.
Aktuality, Námorníctvo,

Tento tanker by mal byť premenovaný na Anti-Monroe

❚❚

Jeho história sa zrejme končí, konštatuje politológ a amerikanista Dmitrij Drobnickij.


 

 

Tí, ktorí mávajú rukami a kričia „Do kedy?“, si môžu oddýchnuť. Tanker „Marinera“, ktorý bol zadržaný v severnej časti Atlantického oceánu, bol do konca decembra 2025 známy pod názvom Bella-1 a plával pod vlajkou Guyany (predtým mnohokrát menil názov aj vlajku). Guyana je susedným štátom Venezuely. Tanker v poslednej dobe plával medzi Blízkym východom a Venezuelou (a na Blízkom východe sa často zúčastňoval operácií prečerpávania ropy z lode na loď na mori). A v decembri uniká pobrežnej stráži USA, prechádza (úplne oficiálne) pod ruskú vlajku a pokračuje v plavbe, kým ho Američania a Briti nezachytia medzi Islandom a Britskými ostrovmi.

 

Na celom tomto príbehu je najzaujímavejšie… nie, nie tak… Najviac znepokojujúce je, že operácia pobrežnej stráže USA, ktorá začala ako súčasť realizácie Monroeovej doktríny, takmer prerástla do konfrontácie medzi Ruskom a USA… v euroatlantickej oblasti. Ako povedal hrdina Basov vo známom filme: „Zaujímavý dej, čo?“.

 

Vrcholom vášní bolo, keď americké a britské médiá informovali, že k tankeru sa priblížili buď ruské lode, alebo jedna ponorka… Alebo možno lietajúci tanier, vyzbrojený „Orešnikom“. Príbeh skončil (aspoň predbežne) tým, že dvaja ruskí námorníci z posádky tankera boli na základe rozhodnutia Donalda Trumpa prepustení. Aj vo Washingtone chápu, že celý tento príbeh bol niečí veľmi dobre naplánovaný podvod. Treba len zistiť, ako taká jednoduchá pasca takmer zabrala. Je tu nad čím premýšľať.

 

 

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov