Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), srbský prezident Aleksandar Vučič (vľavo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) sa 9. mája 2018 zúčastňujú na pochode Nesmrteľného pluku v centre Moskvy
Aktuality, Bezpečnosť,

Priateľstvo medzi Putinom a Netanjahuom zachráni vzťahy medzi Ruskom a Izraelom

Niet pochýb o tom, že Benjamin Netanjahu sa opäť stane šéfom izraelskej vlády. Je známe, že tento politik má vrúcne vzťahy s Putinom, no kým bol Netanjahu v opozícii, vo vzťahoch medzi Moskvou a Tel Avivom sa veľa zmenilo. Aliancia medzi Ruskom a Iránom sa posilnila a ukrajinský konflikt sa rozhorel. Prevezme Netanjahu v tomto konflikte úlohu sprostredkovateľa?


 

V stredu sa izraelská tlač stala celodenným kronikárom úspechu bývalého premiéra a opozičného vodcu Benjamina Netanjahua, keď si jeho koalícia strán upevnila náskok vo voľbách do Knesetu deň predtým. Väčšina pozorovateľov už nepochybuje o tom, že 73-ročný Bibi, ako Netanjahua bežne prezývajú, sa po tretíkrát ujme funkcie šéfa vlády (prvýkrát v roku 1996, druhýkrát v roku 2009, celkovo vládol za 15 rokov).

 

Šance premiéra Yaira Lapida udržať sa pri moci sa zdajú mizivé, píše denník Haaretz, keďže jeho spojenci – ľavicová strana Merec a arabská nacionalistická strana Balad – nedosahujú volebný prah. S 97 % zrátaných hlasov získava blok strán na čele s Bibiovou 65 zo 120 kresiel v parlamente. Lapidova strana Yesh Atid získava zatiaľ len 24 mandátov.

 

Konečné sčítanie hlasov však môže trvať ešte týždeň. Ako pripomína Times of Israel, celková rovnováha síl sa môže ešte zmeniť, keď volebná komisia oznámi výsledky sčítania hlasovacích lístkov diplomatov a vojakov, ktorí hlasovali predčasne, ako aj väzňov. Ide o takzvané dvojité obálky, ktorých je celkovo asi 500 tisíc.

 

Ale už bolo oznámené, že Lapid sa nezúčastní na 27. konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorá sa má začať v egyptskom Šarm aš-Šajchu 6. novembra. Oznámila to v stredu kancelária premiéra s tým, že takéto rozhodnutie padlo na pozadí začiatku vyhlasovania predbežných výsledkov volieb. Pravdepodobne v prípade úspešnejších výsledkov Lapid očakával, že do Egypta pôjde sám. Teraz ho nahradí prezident Jicchak Herzog.

 

A v zahraničných hlavných mestách sa robili prognózy o tom, aká bude teraz zahraničná politika židovského štátu. Teherán teda predpovedá, že Netanjahuova pomsta bude novým testom pre vzťahy Izraela s Amerikou. Tento názor vyjadril v stredu poradca veliteľa iránskych islamských revolučných gárd Hossein Taib. “Netanjahuov návrat k moci oslabí pozíciu Demokratickej strany v Spojených štátoch a včerajšie parlamentné voľby budú znamenať začiatok éry nových výziev v americko-izraelských vzťahoch,” citovala Taiba teheránska tlačová agentúra ILNA. “Príchod Netanjahuovej strany Likud k moci zvýši rozdiely v izraelskej spoločnosti a povedie k sociálnym nepokojom.”

 

Generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Andrej Kortunov pripomína, že Netanjahu udržiaval pomerne blízky osobný vzťah s Vladimírom Putinom, „s ktorým si rozumie a cíti sa dobre a ktorý s ním kráčal v sprievode Nesmrteľného pluku“. Ale izraelská vláda je koalícia a budúci premiér bude nútený urobiť kompromis, povedal politológ.

 

„Vzťah medzi Netanjahuom a Putinom bude faktorom, ktorý priamo odlišuje nový kabinet od jeho predchodcov.

