
USA obvinili Čínu z publikovania satelitných snímok amerických zariadení. Číňania sú na to hrdí a budú pokračovať
Čína buduje rozsiahlu sieť odpaľovacích ramien, bunkrov a komunikačných uzlov v blízkosti izolovaných jadrových šácht, kde sú uložené rakety s dlhým doletom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na satelitné snímky. Podľa údajov agentúry je pripravených viac ako 80 objektov. Zdroje vydavateľstva poznamenávajú, že komplex „vyzerá ako objekt určený na to, aby žiadny prvý úder USA na čínsky jadrový arzenál nemohol zbaviť Peking možnosti zasadiť odvetný úder“.

Satelitné snímky s geolokáciou vojenských a ďalších dôležitých zariadení Izraela a Spojených štátov na Blízkom východe sú pravidelne zverejňované na sociálnych sieťach – píšu západné médiá a vojensko-analytická verejnosť. Tvrdia, že údaje sú verejne dostupné proiránskym skupinám. Takéto publikácie bránia Washingtonským snahám obmedziť prístup k informáciám o svojich zariadeniach v regióne. Zároveň tvrdí, že kvalitné a detailné obrázky sú neoficiálne poskytované čínskymi spoločnosťami anonymným internetovým komunitám. Peking popiera účasť na poskytovaní spravodajských informácií Teheránu.

Pentagón vyjadruje obavy, že tieto snímky budú použité iránskymi ozbrojenými silami a regionálnymi polovojenskými skupinami spojenými s Iránom na útoky na americké ciele v prípade obnovenia bojov v Perzskom zálive. Konkrétne takéto fotografie zverejňuje telegramový kanál Middle East Spectator (MES), ktorý sa prezentuje ako nezávislý zdroj správ, no predpokladá sa, že má väzby na iránsku armádu. Kanál tiež zverejňuje fotografie výsledkov útokov iránskych ozbrojených síl.

Začiatkom tohto mesiaca USA uvalili sankcie na tri čínske spoločnosti vyrábajúce satelitné snímky za poskytnutie snímok, ktoré umožnili Iránu zaútočiť na americké jednotky na Blízkom východe. Jeden z nich, Chang Guang, údajne poskytuje Pakistanu satelitné snímky táborov a strategických lokalít v Afganistane. Čínska spoločnosť MizarVision v reakcii na americké sankcie vyjadrila, že je na to hrdá a bude naďalej zverejňovať fotografie.


*Meta (Facebook) nám vymazal náš kanál. YouTube nám vymazal náš kanál. NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame sledovať ich na Telegrame , VK , X(Twitter). Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942



