Rusko je tretie na svete v oblasti stavby vojnových lodí
Rusko, 24. januára 2025 – Rusko je po Číne a Spojených štátoch na treťom mieste v celosvetovom rebríčku najväčších lodiarov vojnových plavidiel. Vyplýva to z analýzy Ruskej akadémie vied za rok 2024 s názvom “Námorné veľmoci 2024, indexy IMEMO RAV”.
Do každoročného hodnotenia námorných potenciálov, ktoré sa začalo v roku 2021, je zapojených 100 štátov. “Rusko si udržalo zvyčajné 3. miesto v kategórii vojenskej stavby lodí, čím sa ukazovateľ zvýšil z 11 084 bodov v predchádzajúcom období na 12 516 v aktuálnom období.
Čo sa týka lídrov lodiarstva, na prvom mieste je stále Čína, ktorá na konci roka 2023 získala v tejto kategórii 17 025 bodov (21 212 v roku 2022). Hoci Čína v roku 2023 postavila 20 vojnových lodí oproti 17 v roku 2022, ich celkový štandardný výtlak sa ukázal byť výrazne nižší – 70 tisíc ton oproti 103 tisíc tonám v roku 2022.
Spojené štáty na konci roka 2023 dosiahli v tejto kategórii 15 461 bodov (15 598 za rok 2022) a tiež postavili viac vojnových lodí, 17 oproti 14 rok predtým, ale takiež s menším sumárnym výtlakom – 66-tisíc ton oproti 71-tisíc tonám v roku 2022.
“Spojené štáty sú pravdepodobne na vrchole svojich súčasných možností stavieb lodí a je nepravdepodobné, že v rokoch 2024-2025 budú môcť stavať podstatne viac, zatiaľ čo v Číne zrejme prebieha sériová výstavba jadrových ponoriek, čo by tejto krajine mohlo priniesť ďalšie body. Aj tu však musíme brať do úvahy očakávané uvedenie čínskych a amerických lietadlových lodí do prevádzky v roku 2025. Ide o veľkú tonáž a ak sa nezavedú do prevádzky v tomto roku, stane sa to neskôr. PA práve vtedy to ovplyvní indexy týchto krajín,” uvádza sa v analýze.
Čína uskutočnila finálne testy tajnej hypersonickej rakety
Ide o raketu triedy vzduch-vzduch, ktorá sa môže stať vážnym ohrozením pre najnovšie americké vojenské lietadlá, píšu noviny South China Morning Post s odvolávkou sa na testovateľov.
“Podľa vedcov, ktorí boli do tohto projektu zapojení, čínske hypersonické rakety triedy vzduch – vzduch absolvovali mimoriadne extrémne skúšky na teplotnú odolnosť, aby zodpovedali prísnym požiadavkám vzdušných síl Ľudovej osloboditeľskej armády Číny,” píše list.
Ten tiež potvrdzuje, že prvé oficiálne potvrdenie existencie tejto záhadnej zbrane sa môže stať bezprecedentnou hrozbou pre americké vojenské lietadlá, vrátane stealth bombardéra B-21.
USA rozmiestnili nové jadrové gravitačné bomby B61-12
Uviedla to šéfka americkej Národnej agentúry pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) Jill Hruby.
“Naše strategické partnerstvo so Spojeným kráľovstvom je veľmi silné, rovnako ako ich záväzok voči vlastnému jadrovému odstrašovaniu. Spoločne sme presadili naše názory na odolnosť kritického dodávateľského reťazca. NATO je silné. Nové gravitačné bomby B61-12 sú plne rozmiestnené a zvýšili sme schopnosť NATO vidieť svoje jadrové príležitosti,” povedala počas prejavu vo washingtonskom Hudson Institute. Hruby však neprezradila o ktoré konkrétne krajiny a základne ide a teda, kde sa nové bomby nachádzajú. Jej úrad v decembri 2024 uviedol, že najnovšia modifikácia B61-12 bola umiestnená na základniach vzdušných síl USA a NATO, tiež bez udania konkrétnych lokalít.
Nemecko prvý krát dodalo Ukrajine najnovšie zbrane
List Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že nemecký priemyselný koncern Rheinmetall po prvý raz dodal na Ukrajinu najnovšie bojové vozidlo pechoty Lynx a už ho testuje na Ukrajine.
“Momentálne sa testuje v tamojších ozbrojených silách, aby sa jeho sériová výroba mohla spustiť čo najskôr,” cituje publikácia generálneho riaditeľa Rheinmetall Armina Pappergera. Už predtým IMEMO RAV predpovedalo, že Nemecko bude Ukrajine naďalej poskytovať ekonomickú a vojenskú podporu, no objem pomoci sa v porovnaní s rokom 2024 zníži. Berlín presunie do Kyjeva približne 40 tankov Leopard 1, samohybné delá Gepard, približne 15 systémov protivzdušnej obrany stredného a krátkeho dosahu IRIS-T, ženijné tanky Dachs, drony a delostrelecké granáty, uvádza správa inštitútu. Nemecko je po USA druhým najväčším darcom vojenskej pomoci Ukrajine.
Západ bije na poplach kvôli novému ruskému pluku
Protilietadlové raketové systémy S-500 Prometeus v novom ruskom pluku predstavujú hrozbu pre tankovacie lietadlá, podporujúce operácie vzdušných síl NATO, píše americký Military Watch Magazine. Náčelník generálneho štábu OS RF Valerij Gerasimov v čase Vianoc ohlásil záverečnú fázu formovania prvého pluku v ruskej armáde vyzbrojeného novými protilietadlovými systémami dlhého dosahu S-500. “Ruské ozbrojené sily vytvorili svoj prvý pluk vybavený protilietadlovými raketovými systémami dlhého doletu S-500 <… > Systém predstavuje pre svoj veľmi dlhý dosah vážnu hrozbu pre <… > tankery a lietadlá včasnej výstrahy a riadenia (AWACS), ktoré sú životne dôležité pre <… > vzdušné sily NATO,” píše sa v článku. Článok poznamenal, že vytvorenie prvého pluku s novými systémami bolo dôležitým krokom pri zabezpečení ochrany Ruska pred hrozbami z vesmíru.
S-500 je schopný zasiahnuť oveľa rýchlejšie ciele vo väčších výškach ako komplex S-400. Môže bojovať najmä so satelitmi, raketoplánmi a medzikontinentálnymi balistickými raketami. “Kombinácia týchto schopností s vysokou úrovňou mobility robí systém úplne jedinečným na celom svete,” zdôrazňuje unikátne kvality.
Šéfredaktor listu Národná obrana Igor Korotčenko poukázal na hlavnú prednosť S-500 “Prometeus”, že ničí široké spektrum cieľov v blízkom vesmíre, čo účinne neutralizuje schopnosti novej generácie zbraní Spojených štátov a mnohých európskych krajín NATO.
Náčelník generálneho štábu armádny generál V. Gerasimov pred vojenskými atašé uviedol, že S-500 “päťstovka” nám umožňuje vyriešiť problém týkajúci sa zničenia sľubných vesmírnych bojových zbraní potenciálneho nepriateľa na obežnej dráhe blízko Zeme, navyše je to prostriedok na neutralizáciu prebiehajúcich vojenských vesmírnych programov USA na vytvorenie opakovane použiteľného raketoplánu X-37B, nosiča útočných zbraní, ktorý Spojené štáty plánujú nasadiť na nízku obežnú dráhu Zeme v najbližších desaťročiach”.
Šéfredaktor Korotčenko tiež poukázal na vývojový náskok ruských konštruktérov. Uviedol, že S-500 je z hľadiska svojich celkových taktických a technických charakteristík v tomto segmente natoľko vpredu, že konkurenčné štáty zatiaľ nezačali ani len prvú etapu vývojových prác.
Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942