Jedno z detí, ktoré zahynuli v meste Ganja po arménskom raketovom útoku, bolo občanom Ruska
BAKU, 26. októbra (AM) – Poradca prezidenta Azerbajdžanu Hikmet Hadžijev uviedol, že tínedžer, ktorý zahynul v nemocnici 17. októbra na následky raketovej paľby na mesto Ganja, bol občanom Ruska. 13-ročný Artur Majakov bol na návšteve u svojej tety.
“Takýto pohľadný 13-ročný mladík, plný lásky na celý život a snívajúci o budúcnosti, je občanom Ruska, 17. októbra bol ťažko zranený v dôsledku raketového úderu Arménska na Gandju. Bol hosťom svojej tety. Dnes zomrel,” uviedol Hadžijev v príspevku na Twitteri.
Od 4. októbra došlo na mesto Ganja k niekoľkým raketovým a delostreleckým útokom. Podľa generálnej prokuratúry Azerbajdžanu bolo počas raketovej paľby v centrálnej časti mesta Ganja, ktoré sa nachádza vo významnej vzdialenosti od prednej línie, uskutočnenej arménskymi ozbrojenými silami zhruba o 2. hodine ráno 11. októbra, zabitých 12 civilistov, z toho päť žien. Zranilo sa 34 ľudí vrátane malých detí, viac ako desať bytov a 100 ďalších objektov bolo zničených.
V noci 17. októbra zaútočili arménske ozbrojené sily na azerbajdžanské mesto Ganja balistickými raketami vystrelenými z územia Arménska. Nová agresia arménskej strany viedla k vážnym obetiam civilného obyvateľstva. Podľa Generálnej prokuratúry Azerbajdžanu bolo zabitých 14 civilistov, vrátane štyroch detí a štyroch žien. Zranilo sa ďalších 48 ľudí, z toho štyria maloletí a dvadsať žien. Početné objekty civilnej infraštruktúry a doprava mesta boli vážne poškodené.
Ruský vojenský expert Igor Korotčenko na svojom tweete opäť okomentoval aktuálnu situáciu:
“Mojim čitateľom twitteru z Arménska a arménskej diaspóry – Igor Korotč
enko nenesie vinu za porážku arménskej armády v Karabachu – súčasné vojensko-politické vedenie Arménska je vinné z ústupu arménskych ozbrojených síl – tak jemu adresujte svoju nevôľu! Môžete tiež Sorosovi!
“Na krk si nasadili fúzatého pouličného blázna – opozíčného, arménskeho Navaľného, ktorý stojí na čele Arménska a teraz prehráva vojnu – a teraz kto za to môže.”
Medzi Arménskom a Azerbajdžanom existuje konflikt ohľadom štatútu oblasti Náhorného Karabachu. Vo februári 1988 Náhorná-karabašská autonómia oznámila odchod z azerbajdžanského ZSSR. Následne Azerbajdžan pri ozbrojenom konflikte v rokoch 1992-1994 stratil kontrolu nad Náhorným Karabachom a jeho siedmimi okolitými oblasťami. Rokovania o mierovom urovnaní konfliktu prebiehajú od roku 1992 v rámci Minskej skupiny OBSE vedenej tromi spolupredsedami – Ruskom , Spojenými štátmi a Francúzskom.