Ako bol pochovaný Stalin
Ľudia sa dozvedeli o Stalinovej smrti 6. marca 1953. Pri príležitosti jeho úmrtia bol vyhlásený trojdňový smútok a rakva s jeho telom bola uložená v Stĺpovej sieni v Dome odborov. V sále bol prítomný orchester, ktorý hral smútočné melódie rôznych skladateľov. Vedúci predstavitelia sovietskeho štátu sa striedali v čestnej stráži pri rakve.
Pohreb sa konal 9. marca a tri dni sa s vodcom lúčil nekonečný rad ľudí. Z Veľkej Dmitrovky sa tiahli mnohakilometrové rady pozostávajúce z ľudí, ktorí chceli aspoň raz vidieť Stalina na rozlúčku. Ráno v deň pohrebu bola doprava v rámci Záhradného okruhu úplne uzavretá. Jedinou výnimkou boli špeciálne autá, ktoré mali priepustky. O siedmej hodine ráno sa pozdĺž trasy pohrebného sprievodu vytvoril kordón. V tom istom čase sa na Červenom námestí zhromaždili vojská a zástupcovia delegácií robotníckych organizácií. Celkovo bolo na námestí umiestnených 4400 vojakov a približne 12 tisíc delegátov.
Okolo 10. hodiny začali z Domu odborov vynášať smútočné vence a Stalinove vyznamenania.
O 10.15 hod. najbližší spolupracovníci (Berija, Chruščov, Mikojan, Kaganovič, Molotov, Bulganin, Malenkov a Vorošilov) vzali rakvu na ruky a niesli ju k východu z budovy.
O 10:23 ho umiestnili na krytý delostreleckú lafetu. Na špeciálnych saténových vankúšoch niesli Stalinove vyznamenania maršali, armádni generáli, ako aj niekoľko generálplukovníkov a generálporučíkov. Maršalskú hviezdu niesol maršal Buďonnyj. Ceremoniál bol načasovaný na minúty.
O 10.45 hod. sa sprievod dostal do mauzólea. Rakvu presunuli z voza na špeciálny podstavec. O tri minúty neskôr sa začalo smútočné zhromaždenie.
O 11:54 sa zhromaždenie skončilo a Stalinovi spolupracovníci v tom istom zložení, v akom niesli rakvu do mauzólea, ju zdvihli a preniesli do budovy, ktorej názov už bol zmenený. Nad vchodom bolo teraz napísané: “Lenin – Stalin”. O dvanástej hodine zaznela nad Kremľom salva z delostreleckých zbraní. V tom istom okamihu všetky továrne, závody, fabriky, lode atď. vydali dlhotrvajúce trúbenie. A na všetkých pracoviskách, kde to bolo možné, sa vyhlásilo päťminútové ticho. Zaznel smútočný pochod, ktorý nahradila hymna Sovietskeho zväzu.
Uplynie len 8 rokov a práve na tomto mieste sa odohrá jedna z najhanebnejších udalostí v našich dejinách – odvoz Stalinovho tela a jeho opätovné pochovanie. A tu ide nielen o fakt vynesenia z mauzólea, ale o spôsob, akým sa to urobilo! Najvyšší vrchný veliteľ, generalissimus, vodca ruskej armády a štátu bol pochovaný tajne, v atmosfére prísneho utajenia. Bez úcty a cti! Všetko sa dialo v noci a s kordónom, akoby sa všetci účastníci tohto procesu cítili mimoriadne nepríjemne. Pod zámienkou prípravy prehliadky 7. novembra, v noci z 31. októbra na 1. novembra 1961, bolo Červené námestie obkľúčené kordónom. Stalinovi príbuzní neboli pozvaní. Pre túto procedúru bola zorganizovaná päťčlenná stranícka komisia na čele s vedúcim Výboru straníckej kontroly Nikolajom Švernikom.
V kremeľskom Arsenale vyrezali jednoduchú drevenú rakvu, prikryli ju čiernou a červenou plachtou. Pred spustením rakvy do hrobu bola odstránená Stalinova Zlatá hviezda hrdinu, ktorá bola umiestnená v Strážnej miestnosti, kde sa uchovávajú vyznamenania všetkých pochovaných na kremelskej nekropole. Dá sa to pochopiť. Ale zo Stalinovej uniformy odrezali zlaté gombíky a nahradili ich mosadznými! Nijako inak, len ako hanba sa to nedá nazvať! Stojí za zmienku, že v čase výmeny gombíkov Nikolajovi Švernikovi praskli nervy a rozplakal sa. Bol to on, kto vydal príkaz, aby sa tak stalo. Na hrobke bola inštalovaná jednoduchá doska z bieleho mramoru s menom a rokmi života Josifa Vissarionoviča Stalina. tri roky po vynesení Stalina z mauzólea bol Nikita Chruščov odvolaný z funkcie a odišiel do dôchodku. V roku 1970 bola jednoduchá doska na Stalinovom hrobe nahradená bustou od sochára Nikolaja Tomského.
Nikolaj Starikov
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942