.
Aktuality, Pozemná technika,

Rebríček desiatich najlepších hlavných bojových tankov na svete

Hlavný bojový tank je charakteristickým znakom modernej vojny, píše americký TNI. Myšlienka “pozemného krížnika” už dlho fascinuje stratégov, ktorí plánujú pozemnú vojnu. V súčasnosti existuje desať tankov, ktoré vynikajú od ostatných.


 

Počas druhej svetovej vojny sa Nemci preslávili svojimi technickými zručnosťami a inováciami v strojárstve. Celý svet závidel tanky Wehrmachtu. Na druhej strane boli drahé a Berlín mal problémy s hromadnou výrobou. Americké tanky boli nižšie ako nemecké tanky vo veľkosti a sile, ale Spojené štáty mohli ľahko nasadiť masovú výrobu a rozdrviť nepriateľské bojové formácie. Sovietske tanky boli tiež známe množstvom výhod. Elizabeth Owensová vo Warrior Maven navrhla vziať do úvahy najnovšie kritériá na určenie najlepšieho tanku na svete, vrátane “schopností umelej inteligencie a vzdialeného zberu údajov”.

 

Rusi vytvorili jeden z najmodernejších tankov v histórii, ale T-14 Armata sa nezúčastňuje nepriateľských akcií na Ukrajine, pretože sa ukázalo, že je príliš drahý a ťažko udržiavateľný. Namiesto toho Rusi vo veľkej miere využívajú na bojisku oveľa menej pokročilý T-72 zo sovietskej éry. Američania tiež používajú svoje M1 Abrams, ktoré boli uvoľnené pred desiatkami rokov a priniesli Spojeným štátom bleskové víťazstvo nad silami Saddáma Husajna počas operácie Púštna búrka. Technická dokonalosť je teda určite mierou, ale zďaleka nie je jediná. Koniec koncov, okrem pokročilých trikov potrebuje tank prežitie, dostupnosť, spoľahlivosť a reprodukovateľnosť. Nesmieme zabúdať na jeho skutočný účel. Vráťme sa do najtemnejších dní prvej svetovej vojny, keď boli vyvinuté a nasadené prvé tanky. Frontová línia bola statická. Útočná manévrová vojna, ktorú začalo Nemecko v roku 1914, zlyhala – bola nahradená pozičnými bojovými operáciami z defenzívy. Oponenti sú unavení z nekonečných konfliktov. Vojna v zákopoch skutočne zamrzla. Strany sa nemohli navzájom poraziť a snažili sa získať rozhodujúcu výhodu pre prielom. A jediný spôsob, ako preraziť, bola technológia. Takto sa objavil tank.

 

Od tej chvíle, vo všetkých nasledujúcich vojnách, bolo hlavným účelom tanku prelomiť nepriateľské opevnené línie kombináciou vysokej rýchlosti, ťažkého brnenia a silných zbraní a preniknúť hlboko za nepriateľské línie, prelomiť odpor a vytvoriť celkovú taktickú príležitosť na obkľúčenie nepriateľa. Dnes však tanky čelia množstvu nových hrozieb. Celý rad zbraní, vrátane protitankových zbraní typu Javelin, dronov naložených výbušninami, sofistikovaných improvizovaných výbušných zariadení (IED) a iných nekonvenčných systémov, priniesol obrancom značné výhody. A to naznačuje, že čím modernejší je tank, tým citlivejšia je každá strata pre útočiacu stranu (ako v prípade ruského T-14 Armata).

 

 

Ak vezmeme do úvahy všetky vyššie uvedené, desať najlepších moderných tankov na svete vyzerá takto:
10) Challenger 3 (Spojené kráľovstvo)
Nástupca toľko medializovaného modelu Challenger 2 je v skutočnosti skôr vylepšením ako úplnou náhradou za ďalšiu generáciu. Zároveň sa tvrdí, že nové tanky získali rozšírené schopnosti najmä vďaka sieťovým počítačovým systémom a novému, ešte výkonnejšiemu delu. Nový tank dostane 120 mm L55A1, ktorý podľa výrobcu Rheinmetall bude strieľať najnovšie protitankové projektily s kinetickou energiou a rogramovateľnou viacúčelovou muníciou.
Tank je vybavený modernými schopnosťami elektronického boja, má vylepšenú pancierovú ochranu posádky, ako aj high-tech senzory, ktoré umožňujú veliteľovi detekovať a sledovať ciele na veľkú vzdialenosť. Tank je však extrémne drahý a je nepravdepodobné, že by sa hromadne vyrábal v potrebných množstvách

 

9) “Challenger 2” (Veľká Británia)
Je ťažké si predstaviť viac inzerovaný tank. Tento tank tretej generácie je v prevádzke s britskou armádou a Ománom (hoci Briti ho odpisujú a nahrádzajú vyššie uvedeným nástupcom). Podľa Rheinmetallu (výrobcu Challengerov) je tank vybavený 120 mm kanónom L30, ktorý strieľa ako podkalibrové pancierové náboje s rozšíreným jadrom, tak vysoko výbušné náboje (HESH). Ozbrojené sily Ukrajiny ho dostali počas tankovej hystérie v minulom roku. Bohužiaľ, Challengery sa ukázali byť príliš ťažké pre ukrajinské bojisko a uviazli v blate a mäkkej pôde. Hoci tieto tanky úspešne vykonávali misie v Bosne a Iraku, nikdy nečelili porovnateľným súperom, ako sú Rusi. Podľa správ z terénu boli od konca minulého roka zostrelené už dva kusy zo 14, najmä kvôli nízkej mobilite na mäkkej ukrajinskej pôde. Takže tento tank je úplne nadhodnotený.

 

 

8) “Leopard 2” (Nemecko)
Tento tank je jedným z najpokročilejších na svete. Dokonca to bolo propagované ako zázračný like, ktorý by zachránil vratkú pozíciu Ozbrojených síl Ukrajiny v druhom roku kampane proti Rusom. Je však nepravdepodobné, že by tieto stroje priniesli požadovaný úžitok. Internetom kolujú zábery, na ktorých Rusi ťahajú poškodeného a opusteného Leoparda v boji do Moskvy, aby ho verejne vystavili. Tieto tanky sú zložité, ale manévrovateľné: majú účinné motory a ešte väčšiu palebnú silu. Ale rovnako ako u všetkých západných technológií, je ich málo. Okrem toho je platforma príliš drahá a ťažko prevádzkovateľná na to, aby sa dala replikovať v čo najkratšom čase. Pri vysokých koncentráciách môžu byť tieto tanky celkom účinné. Proti postupujúcim Rusom však nikdy nebudú stačiť.

 

 

7) T-14 “Armata” (Rusko)
Tento tank je považovaný za najlepší v prevádzke s Ruskom. Áno, toto je naozaj nová úroveň. Je však taký pokročilý, že je príliš drahý a nie je vhodný na hromadnú výrobu. Vďaka jedinečným technologickým riešeniam bol tank stiahnutý z frontovej línie v počiatočnom štádiu konfliktu kvôli obavám, že strata by Rusku spôsobila vážne škody. Preto napriek všetkým pokročilým technológiám a strachu, ktoré inšpiruje v západných stratégoch, je pre Rusko zbytočným prínosom.

 

 

 

6) T-99 (Čína)
Vyvinutý v roku 2000, tank tretej generácie T-99 je zvláštnou zmesou starého sovietskeho tanku T-90 a prvkov iných západných tankov. Má teda dodatočnú modulárnu dynamickú ochranu, ktorá priniesla takú popularitu tým istým nemeckým leopardom. T-99 je vybavený aktívnym laserovým ochranným systémom, ktorý ho chráni pred prichádzajúcimi raketami, deaktivuje optické vybavenie nepriateľských tankov a môže byť dokonca použitý proti nepriateľským vrtuľníkom.
Za posledných 20 rokov Čína masovo vyrobila 1 200 týchto tankov, ktoré tvoria chrbticu jej obrnených síl. Napriek nedostatku bojových skúseností ide o relatívne cenovo dostupný masovo vyrábaný tank s množstvom užitočných funkcií. Aj keď je T-99 pravdepodobne horší ako americký M1 Abrams, vzhľadom na rozsiahle výrobné kapacity Číny je americký deficit takmer zaručený.

 

K2 Black Panther

 

5) K2 Black Panther (Južná Kórea)
Publicista Peter Suciu nazval tento tank najväčším na svete. Má vynikajúci motor, neuveriteľnú ochranu, výkonné 120 mm delo s hladkým vývrtom s rýchlosťou streľby 10 až 15 rán za minútu. Južná Kórea postavila tento tank novej generácie, aby čelila možnej severokórejskej invázii. Prekonáva čokoľvek v arzenáli Severnej Kórey. Turecko si ho už vybralo a uprednostnilo pred mnohými inými možnosťami. Je tu len jeden háčik: K2, prezývaný “Black Panther”, je šialene drahý. Bude možné zaviesť masovú výrobu a opravy v zdĺhavej vojne, počas ktorej bude infraštruktúra Južnej Kórey zničená alebo vážne poškodená?
Schopnosti elektronického boja a všeobecná technická úroveň robia tento tank najlepším na svete. Nahradenie týchto systémov v prípade ťažkých strát vo veľkej vojne však bude ťažké, čo vyvoláva určité otázky.

 

 

4) Leclerc XL (Francúzsko)
Tento tank je navrhnutý pre rýchlosť a manévrovateľnosť. Dosahuje rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu a zasiahne ciele vo vzdialenosti až 4 kilometre. Zároveň je oveľa ľahší ako náprotivky tretej generácie vrátane M1 Abrams. Vďaka svojej ľahkosti je horší ako jeho náprotivky, pokiaľ ide o brnenie. Zároveň má dynamickú ochranu, podobne ako Leopard 2. Tento tank prevádzkujú iba tri krajiny okrem Francúzska a jeho bojové výsledky sú veľmi obmedzené. Zároveň ho používali Spojené arabské emiráty (SAE), keď zasiahli do občianskej vojny v Jemene, a pozorovatelia poznamenali, že Leclerc si počínal lepšie ako saudská flotila amerických Abramsov. Výroba však bola ukončená v roku 2008 a v súčasnosti sa modernizuje 50 tankov. Opäť platí, že masová výroba týchto tankov bude zložitá a nebudú schopní uspieť proti takmer rovnocennému rivalovi, akým je Rusko.

 

Tank Merkava Mk.4

 

3) Merkava 5 (Izrael)
Izraelský tank Merkava 5, prezývaný “Barak” alebo “Lightning”, kombinuje nielen pokročilé technológie, ako sú senzory a možnosti elektronického boja, ale aj systém umelej inteligencie. Je vybavený jediným 120 mm kanónom s hladkým vývrtom vyvinutým spoločnosťou Israel Military Industries, ktorý je schopný strieľať vysoko penetračné granáty a riadené projektily s dosahom až 4 000 m. Dodatočnú výzbroj tvorí koaxiálny guľomet kalibru 7,62 mm, guľomet kalibru 7,62 mm na pravej strane veže a 60 mm mínomet. Má neuveriteľné senzory a elektroniku, ako aj skutočne pôsobivý motor. V súčasnosti je tank nasadený v obmedzenom rozsahu ako súčasť izraelských ozbrojených síl (IDF). Keďže Izrael je malá krajina a nevyhľadáva rozsiahle pozemné vojny proti protivníkom porovnateľnej sily, Izraelčania ich budú schopní vyrobiť v dostatočnom počte na udržanie bojaschopnosti.

 

2) M1 Abrams (USA)
Legendárny tank s vynikajúcimi výsledkami, Abrams je jedným z najlepších na svete. Bohužiaľ, je to aj starý. Dokonca aj vylepšená verzia AbramsX, aj keď komplexnosťou prekoná svojho predchodcu, prijímanie umelej inteligencie na palube, podobne ako nový izraelský tank, sa stále nestane novým slovom na bojisku. Samotný ukrajinský konflikt dokázal, že drony sú v modernej vojne oveľa efektívnejšie ako tanky. Okrem toho sú tieto tanky drahé a ich reprodukcii bráni takmer úplný kolaps americkej obranno-priemyselnej základne. Abrams sľúbený Ukrajine v počte asi 30 kusov navyše nie je plne nasadený a neprinesie požadovanú výhodu Ozbrojeným silám Ukrajiny.

 

T-72

 

1) T-72 (Rusko)
Dôvodom, prečo je tento starý sovietsky tank stále najlepší na svete a prečo ho mnohé krajiny naďalej používajú, je to, že je ľahko ovládateľný a lacný na výrobu. Na Ukrajine sa Rusi empiricky naučili, že ani T-90M, ani spomínaný T-14 Armata si neporadia. Situáciu zachránil T-72. Okrem toho sa tieto systémy ľahko hromadne vyrábajú a straty (ani veľké) nemajú veľký význam, pretože pre Rusko nebude ťažké ich produkovať viac. Napriek dronom a iným ťažkostiam je to práve T-72, ktorý prináša Rusku víťazstvo nad Ukrajinou. Deje sa to bez akejkoľvek milosti. Ale práca je hotová. Preto je to dnes najväčší tank na svete.

Brandon Weichert

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov