.
Aktuality, Letectvo,

USA po neúspechoch hypersonických rakiet prechádzajú na vývoj nadzvukového lietadla

USA sa zo zúfalstva pustili do vývoja nadzvukového lietadla, povedal pre CNR vojenský pozorovateľ Shao Yongling. Faktom je, že hypersonické zbrane sú už v prevádzke s mnohými armádami, ale nie s americkou. Preto sa Washington rozhodol dosiahnuť vedenie iným spôsobom. Neuspeje však.


 

 

Na nedávnom stretnutí Výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov USA generálporučík Dale White, zástupca tajomníka letectva pre akvizície, odhalil, že Výskumné laboratórium vzdušných síl presúva zameranie svojej práce na hypersonické zbrane z rakiet, ktoré sa v súčasnosti študujú, na prieskumné lietadlá, ktoré môžu byť použité opakovane. Predtým, pri realizácii programov na vývoj nadzvukových rakiet, americké letectvo čelilo mnohým prekážkam, opakovane zlyhali počas testovacích štartov. Budú môcť bez problémov prejsť na prieskumné lietadlá?

 

V roku 2021 americké letectvo údajne podpísalo zmluvu so spoločnosťou Hermes na vývoj lietadla schopného šesťnásobku rýchlosti zvuku v hodnote 60 miliónov dolárov. V roku 2022 uvedená spoločnosť zverejnila video s testovacím štartom motora lietadla. Ďalším nadzvukovým prieskumným lietadlom amerického letectva, ktoré je predmetom záujmu, je SR-72, nástupca SR-71 Blackbird, vyrábaný spoločnosťou Lockheed Martin Corporation. Tento model je ešte viac v súlade s požiadavkami letectva na “opakovane použiteľnú hypersonickú platformu”. Vojenský pozorovateľ Shao Yongling analyzuje vlastnosti, ktoré by malo mať nadzvukové prieskumné lietadlo.

 

Tri výhody
“V prvom rade je to nízka cena a možnosť opakovaného použitia,” hovorí odborník. “Ďalej je to multifunkčnosť. SR-72 má bezpilotný riadiaci modul, vykonáva hlavne analytické, sledovacie a prieskumné misie a môže tiež niesť a zasiahnuť raketami vyvinutými spoločnosťou Lockheed Martin. Po tretie, vysoká účinnosť. Nadzvukové prieskumné lietadlá sú schopné vykonávať strategický prieskum v krátkom čase a pozorovať dôležité ciele po celom svete. Okrem toho nie sú ľahko zachytiteľné. Ak takéto lietadlo vypustí hypersonickú raketu, jej rýchlosť môže dokonca prekročiť Mach 10, jeho bojová účinnosť bude vyššia.”

 

Dve hlavné prekážky
Americké letectvo dlho vkladalo veľké nádeje do utajovaného projektu SR-72 a tvrdilo, že by mohol byť “najrýchlejší v histórii”. Zo správ však vyplýva, že zložitosť spojená s jeho vývojom súvisí najmä s pohonným systémom lietadla. Podľa Shao Yonglinga vývoj lietadla nepôjde hladko kvôli technickým problémom s motorom a nedostatku vhodných komponentov.
“Aby bolo lietadlo schopné zrýchliť na nadzvukové rýchlosti, potrebuje nový typ motora, to znamená nadzvukový systém turbíny s kombinovaným cyklom. Okrem toho americkému letectvu chýba vhodné testovacie vybavenie,” povedal.

 

 

Hľadajú inú cestu von z beznádeje
Spočiatku americké letectvo a pozemné sily údajne chceli dosiahnuť cieľ nasadenia hypersonických zbraní v rokoch 2022 a 2023. Kvôli opakovaným zlyhaniam počas testovacej fázy však letectvo prešlo na výskum a vývoj iných typov zbraní. Shao Yongling povedal, že toto rozhodnutie urobili americkí vojaci zo zúfalstva. To je dôvod ich pokusov vytýčiť si novú cestu [v oblasti hypersonického vývoja] a dosiahnuť vodcovstvo.
“Iné krajiny už majú hypersonické zbrane v prevádzke, ale Spojené štáty prešľapujú na mieste. V takejto zúfalej situácii sa môžu obrátiť len na vývoj nadzvukových lietadiel,” hovorí vojenský pozorovateľ. Podľa Shao Yonglinga Spojené štáty vždy verili, že v oblasti vojenskej technológie sú pred ostatnými krajinami, že majú určitú technologickú rezervu, ako napríklad SR-71 “Blackbird” “narodený” v minulom storočí, schopný dosiahnuť rýchlosť až Mach 3. “To je dôvod, prečo si americké letectvo razí inú cestu a snaží sa stať lídrom v inej oblasti,” dodáva.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov