Premeny ruských kamikadze dronov Kub a Molnija
Rusko, 1. februára 2025 – Rusko má alternatívy kamikadze dronov/vyčkávajúcej munície typu Lancet, ktorých výhodou pri zaradení do sériovej výroby bola spravidla jednotková cena. Išlo napríklad o drony Skalpel konštrukčnej kancelárie Vostok, Privet-82 konštrukčnej kancelárie Oko, Molnija (zostavená údajne zo zahraničných komponentov z Číny, Švajčiarska, Holandska a USA) a tiež Kub-BLA z rovnakej dielne ako slávnejší Lancet, teda z konštrukčnej kancelárie ZALA AERO GROUP spadajúcej pod koncern Kalašnikov.
Úloha Lancetov ostáva nezastupiteľná v boji proti ukrajinskému delostrelectvu, aktuálne bolo portálom Lost Armour zdokumentovaných 2883 prípadov použitia dronov Lancet oproti 57 zdokumentovaným prípadom použitia dronov Kub, pričom drony Molnija portál samostatne ani nesleduje. Ich štatistiky by mali vylepšiť nové verzie so špeciálnym určením.
1. Molnija-2 preberá nebezpečnú úlohu v bojoch v zastavanom prostredí
Rusov skrátka napadlo, že najjednoduchší a lacný dron Molnija by bolo možné a aj rozumné zaťažiť protitankovou mínou TM-62. Zistili, že sa to dá spraviť pod podmienkou, že dron odštartuje napríklad horných poschodí budov, pretože potrebuje zásobu výšky. Po štarte sa silne preťažený aparát prepadne o niekoľko metrov a štart priamo z terénu z katapultu by sa skončil nárazom do zeme. Terminálny efekt dronu nesúceho desaťkilogramovú protitankovú mínu je ale zničujúci. Čo je hlavné, čiastočne sa eliminuje rozšírená riskantná taktika použitia nesených protitankových mín v pouličných bojoch.
Na videu vidieť deštrukciu objektu dronom Molnija s protitakovou mínou TM-62, zrejmý je aj štart z prevýšenia nad terénom a pochopiteľná je zhoršená ovládateľnosť a dolet preťaženého dronu
2. Kub-2-E aj s vypúšťacou platformou Kub-SM a Kub-10E
Rusko na výstave IDEX-2025 v Abu Dhabi predstaví nové verzie kamikadze dronu/vyčkávajúcej munície Kub-2-E. V skutočnosti pravdepodobne pôjde o dva exportné typy dronov Kub-2. Menší bude útočný a bude mať možnosť niesť dva typy bojovej hlavice, jednu trieštivú na ničenie živej sily a nepancierovaných objektov a druhú vhodnú aj proti ľahko opancierovaným cieľom. Druhý dron má slúžiť ako prieskumný a tiež na retransláciu, prenos signálov na bojisku, ktorý sa po splnení misie vráti a pristane na padáku. Čo oba drony zjednocuje je štart z kontajnera, ktorý bude uložený na mobilnej platforme. Tá by sa mala volať Kub-SM a umiestnená bude na nákladnom automobile 6×6 Ural, ktorý ponesie 14 kontajnerov pre útočné drony a 2 pre prieskumné.
Zahraničné správy o komplexe Kub-2/Kub-SM
Ukrajinci sa snažia poukázať na podobnosť koncepcie s vyvíjaným americkým dronom Altius, o ktorom bol spísaný samostatný článok.
Je pritom evidentné, že drony Kub-2-E majú úplne inú aerodynamickú koncepciu ako pôvodné Kub-BLA, ktoré sami prešli modernizáciou v decembri 2023. To sa týka aj iného nového dronu Kub-10E zaradeného do ruskej výzbroje pred koncom roku 2024. Je podstatne väčší ako pôvodný model Kub-BLA a štartuje rovnako z katapultu.
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942