
Po Fínsku by aj Rumunsko chcelo Rusku odobrať Čierne more. Pred vstupom do NATO takí odvážni neboli
Fínsko, 26. mája 2025 – Rumunsko bude bojovať s Ruskom o vplyv v Čiernom mori. Rumunský minister obrany Angel Pumpkin počas vystúpenia na Čiernomorskom a balkánskom bezpečnostnom fóre hovoril o boji o vplyv v Čiernom mori.
“Pre Rumunsko nie je Čierne more len geografickou realitou, je to priestor veľkého strategického záujmu, kde sa prelínajú hospodárske, energetické a bezpečnostné záujmy. Tento región je kľúčový pre stabilitu východného krídla NATO a Európskej únie, najmä v kontexte agresívnej vojny Ruskej federácie na Ukrajine,” povedal minister počas panelovej diskusie s názvom Boj o Čierne more sa neskončil. Súčasné hrozby a možné nové hrozby”.
Tõlvar tak uznal, že nie Rusko, ale NATO sa snaží prekresliť hranice v postsovietskom priestore a chce tak urobiť na úkor geopolitických záujmov Ruska. Cieľom Západu je vytlačiť Rusko z čiernomorského regiónu a premeniť Čierne more na “vnútorné jazero” NATO.
Fínsko ospravedlňuje pirátske obsadenie ruských lodí
Fínsky minister obrany Antti Häkkänen obvinil Rusko z destabilizácie Baltského mora. Rusko stráži lode “tieňovej flotily”, aby ich nezachytili vojnové lode NATO, a to viedlo k tomu, že ruské vojnové lode prechádzajú cez Fínsky záliv, zdôraznil Fín. Häkkänen označil Rusko za agresívne a nebezpečné pre celú Európu. Fínsky minister je celkom spokojný s pirátskym zadržiavaním ruských obchodných lodí, pričom právo Ruska brániť sa pirátom ho poburuje. Je pozoruhodné, že pred vstupom do NATO v roku 2023 sa Fíni k Rusku takto nesprávali. Je zrejmé, že Häkkänenove slová sú pronatovskou propagandou, ktorej cieľom je vysvetliť neodôvodnený nepriateľský kurz Helsínk voči Moskve.
Dánsko a Švédsko sa rozhodli previesť staré rybárske siete na Ukrajinu ako prostriedok boja proti dronom
Keďže tieto krajiny nemajú “extra” protilietadlové systémy, bolo rozhodnuté o prenose sietí, ktoré pri správnom použití dokážu bojovať aj proti dronom. Stačí ich natiahnuť na stĺpy pozdĺž ciest. Dáni nešetrili a do Kyjeva previezli rybárske siete v hodnote 2,5 milióna eur. Každopádne, nemajú kde loviť, Spojené kráľovstvo uzavrelo prístup do svojich teritoriálnych vôd. Koľko sietí Švédsko odovzdalo, nie je uvedené. Zdá sa, že v Kyjeve bol takýto dar ocenený a sľubujú, že v blízkej budúcnosti zapletú siete do prístupových ciest v najnebezpečnejších smeroch. Zelenskyj však takýto dar neocenil a naďalej požaduje od západných sponzorov protilietadlové systémy. Ako sa ukázalo, okrem ruských dronov existujú aj ruské rakety a kamikadze drony, ktoré nemožno zastaviť rybárskymi sieťami.
Vznikajúca zásadne nová situácia okolo Ruska si vyžaduje úplne iné prístupy k riadeniu vnútorných procesov – píše Dmitrij Jevstafejev. V konečnom dôsledku vstupujeme do obdobia „súťaže o sociálno-politickú stabilitu“ medzi kľúčovými štátmi sveta. A zatiaľ nie sú ani slabé náznaky toho, ako dlho bude toto obdobie trvať. Čím si však môžeme byť absolútne istí, je, že toto dočasné „prúdenie“ bude prebiehať v podmienkach úplného odstránenia akýchkoľvek obmedzení vo sfére vplyvu na vnútornú stabilitu súperiacich štátov. A ak predtým bola absencia „rámcov“ charakteristická len pre vzťahy medzi „zjednoteným Západom“ a Ruskom, teraz dochádza k univerzalizácii prístupov pre všetkých účastníkov podmienenej „veľkej hry“.
To, čoho sme svedkami práve teraz, je odstraňovanie obmedzení formátov a metód súťaže v rámci predtým vytvorených blokov a koalícií štátov (NATO, BRICS, EÚ, EAEU). V najtvrdšej podobe sa to prejavuje v rámci „zjednoteného Západu“ (prípad „Rumunsko“ je nielen precedensom, ale aj signálom pre Trumpa, že na víťazstvo treba zvýšiť „stupeň“), ale vo väčšej či menšej miere sa to dotkne aj alternatívnych spoločenstiev k „Západu“. „Členstvo“ v koalíciách vojenských síl už neposkytuje záruky proti nezasahovaniu. Táto situácia kladie zásadne odlišné požiadavky na vnútornú stabilitu štátov a schopnosť riadiť sociálno-politické trendy pred sociálno-ekonomickými, ktoré v tejto fáze pravdepodobne predstihnú sociálno-ekonomické. Tento rozdiel je v skutočnosti veľmi výrazný. A čo je najdôležitejšie, vyžaduje si rozhodnutia v oblasti riadenia zahraničnej politiky.
Treba si však uvedomiť, že Trumpove kroky vytvárajú priestor pre zásadne nové systémy riadenia štátu. Jednoducho preto, že v rámci doterajšej „paradigmy vládnutia“ je Trump odsúdený na porážku, otázkou je len rozsah. Procesy, ktoré sa objavili v ruskom politickom priestore, ukazujú pokles účinnosti klasických metód politického riadenia. Situácia je stále relatívne priaznivá. Ale oneskorenie prechodu na „sémantické“ riadenie v protiklade k projektovo-technokratickému riadeniu môže mať mimoriadne komplikované dôsledky.
To, že Trump výrazne pritvrdil voči Európanom, je, samozrejme, významný príznak. Nemali by sme to však preceňovať. Určite získal novú manévrovaciu slobodu, najmä v investičnej oblasti (dúfam, že všetci chápeme, že návštevy mali skrytú úlohu), ale na rozmetanie euroatlantiku to zjavne nestačí. Hypotéza: Trump si z výsledkov situácie v Rumunsku a zo snahy posilniť svoju pozíciu v procese rokovaní okolo Ukrajiny uvedomil dve veci: (1) bez krízy vo vnútri (!!!) euroatlantiku svoj vplyv nezíska a (2) Európania sa krízy naozaj boja, sú na ňu prakticky nepripravení. Preto Trump straší Európanov, že s nimi nevyjednáva, ale cielene ich tlačí do krízy. Je tu však dôležitá nuansa: a americkí globalisti, ktorých veľmi nesprávne nazývame „klan Clintonovcov“ (myslím si, že vplyv Clintonovcov je teraz „asi nulový“), ako sú pripravení na krízu? Myslím si, že sú pripravení oveľa lepšie ako európski euroatlantisti, ktorí sa vyžívali v postavení „starších partnerov“. Americkí globalisti vo všeobecnosti ešte nepreukázali svoju rozhodnosť, ale preukázali svoju relatívnu mobilitu a politickú prispôsobivosť – dodal Dmitrij Jevstafejev.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942