Čínska pobrežná stráž vpadla do vôd japonských ostrovov Senkaku
Japonsko, 10. február 2021 (AM) – Čínska pobrežná stráž získala v januári od vlády nové právomoci. Vláda prijala zákon umožňujúci pobrežnej stráži použiť silu, a to aj bez varovania, vo vodách „pod čínskou jurisdikciou“. Vzhľadom na územné spory medzi Peking-om a Tokyo-m, Čína to začína riešiť po svojom a konkrétnymi krokmi a toto rozhodnutie možno považovať ako jeden z prvých zo strany Čínskeho draka.
Tokio uviedlo, že protestovalo proti Pekingu po ďalšom vpáde dvoch lodí pobrežnej stráže čínskej ozbrojenej polície (PAPCGC) do vôd súostrovia Senkaku 6. a 7. februára.
„Dôrazne sme protestovali diplomatickou cestou v Tokiu aj v Pekingu a dôrazne požadujeme, aby okamžite zastavili svoje manévre so snahou priblížiť sa k japonským rybárskym plavidlám, a aby rýchlo opustili teritoriálne vody,“ vysvetlil hovorca japonskej vlády Katsunobu Kato a dodal, že plavidlá japonskej pobrežnej stráže „opakovane“ žiadali svojich čínskych náprotivkov o „opustenie“ zóny a aby „zaistili bezpečnosť rybárskych lodí. Japonsko nikdy nebude tolerovať takéto pohyby.”
Súostrovie Senkaku [alebo Diaoyutai] je predmetom územného sporu medzi Japonskom, Tchaj-wanom a Čínou od začiatku 70. rokov. Napätie však v roku 2010 nabralo nový rozmer keď sa v oblasti začal výrazný pohyb Čínskych vojenských lodí a lietadiel.
To viedlo už dávnejšie k rôznym incidentom, ako napríklad v roku 2013, keď radar riadenia paľby čínskej fregaty typu 053 „zamieril“ japonskú loď, alebo keď sa v roku 2016 dve japonské F-15 príliš agresívne predvádzali pred s dvoma čínskymi SU-30. Takéto zamknutie do palebného radaru je v svojej podstate posledný krok pred spustením útoku. (Dodatok autora: To isté si dovolili Turci na Francúzsku fregatu v Stredozemnom mori. To viedlo následne k diplomatickej roztržke medzi Francúzskou a Tureckou vládou.)
Toto napätie v súvislosti s týmto súostrovím navyše viedlo Tokio k vytvoreniu „obojživelnej brigády rýchleho nasadenia“, aby bolo možné v prípade potreby znovu získať moc násilím, ak by sa ho náhodou mohla zmocniť Čína.
Je zrejmé, že teraz, keď je čínska pobrežná stráž oprávnená použiť silu vo vodách, o ktorých sa predpokladá, že spadajú pod jej jurisdikciu, možno jedného dňa očakávať vážnu nehodu. Najmä preto, že už minulý rok japonského rybára vyhnali z vôd ostrovov Senkaku dve Čínske bojové lode.
Bez ohľadu na to čínska vláda v reakcii na protest, ktorý jej predložil jej japonský náprotivok, vysvetlila, čo majú na myslí pod “vodami pod čínskou jurisdikciou“.
“Ostrovy Diaoyu sú neodmysliteľnou súčasťou čínskeho územia. “Činnosť čínskej pobrežnej stráže v týchto vodách je súčasťou legitímnych a zákonných opatrení na zachovanie suverenity v súlade so zákonom,“ odpovedal na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila vo februári Wang Wenbin, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
„Vlastný“ znamená „ktorý v podstate patrí bytosti, veci, ktorá je s ňou neoddeliteľne spojená. Peking preto jednoznačne považuje súostrovie Senkaku za súčasť svojho územia. To možno dobre predpovedá ďalšie udalosti v budúcnosti.
Adam Riečanský