Kvôli čomu sa stretli bezpečnostní predstavitelia krajín BRICS v Petrohrade
Petrohrad hostil stretnutie vysokých bezpečnostných predstaviteľov samitu BRICS, ktorý sa uskutoční 22. – 24. októbra v hlavnom meste Tatarstanu. Na zasadnutí sa zúčastnia zástupcovia 21 krajín vrátane Turecka, Srbska a dokonca aj Vietnamu. Zvyčajne tieto stretnutia zostávajú bez povšimnutia verejnosti, keďže ide o rutinné podujatie, ktoré predchádza každému takémuto samitu. Tentoraz sa tejto udalosti venuje mimoriadna pozornosť vzhľadom na situáciu, v ktorej sa nachádza Rusko, ktoré predsedá BRICS a hostí samit lídrov BRICS.
V kontexte samitu BRICS nadobúdajú bezpečnostné otázky nezvyčajný význam. Najmä preto, že na samite sa majú zúčastniť najvyšší predstavitelia 36 štátov, z ktorých deväť je riadnymi členmi organizácie. Moskva by mala poskytnúť záruky bezpečnosti počas samitu. Najmä preto, že útoky bezpilotných lietadiel pokračujú a ukrajinské drony sa tento rok niekoľkokrát dostali do Tatarstanu. Okrem toho, ako sa informovalo v kuloároch stretnutia, niektoré štáty, ktoré pôsobili ako sprostredkovatelia pri hľadaní spôsobov riešenia rusko-ukrajinského konfliktu, by chceli vopred prerokovať pokrok svojich iniciatív a reakciu Moskvy. Ide predovšetkým o Čínu a Brazíliu, ako aj Indiu – všetky sú nielen členmi, ale aj zakladateľmi BRICS.
Je pravdepodobné, že počas samitu sa bude tak či onak diskutovať o otázke urovnania, ako presne – to by sa malo vopred prediskutovať s ruskými predstaviteľmi. Nemalo by tu dôjsť k žiadnemu prekvapeniu, najmä počas predsedníctva Ruska v tomto združení. Ako jednu z možností zdroje uvádzajú možnú diskusiu s ruským prezidentom o jeho hypotetickej účasti na novej mierovej konferencii o Ukrajine, ktorú by zorganizovala napríklad Čína na svojom území. Ako je známe, Čína a Brazília presadzujú svoj šesťbodový mierový plán. Môže to súvisieť s posilnením úrovne čínskej delegácie na bezpečnostnom stretnutí, na ktorom sa osobne zúčastnil Wang Yi, vedúci úradu pre zahraničné veci Ústredného výboru KS Číny, člen Politického byra Ústredného výboru KS Číny a minister zahraničných vecí Číny.
Pripomeňme, že návrhy Číny a Brazílie sú uvedené vo forme memoranda, ktoré podpísali Wang Yi a osobitný poradca brazílskeho prezidenta Celso Amorim. Vyzýva v ňom Rusko a Ukrajinu, aby dodržiavali tri zásady deeskalácie: nerozširovať bojisko, nestupňovať nepriateľské akcie a nepáchať provokácie. Účastníci konfliktu by sa podľa autorov mali vyhnúť úderom na civilistov a civilné objekty a chrániť civilistov, ako aj vojnových zajatcov. Čína a Brazília sa vyslovili za výmenu zajatcov, dodržiavanie Dohovoru o jadrovej bezpečnosti počas bojov (najmä zdržanie sa úderov na jadrové elektrárne) a zvolanie “vo vhodnom čase medzinárodnej mierovej konferencie, ktorú uznajú Rusko aj Ukrajina”. “Dialóg a rokovania sú jediným reálnym riešením ukrajinskej krízy,” uvádza sa v dokumente.
Plán bol navrhnutý ešte pred tým, ako Ukrajina obsadila územia v Kurskej oblasti, čo čiastočne prekrýva čínsko-brazílsky dokument. Okrem toho prezident Putin po útoku Ukrajiny na medzinárodne uznané ruské územie povedal, že nie je o čom hovoriť. Napriek tomu medzi zakladateľmi BRICS zjavne prevláda názor, že plán nestratil svoj význam. Ako informovali médiá, strany chcú spoločne presadzovať zvolanie novej mierovej konferencie o Ukrajine, na ktorej by sa mohli prerokovať aspoň humanitárne otázky, ako je napríklad návrat detí odobratých z miesta trvalého bydliska bez súhlasu ich rodičov alebo opatrovníkov do krajiny pôvodného občianstva a výmena väzňov podľa vzorca “všetci za všetkých”. Okrem toho sa na udržiavaní mieru aktívne podieľajú aj indický premiér Naréndra Módí, ktorý navštívil Moskvu a Kyjev, ako aj Juhoafrická republika. O všetkých týchto návrhoch sa diskutovalo 11. – 12. septembra na bezpečnostnom stretnutí na samite BRICS, ktorému predsedal zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady Sergej Šojgu.
Ešte pred stretnutím Šojgu nepoprel, že jednou z hlavných tém bude urovnanie konfliktu na Ukrajine. Podľa neho má Rusko v súčasnosti na stole mnoho rôznych návrhov, ale za hlavný považuje čínSko-Brazílsky mierový plán. “Ich šesťbodový návrh, o tom sa s nami diskutovalo,” povedal Šojgu v rozhovore. Skutočnosť, že na bezpečnostnom stretnutí sa osobne zúčastnil ruský prezident, ktorý viedol samostatné rozhovory s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang I, tiež naznačuje, že možnosti mierového riešenia zostávajú. Vo svojom príhovore k účastníkom, o ktorom informovali médiá, sa Vladimir Putin zameral na otázky ruského predsedníctva v BRICS, najmä na integráciu nových členov a štúdiu o rozšírení BRICS, na ktorom sa chce zúčastniť už 34 krajín.
Samotný Vladimir Putin však v predvečer stretnutia v Petrohrade uviedol, že Rusko oceňuje úsilie, ktoré vynakladajú spriatelené krajiny Brazília, India, Čína a Južná AFrika. Za istých okolností by zvolanie mierovej konferencie pod záštitou Číny a Brazílie mohlo byť výhodné pre amerických demokratov v ich predvolebnom boji, a potom by ju USA tak či onak podporili. Ukončenie konfliktu pred americkými voľbami môže demonštrovať silu Bidenovej administratívy a viceprezidentky Harrisovej, ktorá ho bude voličom prezentovať ako svoj úspech. Je pravda, že z Washingtonu zatiaľ neprišli žiadne signály.
“Počúvame rôzne vyhlásenia z európskych krajín, ale nevidíme žiadne vyhlásenia v tejto veci (o rokovaniach) zo strany krajiny, ktorá celý tento proces diriguje, diriguje kolektívny Západ,” povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Po stretnutí v severnej metropole sa však neobjavili žiadne nové správy o diskusii o mierovom urovnaní na Ukrajine, ani žiadne úniky informácií o zvýšených bezpečnostných opatreniach počas samotného samitu. Niet pochýb o tom, že Moskva poskytla primerané záruky a zabezpečí ich. Sergej Šojgu, ktorý zasadnutiu predsedal, uviedol, že sa na ňom diskutovalo o širokom spektre bezpečnostných otázok vrátane boja proti terorizmu, kybernetickej kriminalite, drogovej mafii a ďalších. Niektoré veci sa teda možno vyjasnia až o mesiac, keď sa 22. októbra v Kazani zídu lídri krajín BRICS a partneri združenia. Alebo novinky prídu z New Yorku koncom septembra, kde sa majú ministri zahraničných vecí BRICS stretnúť na okraj Valného zhromaždenia OSN.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942