.
Aktuality, História,

História slobodomurárstva v Spojenom kráľovstve

❚❚

Veľká Británia, 22. mája 2025 – Napriek tomu, že slobodomurárske hnutie vzniklo ako tajná spoločnosť, zdá sa, že o ňom vie každý. Zároveň je tento rád opradený rôznymi tajomstvami a mystifikáciami. Veľká Británia sa považuje za jednu z najmasonskejších krajín Európy a kolísku svetového slobodomurárstva. Ako sa slobodomurárstvo objavilo vo svete a v Británii?


 

Presný čas vzniku slobodomurárstva – tajného spolku slobodných murárov – nie je známy, moderní historici majú len hypotézy. Podľa niektorých verzií sa bratia začali zhromažďovať v čase templárov alebo rozenkruciánov, samotní slobodomurári veria, že ich rád sa objavil ešte pred stavbou Šalamúnovho chrámu, ale najrozšírenejšia teória hovorí, že toto tajné hnutie vzniklo koncom XV. storočia – vďaka cechom murárov, ktorí stavali katedrály a hrady.

 

Spočiatku sa murári jednoducho stretávali, aby si oddýchli a najedli sa, ale neskôr začali diskutovať o zložitostiach svojho remesla a pracovných sporoch. Miestom stretnutí boli takzvané lóže – baraky, v ktorých sa uchovávalo stavebné náradie. Nakoniec murári vypracovali jednoduché zasväcovacie obrady pre učňov. V tých časoch ešte neexistovali diplomy ani odborové preukazy, a tak murári verili čestnému slovu nováčikov, ak prisahali, že sú dostatočne kvalifikovaní na to, aby zaujali miesto v lóži. Vysloviť tajnú frázu, ktorú im odovzdal učiteľ, bolo jednoduchšie ako stráviť hodiny tesaním kamenného bloku pri skúške.

 

Začiatkom 16. storočia sa do spolku murárov začali prijímať aj ľudia, ktorí neboli členmi profesie, zvyčajne džentlmeni. Nie je známe, prečo sa tak stalo a akú podobu mal tento obrad, ale lóža čoskoro prestala byť miestom stretnutí len pre zástupcov stavebného remesla. Predpokladá sa, že k zrodu tajného rádu došlo v Škótsku – prinajmenšom edinburská lóža uchováva záznamy z roku 1599. Prvý záznam o obrade vstupu do slobodomurárstva pochádza z roku 1646, keď Elias Ashmole opísal lóži vo Warringtone svoj zážitok zo zasvätenia.

 

 

Dňa 24. júna 1717, na sviatok svätého Jána, sa štyri londýnske lóže zišli v krčme Goose and Gridiron neďaleko katedrály svätého Pavla. Metropolitní slobodomurári tam oznámili založenie Veľkej lóže Londýna a Westminsteru a zvolili Anthonyho Sayera za svojho veľmajstra. Tak vznikla prvá veľká lóža na svete. V roku 1723 Veľká lóža vydala svoj kódex pravidiel – “Ústavu slobodomurárov”. V tom čase sa už predstavitelia lóže stretávali raz za štvrťrok a viedli si podrobné záznamy zo stretnutí. Veľká lóža Írska bola založená v roku 1725 a Veľká lóža Škótska v roku 1736. Londýnski škótski a írski slobodomurári vytvorili v roku 1751 konkurenčnú Veľkú lóžu, pričom pôvodnú Veľkú lóžu označili za modernú a svoju za starobylú.

 

Tieto dve konkurenčné hnutia existovali vedľa seba takmer 63 rokov bez toho, aby uznali členov konkurenčných lóží za pravých slobodomurárov. Napokon sa však 27. decembra 1813 dohodli a vytvorili Zjednotenú veľkú lóžu Anglicka, čo im umožnilo štandardizovať rituály, postupy a regálie. Anglické slobodomurárstvo, ktoré fungovalo na základe základných hodnôt (bratská láska, pomoc a pravda), ktoré boli vyjadrené v hlavných zásadách (zásady čestnosti, úcty, priateľstva a dobročinnosti), priťahovalo ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev a rozšírilo sa do celého sveta. K popularite rádu do značnej miery prispela jeho aktívna účasť na charitatívnej činnosti a starostlivosť o členov a ich rodiny. V roku 1814 patrilo pod jurisdikciu Veľkej lóže Anglicka 647 lóží a do roku 1900 sa ich počet zvýšil na 2800. V súčasnosti patrí k tejto tajnej spoločnosti približne 6 miliónov ľudí na celom svete. Štvrť milióna z nich je členom United Grand Lodge of England. Veľká lóža Škótska a Veľká lóža Írska majú spolu asi 150 tisíc bratov.

 

Ktorí slávni Briti patria k tomuto rádu?

Je známe, že niektorí členovia britskej kráľovskej rodiny sú spojení so slobodomurármi. Napríklad princ Edward, vojvoda z Kentu, bol zasvätený do kráľovskej lóže Alfa č. 16 v decembri 1963, keď mal 28 rokov. Od roku 1967 je veľmajstrom Zjednotenej veľkej lóže Anglicka, pričom túto funkciu zastáva dlhšie ako ktokoľvek iný. Jeho mladší brat, princ Michael z Kentu, predsedá Veľkej lóži murárskych majstrov a Provinčnej veľkej lóži Middlesex.

 

Kráľovské rodiny v Európe sú úzko spojené so slobodomurárstvom od jeho vzniku a existuje hypotéza, že takmer všetci Windsorovci sú v skutočnosti slobodomurármi, ale otvorene o tom môžu hovoriť len tí z nich, ktorí sú dostatočne ďaleko v nástupníckej línii na trón. V tomto prípade sa na oficiálnej webovej stránke Veľkej lóže Spojeného kráľovstva Anglicka uvádza, že od vstupu prvého člena kráľovskej rodiny k slobodomurárom len štyria z deviatich neskôr vládnucich panovníkov neboli slobodomurármi (je jasné, že dvaja z nich boli kráľovné Viktória a Alžbeta II, keďže ženy nemôžu vstúpiť do slobodomurárskeho bratstva). Alžbetin starý otec, jej otec a abdikujúci strýko boli tiež slobodomurármi; dokonca aj Alžbetin manžel, vojvoda z Edinburghu, bol členom tzv. námorníckej lóže č. 2612.

 

Medzi slávnych britských slobodomurárov patrili Sir Arthur Conan Doyle, Robert Burns, Oscar Wilde (hoci bol z lóže vylúčený pre neplatenie poplatkov), Joseph Rudyard Kipling (zasvätený v Indii). Predpokladá sa, že k rádu patril aj veľký anglický komik Charlie Chaplin (argumentom v prospech tohto tvrdenia je, že záverečný monológ jeho filmu Veľký diktátor vyjadruje kľúčové myšlienky slobodomurárstva), hoci Chaplinove deti s tým nesúhlasia. Winston Churchill bol tiež slobodomurárom.

 

Mená súčasných politických osobností, ktoré sú členmi bratstva, nie sú zverejnené. Je zaujímavé, že mnohé lóže sú vytvorené pre ľudí určitých povolaní. Napríklad do lóže “Nové pozdravy” môžu vstúpiť len poslanci, peeri (ľudia, ktorí majú šľachtický titul) a zamestnanci parlamentu. Je tu približne štyridsať členov. Asi dvesto študentov a absolventov Cambridgeskej univerzity bolo členmi Univerzitnej lóže Isaaca Newtona a oxfordskí študenti môžu byť zasvätení do slobodomurárstva v Univerzitnej lóži Apollo.

 

Lóžovú galériu tvoria politickí publicisti z popredných britských médií: Times, Daily Express, Scotsman, Hansard. Hlavným chrámom Veľkej lóže Anglicka je slobodomurárska sála, ktorá sa nachádza na Great Queen Street v Londýne. Tu sa konajú stretnutia mnohých slobodomurárskych lóží United Grand Lodge of England. Táto budova v štýle art deco bola postavená v rokoch 1927 až 1933. Architekti Henry Victor Ashley a Francis Winton Newman ju koncipovali ako pamätník 3 225 slobodomurárom, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny (pôvodne sa nazývala Masonic Peace Memorial). Ústredným prvkom budovy je veľký chrám, miesto stretnutí členov Veľkej lóže a Veľkej kapituly. Okrem veľkého chrámu sa v budove nachádza ďalších 23 menších slobodomurárskych chrámov – zdobených sál na stretnutia slobodomurárskych lóží. V budove sa nachádza aj knižnica a Múzeum slobodomurárstva.

 

Prečo sú slobodomurári takí tajnostkárski?

V určitých obdobiach histórie boli slobodomurári prenasledovaní. Napríklad v 18. storočí bolo toto hnutie vo viacerých európskych krajinách zakázané. Po slobodomurároch išli aj nacisti. Predstavitelia rádu museli často prejsť do ilegality, aby prežili. Existuje aj podozrenie, že slobodomurári nezverejňujú svoju identitu, aby si tajne pomáhali a podporovali predstaviteľov rádu.

 

Sú mená všetkých slobodomurárov utajované?

Nie, ak chcete, môžete otvorene deklarovať svoje členstvo v bratstve a mená najvyšších slobodomurárskych hodnostárov v Anglicku a Walese ľahko nájdete v ročenke Veľkej lóže Anglicka. Veľké množstvo ľudí však skutočnosť, že sú slobodomurármi, nezverejňuje.

 

Je slobodomurárstvo náboženstvo?

Nie, je to svetské hnutie. Od tých, ktorí chcú vstúpiť do rádu, sa však očakáva, že budú veriť v najvyššiu bytosť podobnú bohu (od kandidátov sa však nepožaduje, aby vysvetlili alebo uviedli, ako túto najvyššiu bytosť chápu). Rudyard Kipling, ktorý sa stal členom slobodomurárskej lóže v Lahore, venoval niekoľko básní spolubratom slobodomurárom, ktorí boli moslimovia, hinduisti, sikhovia alebo židia. Teoreticky je akákoľvek diskusia o náboženstve a politike na stretnutiach lóže zakázaná. Podľa slobodomurárskej tradície sa jediný Boh označuje ako Veľký architekt vesmíru. Etika a filozofia slobodomurárstva vychádzajú z monoteistických náboženstiev. Slobodomurárstvo sa stavia do pozície morálneho a etického systému vyjadreného alegóriami a znázorneného symbolmi. Symbolika je z veľkej časti prevzatá z judaizmu a kresťanstva, v rituáloch sa používajú biblické legendy. Pozornosť slobodomurárov sa upriamuje na potrebu morálneho sebazdokonaľovania, ako aj duchovného rastu v rámci náboženstva, ktoré človek vyznáva. Filozofia slobodomurárstva obsahuje vonkajšie prvky kresťanstva aj iných náboženstiev.

 

Čo je cieľom slobodomurárstva?

Napriek tomu, že odporcovia slobodomurárstva a zástancovia konšpiračnej teórie o slobodomurároch sú presvedčení, že cieľom tohto hnutia je podkopať základy kresťanskej civilizácie, samotní slobodomurári tvrdia, že ich základné myšlienky slúžia na zlepšenie sveta vo všetkých možných smeroch. Hlavnými smermi činnosti slobodomurárov zostáva charita, morálne zdokonaľovanie, ako aj rozvoj a zachovanie bratského priateľstva v bratskom prostredí.

 

Čo je potrebné na vstup do slobodomurárstva?

Kandidát musí preukázať svoju vieru v Boha a byť zrelým mužom (vo väčšine prípadov aspoň 21 rokov). Musí sa rozhodnúť stať slobodomurárom z vlastnej vôle, mať dobrú povesť, nemať problémy so zákonom, teda byť slobodným človekom dobrých mravov. Na vstup do lóže potrebuje aj odporúčania jej riadnych členov. Niektoré lóže vyžadujú, aby kandidát požiadal o členstvo trikrát, ale to je čoraz menej bežné. Rozhodnutie o prijatíkandidáta do lóže sa prijíma tajným hlasovaním. Mimochodom, niektoré lóže zverejňujú podrobné informácie o prijatí na svojich oficiálnych zdrojoch.

 

Môžu sa slobodomurármi stať aj ženy?

Po prijatí “Ústavy slobodomurárov” v roku 1723 vzniklo pravidlo, že slobodomurármi môžu byť len muži. Väčšina veľkých lóží neprijímala ženy, pretože sa domnievala, že by tým porušili “starobylé orientačné body”. Je pravda, že je známych niekoľko žien, ako napríklad Elizabeth Aldworthová, ktoré boli zasvätené do britských slobodomurárskych lóží pred rokom 1723. Napriek tomu od roku 1882 existujú zmiešané (liberálne) slobodomurárske organizácie, ktoré prijímajú ženy aj mužov – tento trend vznikol vo Francúzsku. V posledných desaťročiach začali ženy vytvárať aj samostatné lóže, ktoré fungujú podľa rovnakých rituálov ako bežné slobodomurárske lóže.

 

 

Ako spoznáte slobodomurársku architektúru?

Masonské stavby sú bežnejšie, než si myslíme. Zvyčajne ich možno rozpoznať podľa jedného alebo viacerých slobodomurárskych symbolov, ktoré sa nachádzajú na fasáde:

– vševidiace oko (žiariaca delta) – oko vpísané do trojuholníka. Je to symbol Veľkého architekta vesmíru, ktorý sleduje prácu slobodných murárov;

– kružidlo a uholník – nástroje architektov, ktoré sa používajú pri slobodomurárskych rituáloch. Považujú sa za alegórie lekcií správania: pomocou uholníka musia slobodomurári obmedziť svoje konanie a pomocou kružidla sa musia naučiť vymedzovať a držať sa v medziach celého ľudstva;

– dláto a kladivo. Výklad významu dláta – schválená myšlienka, už prijaté rozhodnutia; odrezanie nedokonalostí, človek dostáva korekciu vedomia, svetonázoru, sebauvedomenia. Kladivo symbolizuje vôľu, pomocou ktorej sa používajú akékoľvek nástroje vrátane vnútorných ľudských a sociálnych;

– planúca hviezda (pentagram) – zosobnenie sily a energie Síria, Anubisa, Merkúra, ako aj strážcu a sprievodcu duší;

– Kafinský uzol – symbol priateľstva a pevnej jednoty bratov;

– stĺpy na fasáde sú symbolom stĺpov Jeruzalemského chrámu.

Zároveň sa utajuje množstvo heraldických symbolov. V budovách, kde sa konajú slobodomurárske rituály, možno často vidieť šachovnicovú podlahu, ktorá symbolizuje vnútornú rovnováhu svetla a tmy, ku ktorej členovia bratstva prichádzajú.

 

 

Kto je architekt Hiram Abiff?

Jednou z ústredných postáv slobodomurárskej mytológie je Hiram Abiff, hlavný architekt chrámu kráľa Šalamúna, ktorého zavraždili traja zlí učni, ktorí sa ho snažili prinútiť prezradiť majstrovo tajné heslo, vďaka ktorému mohol za svoju prácu dostávať vyššiu mzdu. Tento príbeh je vysvetlený v inštrukciách, ktoré sa dávajú počas rituálu zasvätenia do stupňa murárskeho majstra. Samotný príbeh je alegóriou vernosti slovu a krátkosti života. Bádatelia sa domnievajú, že tento obraz vznikol na základe predobrazov viacerých remeselníkov menom Hiram, ktorí sa spomínajú v Biblii. Podľa slobodomurárskej mytológie je Hiram Abiff zakladateľom slobodomurárstva. Zaujímavé je, že sa nepovažuje za obyčajného človeka, ale za vznešenú bytosť, architekta, ktorého ku kráľovi Šalamúnovi poslal sám Veľký architekt vesmíru.

 

 

M.Pajmakovová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov