Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

Ilustračné foto

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.

 

Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili ako ostreľovača. Vtedy zo sto metrov trafil päťkopejku – mincu. Poručík iba zahvízdal. A v noci z rovnakej vzdialenosti zhasil zapálenú novoročnú girlandu. V tomto nebolo nič prekvapujúce. Badma je dedičný ostreľovač. Jeho starý otec bojoval vo Veľkej vlasteneckej vojne, bojoval v ostreľovacom oddiele 32. sibírskej divízie, kde bolo veľa Burjatov. Vrátil sa po zranení. „Musíš streliť Nemca do očí, aby si nepokazil kožu,“ rád opakoval môj starý otec. Dedko mal veľa zásahov ale aj zranení. Podľa Badma mal starý otec len jedno celé miesto na tele.

 

V Afganistane ho dušmani volali „Chazar“ – vyzeral ako miestni mongoloidní Chazari. Lovili Chazara – rôznymi spôsobmi, miestny autoritatívny dušman si na vzal na mušku. Mudžahedíni ponúkli za jeho hlavu päť „šťavnatých“ baranov a vrecko iránskej ryže. Nastal hon na „šuravi Chazarom“. Aj ostreľovači ho tiež lovili. Vrece ryže a barani boli príjemným bonusom.

 

Chazar bol niekoľkokrát postrelený z britskej búrskej ostreľovacej pušky, s ktorou Briti lovia slony v Afrike. Raz boli z tejto pušky prestrelené dve titánové nepriestrelné vesty, ktoré ležali vedľa Badma. Burjat ich maskoval za kameň, aby prilákal afganského ostreľovača na živú návnadu. Od výstrelu sa „brnenie“ roztrhlo rôznymi smermi ako handrové záplaty.

 

Po Afganistane sa Badma vrátil domov a zamestnal sa v miestnom lesnom podniku. Celý život sníval o tom, že bude lesníkom – ako jeho starý otec. Po nejakom čase zavolal jeho bývalý veliteľ pluku Lev Rochlin do ústredia Barguzinského lesníctva . A požiadal o pomoc v Čečensku (Rochlin tam už velil zboru). Sľúbil hodnosť, peňažný príspevok, buzi a chušuri (národné burjatské pochúťky). V Čečensku mali ťažké časy s ostreľovačmi. A keď militanti začali opäť bojovať, bolo treba s nimi bojovať. Badma bojoval v prvej aj druhej čečenskej vojne. Koľko militantov zničil so zbraňou v ruke, nepovie.

 

Keď odchádzal z domu, Rochlin prikázal kuchárom, aby mu špeciálne pre Badmu pripravili „horkohog“ – národné burjatské jedlo z jahňaciny, ktoré sa pripravuje na uhlíkoch v plechovke od mlieka…

 

Toto je jeho druhá cesta na Ukrajinu. Prvá skončila neďaleko Mariupolu. Podľa veku nie je vhodný na mobilizáciu, ale po rozhovore s miestnym vojenským komisárom sa rozhodol ísť. A pred odchodom na letisko Bajkal v Ulan-Ude stihol poskytnúť rozhovor pre Svobodnoe pressa.

– Badma, každý sa môže stať ostreľovačom?

– Podľa toho akým. Existuje ich niekoľko typov – ostreľovač-sabotér, pechotný ostreľovač, ostreľovač pre mestský boj. Všetko je trochu iný psychotyp. Sabotér môže čakať celé dni na požiadavku na svoju vytúženú obeť. Pechotný ostreľovač pracuje v boji ako súčasť útočných tímov. Je to tímový muž. Musí strieľať ako kovboj a behať ako jeho kôň.

 

Mestský ostreľovač je ostrý a prefíkaný chlapík. Pracuje z krytu, behá po bytoch ako los, útočí z výškových budov, pivníc a pevností, kryje svoje vlastné, odvádza nás od pozornosti nepriateľa a je pripravený každú chvíľu ísť do boja. Musí sa pohybovať medzi mestskými ruinami a sutinami, preliezať kanalizačné šachty, pivnice, tunely, katakomby a iné komunikačné priechody ako potkan. V mestskej bitke je veľmi dôležité mať čas vyliezť na piate alebo siedme poschodie domu a urobiť si tam oporu. Alebo aj na streche. Odtiaľ je najlepší prehľad.

 

Ale ak na vás začnú biť z tanku, musíte rýchlo zmiznúť. Tank vás môže dokonca pochovať pod troskami. Keď na mne v Mariupole začal pracovať tank, občas som sa spúšťal priamo na lane z okna na žumare. Ako horolezec. Nohy ostreľovača musia byť veľmi rýchle. Pretože po úspešnom výstrele sa na neho začína poriadna poľovačka.

 

-Je ťažké sa to naučiť?

– Je to na dlhú dobu. Človek musí byť na to predisponovaný. Nie každému sa to podarí. V Afganistane som nevidel ani jedného ruského či kaukazského ostreľovača. Teplota nie je rovnaká. Burjati, Jakuti, Tuvani, Kylmykovia, Chanti, Mansi, Nivchovia… Dokonca som stretol aj Čukčiov. My, prižmúrení, vidíme oveľa ďalej ako Slovania. Ohnisková vzdialenosť je iná. A burjatský ostreľovač uvidí. V armáde sa však ostreľovači vyberajú po minimálne šiestich mesiacoch služby. Musíme sa bližšie pozrieť na človeka, pochopiť jeho psychiku, vidieť, ako strieľa na strelnici.

 

– Aké sú špecifiká práce ostreľovača na Ukrajine?

– Sniper-sabotér musí neustále pracovať v “šedej” zóne. Je veľká – tri až štyri kilometre. Toto je oblasť, kde sa pohybuje. A často je obsypaná nášlapnými mínami. A lesov je málo. Stále sme zvyknutí bojovať v lesoch, v horách. Tu sa musíte veľa plaziť, pracovať hlavne za úsvitu, na „psej hliadke“. A keď niekoho vyriešite, môže sa „pomstiť“ mínometmi. A pokrývajú celé štvorce. Preto je veľmi dôležité mať únikové cesty. Pri ležaní na bruchu už v duchu kalkulujete, ako sa „odtrhnete a zaleziete“. Je žiaduce, aby v blízkosti bola dutina, jama alebo drážka. A musíte po nich skokmi utekať, vyhadzovať kolená vysoko. V týchto chvíľach sa každý modlí k svojmu bohu.

 

– Čo znamená maskovanie v živote ostreľovača?

To je podmienka jeho prežitia. V lese a na poli sa musíte stať kameňom, stromom, kríkom, zemou, vodou. Pamätám si, že v Afganistane sme kráčali po chodníku pozdĺž úpätia hory a za súmraku nám vyšiel v ústrety mudžáhid. Pred zákrutou hory si čupol dolu pri cestičke a na hlavu si pretiahol vrece hrubej vrecoviny. A zmenil sa na kameň. Na dva kroky od neho prešla celá rota a nikto nič netušil. Išiel som posledný. A textúra kameňa sa mi zdala podozrivá. Sadol som si, akoby som si šnuroval topánky. A potom som si ľahol nenápadne vedľa. Prešli tri minúty. Naši sú preč. Aj ja ležím ako mŕtvy. Pozerám sa – kameň stúpa a pod ním – ľudské nohy. Musel som strieľať. Kameň spadol.

 

Vyzliekol som vrecovinu a pod ňou bol bradatý muž s dierou na čele. Potom som aj ja prijal tento kryt. Teraz idem s veľkými taškami, v batohu zaberajú málo miesta. A mám ich v rôznych farbách – podľa oblasti. Teraz sa za pätnásť sekúnd stanem napríklad kameňom.

 

– Nepriatelia prešli okolo teba?

– Opakovane. Pokiaľ nešli po mne. Jeden sa dokonca vymočil na môjho hejkala. Skoro ma prevalcoval. Ale nezbadal ma. Na dobrý trik prišli naši ostreľovači v Čečensku. Zrezali hrubé bukové konáre a strčili si ich do opaskov. Tak sa zmeníte na krík. V Bamute, v lese počas bitky, som stál v takom kríku a na dva kroky okolo mňa prebehli militanti. Dal som ich odzadu.

 

– Aká je najlepšia zbraň pre ostreľovača?

– Tú čo miluje. A každý má rád to svoje. Vyskúšal som všetko – anglické, kanadské a izraelské pušky. Napriek tomu pre mňa neexistuje nič lepšie ako staré dobré SVD. V našom pluku jeden ostreľovač na SVD pripevnil guľometné dvojnožky. Veľmi to pomohlo. Aj keď spätný ráz je silný. Niekedy sa ostreľovač presunie z úderu do ramena celým telom na zem.

 

V Afganistane som mal pušku Kord. Silná zbraň. Raz som v Groznom „Kordom“ zrazil cez stenu domu arabského ostreľovača. Skenoval som si v hlave, kde sedel, odtiahol som Kord na piate poschodie domu oproti a zasiahol som ho cez stenu. Zviezol sa na svoju posteľ a v „ruinách Ríšskeho snemu“ sa ukľudnil. V stene diera veľkosti ľudskej hlavy a ostreľovač bez hlavy. Len prsty mŕtvoly vibrujú. A červený mozog rozhádzaný po celom byte.

 

Ostreľovači sa musia tiež neustále preškoľovať. Musíte byť schopní útočiť v tme na zvuk, na šuchot. Nie každý je na to pripravený. V noci však pomáhajú “tepláky” (termokamery), no ak nie je po ruke prístroj na nočné videnie? Alebo ho zasiahla guľka? Oči sú vašou zbraňou. Sú vždy s vami.

 

– Musel si strieľať v noci?

– V noci v Gostomeli som z veže dispečera z môjho “Vintorezu” v noci stiahol jedného “klienta”, keď si zapálil cigaretu od súdruha z jeho cigarety. Zasiahol som oheň. Vzal som to trochu vyššie – aby som udrel hlavu. Pozerám – do vzduchu vyletelo svetlo, kotrmelec. Takže došlo k „príchodu na adresu“. A v Afganistane, v zálohe, raz v noci som strieľal na híkanie osla. Hlavnú hliadku sme pustili a potom išla karavána. Oslík ich vydal. A potom začala zábava.

 

Všetci pálili stopovkami, aby osvetlili priestor a ja z Kordu som strieľal na zvieratá, podľa zvuku. V tú noc som zabil toľko tiav a somárov – dosť na tri zoologické záhrady. Žiadna technika – riaďte sa inštinktom. Pozeraj, počúvaj zem, cíť vzduch.

 

Pamätám si, že pri Avdiivke mi v noci v kroví v lese padla do oka mačka. Okamžite sa vynorila myšlienka – čo robí toto domáce zviera v lese? Vzal som ju do náručia, čuchal… A ona vonia za ohňom. Znamená to, že niekto nablízku zapálil oheň. Nie je to hliadka Ukrajincov?

 

Potichu sme sa poobzerali po okolí – pre istotu. Traja chlapi sedia pri vyhasnutom ohni. Dojedli svoje prídely keď navštívili Banderu.

 

– Ostreľovač musí stráviť veľa hodín na jednom mieste, v jednom úkryte. A ako sa napríklad vyrovnať s potrebou?

– Pod seba. Ako novorodenec. V lepšom prípade odpadové látky zahrabete v blízkosti. Ale v žiadnom prípade by ste nemali vstať – ukážete sa. Na to sa môžete len mierne otočiť. A veľmi pomaly.

 

– Hovorí sa, že všetci ostreľovači sú poverčiví …

— Absolútne. V našom biznise sa bez toho nezaobídeme. mystické povolanie. Každý ostreľovač má svojho boha lovu. A pred bitkou a pred odchodom do polí sa za neho určite musíte pomodliť. Profesia je nebezpečná. Do zajatia nás neberú.

 

– Musel si hľadať iných ostreľovačov?

– Stalo sa. Ale je to ťažké. Ty ideš po ňom, on, ten bastard, ide po tebe. A nie je ľahké ho dostať von. V takýchto prípadoch som sa radšej zpojil. Je veľmi dobré to robiť s partnerom. A pohybujte sa synchronizovane. Ale treba behať cik-cak. Keď vidí, že sa k nemu rýchlo približujete, začne byť nervózny. Ujdú im nervy. Zvyčajne utiekli. Potom od nás Čečenci prevzali tento trik. Sú to riskantní chlapi, páčilo sa im to.

 

– Čo si myslíš o ženách bojujúcich ako ostreľovačky?

– Zle. Počas vojny, samozrejme, boli. Bolo to však vynútené opatrenie. Mnohé ženy, ktoré „snajperovali“, nemohli neskôr rodiť. Zdravie žien podkopávala zima a hygiena. Sme to my, muži, kto sa dokáže celé dni váľať v blate a sračkách, ale žena je tvor čistotný. Musí byť hygienická. A nie je to ženská záležitosť – vojna. Je tu príliš veľa brutálnosti.

 

– Badma, ty si skúsený muž… Mohol by si dať nejakú radu všetkým našim ostreľovačom na “fronte”?

„Môj starý otec to priniesol z vojny na pokrčenom papieri. Bola to správa pre veliteľa Čujkova . Pamätám si naspamäť tieto slová: „Ostreľovač je lovec. Nepriateľ je zver. Vystopujte ho. Vylákaj pod výstrel. Kryt a trpezlivosť sú vaše zbrane. Staňte sa neviditeľným. Vďaka tomu budete nezraniteľní. Naučte sa hladovať, znášať chlad, znášať bolesť, byť v kľude. Len tak sa dostanete k nepriateľovi aj v hĺbke jeho obrany. Je prefíkaný – buďte múdrejší. Je odolný – buď vytrvalý. Si viac ako bojovník. Vaša profesia je umenie. Dokážete to, čo iní nedokážu. Vaši chlapci vám veria. Za vami je Rusko. Buďte bezohľadní. Nechajte nepriateľa, aby sa vás všade bál. Dajte mu strach. Len tak vyhráte.”
Igor Mojsejev


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Video Rusko začína doháňať náskok Ukrajiny v automatických guľometných platformách

Slovensko, 4. december 2023 (AM) - Ruský telegramový kanál "Lovci hláv..." je účinná mediálna platforma v informačnej vojne na ukrajinskom bojisku. Môže prispieť k víťazstvu Ruska aj k porážke Ukrajiny. Na obidva prístupy mu stačí maličkosť - otvoriť diskusiu. A nevyhýbať sa citlivým témam.   Jednou z takých je aj…

Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Argentína sa nepripojí k BRICS

Argentína, 10. december 2023 (AM) – V Argentíne, ktorá v posledných rokoch trikrát zbankrotovala a žije s infláciou na úrovni 185 %, sa dnes pripravuje inaugurácia nového prezidenta Javiera Mileia, ktorého si voliči pamätajú vďaka sľubu, že krajinu vytiahne z krízy. Ekonóm, ktorý sa stal politikom, sľúbil prechod Argentíny na dolár,…

Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Rusko a Perzský záliv hrajú globálnu hru

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Návšteva ruského prezidenta v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj rozsiahly program rokovaní jeho sprievodnej delegácie, je dokonalým ukazovateľom toho, o koľko slobodnejšie sa za posledný rok a pol stali popredné krajiny svetovej väčšiny. Na prvý pohľad by to malo byť…

Foto Zbrane Hamasu by mohli byť posledným klincom do rakvy Ukrajiny

USA. 10. decembra 2023 (AM) - Ako môže nekontrolovaný predaj zbraní ukončiť kariéru Vladimíra Zelenského ako prezidenta Ukrajiny? Na pozadí sporov, ktoré zachvátili kolektívny Západ o účelnosti ďalšej podpory Ukrajiny peniazmi aj zbraňami, chýbal už len malý "joint" zo strany Kyjeva, ktorý by mohol nakloniť misky váh v prospech odporcov…

Foto Takže o “elitách”

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Všetky dlhodobé pátrania po "národne orientovaných elitách" sú pátraním po zmiznutej čiernej mačke v tmavej miestnosti. Je dôležité veľmi jasne a triezvo pochopiť: "koloniálny" režim vždy a všade, na úrovni základnej architektúry, poskytuje "elitám" oveľa viac možností a výhod ako "suverénny" režim - zamýšľa…

Foto Venezuelské úrady oficiálne predstavili mapu krajiny s 24. štátom Guyana-Essequibo

Brazília, 8. december 2023 (AM) - Orgány Venezuelskej bolívarovskej republiky zorganizovali symbolickú akciu, počas ktorej bola parlamentu oficiálne predstavená nová geografická mapa krajiny. Na ňom je región Essequibo, ako 24. štát. Mapa je vystavená v Salóne ústav Federálneho zákonodarného paláca. Počas ceremónie predseda Národného zhromaždenia (parlamentu) Venezuely Jorge Rodriguez povedal, že…
Video V Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel

USA. 5. decembra 2023 (AM) - Pentagón tvrdí, že v Červenom mori bola napadnutá americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel. Jemenské ozbrojené sily potvrdili, že zasiahli dve izraelské lode plaviace sa v Červenom mori. Sľubujú, že zablokujú všetky izraelské lode prechádzajúce touto životne dôležitou obchodnou cestou, ako aj Arabským…

Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Ruskí vojaci zajali ďalšiu várku tankov Leopard-2 a bojových vozidiel pechoty Bradley

Ukrajina. 10. decembra 2023 (AM) - Spojené štáty sú proti poskytovaniu ďalších zbraní a ďalšiemu financovaniu vojenského úsilia Kyjeva, píše MWM. Dôvodom sú straty, ktoré Ukrajina utrpí, a zjavné zlyhanie jej útočných operácií, píše autor. Početné nové zábery natočené na Ukrajine ukazujú, ako sa ruskí vojaci zmocnili niekoľkých kusov ťažkej techniky,…

Foto Ukrajina vs. Maroko. Nejde o to, kto by vyhral, prehrať môže opäť to nešťastné Slovensko

Slovensko, 10. december 2023 (AM) – Ukrajina má ďalší problém, odporovať ďalším dodávkam výzbroje nepriamo začala sama americká armáda, ktorá tvrdí, že jej už nechýba len munícia. Potrebuje aj doplniť stavy vozidiel. Článok tak môže byť založený na troch hlavných podkladoch. Súpise zbraní, ktoré USA dodali Ukrajine do 20.11.2023, súčasných…

Foto Video: Rusi zajali tank Leopard 2

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Ruská armáda zverejňuje zábery zajatého nemeckého tanku Leopard 2, píše eXXpress. Teraz budú špecialisti a inžinieri schopní lepšie pochopiť, ako je usporiadaná nemecká "zázračná zbraň", a dozvedieť sa všetko o jej slabých stránkach. Pre európske armády to neveští nič dobré. Ruská armáda ukázala fotografie bojového…

Foto Rusi majú nové transportéry BTR-82A, bulharský prezident Ukrajine vetoval najstaršie BTR-60

Rusko, 8. december 2023 (AM) –Večer 1.12.2023 zverejnil nemecký Bild článok, ktorý napísal Julian Röpcke, považovaný za hlavného rusofóba Nemecka a v Rusku už od sýrskej kampane prezývaného Jihadi Julian pre svoju náklonnosť aj k islamistickým skupinám, ktoré síce škodia Rusku, avšak s nimi kedykoľvek môže mať vnútorné bezpečnostné problémy…

Foto Aké tajomstvá odhalí zajaté bojové vozidlo pechoty Bradley

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Ruská armáda prvýkrát získala americké bojové vozidlo pechoty Bradley. Táto trofej neprišla vojakom ľahko, pretože vozidlo bolo v šedej zóne - v posledných mesiacoch tam horelo asi 50 takýchto bojových vozidiel pechoty. Aké sú technické vlastnosti Bradleyho a ako môžu byť zaujímavé pre ruských…

Foto Francúzsko sa pripravuje na vojnu. Nenápadne prešlo na vojnovú ekonomiku

Francúzsko, 5. december 2023 (AM) – Francúzsko predstavilo špeciálny program na vybavenie viacerých krajín bývalého ZSSR zbraňami, predovšetkým Arménska. Jeho deklarovaným cieľom je potreba chrániť Arménsko pred možným útokom Azerbajdžanu. Oveľa dôležitejší motív sa však týka samotného Francúzska: pripravuje "zrýchlený prechod na vojnovú ekonomiku". Prečo a čo to znamená?  …
Foto Prvé použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne Špeciálnej operácie

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oficiálne oznámilo použitie modernizovaných vrtuľníkov Ka-52M v zóne ŠVO. Vylepšené rotorové lietadlá zasiahli pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v jednom zo sektorov doneckého smeru. Modernizovaný Ka-52M začal vstupovať do vojsk začiatkom tohto roka, armáda dostala prvú várku vrtuľníkov v januári 2023.…

Foto Su-35: prečo sa NATO bojí tohto ruského bojovníka

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prevaha Su-35 nad ukrajinskými lietadlami je jedným z dôvodov, prečo Kyjev žiada svojich spojencov o F-16, píše pre TNI Harrison Kass - expert na obranu a národnú bezpečnosť a bývalý pilot amerického letectva. NATO však chápe, že supermanévrovateľnosť a technické vlastnosti ruskej stíhačky jej…

Foto Vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska počas Putinovej návštevy

Rusko, 7. december 2023 (AM) – Dnes sa odohrala vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska. Lietadlo ruského najvyššieho veliteľa uskutočnilo bez medzipristátia let do Spojených arabských emirátov v sprievode stíhacieho krídla ruského letectva so zbraňami. Raritou je, že takýchto prípadov je na svete v zásade málo, ak…

Foto Rusko zverejnilo detaily o dronoch. Začína tiež najímať zahraničné žoldnierske skupiny

Rusko, 5. december 2023 (AM) – Armádny magazín zverejnil 4.12. 2023 článok o automatizovaných guľometných platformách, v ktorom sa avizoval popis problematiky pozemných a námorných dronov. V priebehu dňa 4.12. 2023 sa potom začali sypať informácie, ktoré by vhodne doplnili článok o leteckých dronoch zverejnený ešte dňa 22.11.2023.   Drony…

Foto USA rozmiestnia v Ázii pozemné rakety stredného doletu

USA, 5. december 2023 (AM) - Pozrime sa teraz na konkrétnom príklade, ako je boj Mnohých (modernej, liberálnej geokultúry) proti Jednému (tradícii, posvätnej geokultúre) v rôznych regiónoch prísne izomorfný. Takže podľa živého stelesnenia atlantizmu, liberalizmu a najdivokejšieho kapitalizmu Trass, Ukrajina, Izrael a Taiwan sú tri fronty tej istej vojny. Čo majú…

Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Tento silný starý muž je nádejou sveta a americkej demokracie. Na čo starý Joe dôrazne naráža?

USA. 10. decembra 2023 (AM) – Tento týždeň americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko po víťazstve v konflikte na Ukrajine zaútočí na krajiny NATO. Rusko urýchlene nezvolalo Bezpečnostnú radu, aby zvážila odhalenie strategických plánov nepriateľa, a dokonca ani nezrušilo nadchádzajúce novoročné sviatky. Iba poverilo veľvyslanca vo Washingtone A. Antonova,…

Foto ” SMERŠ” ožíva? Vznikla špeciálna vojenská kontrarozviedka na boj proti špiónom a sabotérom

Rusko, 10. december 2023 (AM) – Člen výboru Štátnej dumy pre obranu, generálporučík v zálohe Andrej Gurulev na svojom kanáli Telegram informoval, že Rusko vytvorilo vojenskú kontrarozviedku v DNR, LNR, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorá je podobná sovietskej štruktúre z čias Veľkej vlasteneckej vojny "SMERŠ" (Smrť špiónom).   Andrej Gurulev sa…

Foto Alexander Dugin: Guyana je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite

Rusko, 9. december 2023 (AM) – Britská Guyana-Essequibo (spolu s Malvínami) je ďalším frontom multipolarity proti unipolarite. Celkovo máme do činenia už s piatimi potenciálnymi alebo skutočnými frontami.   1. Rusko je vo vojne s kolektívnym Západom a americkým (anglosaským) globalizmom na Ukrajine. Ide v podstate o občiansku vojnu Rusov…

Foto Cieľ ruskej diplomacie v Arábii: “Globálny modernizačný pás” namiesto “amerického chaosu”

USA. 9. decembra 2023 (AM) - Pracovné návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii 6. decembra 2023, ako aj príchod iránskeho prezidenta Ibrahima Raisiho do Moskvy 7. decembra sú dôležité už len preto, že demonštrovali najvyšší záujem popredných krajín Blízkeho východu o spoluprácu s Ruskom…

Foto Rusko a Čína predložili Saudom špeciálnu ponuku – Putinova návšteva je jedinečná

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Americká "dohoda storočia" sa ukázala ako pasca. Začiatkom 80. rokov 20. storočia uzavrela Saudská Arábia, jeden z najväčších svetových vývozcov ropy, so Spojenými štátmi "dohodu storočia". Zaviazala sa predávať ropu len v dolároch a prevažne na západných burzách. Výmenou za to Američania sľúbili, že sa…

Foto Pereslegin: Kissingera nepočúvali keď im tvrdil, že USA sa púšťajú do úplne zbytočnej vojny na Ukrajine

USA. 8. decembra 2023 (AM) - Vo vojne teraz nastala prestávka. Ukrajina ukončila svoju ofenzívu, Rusko zatiaľ svoju ofenzívu nezačalo a práve v tomto čase sa objavuje analýza Washington Post o vojne. Analýza sa snaží vysvetliť neúspech ukrajinskej "protiofenzívy". Je zaujímavé porovnať tieto dokumenty s tým, čo sme kedysi uviedli v…
Foto Washington potrebuje vojnu. Zablokoval rezolúciu o okamžitom prímerí v Gaze

USA. 9. decembra 2023 (AM) – Washington potrebuje vojnu. Všade. USA využili svoje právo veta v Bezpečnostnej rade OSN a zablokovali návrh rezolúcie o okamžitom prímerí v zóne palestínsko-izraelského konfliktu, ktorý pripravili Spojené arabské emiráty. Za rezolúciu hlasovalo trinásť z pätnástich členov Bezpečnostnej rady: Čína, Rusko, Francúzsko (stáli členovia Bezpečnostnej…

Foto Západ svojimi krokmi ničí systém ekonomických vzťahov, ktorý sa budoval celé desaťročia

Rusko, 8. december 2023 (AM) – Prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí fóra "Rusko volá", ktoré organizuje banka VTB. Vystúpenie ruského lídra prišlo niekoľko dní predtým, ako sa očakáva, že ruský parlament oznámi začiatok prezidentskej volebnej kampane. "Sám som bol prekvapený, keď som zistil, že počet zahraničných spoločností…

Foto Fašistické pochodňové sprievody vo Fínsku

Fínsko, 7. decembra 2023 (AM) - Polícia počas pochodňového sprievodu vo Fínsku rozháňala autobus s protinacistickými demonštrantami. V Helsinkách sa včera pri príležitosti Dňa nezávislosti konalo niekoľko demonštrácií vrátane akcie "Fínsko, zobuď sa" a pochodňového sprievodu "612" (názov je odvodený od dátumu 6. decembra), na ktorom sa zúčastnilo približne 500…

Foto Klimatický samit OSN: recidíva globalistickej agendy

USA. 6. decembra 2023 (AM) - 30. novembra 2023 sa v Dubaji začal samit COP28. Klimatický samit je organizovaný pod záštitou OSN a jeho cieľom je riešiť "globálne otepľovanie" a "zmenu klímy" a bojovať proti "emisiám uhlíka". Program samitu odráža zastarané globalistické predstavy o jednotnom svete zjednotenom spoločnými pravidlami a…

Foto Stránka “Mirotvorec” je nástrojom ukrajinskej vlády na vydieranie, únosy detí a zastrašovanie západných politikov

Rusko, 6. december 2023 (AM) – Ľudskoprávni aktivisti Nadácie na boj proti nespravodlivosti získali prístup k tajným informáciám o fungovaní ukrajinskej webovej stránky "Mirotvorec", ktorú Kyjev používa na násilnú repatriáciu maloletých detí z Európy, vydieranie a útoky na politikov v západných krajinách. Nadácia na boj proti nespravodlivosti získala dôkazy o…

Foto Izrael oznámil, že zabili veliteľov práporov Hamasu, veliteľov rôt a mnoho bojovníkov

Izrael, 4. december 2023 (AM) - Izrael napadol južnú časť pásma Gazy. 3. decembra bol oznam v The Time of Israel: Izraelská armáda v nedeľu potvrdila, že rozšírila svoju pozemnú ofenzívu na juh pásma Gazy a prisľúbila, že bude viesť kampaň s rovnakou intenzitou ako na severe Gazy, kde boje…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov