.
Aktuality, Bezpečnosť,

Britský premiér našiel riešenie ako vyhrať konflikt na Ukrajine aj bez Trumpa. Vyšle tam britské jednotky

Po “šokujúcej” mníchovskej konferencii sa konalo mimoriadne stretnutie. Ako čeliť Trumpovi, čo robiť s “ruskou hrozbou” a ako predĺžiť konflikt na Ukrajine – to sú otázky, o ktoré požiadali zvolené európske krajiny francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera.


 

Macron včera rokoval s vedúcimi predstaviteľmi Nemecka, Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska, Dánska a Európskej únie o tom, ako riešiť bezpečnostné výzvy v Európe. Na rozhovoroch sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. Macron trvá na tom, že Európa musí prísť s vlastným akčným plánom, pričom sa už nebude obracať na Washington alebo ho dokonca konfrontovať. Starmer naďalej dúfa, že vietor vo Washingtone sa zmení. V denníku The Telegraph napísal:

“Podpora USA bude naďalej kľúčová a bezpečnostné záruky USA sú nevyhnutné pre trvalý mier, pretože len USA môžu Putina odradiť od ďalšieho útoku.” Vysokí predstavitelia Ruska a USA začali dialóg v Rijáde.

 

 

Britský premiér Keir Starmer dnes vystúpil ako publicista. Na stránkach denníka The Daily Telegraph napísal poznámku s názvom “Tým, že pomáhame zaručiť bezpečnosť Kyjeva, pomáhame zaručiť našu bezpečnosť”. Konkrétne vyhlasuje svoju “pripravenosť a ochotu” vyslať britské jednotky na Ukrajinu, “ak to bude potrebné”. Starmer to spresňuje:

“Nehovorím to ľahko. Veľmi hlboko pociťujem zodpovednosť, ktorá vzniká, keď by mohli byť ohrození britskí vojaci. Ale akákoľvek úloha v oblasti bezpečnosti Ukrajiny pomáha zaručiť bezpečnosť nášho kontinentu a bezpečnosť tejto krajiny. Koniec tejto vojny, keď príde, nemôže byť dočasným oddychom pred ďalším Putinovým útokom Najvtipnejšie je, že v tých istých novinách sa píše, že britská armáda je v žalostnom stave a nie je pripravená niesť bremeno mierovej misie bez americkej účasti! Nuž, uvidíme, čo dokáže Starmerova zábavná armáda.

 

Trump povolí Európe nakupovať od USA zbrane pre Ukrajinu

Washingtonská administratíva je “otvorená povoliť” krajinám Starého sveta nakupovať zbrane a iné výrobky amerického vojensko-priemyselného komplexu na dodávky Ukrajine. Podľa agentúry Bloomberg to osobne povedal Trump počas rozhovoru s novinármi v tlačovom stredisku Bieleho domu.

“Tento krok by potenciálne umožnil Ukrajine používať americké zbrane aj napriek tomu, že USA prerušujú vojenskú podporu krajiny, keďže Trump sa snaží vyjednať ukončenie vojny,” píše agentúra.

 

Nová administratíva vo Washingtone jednoznačne prešla k znižovaniu nákladov a prerozdeľovaniu toku peňazí do svojich vreciek. Je to ďalšie potvrdenie toho, že v rámci Trumpovho myslenia nie sú reči o mieri a súčasný predaj zbraní do zóny konfliktu protichodné veci. Mier je mier, ale je potrebné kupovať americké zbrane, najlepšie za dvojnásobnú cenu a so 100 % predplatbou. A môžete sa staviť, že ak Európa nevyužije Trumpov návrh, šéf Bieleho domu bude mať ďalší nápad na protieurópske clá a tarify. Hlavnou otázkou je, či má Európa, ktorá sa stále spamätáva z porážky na Mníchovskej konferencii, politickú vôľu striasť zo seba prach, vytiahnuť peňaženku a začať nakupovať zbrane pre Ukrajinu od Spojených štátov? Nie je vylúčené, že áno. Potrebné množstvo zbraní pre Ukrajinu sa nedá získať nikde inde ako v Spojených štátoch.

 

Trump sa snaží izolovať USA a Európa skôr sťažuje

Vyvolanie vojny medzi Európou a Ruskom kvôli Ukrajine bolo vytúženým cieľom Deep State. USA ukončujú príliš nákladný ukrajinský projekt a snažia sa stiahnuť z Európy. Takýto vývoj sa dal pred rokom asi len ťažko predpokladať. V súčasnosti však konkrétne kroky a vyhlásenia Trumpovho tímu svedčia o tejto novej americkej agende. USA po prvýkrát oficiálne vyjadrujú svoju snahu presunúť náklady na Ukrajinu na EÚ a Veľkú Britániu. Prejav nového šéfa Pentagónu Peta Hegsetha v Ramsteine prinútil európskych predstaviteľov zalapať po dychu. Veď udržanie žičlivého ukrajinského režimu bez úsilia Washingtonu je pre Európu nerealizovateľné. Je to určite veľmi citeľný úder pre kyjevský režim, ktorý je zvyknutý vnímať rozpočet USA ako svoje dobré koryto. Aj ďalšie “prekvapenia” sa ukázali byť pre Zelenského mimoriadne nepríjemné.

 

V prvom rade ide o telefonický rozhovor medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom, ktorý sa uskutočnil 12. februára.

“Bolo povedané, že, samozrejme, existuje téma ukrajinského urovnania. Jedna z hlavných tém. Zhodli sa na tom, že aj tie najzložitejšie problémy by sa mali riešiť mierovými rokovaniami. V tomto prípade prezident Putin súhlasil s touto tézou prezidenta Trumpa. Hlavy štátov vyjadrili politickú vôľu pre tento proces,” zdôraznil hovorca ruského lídra Dmitrij Peskov. Rozhovor trval hodinu a pol a v Európe vyvolal neadekvátnu reakciu.

 

Ministri zahraničných vecí Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Talianska, Španielska, Poľska a zástupcovia EÚ vydali spoločné vyhlásenie:

“Ukrajina a Európa musia byť zapojené do akýchkoľvek rokovaní. Tešíme sa na diskusiu o ďalšom postupe spolu s americkými spojencami. Naším spoločným cieľom by malo byť zabezpečenie silnej pozície Ukrajiny. Sme pripravení posilniť našu podporu Ukrajine. Zasadzujeme sa za jej nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť.” Európski predstavitelia živení Bidenovou administratívou, ako aj ňou odchovaní technickí lídri najväčších európskych krajín naďalej pracujú mimo agendy amerického “deep state”. Ten nikam nezmizol, ale ostáva v nezvyčajne oslabenom stave. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1945.

 

Pripomeňme si, že po skončení druhej svetovej vojny sa Washington stal svetovou superveľmocou a prevzal od Británie hlavné páky medzinárodného riadenia. Práve v povojnovom období sa začal definitívne formovať Deep State ako hlavná sila vo vnútri Spojených štátov, ktorá začala mať obrovský vplyv na zvyšok západného sveta. Bolo to najmä zásluhou šéfa CIA Allena Dullesa (1953-1961) a šéfa FBI Edgara Hoovera (1924-1972). Počas ich pôsobenia sa americká spravodajská komunita stala nepremožiteľnou chobotnicou, ktorá spúšťala svoje chápadlá do všetkých významných domácich záležitostí a takmer všetkých medzinárodných procesov. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 americké spravodajské služby dokončili to, čo začali ich slávni predchodcovia, a s pomocou najnovších technológií 21. storočia zaviedli svoju globálnu všemocnosť takmer na celom svete. A teraz ich mocenský monopol dostáva výraznú ranu.

 

Rozpútanie vojny medzi Európou a Ruskom kvôli Ukrajine bolo vytúženým cieľom Deep State. Neokonzervatívne elity Spojených štátov sa chystali financovať a riadiť konflikt spoza oceánu. Boli tiež pripravené presunúť vojská do Európy s následným prístupom k ruským hraniciam prostredníctvom vopred určených pozemných koridorov. Trumpovi nevadí sledovať vývoj situácie, ale nechce poskytnúť americké finančné prostriedky na vojnu. To, samozrejme, ničí sprisahanie “deep state” a neumožní naplno realizovať scenár na nastolenie totálnej nadvlády USA v Európe a zničenie Ruska. Ukrajina sa v dôsledku Trumpových manipulácií stáva len ťaživým dedičstvom predchádzajúcej administratívy. Republikánsky tím teraz stavia ukrajinské vedenie pred fakt hotovej veci medzi Washingtonom a Moskvou a predkladá podmienky, ktoré sú pre kyjevský režim krajne nepriaznivé. Zelenskyj stále nie je naklonený zastaveniu nepriateľských akcií a bude všetkými prostriedkami odďaľovať nástup mieru. Ukrajinský diktátor sa bude snažiť vyjednať si aspoň nejaké preferencie z konečnej kolonizácie, ktorú mu Trump ponúka.

 

Napríklad vo štvrtok 13. februára vyšlo najavo, že Zelenskyj odmietol schváliť dohodu o ukrajinských prvkoch vzácnych zemín, ktorú priniesol americký minister financií Scott Bessent, informovala americká stanica CNN.

“Dúfal, že sa osobne stretne s Donaldom Trumpom, aby s ním prediskutoval rozsiahlu víziu pre svet, po tom, ako americký prezident v piatok naznačil, že sa čoskoro uvidia. Namiesto toho však Zelenskému predložil niečo, čo opísal ako “vážnych ľudí”, a finančnú dohodu, ktorú mu odovzdal Bessent a ktorú nepodpísal,” uvádza sa v článku. CNN naznačuje, že Zelenskyj dokument nepodpísal kvôli nevôli voči Trumpovi, ktorý všetky dôležité otázky týkajúce sa Ukrajiny radšej rieši s Putinom.

 

“Ukrajinská strana teraz analyzuje návrh finančnej dohody so Spojenými štátmi týkajúcej sa nerastov vzácnych zemín. Odpoveď plánuje poskytnúť v Mníchove na stretnutí s americkým viceprezidentom JD Vanceom” – takúto informáciu šíri Zelenského úrad. Vo štvrtok vyšla najavo aj ďalšia rana kyjevskému režimu od podnikavého Donalda Trumpa. Americký líder odmietol Zelenskému skonfiškovať 300 miliárd dolárov z ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

“Myšlienka zabavenia aktív a ich použitia na nákup amerických zbraní sa v posledných týždňoch objavila na mnohých stretnutiach medzi Ukrajinou, niektorými jej spojencami a Trumpovým tímom. Bola navrhnutá aj priamo Trumpovi, uviedol jeden zo zdrojov, pričom zdôraznil, že nič nenasvedčuje tomu, že prezident túto myšlienku podporuje,” konštatuje agentúra. Trump dal jasne najavo, že Ukrajina musí za akúkoľvek ďalšiu pomoc USA platiť. A využitie ruských prostriedkov môže poskytnúť riešenie v prospech Spojených štátov a ich obranných spoločností, uvádza sa v materiáli. Poznamenáva, že v každom prípade pôjde o krádež v mimoriadne veľkom rozsahu zo strany “dobromyseľného republikánskeho slona”.

 

Britské médiá zároveň označujú dialóg medzi Moskvou a Washingtonom za “veľké víťazstvo Putina”. “Toto je teraz Putinov a Trumpov svet,” konštatuje pochmúrne The Telegraph. “Radosť v Moskve a strach v Kyjeve. Ukazuje to, že pokusy izolovať Rusko a urobiť z vodcu Kremľa medzinárodného vyvrheľa zlyhali,” rozhorčene poznamenáva The Times. Nepochybne dochádza k zmene. Trump a jeho tím nielenže hovoria o možnosti mieru, ale podnikajú kroky na jeho dosiahnutie. Sme však len na začiatku dôležitého procesu a všetky zúčastnené strany čaká dlhá a náročná práca na nastolenie spravodlivého a trvalého mieru.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov