z týchto chýb Rusko vyťaží maximum.

Alexander Timochin


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Kadyrov označil výsledky referend za prirodzený vývoj politiky Kyjeva. Rusko je krok od matu USA na Ukrajine

Čečensko, 29.september 2022 (AM) – Len jeden krok zostával Moskve, aby dala Spojeným štátom mat. Napísal o tom Edouard Husson, publicista francúzskeho vydania Le Courrier des Strateges. Francúzsky analytik si je istý, že Spojené štáty už nemajú priestor na manévrovanie. Ak sa regióny LĽR, DĽR, Cherson a Záporožie stanú súčasťou Ruskej federácie,…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Lupara je späť

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

Foto Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.   Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili…

Foto “Koniec hegemónie Západu je nezvratný”. Svetové médiá o Putinovom prejave

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Foto Na čo Rusi potrebujú viac vojakov?

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl V. Putin podpísal výnos, na základe ktorého tabuľkový počet ruskej armády od nového roka presiahne dva milióny ľudí (2 039 758). 1,15 milióna z nich budú vojaci, čiže pri ich počte ide o zvýšenie o 137 tisíc ľudí. Ráta sa aj s doplnením vojakov v špeciálnej operácii, konkrétne…

Foto Stoltenberg schladil Kyjev – žiadne „urýchlené“ prijatie Ukrajiny do NATO nebude

Ukrajina, 30.september 2022 (AM) – Volodymyr Zelenskij v reakcii na znovuzjednotenie LĽR, DĽR, Záporožia a Chersonského regiónu s Ruskom oznámil, že Ukrajina 30. septembra žiada o urýchlený vstup do Severoatlantickej aliancie. Po stretnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Zelenskyj poznamenal, že Ukrajina už údajne preukázala svoju zlučiteľnosť so štandardmi západného bloku a…

Foto Ukrajinské sily obkľúčili Krasnyj Liman, pokúšajú sa prerušiť zásobovanie

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Na severnom smere zostáva situácia dosť komplikovaná, Kyjev sa naďalej pokúša obkľúčiť Krasny Liman, čím prerušil jeho zásobovanie. Útok na mesto je vedený z troch smerov, k hraniciam Luhanskej republiky sa rútia jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny.     Vo štvrtok večer boli útoky na mesto vedené z…

Foto Briti už vedia koľkí z nich zomrú po ruskom jadrovom útoku aj ktoré ciele budú zničené

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM) –  K občanom sa ruský prezident Vladimir Putin prihovorí 30. septembra, kedy bude podľa Kremľa mať veľký prejav. Ako informoval tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov, 30. septembra sa v Kremeľskom paláci uskutoční slávnosť podpisu dohôd o vstupe nových území do Ruska. V tejto súvislosti sa…

Foto Mobilizácia, dezertéri a Kazachstan

Kazachstan, 29.september 2022 (AM) – Ruský dezerčný exodus do Kazachstanu naberá na obrátkach. Podľa kazašských zdrojov sa od 21. septembra do 28. septembra do republiky dostalo viac ako 100-tisíc ľudí. Na hranici frontu, v republike je rozruch.   Osobná doprava sa podľa pohraničnej služby KNB strojnásobila. Aby sa Rusi mohli zaregistrovať, vytvárajú sa samostatné centrá…
Foto Západní experti komentujú novú elektronickú ochranu lodí ruskej Čiernomorskej flotily

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Čiernomorská flotila ruského námorníctva nainštalovala špeciálne bariéry pri vstupe do Sevastopolského zálivu, kde sa nachádza najväčšia námorná základňa. Informujú o tom západné médiá a monitorovacie zdroje s odvolaním sa na satelitné snímky americkej spoločnosti Planet Labs. Publikácie poznamenávajú, že ruskí vojenskí námorníci urobili takýto krok v dôsledku…

Foto Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Video USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pri…

Foto Čína uviedla do služby najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôkaz zverejňujú fotografie vrtuľníkového nosiča nachádzajúceho…

Foto Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy

Turecko, 26.september 2022 (AM) – Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu viesť k novej vojne v Európe.     „Egejská…

Foto USA chystá novú námornú základňu v gréckom Alexandroupolise pre dodávky zbraní na Ukrajinu

Grécko, 20.september 2022 (AM) – Velenie amerického námorníctva sa začalo zaujímať o grécky prístav Alexandroupolis s cieľom vytvoriť ďalšiu americkú vojenskú základňu. V Grécku už existuje jedna základňa NATO s prevažujúcou prítomnosťou americkej armády (okrem gréckych). Táto základňa sa nachádza na severe Kréty v zálive Souda. Teraz sa pravdepodobná nová vojenská základňa…

Foto Ruské jednotky v predstihu získali veľkú dávku modernizovaných tankov T-80BVM

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Ruská armáda dostala veľkú dávku tankov T -80BVM, vybavenie bolo odoslané od výrobcu Omsktransmaš jednotkám po železnici. Informovala o tom tlačová služba "Uralvagonzavod".   Podľa správy bola dávka modernizovaných tankov T-80BVM dodaná armáde v rámci obrannej objednávky štátu, avšak v predstihu. Koľko vozidiel ministerstvo obrany dostane, sa…

Foto USA poskytnú Ukrajine ďalších 18 raketových systémov HIMARS. Na víťazstvo potrebujú ešte 200 kusov

Ukrajina, 29.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miest dočasného nasadenia 14. a 92. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Dvurečnaja, Kondrašovka a Petrovka v Charkovskej oblasti bolo zlikvidovaných viac ako 150…

Foto “Ideálny polygón”. Čo ponúkla ukrajinská armáda Západu?

Ukrajina, 26.september 2022 (AM) – Ukrajina sa stala testovacím miestom pre západné zbraňové systémy, vojenské technológie a taktiky. Predstavitelia kyjevského režimu o tom bez rozpakov hovoria otvorene. Najmä námestník ministra obrany Vladimir Gavrilov na konferencii amerického národného obranného priemyslu v Texase vyzval Biely dom, aby pokračoval v dodávkach najnovších technológií a…

Foto Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak predstavitelia národnej…

Foto Iránske tanky Zulfikar a Karrar

Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američanovi v iránsko-irackej vojne…

Foto Nemecký superťažký tank Kollosall-Wagen

Nemecko, 22.september 2022 (AM) – Otcom superťažkého tanku K-Wagen bol nemecký inžinier Josef Vollmer. Koncom I. svetovej vojny v roku 1917 Nemci dospeli k názoru, že preraziť spojenecké línie na francúzskom bojisku sa im podarí len super ťažkými zbraňami. V roku 1917 sa teda Nemci snažili skonštruovať na svoju dobu obrovský a…
Foto O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.    …

Foto Západní analytici odhalili ďalší test ruskej rakety Burevestnik

USA, 20.september 2022 (AM) – Podľa západných vojenských analytikov, ktorí sa špecializujú na štúdium komerčných satelitných snímok, vykazuje testovacie miesto Pankovo ​​​​na Novej Zemi v odľahlej časti ruskej Arktídy „nárast aktivity“. Podľa nich existujú jasné signály, že Rusko sa pripravuje na testovanie rakety Burevestnik s jadrovým pohonom (v NATO nazývanej Skyfall).  …

Foto Na Ukrajine už nie je nikto kto by pilotoval americké stíhačky

Ukrajina, 19.september 2022 (AM) – Vojenský expert Vladimir Jevsejev uviedol, že na Ukrajine nie je nikto, kto by pilotoval americké F-16 a F-15 dodané z Pentagonu.   „Na Ukrajine už prakticky nezostali žiadni piloti druhej triedy. Navyše sa vie aj o smrti tých najskúsenejších leteckých es. V podmienkach, keď nie sú…

Foto Iránske transportné lietadlá čoraz častejšie lietajú do Moskvy. Západní analytici varujú

Irán, 18.september 2022 (AM) –Lietadlá s nákladom z Iránu už takmer päť mesiacov lietajú z Teheránu do Moskvy a Moskovskej oblasti so zvýšenou frekvenciou. V poslednej dobe čoraz častejšie prichádzajú iránské transportné lietadlá. Navyše, v odbornej komunite sa tento fenomén už nazýva „iránsky expres“ alebo „púť do tretieho Ríma“.   Napríklad…

Foto Poľský prezident Duda: “Toto je koniec sovietskych stíhačiek v poľskom letectve“

Poľsko, 17.september 2022 (AM) – Poľsko urobilo prvý krok k nahradeniu sovietskych stíhačiek MiG-29 v prevádzke podpísaním dvoch zmlúv naraz na dodávku juhokórejských stíhačiek. Celkovo Poľsko dostane 48 stíhačiek na základe dvoch zmlúv – 12 stíhačiek FA-50 Block 10 a 36 stíhačiek FA-50PL. To všetko bude Varšavu stáť 3 miliardy dolárov. Okrem…

Foto OSN ako nástroj politiky USA

USA, 15.september 2022 (AM) – V súčasnej bezprecedentnej konfrontácii medzi kolektívnym Západom a Ruskom sa Washington snaží využiť všetky dostupné prostriedky a metódy, aby spôsobil Moskve maximálne škody. V tomto smere nie je výnimkou štruktúra OSN – kedysi autoritatívnej medzinárodnej organizácie, ktorá sa zmenila na štruktúru úplne kontrolovanú Spojenými štátmi. Jedným…

Video Päť starých a nesmierne krutých systémov popráv v minulosti

Slovensko, 1.október 2022 (AM) –Priznám sa, že som sa chystal písať o rodézskych špeciálnych jednotkách Selous Scouts, no pri „brúzdaní po internete som na youtube našiel video, ktoré ma zaujalo. Vo videu autor hovorí o piatich nesmierne drsných systémoch popravy, ktoré sú známe z histórie. Takže Selous Scouts bude nasledovať o…

Foto Pravda a výmysly o trestaneckých práporoch

Slovensko, 30.september 2022 (AM) – Pred 80 rokmi 28. 7. 1942 sa v Rusku zrodil Ľudovým komisárom obrany ZSSR, teda Stalinom, podpísaný rozkaz č. 227, ktorý je verejnosti známy aj pod názvom „Ani krok späť!“. Vznikol tým nový druh vojsk Červenej armády tzv. „štrafnikov“ (vojenské trestanecké útvary) a spolu s ním sa zjavila hromada…

Foto Britský the Guardian: “Na Ukrajine nás USA ťahajú k vojne s Ruskom”

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM, The Guardian) – Úloha Washingtonu na Ukrajine a jeho podpora neonacistov režimu má obrovské dôsledky pre zvyšok sveta. Prečo v našom mene tolerujeme hrozbu ďalšej svetovej vojny? Prečo povoľujeme lži, ktoré ospravedlňujú toto riziko? Rozsah našej indoktrinácie, napísal Harold Pinter, je "brilantný, dokonca vtipný, vysoko úspešný akt…

Foto Ako libanonskí šiíti spôsobili v roku 1983 americkej námornej pechote krvavý kúpeľ a prinútili ich rýchlo utiecť z krajiny

Libanon, 29.september 2022 (AM) – Občianska vojna v Libanone /1975 - 1990/ zmenila túto kedysi kvitnúcu krajinu, ktorú prezývali Švajčiarsko Blízkeho východu, na nepoznanie. V krajine sa rozhorel náboženský konflikt medzi šiítmi, sunnitmi a kresťanmi, tento konflikt spoza hraníc riadili Američania a Izrael, ktorí sa obávali aj sunnitských Palestínčanov, ktorí utiekli z…

Foto Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR Milan Žuffa-Kunčo, s ktorým som sa zoznámil nedávno v Trenčíne počas rokovania XXX. Valného zhromaždenia Spoločnosti M. R. Štefánika.    …

Foto Andrej Fursov: Nové otroctvo – progres „temných“ treba vykoľajiť

Rusko, 26.september 2022 (AM) – V 70. rokoch sa určité segmenty priemyslu začali presúvať z jadra kapitalistického systému, predovšetkým zo Spojených štátov, do krajín vtedajšieho tretieho sveta, predovšetkým do Kórey a Taiwanu. A čoskoro sa začalo rozprávať o „východoázijských tigroch“ a tak ďalej. Presun priemyslu priniesol buržoázii „technologického jadra“ veľké zisky:…
Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Foto Vyše sto zástupcov národných spolkov založilo spoločnú platformu pre sociálnu bezpečnosť v kritickej medzinárodnej situácii

Slovensko, 30.august 2022 (AM) – Viac ako sto delegátov zo Slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán sa 27.augusta 2022 stretlo pod Kriváňom za Okrúhlym stolom. Ich prvoradým záujmom je spustenie procesu Slovenského národného obrodenia. Situácia v spoločnosti dosiahla neudržateľnú úroveň. Súčasná vládna moc nie je schopná suverénne riadiť štát…

Foto Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v masívnom ostreľovaní Energodaru pred plánovanou návštevou misie MAAE

Ukrajina, 29.august 2022 (AM) – Mesto Energodar v Záporožskej oblasti, kde sa nachádza jedna z najväčších jadrových elektrární na Ukrajine, je opäť vystavené systematickému ostreľovaniu zo strany ukrajinskej armády. Informuje o tom viacero informačných zdrojov naraz, z ruskej aj ukrajinskej strany.   V dôsledku ostreľovania ukrajinským delostrelectvom na parkoviskách vo dvoroch…

Foto Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Foto Rusko má dve možnosti ochrany Záporožskej jadrovej elektrárne

Ukrajina, 16.august 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny už týždeň ostreľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. Väčšinu nepriateľských úderov dokážu sily protivzdušnej obrany odraziť. Na pozadí rastúcej hrozby jadrovej katastrofy však miestne úrady navrhujú zastaviť prevádzku jadrovej elektrárne. Nakoľko je takýto krok prijateľný z technického, ekonomického a vojensko-politického hľadiska?   Vedenie Záporožskej…

Video Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rádioaktívnej kontaminácie. A toto sú…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…