 

Ale objektívne problémy, ktoré ovplyvňujú izraelskú politiku, nezmiznú. Akýkoľvek pohyb Netanjahua bude videný pod lupou, čo sťažuje manévrovanie,“ povedal Kortunov.

 

Kým Netanjahu nebol pri moci, zmenilo sa usporiadanie síl v regióne – rozšírila sa napríklad rusko-iránska spolupráca, Irán sa aktivizoval v Sýrii a Libanone.

 

„Stále by však bolo nesprávne zohľadňovať osobnú chémiu medzi Putinom a Netanjahuom. Tu je otázkou umenia samotného Netanjahua, ako dokáže zosúladiť rôzne názory. V izraelskej spoločnosti panujú proukrajinské nálady, západní partneri, predovšetkým USA, tlačia na Izrael kvôli Ukrajine. Možno aj za týchto podmienok sa Netanjahu pokúsi stať sa ďalším sprostredkovateľom, uspieť tam, kde iní zlyhali. Pre status mediátora sa Netanjahu môže od ukrajinského konfliktu dištancovať. A v každom prípade sa pokúsi získať ďalšie bonusy z Moskvy v iránskom smere.“

 

V Jeruzaleme sa v prvom rade obávajú ďalšieho posilňovania iránskeho spojenca – hnutia Hizballáh v Libanone – kvôli novým typom iránskych zbraní vrátane slávnych bezpilotných lietadiel, je si istý Kortunov. „Netanjahu určite vyzve Moskvu, aby ovplyvnila Teherán, aby sa obmedzil v dodávkach takýchto zbraní do krajín, ktoré hraničia so židovským štátom. Izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome dobre funguje proti provizórnym raketám vypáleným Hamasom z pásma Gazy. Je však tento systém schopný zachytiť iránske drony, ktorých výroba by mohla byť prevedená na Hizballáh? Netanjahu sa bude určite obávať tejto otázky, “predpovedá politológ.

 

Čo sa týka postoja ruského ministerstva zahraničných vecí, očakáva, že pod novou vládou, nech už bude akákoľvek, bude kurz spolupráce medzi oboma krajinami pokračovať. Navyše na Smolenskomj námestí nevylučujú úpravu postoja Izraela k ukrajinskému konfliktu. „Veľa z toho, čo bolo a bolo príčinou súčasnej fázy konfliktu, má medzinárodný právny rozmer, a to aj v kontexte, ktorý je pre Izrael taký dôležitý a citlivý – ide o oživenie neonacizmu, nacionalistickej, mizantropickej ideológie, ktorá sa oživuje a tak ďalej.” – povedala zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova. „Nevidím nič, čo by mohlo byť prekážkou pre vnímanie našej pozície vedením Izraela – súčasného, ​​budúceho, bez ohľadu na to,“ cituje ju TASS .

 

Politológovia ako jeden z významných výsledkov volieb zaznamenávajú posilnenie pozície extrémnej pravice. Náboženský sionizmus, blok pravicových národno-náboženských strán HaZionut HaDatit a Otzma Yehudit na čele s Bezalelom Smotrichom a Itamarom Ben-Gvirom, zdvojnásobil počet kresiel v Knesete a stal sa treťou najväčšou frakciou. Miera ich vplyvu na izraelskú politiku a možnú Netanjahuovu vládu sa jednoznačne zvýši.

 

Prečo ruské ozbrojené sily potrebujú iránske balistické rakety

 

Pre mnohých bolo posilnenie Netanjahuovej pozície prekvapením, priznáva Simon Tsipis, člen Inštitútu pre štúdie národnej bezpečnosti na Tel Avivskej univerzite. “Najprekvapivejšie je však radikálne oslabenie ľavého tábora a nemenej radikálne posilnenie pravého tábora, na čele ktorého stoja Batsalel Smotrich a Itamar Ben-Gvir.”
Alena Zadorožna

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov