.
Aktuality, Bezpečnosť,

Pepe Escobar: Neo-Crassus a perzské šípy

❚❚

Jeden z mojich nedávnych článkov na tému „Ako Irán zosnoval svoj multipolárny obrat“ vyvolal vážnu reakciu zo strany kľúčových predstaviteľov spravodajských služieb amerického „Deep State“, ktorí sú v súčasnosti zapojení do globálneho obchodného diania.


 

Dostal som podrobnú a dôkladnú informáciu o tom, čo je podľa nich hlavným dôvodom, prečo prezident Trump podpísal memorandum o porozumení (MoU) s Iránom, ktoré zúfalo prezentuje ako svoju dohodu. Ako to jeden z týchto zdrojov bez obalu povedal: „Hlavný bod, ktorý vám uniká, je, že Trump bol 15. júna vydesený, len 60 dní pred definitívnym vyčerpaním svetových zásob ropy, čo by viedlo k úplnému zničeniu Donalda J. Trumpa. To je jediný dôvod, prečo zmenil názor. Keby čakal ešte dlhšie, do 15. augusta by bol tak ďaleko za osmičkou, že by to už nedokázal dohnať. A to sa môže stať aj tak.“

 

Zdroj sa odvolával na podrobnú analýzu rizík, v ktorej konkrétne údaje uvádzajú polovicu augusta 2026 ako „okamih, kedy Spojené štáty musia zo zákona zastaviť núdzové čerpanie. Keď sa tento kohútik uzavrie, globálny deficit dodávok ropy sa okamžite zvýši o milióny barelov denne, čo vyvolá celosvetovú krízu.“ Hoci teraz môže konať tvrdo, pre Trumpa nie je nič isté. Zdroje uvádzajú, že „najprv by on (republikáni) prehral prvý týždeň novembrových volieb. Potom by ho demokrati obvinili. A nakoniec by ho zničili súdne spory a prišiel by o všetky svoje peniaze.“

 

Okrem osudu, ktorý čaká na samozvaného „nového Crassa“, zdroje predovšetkým trvajú na tom, že „60- až 90-dňová lehota, ktorú momentálne máme k dispozícii, nie je len odpočítavaním fyzických zásob ropy v podzemí; je to dohorievajúca zápalná šnúra najväčšej úverovej bubliny v dejinách ľudstva“. Čo nás opäť privádza k „Občanovi Kaneovi“ v tomto epose hodnom Orsona Wellesa: Hormuzský prieliv, ktorý je v podstate stále uzavretý.

 

Zdroje dôrazne pripomínajú tým, ktorí sú ochotní počúvať, že „…to, čo teraz máme, je vzbura v Hormuzskom prielive. Prechádza ním 20 % celosvetovej ropy a Irán chce, aby táto veľmoc zabezpečila svoju ochranu. Keď bude dodávka prerušená, cena ropy podľa Goldman Sachs stúpne na 700 dolárov za barel. Dnes sa to nedeje, pretože Spojené štáty a ich spojenci vypúšťajú svoje zásoby na trh, aby udržali cenu nízku. Na to majú zásoby postačujúce približne na 2,5 mesiaca. Potom to všetko vybuchne. Tu ide o vzburu otrokov.“ Vitajte teda v súčasnej štrukturálnej šachovej partii s mimoriadne vysokou stávkou – samozrejme úplne zrežírovanej Teheránom tesne pred jej začiatkom.

 

„Vzbura otrokov“

Zdroje konštatujú, že „zatiaľ čo sa v geopolitických vyhláseniach na najvyššej úrovni často uvádzajú informácie o cene ropy na úrovni 700 dolárov za barel s cieľom zdôrazniť závažnosť patovej situácie, skutočné analytické prognózy pochádzajúce z hlavných oddelení investičných bánk sú umiernenejšie, hoci aj tak hlboko znepokojujúce“. Začnime s Goldman Sachs: „Vo svojich oficiálnych aktualizáciách týkajúcich sa analýzy komodít po eskalácii situácie spoločnosť Goldman Sachs varovala, že dlhodobé úplné uzavretie Hormuzského prielivu by mohlo rýchlo spôsobiť, že cena ropy prekročí hranicu 100 dolárov za barel a reálne otestuje hranicu 150 dolárov.“

 

Zdroje v podstate tvrdia, že „dôkladná analýza prevádzkových údajov odhaľuje, že absolútny bod zlomu systému – a zápalná šnúra derivátovej bomby – nastane pravdepodobne do polovice augusta 2026“. Do hry vstupuje súhra medzi fyzickým vyčerpaním Strategických ropných rezerv (SPR) Spojených štátov, skutočnými a praktickými limitmi cien ropy a desivým trhom s derivátmi, za ktorým sa skrývajú dva kvadrilióny dolárov. Zdroje analyzujú túto súhru ako vysoko synchronizovaný záver. Zhrňme si to. Koncom mája 2026, teda pred iba jedným mesiacom, bola SPR vyprázdnená na úroveň 365,1 milióna barelov, čo je „najnižšia prevádzková úroveň za posledných 40 rokov“.

 

Keďže Hormuzský prieliv je prakticky uzavretý – vrátane Trumpovej blokády –, Spojené štáty v súčasnosti čerpajú historicky najvyšší objem 1,41 milióna barelov denne (takmer 10 miliónov barelov týždenne), aby umelo potlačili ceny. Potom prichádza „kritické číslo, ktoré treba v politike sledovať“. Nejde o „nula barelov“, ale v skutočnosti o 243 miliónov barelov. Prečo? Pretože Ministerstvo večných vojen potvrdilo, že zníženie rezervy pod hranicu 243 miliónov barelov výslovne ohrozuje schopnosť USA viesť vojnu.

 

Zdroje opäť odkazujú na svoju analýzu: pri súčasnom tempe 1,41 milióna barelov denne by Spojené štáty spotrebovali svoju diskrétnu rezervu vo výške 122 miliónov barelov presne za 86 dní. Vo svojom hodnotení rizika sa zdroje rozhodli uviesť 60 dní – s ohľadom na potenciálne poruchy infraštruktúry alebo nárast vojenskej spotreby. Takto sa dostávame k polovici augusta 2026 ako k bodu zlomu. A to nie je všetko. Zdroje zdôrazňujú, že „ceny by mohli ľahko prekonať historické maximá z rokov 2008 a 2022, ak by nedostatok rafinovaných produktov vyvolal reťazové odstávky v európskych a ázijských priemyselných odvetviach. Čiastka v stovkách dolárov, ako napríklad 700 dolárov, sa však vo všeobecnosti považuje za teoretické maximum, ktoré by okamžite zničilo globálny dopyt a spôsobilo by kolaps celej medzinárodnej finančnej architektúry skôr, než by sa to vôbec dalo udržať.“

 

Ešte raz: Teherán to všetko využil na maximum. Nazvime to mýto alebo tranzitné poplatky pre každý ropný tanker, ktorý chce preplávať cez teritoriálne vody Perzského zálivu; dôležité je, že Teherán v podstate obišiel západné sankcie. Zdroje uvádzajú, že „vyhlásenie Washingtonu, že je to ‚neprijateľné‘, málo prispelo k tomu, aby globálne lodné spoločnosti prestali potichu platiť poplatky s cieľom vyhnúť sa zadržaniu“. Keď teda nastane situácia, v ktorej sa vyčerpajú zásoby zo strategických rezerv ropy (SPR) a Hormuzský prieliv bude naďalej blokovaný, „ceny prudko prekonajú rekordy z roku 2008 a budú sa pohybovať v rozmedzí 150 až 200 dolárov za barel“.

 

Na tejto hranici „fyzická ekonomika utrpí okamžité zničenie dopytu. Letecké spoločnosti budú paralyzované, prepravné siete prerušené a priemyselná výroba sa zastaví. Cena fyzicky nemôže udržať úroveň 700 dolárov, pretože globálny ekonomický stroj, ktorý využíva ropu, sa rozpadne už pri 200 dolároch, čo spôsobí pokles spotreby takmer na nulu.“ A tu sa dostávame k rozhodujúcemu bodu: „Nebezpečenstvo nepredstavuje cena sama osebe, ale skutočnosť, že cenový vrchol spustí štrukturálny kolaps infraštruktúry, na ktorej je založený dlh.“

 

Trump, Crassus, strely a drony

Sú Spojené štáty – a svetová ekonomika – mimo nebezpečenstva, pokiaľ ide o vojnu, ktorú schválil sám Trump? Záleží na tom, kam povedie súčasné komplikované divadlo okolo memoranda o porozumení medzi Pakistanom a Švajčiarskom. Ropa z Hormuzského prielivu ešte stále netečie voľne. A strategické ropné zásoby (SPR) sú naďalej vyčerpávané. Neo-Crassus – náchylný k apokalyptickým výlevom a neustálym hrozbám bombardovania Iránu – si jednoducho nemôže dovoliť, aby sa strategické ropné zásoby (SPR) vyčerpali. A predsa sa to tak stane, ak sa v Hormuzskom prielive čoskoro neobnoví plný a voľný tok ropy. A tok ropy kontroluje Teherán, nie War-a-Lago.

 

Buď sa tento nový Crassus bude držať na uzde, alebo by sa mohol stať dokonca zodpovedným za globálnu krízu spojenú s rozsiahlym kolapsom štátneho dlhu. Dokonca aj stáda oviec, ktoré prešli „vymývaním mozgov“ na západných pastvinách, si teraz začínajú uvedomovať, ako mocná Rímska ríša podľahla Partom/Peržanom v bitke pri Carrhae v roku 53 pred n. l. Rím vtedy pochodoval do Ázie v presvedčení, že Partia/Perzia sa zrúti pod ťarchou jeho moci. Carrhae bola učebnicovým príkladom asymetrie – alebo „decentralizovanej mozaiky“, ak máme citovať perzské taktiky zo začiatku 21. storočia. Partskú armádu viedol generál Surena – generál Soleimani tých čias –, ktorý namiesto toho, aby sa pustil do konvenčnej bitky (spomeňte si na Irak v oboch vojnách v Perzskom zálive), využil partskú jazdu na obkľúčenie Rimanov a spustil vlnu za vlnou šípov, vtedajších dronov.

 

Parti nikdy nezostali bez munície, pretože karavány tiav čakajúce za bojiskom dodávali čerstvé šípy v priebehu veľmi krátkeho času. Bombardovanie nikdy neprestalo. Mocná rímska armáda stratila svoju súdržnosť a bola hlboko demoralizovaná. Crassus predpokladal, že Partom nakoniec dôjdu šípy a budú nútení bojovať v priamom boji. Tak sa však nestalo. Samotný Crassus bol nakoniec zabitý uprostred neúspešných rokovaní. Táto vážna strategická porážka rozbila mýtus o rímskej neporaziteľnosti – presne tak, ako vojna z roku 2026 navždy rozbila všetky mýty o najväčšej armáde v histórii galaxií.

 

História nám hovorí, že bolo možné naplánovať vojnu s využitím perzských šípov, ktoré boli špeciálne navrhnuté na zničenie Crassa a rímskych légií. A ako v zrkadlovom obraze sme práve boli svedkami vojny vedenej perzskými dronmi a decentralizovanou mozaikou, špeciálne navrhnutou na uškrtenie imperiálnej armády pod vedením neo-Crassa, ktorý otvorene riadi vydieračský a ochranný gang na najnižšej úrovni a pôsobí v mene zločineckej organizácie spojenej s kultom smrti. Jeho úbohá troska bude ešte chvíľu zaťažovať svet. Dúfajme, že medzitým nezničí globálnu ekonomiku.

 

 

*Meta (Facebook) nám vymazal náš kanál. YouTube nám vymazal náš kanál. NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame sledovať ich na Telegrame ,  VK ,  X(Twitter). Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Odporúčame

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov