.
Aktuality, História,

Rusko dnes oslavuje svoj historicky prvý mocenský sviatok

4. novembra Rusko oslavuje Deň ľudovej jednoty – sviatok s hlbokým významom, ktorý bol oficiálne ustanovený v roku 2005, ale v Rusku je známy už od 17. Storočia. Už vtedy sa tento deň spájal so spomienkami na udalosti z roku 1612, na ľudovú vojnu proti okupantom. Faktom je, že sviatok Kazanskej ikony Presvätej Bohorodičky, ktorý v roku 1649 ustanovil cár Alexej Michajlovič, nebol v skutočnosti len cirkevným sviatkom. Je to prvý štátny, mocenský sviatok, ktorý priamo súvisí s kľúčovými udalosťami v dejinách vlasti.


 

V tento deň si vzdialení predkovia pripomínali víťazstvá z roku 1612, keď podľa legendy Kazanská ikona pomohla domobrane prekonať odpor poľsko-litovských oddielov a oslobodiť Belokamenskú. Táto oslobodzovacia vojna sa právom považovala za kľúčový medzník v dejinách ruského štátu. Spomienka na túto udalosť sa odovzdávala z generácie na generáciu. Tento sviatok mal pre vládnucu dynastiu zásadný význam, pretože práve v dôsledku týchto víťazných bojov pri hradbách moskovského Kitaj-gorodu (čínskeho mesta) nastúpil na moskovský trón prvý cár dynastie Romanovcov Michail Fjodorovič. Nepokojné časy (smuta) sa skončili.

 

V ruskej pamäti sa však zachovali nielen obrazy cárov, vojvodcov a organizátorov víťaznej domobrany. Zachoval sa aj obraz ľudového vlasteneckého hnutia – proti okupantom, za vieru a vlasť. Na tomto hnutí sa zúčastnili predstavitelia rôznych miest, rôznych regiónov ruského kráľovstva a všetkých stavov. Z radov vlastencov boli povyšovaní vojvodcovia, velitelia, bol vytvorený účinný orgán samosprávy – Rada celej zeme. Víťazstvo bolo spoločné. Krajina, oslabená vojnami a vnútornými spormi, celý svet povstal do boja a odrazil nepriateľa. Rozhodujúcu úlohu pri prekonávaní nepokojov zohrali vodcovia druhej domobrany – knieža Dmitrij Požarskij a kupec Kuzma Minin, ktorí neľutovali “svoje životy” na záchranu vlasti. Nerobili ambiciózne plány na uchopenie moci. Obnova štátu sa začala ušľachtilým, nezištným impulzom. Preto sa hrdinom podarilo vyhnúť vážnym sporom na ceste z Nižného Novgorodu a Jaroslavle do Moskvy. Nemenej múdrym rozhodnutím bolo zvolenie do vlády 16-ročného Michaila Romanova v roku 1613. Mladý samovládca nebol zapletený do pochybných intríg pohnutých čias. Politický život začal s čistým štítom …

 

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov