Irán náhle otočil svoje vojnové lode k pobrežiu Izraela. Hrozí ďalšia ofenzíva v Gaze?
Skupina iránskych vojnových lodí nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne nečakane zmenila smer a smeruje do Stredozemného mora. Podľa sýrskych informačných zdrojov môžu iránske lode demonštrovať Izraelu svoju prítomnosť v blízkosti izraelských hraníc, pravdepodobne môžu vplávať aj do sýrskych prístavov.
Je pozoruhodné, že iránske lode prudko zmenili smer, pričom sa pôvodne predpokladalo, že smerujú do Venezuely. Potom ako Izrael oznámil bezprostredné zahájenie novej vojenskej operácie proti pásmu Gazy, nie je vylúčená možnosť, že islamské Revolučné gardy budú situáciu monitorovať a môžu do nej zasiahnuť.
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne oficiálne stanoviská Teheránu, avšak Irán posiela svoje vojnové lode do Stredozemného mora pomerne zriedka. Analytici nevylučujú, že do vojenskej operácie proti tureckým džihádistom môžu byť zapojené aj iránske vojnové lode, avšak pre nedostatok oficiálnych vyhlásení zatiaľ táto verzia zostáva iba dohadom.
Turecko uskutočnilo v Sýrii mohutné útoky
Turecké jednotky masívne zaútočili na pozície sýrskej armády pozdĺž celej frontovej línie v Idlibe. Ankara porušila existujúce dohody s Ruskom a zahájila opakované raketové a delostrelecké útoky na sily sýrskej armády. Zasiahnutá bola celá frontová línia v sýrskej provincii Idlib a útoky sú podľa Turecka reakciou na ostreľovanie tureckého vojenského postu, hoci turecká armáda o tom neposkytla jediný dôkaz.
Podľa údajov poskytnutých sýrskymi vojenskými zdrojmi turecké delostrelectvo s podporou teroristických skupín podniklo silné útoky proti sýrskym vládnym silám na rozsiahlom fronte od mesta Chán Šajchún po Serakíb. Boli zverejnené informácie, že niekoľko pozícií sýrskej armády bolo skutočne vážne poškodených, avšak sýrska armáda nezačala situáciu vyostrovať.
Je pravdou, že sýrska armáda skutočne ostreľuje opevnenia vybudované tureckou armádou, avšak len vtedy, keď sú obsadené džihádistami podporovanými Ankarou. Je možné, že útoky tureckých síl sú reakciou na rozsiahle bombardovanie militantných pozícií letectvom ruských vzdušných síl, a ak bude Ankara ďalej eskalovať situáciu, je zrejmé, že Moskva bude musieť do konfliktu opäť zasiahnuť. Vtedy však bude nasledovať silný útok na pozície kontrolované nelegálnymi ozbrojenými skupinami a ozbrojenci takmer určite stratia kontrolu nad územím o rozlohe niekoľkých stoviek kilometrov štvorcových.
Karol Jerguš