.
Aktuality, Bezpečnosť,

Američania sa obávajú tohto Putinovho ropného ťahu

Rusko a Venezuela, zastúpené ruským podpredsedom vlády Dmitrijom Černyšenkom a prezidentom Nicolásom Madurom, podpísali dohodu o strategickom partnerstve do roku 2030. Moskva je pripravená prehĺbiť vzťahy s Venezuelou, prispieť k rastu sebestačnosti jej hospodárstva a posilneniu jej bezpečnosti, uviedol Černyšenko. Maduro zasa zdôraznil, že Rusko a Venezuelu spájajú vzťahy priateľstva a bratstva.


 

 

Strategické partnerstvo zahŕňa realizáciu spoločných projektov vo viacerých kľúčových oblastiach. Boli podpísané dokumenty o spolupráci v oblasti vedy a techniky, ciel, ekológie a ťažby surovín atď. PDVSA (Petróleos de Venezuela) a ROSNEFT monopolizujú veľké množstvo nových dohôd. Výkonná viceprezidentka Delcy Rodríguezová vyzdvihla doterajšiu prácu 13 podvýborov a oznámila budúci vývoj na ruských plynových poliach vo Venezuele. Washington a Madrid nie sú spokojné so súdržnosťou medzi Moskvou a Caracasom. USA považujú Latinskú Ameriku za svoje geopolitické léno, zatiaľ čo Španielsko si nárokuje vplyv v regióne ako bývalý kolonizátor. Caracas neuznáva nároky ani prvého, ani druhého a buduje vzťahy s tými, ktorí rešpektujú suverenitu Venezuely.

 

 

Kremeľ prišiel s plánom na zlúčenie spoločností Rosnefť, Lukoil a Gazpromnefť

Ruské úrady pracujú na pláne zlúčenia najväčších producentov ropy do jednej spoločnosti, informuje The Wall Street Journal. Podľa jedného z diskutovaných scenárov by štátna spoločnosť Rosnefť pohltila štátnu Gazpromnefť a súkromný Lukoil. To by umožnilo Vladimirovi Putinovi lepšie kontrolovať ruskú ekonomiku vo vojne aj svetové energetické trhy, uviedol denník. Rozhovory o zlúčení prebiehali medzi úradníkmi a manažérmi spoločností v posledných mesiacoch, píšu noviny. Zdroje WSJ uviedli, že rozhovory nemusia viesť k dohode, alebo sa jej detaily môžu zmeniť.

 

Nová spoločnosť by sa mohla stať druhým najväčším producentom ropy na svete po Saudi Aramco. Mohla by predávať ropu za vyššie ceny do Indie a Číny, konštatuje WSJ. Podľa zdrojov denníka zástancovia plánu trvajú na tom, že gigant, ktorý má vzniknúť, bude môcť zarobiť viac peňazí aj na predaji ropy prostredníctvom obchodníka Litasco, ktorý patrí Lukoilu. Prebiehajúce rozhovory naznačujú, že Vladimir Putin chce mobilizovať energetický sektor na podporu vojny, uviedli zdroje oboznámené s rozhovormi. Hovorcovia WSJ uviedli, že ruský prezident chce vytvoriť gigant schopný konkurovať Saudskej Arábii.

 

Nová spoločnosť by bola tiež schopná lepšie odolávať západným sankciám, uviedli rozhovoroví partneri pre noviny. Domnievajú sa tiež, že diskusie o fúzii by mohli hovoriť aj o prípravách Ruska na možné povojnové zlepšenie hospodárskych vzťahov so Západom. Hlavným aktérom rokovaní je šéf Rosneftu Igor Sečin, ale nie je jasné, či bude stáť na čele novej spoločnosti, uviedli respondenti novín. Ďalším možným šéfom spoločnosti by mohol byť šéf Gazpromnefti Alexander Djukov, uviedol WSJ.

 

Hovorca Kremľa (noviny ho nemenujú) pre WSJ uviedol, že prezidentská administratíva o možnej dohode nevie. Hovorca Rosnefti uviedol, že podľa jemu dostupných informácií sú informácie The Wall Street Journal nepresné. V e-mailovej odpovedi uviedol, že cieľom článku WSJ “môže byť vytvorenie konkurenčnej trhovej výhody v prospech iných účastníkov trhu”. Na telefonickú otázku, aké informácie považuje Rosnefť za nepresné, hovorca ruskej spoločnosti uviedol, že nie je oprávnený odpovedať na otázky. Lukoil poprel, že by viedol rozhovory o fúzii. Gazprom a Gazpromnefť na otázky novín nereagovali. Uvedenie Lukoilu pod priamu štátnu kontrolu by bolo veľkým krokom k úplnému zvráteniu výsledkov privatizácie prírodných zdrojov v Rusku po rozpade ZSSR, dodáva WSJ.

 

Noviny pripomínajú, že takmer okamžite po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predstavenstvo spoločnosti Lukoil vyzvalo v otvorenom liste akcionárom, zákazníkom a zamestnancom na ukončenie vojny. O šesť mesiacov neskôr predseda predstavenstva Ravil Maganov vypadol z okna nemocnice a zomrel. Prezident spoločnosti Vagit Alekperov odstúpil v apríli 2022 po tom, ako na neho boli uvalené britské sankcie.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov