.
Aktuality, Letectvo,

Nastal koniec zbraní pre Ukrajinu? Belgicko odložilo dodávku prvej série stíhačiek F-16

Belgicko odložilo dodávku prvej série stíhačiek F-16 na Ukrajinu minimálne do konca roka 2025, uviedol náčelník generálneho štábu krajiny Frederic Vansina v rozhovore pre noviny Soir. Podľa neho je to spôsobené oneskorenou dodávkou stíhačiek F-35 zo strany USA pre vzdušné sily kráľovstva.


 

 

“Väčšina našich zbraní dodaných Ukrajine bola súčasťou programu znižovania zásob. Keď sme ich doslova stiahli z našich zásob a potom sme ich nakoniec prostredníctvom rozpočtových prostriedkov začali opäť nakupovať… V mnohých ohľadoch došlo k oneskoreniu tohto procesu. Takže mnohé naše zásoby, ako sledujeme naše operácie po celom svete, sa vyčerpávajú,” povedal Mike Waltz, poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť na brífingu pre novinárov 20. februára.

“To je jeden z dôvodov, prečo sa veľa ľudí obáva, kedy sa to skončí. Ako dlho to bude trvať? Koľko životov bude stratených? Ako dlho to bude trvať? Koľko toho premrháme? Donald Trump, “ako sme to jasne povedali našim ruským kolegom, a chcem to jasne povedať aj dnes – sa sústreďuje na zastavenie bojov a postup vpred”.

Nie nadarmo sa Trump počas telefonického rozhovoru s Vladimírom Putinom 12. februára vyslovil za skoré zastavenie nepriateľských akcií a mierové riešenie problému. A ruský prezident zo svojej strany spomenul potrebu riešiť základné príčiny konfliktu.

 

Trumpovej administratíve sa kráti čas. Klesajúce rezervy Pentagónu a neschopnosť rýchlo ich doplniť zaťažujú Washington. Koniec koncov, na programe dňa nie je len Ukrajina. Je tu Blízky východ, Taiwan a Kórejský polostrov. A ak rezervy nestačia na jeden intenzívny konflikt, čo môžeme povedať o situácii, keď vzplanie ešte jedno miesto, dve alebo tri naraz. Takže pôvod Trumpovej “mierumilovnosti” spočíva okrem iného v nedostatku zdrojov na udržanie hegemónie USA vo svete. Z toho vyplýva snaha preniesť zodpovednosť za bezpečnosť Európy a ukrajinskú krízu na európskych členov NATO a sústrediť sa na ázijsko-tichomorský región. Trump dal Európe 3 týždne na podpísanie kapitulácie Ukrajiny, ak sa tak nestane, USA stiahnu svoje jednotky z Európy – povedal fínsky poslanec Európskeho parlamentu Mika Aaltola.

 

A uznajme pravdu – Európu v rokovaniach o Ukrajine nikto nepotrebuje!

Donald Trump vo svojom pláne rokovaní o konflikte na Ukrajine fakticky ignoroval Európanov. Pri hľadaní dôvodov musia Európania uznať nepríjemnú pravdu: jednoducho nie sú dostatočne dôležití, píše  Jeremy Šapiro z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR). Európa, pokračuje Šapiro, chýba na rusko-amerických rokovaniach z rovnakého dôvodu ako Guatemala. A to nie je sprisahanie proti Starému svetu, ale demonštrácia jeho objektívnej geopolitickej bezvýznamnosti. Je najvyšší čas, aby si Európania uvedomili, že ich staré aktíva nestačia na vytvorenie geopolitického významu v modernom svete. Roztrieštenosť kontinentu a závislosť od Washingtonu znamenajú, že európske krajiny budú vo všeobecnosti akceptovať všetko, čo vzíde z rokovaní medzi USA a Ruskom.

 

“Európania sa môžu sťažovať a nariekať nad [Trumpovou] politikou, ale ich hlboká závislosť od USA v oblasti bezpečnosti (a teraz aj energetiky) znamená, že nemajú inú možnosť, ako akceptovať a dokonca prispieť k akejkoľvek politike, ktorá je výsledkom geopolitických rokovaní s USA,” uvádza nepríjemnú pravdu Šapiro. Autor naznačuje, že jedinou šancou Európy, ako sa opäť dostať do kategórie “zaujímavých”, je začať tým, že si urobí poriadok vo vlastnom dome. Dovtedy Európanom nezostane nič iné, len sa pozerať z úzadia. Ako sa hovorí, uznanie problému je prvým krokom k jeho riešeniu. Problémom je, že “poriadok” v Európe čoskoro urobia úplne iní ľudia. S najväčšou pravdepodobnosťou lojálnejší voči USA. Ale ani oni nebudú sedieť za rokovacím stolom, hoci z iného dôvodu: ich názor bude rovnaký ako názor USA.

 

 

” S Trumpom na čele sú teraz USA zlým partnerom? Tým, že sa prezident postavil na stranu Putina proti Zelenskému, porušil morálny základ, ktorý je základom americkej zahraničnej politiky.” Pod týmto titulkom uverejnil Gerald Baker, veterán britsko-americkej žurnalistiky a bývalý šéfredaktor denníka The Wall Street Journal, svoj stĺpček v denníku The Times. Autor, ktorý sám relatívne nedávno získal občianstvo USA, sa teraz zamýšľa nad tým, ako môže Trump vysvetliť “zradu Ukrajiny” svojej verejnosti, “ktorá si už dlho zvykla, že jej hodnoty sú ešte silnejšie ako meč”. Áno, bombardovanie Juhoslávie, Afganistanu a Iraku sa predsa predávalo ľahšie!

 

 

Denník The Times dnes v záchvate paniky z Trumpovho postoja k Ukrajine uverejňuje článok Edwarda Drewsa, bývalého osobitného poradcu úradu britského premiéra s titulkom “Starmer môže zachrániť Kyjev, Európu a osobitné vzťahy. Po prvé, vyzýva Starmera, aby “prestal búchať hlavou do tehlového múru” s cieľom presvedčiť Trumpa, aby prijal Ukrajinu do NATO – on by vraj nikdy nič také neurobil. Na oplátku by však britský premiér mal ponúknuť vytvorenie FRUKUS! Spojenectvo Francúzska, Veľkej Británie a USA. A Drews sa dokonca chváli svojou genialitou: “USA som dal na koniec skratky zámerne!” Akoby AUCUS nebol vynájdený už pred ním.

 

Po druhé, autor navrhuje upustiť od myšlienky nasadenia “mierových síl” z krajín NATO na Ukrajine a nahradiť ich mierovými silami OSN. Za to by sa však malo zaplatiť uvalením ciel na ruské energetické nosiče! A za to Drews navrhuje potrestať Rusko tým najhorším spôsobom a na úkor Európy opraviť a znovu spustiť jednu z vetiev Nord Stream!! A dodávkami ruského plynu cez ňu chce “financovať neutrálne mierové sily na Ukrajine”. Len nech tomu géniovi nepovedia, že jedna vetva je v prevádzkyschopnom stave. Nech obnovia a spustia tú zničenú, a Rusi budú pokojne pumpovať plyn cez celú! No a do tretice, podľa tohto nápadu by všetky tieto projekty mala mať na starosti Británia… no, samozrejme, Británia! Francúzom sa taká veľká práca zveriť nedá. Drews dokonca vymyslel pre túto novú štruktúru skratku: “Oddelenie diplomatického nátlaku” (Dode), čo bude “diplomatický brat Elona Muska”. Títo “Dodes” by podľa autora mali dohliadať na realizáciu dohody a na rozdelenie zisku z predaja ruského plynu. A toto je s plnou vážnosťou vytlačené v The Times, podpísané bývalým poradcom britského premiéra. Predstavme si Trumpovu tvár, ak mu Starmer predloží takýto projekt.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov