Ruský RBU-1200 Uragan – delostrelectvo pre boj zblízka
Ruské vojská začali na ukrajinskom bojisku používať špeciálnu zbraň, ktorej vznik nedokázal predpovedať ani autor článku majúci v tomto smere značnú predstavivosť.
Aktuálne ide o nasadenie menšieho protiponorkového päťhlavňového raketového vrhača hlbinnných bômb, ktorý je premiestnený zo skladov ruského vojnového námorníctva na dvojkolesový podvozok ťahaného protilietadlového dvojkanónu ZU-23-2.
Raketový vrhač hlbinných bômb je staršia zbraň prijatá do výzbroje dňa 26.3.1953, tri týždne po smrti Stalina. Prvé exempláre dostal VMF v roku 1955 a zbraň sa potom masovo vyrábala v 50. rokoch minulého storočia a bola úspešne exportovaná.
Samotné vypúšťacie zariadenie s piatimi hlavňami váži 620 kg, má dĺžku 1380 mm, šírku 1115 mm a výšku 1100 mm. Kaliber je 253,5 mm a rýchlosť streľby do 2,5 salvy za minútu. Vystrelenie jednej salvy trvá 12 sekúnd. Dostrel je od 400 do 1200 m, reguluje sa námerom odpaľovacieho zariadenia od 0° do 51°. Nabíjanie salvy prebieha pri uhle námeru 40°, rýchlosť vertikálneho uvedeného dištančne pomocou synchrónnych elektrických pohonov 18° za sekundu. Za seriózny nedostatok vrhača sa považovala jeho fixná inštalácia s nemožnosťou zmeny odmeru, na cieľ sa mierilo zmenou kurzu celého plavidla.
Hmotnosť hlbinnej bomby RGB-12 dosahuje 73 kg a letí rýchlosťou 400 m/s, rýchlosť jej ponoru po dopade na hladinu je 6,25 m/s. Používa kombinované zapaľovače, ktoré zabezpečia výbuch bomby po náraze na cieľ alebo dno v hĺbke do 330 m prípadne na diaľku alebo vo vopred nastavenej hĺbke do 350 m. Polomer ničenia je 6 metrov, hmotnosť trhaviny v bombe je 32 kg. Bomby padajú do elipsy s rozmermi 70×120 metrov.
Ukrajinci píšu o tejto zbrani so značnými skomoleninami až nezmyslami, najmä pokiaľ ide o kadenciu, napriek tomu, že bola súčasťou výzbroje ich vojnového námorníctva. Taktika použitia na zemi bude zrejme taká, že inštalácia zbrane bude súčasťou opevňovacích prác na obrannej pozícii ruských vojsk, zamaskovaná a vopred namierená na smer predpokladaného postupu ukrajinského útoku. Odpáli sa priamo z veliteľského stanovišťa oporného bodu, po vyhodnotení účinku salvy môže následne veliteľ žiadať o štandardnú delostreleckú podporu, prípadne CAS. Pri útočnej činnosti môže byť zbraň vlečená k ukrajinskému opornému bodu, napríklad vo väčšom priemyselnom areáli a odpálená salvou tesne pred útokom na zníženie jeho odolnosti. Podobne Nemci v druhej svetovej vojne používali svoje delostrelecké raketomety Nebelwerfer rôznych kalibrov, na ktoré sa nová pozemná zbraň dosť podobá vzhľadom, prípadne výkonmi.
Ruské námorníctvo vrhač RBU-1200 momentálne nepotrebuje, čo otvára otázku použitia aj ďalších raketových vrhačov bômb okrem už nasadených RBU-6000 a plameňometov A-22 Ogoň, ak sú na skladoch VMF nadbytočné kusy spolu so zásobou munície. Ide o typy RBU-1000, RBU-2500, RBU-12000/ Udav. Ostatné typy počítali s nukleárnou hlavicou.
RBU-1200 ostal v rámci VMF už zrejme len vo výzbroji mínoloviek Projekt 266-M Akvamarin-M (trieda Natya I v klasifikácii NATO), ktoré ešte používa vo väčšom počte India a Rusko. To malo sedem lodí tejto triedy, tri v čiernomorskej, dve v pacifickej a dve v severnej flotile. Neskôr ale v Čiernom mori ukoristilo dve lode patriace po rozdelení ZSSR ukrajinskému námorníctvu: Chernihiv a Cherkasy. Naopak, pôvodne sovietska loď Radist premenovaná v ruskom VMF na Ivan Golubec bola dňa 29.10.2022 poškodená pri útoku ukrajinských dronov na Sevastopoľ.
Ako mínolovka kategórie minesweeper, jej primárnou protimínovou výbavou je tral doplnený rôznymi senzormi. Akvamarin-M má trup z nízko magnetickej ocele, len jedna loď bola pokusne vyrobená s hliníkovým trupom. Nesie dva potiponorkové vrhače raketových hlbinných bômb RBU-1200, dve veže s dvojhlavňovými kanónmi kalibru 30x210B mm (námorné kanóny Nudelman-Nemenov NN-30) AK-230M, dve veže 2M-3M s kAnónmi kalibru 25×218,7 mm a dva guľomety kalibru 12,7×108 mm. Protilietadlovú výzbroj dopĺňajú dve štvorité odpaľovacie zariadenia protilietadlových rakiet kategórie MANPADS typu Strela-3, zásoba 16 rakiet. Pri obrane pobrežia môže klásť míny, 32 typu BB-1 alebo 7 KMD-1000.
V minulosti bol vrhač RBU-1200 široko používaný v ZSSR aj v zahraničí. Na fínskych korvetách/delových člnoch triedy Turunmaa nebol vrhač RBU-1200 umiestnený na palube, ale vysúval sa z trupu lode nabok. Aktuálne Fínsko stále používa staré vrhače RBU-1200 na svojich najväčších bojových lodiach, ktorými sú mínolovky triedy Hämeenmaa. Paradoxne ich PVO je tvorená najmä modernými juhoafrickými protilietadlovými strelami Umkhonto-IR Block II vo vertikálnych šachtách.
Vrhače RBU-1200 na lodiach vietnamského námorníctva:
MK
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942