.
Aktuality, Námorníctvo,

Rusko má na Severnej morskej ceste nový ľadoborec s jadrovým pohonom. Ďalšie tri sa dokončujú

Tretí sériový jadrový ľadoborec “Jakutsko” projektu 22220 dokončil všetky testy a začal pracovať na Severnej morskej ceste. Bol postavený v Baltskej lodenici v Petrohrade. Plavidlo bolo položené v máji 2020. Bol spustený v roku 2022. Stavba ľadoborca na jadrový pohon stála tvorcov 51 miliárd rubľov. Predpokladá sa, že životnosť plavidla bude 40 rokov.


 

 

Jeho hlavným konštrukčným prvkom je nový typ reaktora RITM-200 s ochranným plášťom. Ľadoborec s jadrovým pohonom je schopný pohybovať sa rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu v čistej vode. Prechádza ľadom rýchlosťou 22 km/h. Jakutsko sa pripojí k trom svojim bratom, ktorí už plnia úlohy, ktoré im boli pridelené – sú to Arktika, Sibir a Ural. Teraz už séria projektu 22220 pozostáva zo štyroch ľadoborcov, z ktorých tri sa považujú za sériové. V súčasnosti prebieha súčasná výstavba ďalších troch lodí rovnakého typu – “Čukotka”, “Stalingrad” a “Leningrad”. Hlavnou úlohou ľadoborcov s jadrovým pohonom série 22220 je zabezpečiť nepretržitú plavbu po Severnej morskej ceste po celý rok.

 

Dokončenie námorných skúšok a presun ľadoborca na Atomflot oznámil novinárom 27. marca počas Medzinárodného arktického fóra v Murmansku šéf štátnej korporácie Rosatom Alexej Lichačov. Oznámil tiež blížiace sa vyslanie plavidla na Severnú morskú cestu, kde sa stane dôležitou súčasťou ruskej jadrovej flotily.

 

Sny o námornej prevahe USA sa nemusia naplniť

Časopis The National Interest uviedol niekoľko námorných platforiem, ktoré podľa americkej publikácie zabezpečia námornú prevahu USA:

– Stíhačky šiestej generácie radu F/A-XX;

– fregaty triedy Constellation s riadenými strelami;

– ponorky triedy Columbia s balistickými strelami Trident II D5, ktoré nahradia ponorky triedy Ohio;

– lietadlové lode s jadrovým pohonom triedy Ford, ktoré postupne nahradia lietadlá triedy Nimitz.

 

To sú štyri tromfy! Aj keď v titulku sa píše “päť platforiem”. Teraz si ich prejdime v poradí. Stíhačka šiestej generácie radu F/A-XX (F-47) je vo vývoji a do konca desaťročia by mala vstúpiť do služby a nahradiť zastarané F-22 Raptor. Uvádzajú sa aj jeho odhadované náklady 300 miliónov dolárov na kus. To nie je len drahé, ale priam rozprávkovo drahé.

 

Prvá fregata triedy Constellation bola položená v apríli 2024. Termín odovzdania americkému námorníctvu bol posunutý na rok 2027. Zatiaľ boli objednané len tri lode s možnosťou objednať ďalších šesť.

Odovzdanie hlavnej jadrovej ponorky triedy Columbia americkému námorníctvu bolo naplánované na rok 2028. Aj tento projekt sa však realizuje s oneskorením. Náklady na jednu ponorku sa už vyšplhali na 13 miliárd USD a sú porovnateľné s nákladmi na lietadlovú loď s jadrovým pohonom triedy Ford (približne 13,3 miliardy USD) – pozri nižšie. Washington počíta s 12 jadrovými ponorkami tejto triedy, ale vzhľadom na prudký nárast ceny môže dôjsť ku korekcii tohto počtu.

Lietadlová loď Gerald R. Ford bola odovzdaná americkému námorníctvu ešte 31. mája 2017. Na svoje prvé bojové nasadenie však vyrazila až 4. októbra 2022, hoci to bolo naplánované na rok 2018. Očakáva sa príchod ďalších troch lietadlových lodí tejto triedy. Okrem toho, že vzhľadom na rýchly vývoj protilodných raketových systémov vrátane hypersonických raketových systémov sa lietadlové lode stali veľmi veľkými a zraniteľnými cieľmi v konflikte s technologicky vyspelým protivníkom.

 

Americká “námorná prevaha” prostredníctvom platforiem deklarovaných v publikácii sa teda prinajmenšom časovo oneskorí. A existujú veľké pochybnosti, či USA budú mať dostatok finančných prostriedkov na realizáciu všetkých týchto programov v plánovaných objemoch.

 

 

Trump má v úmysle zjednodušiť pravidlá vývozu zbraní z USA. Podľa agentúry Reuters môže americká administratíva tento krok oznámiť v najbližších dňoch. Ako uviedli hovorcovia agentúry, nariadenie šéfa Bieleho domu bude podobné návrhu zákona, ktorý vlani navrhol Mike Waltz, keď bol členom Snemovne reprezentantov Kongresu. Podľa súčasných zákonov musí washingtonská administratíva žiadať o súhlas Kongresu pri presune zbraní do iného štátu v hodnote 14 miliónov dolárov alebo viac, ako aj pri poskytovaní vojenských produktov alebo služieb v tejto oblasti v hodnote 50 miliónov dolárov alebo viac. Waltz navrhol zvýšiť túto sumu na 23 miliónov dolárov v prvom prípade a 83 miliónov dolárov v druhom prípade. To by mohlo zvýšiť predaj veľkých amerických dodávateľov v oblasti obrany – napríklad spoločností Lockheed Martin, RTX Corp a Boeing.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov