.
Aktuality, Pozemná technika,

„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO

Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident Vladimir Putin obrátil na príslušníkov ruských ozbrojených síl a Rusov, aby ich informoval o najnovšom vývoji v zóne špeciálnych operácií (SVO). Uviedol, že ruské ozbrojené sily zasiahli jednu z najväčších tovární v Dnepropetrovsku bezjadrovou hypersonickou balistickou strelou stredného doletu. Prezident označil závod za jeden z najväčších a najznámejších priemyselných komplexov od čias ZSSR, “ktorý aj dnes vyrába raketovú techniku a iné zbrane”. Ako priznávajú odborníci, ide o závod Južmaš.


 

“V reakcii na použitie amerických a britských zbraní ruské ozbrojené sily 21. novembra tohto roku podnikli kombinovaný úder na jeden z objektov ukrajinského obranného priemyselného komplexu. Bojové podmienky zahŕňali test jedného z najnovších ruských raketových systémov stredného doletu. V tomto prípade išlo o balistickú raketu s nejadrovým hypersonickým vybavením,” povedal Putin. Podľa prezidenta armáda pomenovala nový raketový systém “Orešnik”. Na cieľ útočí rýchlosťou Mach 10 – 2 až 3 kilometre za sekundu, takže existujúce systémy protiraketovej obrany nepriateľa ju nedokážu zachytiť. Ako zdôraznila hlava štátu, bojové skúšky nového raketového systému sa uskutočňujú v reakcii na agresívne akcie krajín NATO.

 

“Samozrejme, výber v prípade nutnosti a ako odvetné opatrenie objektov, ktoré majú byť zasiahnuté takými systémami ako “Orešnik” na území Ukrajiny, budeme vopred ponúkať civilistom, ako aj žiadať občanov spriatelených štátov, ktorí sa tam nachádzajú, aby opustili nebezpečné zóny. Urobíme to z humanitárnych dôvodov. Otvorene, verejne, bez obáv z odporu nepriateľa, ktorý tieto informácie tiež dostáva,” uviedla hlava štátu.

 

“Prečo bez strachu? Pretože dnes neexistujú žiadne prostriedky proti takýmto zbraniam. Moderné systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú vo svete k dispozícii, a systémy protiraketovej obrany, ktoré vytvárajú Američania v Európe, takéto rakety nezachytia, to je vylúčené,” dodal prezident. Prezident zdôraznil, že Moskva má právo použiť zbrane proti vojenským zariadeniam tých krajín, ktoré používajú svoje zbrane proti ruským zariadeniam. Rusko zároveň rozhodne a zrkadlovo odpovie na eskaláciu konfliktu.

 

“V prípade eskalácie agresívnych akcií budeme tiež reagovať rozhodne a zrkadlovo. Odporúčam vládnucim elitám tých krajín, ktoré spriadajú plány na použitie svojich vojenských kontingentov proti Rusku, aby sa nad tým vážne zamysleli,” povedal Putin. Hlava štátu tiež poznamenala, že Rusko sa rozhodne o ďalšom rozmiestnení rakiet stredného a kratšieho doletu (RSMD) v závislosti od “akcií Spojených štátov a ich satelitov”. Putin predtým prisľúbil zrkadlovú odpoveď, ak USA rozmiestnia komplexy RSMD. Strany oznámili pozastavenie účasti na dvojstrannej zmluve o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) v roku 2019. Ako prvý to urobil Washington a po ňom Moskva.

 

Vo štvrtok Vladimir Zelenskyj uviedol, že v stredu večer zasiahla Dnepropetrovsk medzikontinentálna balistická raketa. Vysvetlil, že to naznačujú charakteristiky vrátane rýchlosti a výšky. Zelenskyj odmietol uviesť typ rakety s tým, že v súčasnosti prebieha expertné skúmanie. Ukrajinské a západné médiá v stredu ráno napísali, že Rusko údajne prvýkrát v histórii vojenských konfliktov použilo medzikontinentálnu balistickú raketu. Publikácie boli sprevádzané videozáznamami, ktoré zachytávajú moment úderu na Južmaš. Ako verzie sa uvádzalo, že úder bol vykonaný experimentálnou raketou RS-26 “Rubež” z územia Astrachánskej oblasti. Neskôr v rozhovore s agentúrou TASS hovorca prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že “ruská strana varovala Američanov o odpálení Orešnika prostredníctvom ruského Národného centra pre znižovanie jadrových rizík, ktoré pracuje v automatickom režime a udržiava stálu komunikáciu s podobným americkým systémom”.

 

Podľa názoru politického analytika Fjodora Lukjanova “hra smeruje ku koncu”. “Zverejnenie detailov použitia novej rakety Vladimírom Putinom proti cieľu na území Ukrajiny znamená, že konfrontácia je už otvorená, maximálna publicita akcií by mala slúžiť ako odstrašujúci faktor,” napísal Lukjanov na svojom kanáli Telegram. Expert vyzdvihol použitie termínu “test”, ktorý “zdôrazňuje jednorazový a preventívny charakter použitia výrobku, demonštruje jeho schopnosť: “Ale možno doň vložiť aj iný význam: Ukrajina je testovacím poľom, zatiaľ čo potenciálnym cieľom sú krajiny za ňou.” “Najmä preto, že zaznelo vyhlásenie o tom, že konflikt nadobúda “prvky globálneho charakteru”, teda nepriateľ nie je regionálny, ale globálny. Zámer vopred varovať civilistov pred pripravovaným úderom na vojenský objekt, ktorý nemôže zachytiť žiadna protivzdušná obrana, je na zvýšenie dôveryhodnosti,” dodal Lukjanov.

 

Všimol si aj prezidentove slová, že rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu, ktoré boli predtým obmedzené zmluvou o RSMD a teraz nie sú ničím obmedzené, “sa uskutoční len v reakcii na príslušné kroky Spojených štátov”: “To znamená, že dobrovoľné moratórium, ktoré na seba Rusko vzalo po ukončení RSMD, nebolo úplne zrušené. Je to signál pre budúcnosť, hoci pred ňou ešte musíme riadne prežiť prítomnosť.”

“To, že Rusko disponuje hypersonickou technológiou, nie je žiadnym tajomstvom. Rusko bolo prvou krajinou, ktorá zaviedla hypersoniku do prevádzky,” pripomína vojenský expert Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí. Podľa neho sa po Rusku objavili hypersonické zbrane v Číne, zatiaľ čo “Spojené štáty, ktoré majú veľa hypersonických technológií, zatiaľ tieto rakety nezaviedli do prevádzky”. “Takže skutočnosť, že Rusko zrazu demonštrovalo hypersonickú rýchlosť Mach 10, je veľkým prekvapením pre pozorovateľov nielen v Rusku, ale na celom svete. Je to signál, že Rusko má vo svojich zásobách niečo, čím môže prekvapiť,” dodal expert.

 

Kozjulin pripomenul, že Západ bol skeptický voči aktualizácii ruskej jadrovej doktríny. “Teraz však naši západní partneri musia mať na pamäti, že Rusko má nielen jadrové zbrane, ktoré nám zanechali naši predkovia ako dedičstvo, ale aj najnovší vývoj,” zdôraznil rečník. Pokiaľ ide o rozhodnutie Ruska varovať bežných Ukrajincov a občanov spriatelených krajín pred ďalšími testami Orešnika, Kozjulin vysvetlil, že to diktujú normy medzinárodných dohôd. “V rámci INF-3 existuje dohoda, že Rusko a Spojené štáty sa navzájom informujú o štartoch balistických medzikontinentálnych rakiet, a to aj počas testov, aby to nebolo prekvapením a nebolo to vnímané ako jadrový útok. ” Rusko, ktoré sa stará o medzinárodnú bezpečnosť, by malo počítať s tým, že testovanie Orešnika, ktorý je podobný zbraniam uvedeným v START-3, nebude vnímané, povedzme, ako jadrový útok,” vysvetlil Kozjulin.

 

Okrem toho sa Rusko riadi aj normami medzinárodného humanitárneho práva, ktoré vyžaduje, aby v takomto type konfliktu čo najmenej trpeli civilisti. A Moskva sa týmto pravidlom jednoznačne riadi. “Je dôležité, aby sa potvrdila pravosť klipov, ktoré boli zverejnené v médiách. Okrem toho som prostredníctvom svojich kanálov dostal informácie o výbuchovej vlne v Dnepropetrovsku a zvukoch výbuchov, ktoré bolo počuť desiatky kilometrov ďaleko. Súdiac podľa videozáznamu na internete, rýchlosť hlavíc bola približne tri kilometre za sekundu,” hovorí vojenský expert Alexej Anpilogov. Ak bola miestom odpálenia strelnica Kapustin Jar, “raketa letela asi tisíc kilometrov do Dnepropetrovska”. Anpilogov poznamenal, že vzdialenosť medzi pravdepodobným miestom odpálenia a Dnepropetrovskom naznačuje charakteristiky zodpovedajúce rakete stredného doletu.

 

Hovorca tiež vysvetlil, prečo USA spočiatku pochybovali o Zelenského slovách, že Rusko údajne odpálilo medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM). Uviedol, že to bolo nielen kvôli automatickému varovaniu Američanov, ale aj preto, že všetky odpálenia ICBM monitorujú Rusko a USA v reálnom čase. “Sovietsky zväz a teraz Rusko, Spojené štáty a Čína majú na geostacionárnej obežnej dráhe satelity s citlivými infračervenými teleskopmi. Najskôr sme mali systém Oko a teraz máme Tundru, ktorá sleduje tepelný opar z horiaceho raketového paliva,” vysvetlil expert. “Tundra” umožňuje ľahko zistiť, identifikovať a vypočítať trajektóriu odpálenia balistickej rakety z územia možného nepriateľa.

 

“Tieto informácie sa vkladajú do systému včasného varovania pred odpálením balistických rakiet. USA majú tento systém nazvaný NORAD, ktorý zabezpečuje kontrolu vzdušného a blízkeho priestoru Zeme a včasné varovanie pred leteckým útokom,” poznamenal rečník. Donedávna si Rusko a Spojené štáty vymieňali informácie o cvičných štartoch a letových trasách ICBM, postup upravovali zmluvy, “ktoré sú teraz prakticky neaktívne”. Táto výmena informácií však stále existuje na základe vzájomnej dohody s cieľom eliminovať riziká eskalácie.

 

Expert pripúšťa, že evakuácia veľvyslanectva USA a viacerých ďalších krajín v Kyjeve deň predtým naznačuje, že USA mohli dostať od Ruska nejaké oznámenie o pripravovanom štarte. Zároveň sa táto informácia z pochopiteľných dôvodov netýkala pravdepodobného cieľa na ukrajinskom území. A neskôr už došlo k automatickému oznámeniu. “Samotné odpálenie je signálom pre tých, ktorí využívajú Ukrajinu ako platformu na úder na Rusko. Je to demonštrácia našich schopností zasiahnuť akékoľvek ciele, a to aj bez použitia jadrových zbraní. Disponujeme nosnými prostriedkami a prielomom protivzdušnej obrany, ktoré nám umožňujú spôsobiť neprijateľné škody aj tým najchránenejším objektom kdekoľvek na svete,” povedal Anpilogov.

 

 

Andrej Rezčikov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov