.
Aktuality, Námorníctvo,

Uprostred iránskych námorných cvičení sa objavila neznáma ponorka. Video

Irán, 15. január 2021 (AM) – Iránske námorníctvo identifikovalo neznámu ponorku počas svojich vojenských cvičení v severnom Indickom oceáne, informovala tlačová agentúra Tasnim.


 

Pred týždńom USA jednu z nich v regióne nasadili ako varovanie pre Islamskú republiku. Ponorku spozorovali vo štvrtok iránske protiponorkové vrtuľníky, ktoré sa blížili k cvičisku, uviedol Tasnim s odvolaním sa na vyhlásenie námorníctva. Podľa vyhlásenia plavidlo okamžite opustilo oblasť, keď si uvedomilo, že ho bolo vidno.

 

Zverejnené video ukazuje ako sa iránski piloti vznášajú nad vodou, identifikujú ponorku a snažia sa nadviazať rádiový kontakt s ponorkou, ktorú je dobre vidieť nižšie.

 

 

Napätie medzi Iránom a USA je vysoké v posledných dňoch Trumpovho prezidentovania. Pentagón koncom minulého mesiaca nasadil do Perzského zálivu ponorku USS Georgia. Podľa neoficiálnych informácii iránske cvičenie navštívilo práve toto plavidlo. Odchádzajúca americká administratíva, ktorá v roku 2018 opustila jadrovú dohodu medzi Iránom a svetovými mocnosťami, sa snaží zvýšiť sankčný tlak na Islamskú republiku pred inauguráciou Joa Bidena, ktorý sa chce k paktu vrátiť.

 

 

Iránske námorníctvo dostalo ďalšiu základňovú vrtuľníkovú loď

Najnovšia útočná loď sa pripojila k námornej flotile krajiny v utorok 12. januára 2021 na príkaz náčelníka štábu iránskych ozbrojených síl generálmajora Mohammada Baqeriho. Iránske námorníctvo spoločne s Iránskymi revolučnými gardami pokračuje v prestavbe veľkých obchodných lodí, na plávajúce základne. Najnovšia verzia iránskeho námorníctva, I.R.I.N.S. Makran (441), je jednoznačne najväčšia. Na vodu bola spustená v novembri, do 14. decembra absolvovala aj námorné skúšky v blízkosti Hormuzského prielivu. Tieto plávajúce základne sú koncepčne podobné expedičnej mobilnej základni (EMB). Z hľadiska celkových rozmerov je približne rovnaká veľká ako USS Lewis B. Puller (ESB-3) amerického námorníctva. I.R.I.N.S. Makran, predtým nazývaný Persian Gulf, je tankerová konverzia. Loď s dĺžkou 230 metrov je oveľa väčšia ako doterajšie lode iránskeho námorníctva a predstavuje nové možnosti pre revolučné gardy. Podľa článkov iránskych médií veliteľ námorníctva iránskej islamskej republiky kontraadmirál Khanzadi uviedol, že loď bude schopná niesť vrtuľníky a bezpilotné lietadlá. A bude tiež vybavená celým súborom výzbroje vrátane rakiet. Ďalšie Iránske plávajúce základne sú Shahid Roudaki a Saviz.

 

 

Veľké cvičenie protivzdušnej obrany – varovanie pre narušiteľa

Iránske ozbrojené sily spustili 21. októbra rozsiahle manévre PVO s názvom Obrancovia oblohy Velayat 99. Manéver na rozdiel od iných zahŕňal odhalenie iránskych schopností A2/AD pred očami americko-izraelských radarov a satelitov. Pretože dosť bolo kecov o tom, ako sú poriadané nálety izraelských stealth lietadiel, ktoré by chceli preletieť nepozorovane ponad Irán na pomoc malým štátikom ako sú Emiráty, Bahrajn a spol. Americký minister obrany Mike Esper v októbri uviedol, že normalizácia s Izraelom je ďalší krok k vytvoreniu tejto proti iránskej koalície, ktorú sa Amerika pokúsila vytvoriť v roku 2019, ale vtedy sa jej to nepodarilo.

Manéver „Velayat 99“ mal okrem iného odhaliť nepriateľom Iránu, aby sa v týchto „pro, alebo proti F-35“ hádkach príliš nestratili, či sú utajené, alebo nie, nijaký vzdušný objekt neunikne „Iránskej PVO, ktorá sa teraz rozprestiera na obvode takmer 2 000 kilometrov po celom Iráne s neuveriteľnými schopnosťami elektronického boja, ktoré môžu spôsobiť, že každý lietajúci objekt bude úplne zbavený svojich akýchkoľvek schopností (bojových, manévrovacích a pod).

Brigádny generál Abbas Farajpour, hovorca veliteľstva tohto cvičenia, tiež sľúbil prekvapenia v schopnostiach iránskych protivzdušných síl. Narážal pravdepodobne nato, že Iránu skončilo embargo na zbrane, čo samozrejme rozviazalo ruky ich ruským a čínskym spojencom, ktorí ochotne dodajú čokoľvek, čo bude v záujme ich spolupráce ako civilnej tak aj vojenskej. Dá sa preto predpokladať, že hovoríme o bezprostrednej integrácii Ruských S-400, alebo dokonca S-500 do iránskeho proti-raketového štítu a že Irán chce, aby všetci pochopili, že táto integrácia je vítaná ako =plus= k už existujúcej infraštruktúre PVO ktorú Irán intenzívne rozvíja a modernizuje.

 

„Počas prvej fázy tohto cvičenia,“ uviedol 21 októbra ráno generál, „sú nasadené raketové, radarové a PVO systémy s ohľadom na využitie ich bleskovej schopnosti sa premiestniť a reagovať tak na okamžité potreby vzhľadom k vývoju situácie. Týmto chcú ukázať, že nebudú ľahkým cieľom. V ďalšej etape bude nadviazaná bezpečná viacúrovňová komunikácia medzi obrannými systémami a integrovanou sieťou PVO v krajine s cieľom prijať príslušné rozhodnutie z hľadiska možnej hrozby”.

Milan Novický

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov