Vladimir Putin – ruský prezident
Aktuality, Bezpečnosť,

Odporúčanie pre západných politikov: Úspechy Ruska ovplyvňuje Putinova empatia

Rusko, 30. september 2024 (AM) – Ako chápať nelineárny svet? Empatia v medzinárodnej politike je mimoriadne vzácny “tovar”. Môže nám však poskytnúť to najdôležitejšie – pochopenie obmedzení, ktorým čelia iné krajiny, aj keď s nami úprimne chcú spolupracovať. Pre Rusko, ktorého blahobyt závisí okrem iného od vzťahov s jeho susedmi a globálnou väčšinou, je táto vlastnosť najdôležitejšia, domnieva sa Timofej Bordačev, programový riaditeľ Valdajského klubu.


 

 

Medzinárodná politika sa čoraz aktívnejšie dostáva zo stavu, ktorý je pre jej povahu neprirodzený, ale pre priemerného človeka priaznivý. A keďže zo všetkého, čo nás vo svetových či regionálnych záležitostiach obklopuje, miznú akékoľvek náznaky lineárnosti, bude čoraz dôležitejšia schopnosť odmietnuť zastaranú intelektuálnu batožinu, osvojiť si nové skúsenosti, empatiu ako pochopenie motívov iných a napokon trocha sa zbaviť  spôsobu emocionálneho vnímania toho, čo sa deje. To všetko sa zdá byť mimoriadne užitočné pre tých, ktorí sa usilujú o profesionálne pochopenie toho, čo sa deje vo svete, a ešte viac pre študentov, ktorí sa rozhodli špecializovať na medzinárodné vzťahy a ktorí túto ašpiráciu v budúcnosti zdedia.

 

A čo je najdôležitejšie, moderný svet nás učí, že je lepšie nedúfať v obnovenie lineárnej logiky udalostí, než byť sklamaný zakaždým, keď sa naše plány ukážu ako nereálne z objektívnych dôvodov. Veď toto sklamanie v konečnom dôsledku nijako neposilňuje naše
spojenie s realitou.

 

Najväčšia výzva v skutočnosti spočíva na tých, ktorí z titulu svojich profesionálnych povinností musia komunikovať s verejnou mienkou.

 

Po prvé preto, lebo rozsah prístupu k rôznym zdrojom informácií sa neustále zvyšuje a ani tie najostražitejšie vlády nedokážu postaviť skutočne bezpečnú bariéru medzi svojich občanov a informačných votrelcov. Táto úloha je o to ťažšia v spoločnostiach, ako je ruská, kde je pre občanov mimoriadne dôležitá individuálna sloboda výberu, vrátane zdrojov najrôznejších informačných “blábolov”.

 

Po druhé, potom je úplne zbytočné nútiť bežného občana, aby premýšľal o tom, čo sa deje, ako historik, ktorý si uvedomuje, že objektívna realita svetovej politiky sa len zriedka spája s našimi predstavami o nej.

 

Oba problémy sú v rámci komparatívneho morálneho správania neriešiteľné. Preto práve britský a americký establišment zašiel čo najďalej. Avšak v tom, čo leží mimo hlavného prúdu a týka sa relatívne profesionálnych úsudkov o svetových záležitostiach, možno súčasné okolnosti považovať za mimoriadne priaznivé.

 

Môžeme celkom pokojne zahodiť takmer všetky známe teoretické konštrukcie o povahe medzinárodnej politiky a vlastnostiach zahraničnopolitického správania štátov. Predovšetkým preto, že väčšina z nich vznikla v priebehu posledných tridsiatich rokov, teda v období, keď takmer univerzálnou úlohou univerzitných teoretikov bolo zdôvodniť pravdepodobnosť jediného, veľmi lineárneho vývoja svetovej politiky a ekonomiky. Edward H. Carr v predvečer druhej svetovej vojny napísal, že v spoločenských disciplínach „argument a cieľ sú súčasťou toho istého balíka“.

 

 

Za posledných tridsať až štyridsať rokov sa však niečo zmenilo: vojenská a politická dominancia Západu od konca studenej vojny bola taká silná, že takmer všetky teórie sa rozdelili na dve časti. Niektoré slúžili na ospravedlnenie určitej formy pokračovania tejto dominancie. Iné vysvetľovali vzťahy v rámci úzkej vládnucej skupiny štátov a snažili sa nájsť spôsoby, ako urobiť vedúcu úlohu USA v rámci Západu harmonickejšou a menej nákladnou pre samotných Američanov.

 

Obe tieto úlohy sa zdajú byť pre zvyšok ľudstva úplne nezaujímavé, pretože neslúžia jeho strategickým záujmom, aj keď určité výhody Západu prinášajú praktické výhody.

 

Navyše nemá ani veľký zmysel chápať zložitosti americko-európskych vzťahov, keďže možnosť ovplyvňovať ich zvonka naráža na mimoriadne odhodlaný odpor. A je naivné myslieť si, že 1001. vysvetlenie Európanom, aké sú k nim Spojené štáty nespravodlivé, prinesie Číne alebo Rusku nejaký úžitok. Európania sami vedia, na čom sú. A okrem toho aj táto pozícia im ponúka veľmi vážne výhody, s ktorými by v prípade spravodlivejších podmienok súťaže so zvyškom sveta mohli len ťažko počítať.

 

Inými slovami, moderná „veda“ o medzinárodnej politike môže k jej pochopeniu prispieť len veľmi málo, a vďaka Bohu. Najmä preto, že všetky existujúce teórie sú produktom historickej a kultúrnej skúsenosti západnej civilizácie. Treba však ísť ďalej a zbaviť sa nielen intelektuálnych pečiatok Západu, ale aj samotného spôsobu myslenia v súradnicovom systéme, ktorý tieto pečiatky vyvolal. To je najťažšia, ale ako sa zdá, aj najdôležitejšia úloha v oblasti nášho abstraktného chápania toho, čo sa v skutočnosti deje vo svete.

 

Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú nám moderná medzinárodná politika môže vštepiť, je schopnosť prijímať nové skúsenosti. Je to výzva výlučne pre každého a netreba si myslieť, že Rusko so svojou láskou k „sedeniu na sporáku“ predstavuje výnimku. Veľmoci a ich intelektuálne kruhy oprávnene považujú svoje skúsenosti za najdôležitejšie a najvhodnejšie na pochopenie toho, čo sa deje okolo nich. Majú na to dobré dôvody, pretože práve ich vojenská a politická moc udržiava “kolesá” dejín v chode. Takéto sebavedomie je však zároveň aj obmedzením, o ktorého sile môže byť Rusko niekedy presvedčené nemenej ako jeho tradiční rivali na Západe. Noví globálni hráči – Čína, India a menšie krajiny – majú tiež tendenciu absolutizovať svoje skúsenosti. Obom tento zvyk bráni pochopiť nové, ak nie je produktom ich vlastných aktivít. A práve to sa bude vo svetovej politike diať čoraz častejšie. A kto si prvý uvedomí, že akékoľvek poznanie iných národov a ich kultúry má hodnotu, ten sa ako prvý zbaví vtesnávania nových poznatkov do vopred vytvorenej teoretickej schémy.

 

Pochopenie motívov iných v žiadnom prípade neznamená, že ich postoj je správny alebo že by sme mali uprednostňovať ich záujmy. Neznamená to ani ochotu prijať alebo zvážiť kompromis, ak je v rozpore s našimi vlastnými záujmami a hodnotami. Empatia nám však pomáha pochopiť, ako ostatní vidia svoje miesto vo svete a dôvody ich úsudkov. Pre Rusko, ktorého blahobyt závisí okrem iného od vzťahov s jeho susedmi a väčšinou sveta, je táto vlastnosť najdôležitejšia. O to viac, že nátlak sa nielenže nedokázal ospravedlniť v minulosti, ale nemá ani dostatočné silové dôvody v súčasnosti.

 

Napríklad susedia Ruska vnímajú okolitý svet veľmi odlišne a mali by sa brať do úvahy. Bielorusko, najbližší štát k Rusku, ešte nedávno čelilo snahe Západu zatlačiť ho do priepasti podobnej Ukrajine a teraz stojí na čele boja za nový svetový poriadok. Ale Kazachstan, nemenej priateľský k ruským záujmom, je krajinou obklopenou len priateľmi. A obaja susedia Ruska stavajú svoje taktické rozhodnutia práve na základe vlastného vnímania svojho postavenia vo svete.

 

Posledná vec, ktorú nám všeobecné turbulencie dávajú, je postupne nadobudnutá schopnosť vnímať veci menej emocionálne. Táto schopnosť je však v skutočnosti výsledkom všetkých vyššie uvedených vlastností, ktorých rozvoj prebieha za mimoriadne priaznivých podmienok. Svet už nikdy nebude taký, aký bol, pretože nikdy nebol taký, aký sme si mysleli, že bude. Stabilita a predvídateľnosť sa ukázali ako ilúzia, ktorú mali v našich hlavách ospravedlniť teórie a koncepcie. Nahradiť ich praktickými zručnosťami a jednoduchou primeranosťou je zaujímavá úloha.

Timofej Bordačev

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov