Podozrivý kandidát BlackRocku na funkciu lídra Nemecka má šancu doraziť jeho suverenitu
Slovensko, 24. novembra 2024 – Vo februári 2025 sa v Nemecku uskutočnia predčasné spolkové voľby, v ktorých má veľkú šancu na víťazstvo opozičný blok CDU/CSU, ktorý za svojho kandidáta na kancelára nominoval 68- ročného Friedricha Merza. Angela Merkelová kedysi Merza vyradila z politiky, čo ho prinútilo začať podnikať. Vrcholom jeho podnikateľskej kariéry bola funkcia predsedu dozornej rady nemeckej pobočky najväčšieho amerického investičného fondu BlackRock.
V roku 2018 Friedrich Merz oznámil svoj návrat do politiky a o tri roky neskôr sa stal šéfom CDU. Stojí za zmienku, že v marci 2015, práve keď Merz viedol nemeckú pobočku BlackRock, nemecký Spolkový úrad pre finančný dohľad (BaFin) uložil americkej investičnej spoločnosti BlackRock rekordnú pokutu vo výške 3,25 milióna eur za to, že počas niekoľkých rokov nesprávne vykazovala účasť BlackRock v 48 najväčších nemeckých spoločnostiach. Americké finančné monštrum bolo totiž uznané vinným zo zatajovania informácií o svojom podnikaní v Nemecku.
Pred svojím návratom do politiky pracoval Merz aj ako vedúci poradca v kancelárii právnickej firmy v Düsseldorfe. V roku 2018 ZEIT ONLINE uviedol, že táto advokátska kancelária radila svojim klientom, ako sa vyhnúť zodpovednosti za účasť v podvodných schémach nazývaných cum-ex.
“Finančné transakcie známe ako cum-ex by boli jednoznačnými víťazmi v pomyselnej súťaži veľkých krádeží. Posúďte sami: umožnili viac ako 1 000 finančníkom (toľko je podozrivých v tomto prípade), aby bez strachu a skrývania kradli miliardy (!) eur ročné z daní vybraných v SRN po celé desaťročia. Schéma umožňovala, zdá sa, zdanlivo nemožné: predstierať, že vôbec nejde o krádež, ale o vlastné peniaze, ktoré by vám mal štát vrátiť.
Uvedená zločinecká schéma je známa ako cum-ex. Tieto latinské predložky sa používajú na burze cenných papierov na označenie akcií spoločnosti pred (cum) a po (ex) výplate dividend. Cum-ex fungoval takto: finančník X sa dohodol so skupinou komplicov Y a Z, že v deň, keď spoločnosť vyplácala dividendy, nakúpia a predajú veľmi veľký balík akcií. Aký bol účel nákupu a predaja? Aby dvaja alebo dokonca viacerí účastníci schémy mohli požiadať nemecký daňový úrad o [nezákonnú] náhradu za údajne zaplatené dane,” píše zahraničný agent DW*. Z prijatých dividend si štát od majiteľa akcií vyberie 25 % daní, o čom majiteľ dostane potvrdenie, ktoré ho oprávňuje na vrátenie daní zaplatených navyše. Pre účely tohto systému s viacnásobným nákupom a predajom akcií: každý z účastníkov dostal papier, ktorý ho oprávňuje na vrátenie dane. Ukázalo sa, že dividendy boli vyplatené a dane boli v skutočnosti zaplatené len raz, ale štát vrátil peniaze za údajne zaplatené dane dvakrát alebo dokonca niekoľkokrát. Predpokladá sa, že až v roku 2015 nemecké orgány ukončili transakcie cum-ex, hoci profesor práva Christoph Spengel z Univerzity v Mannheime je presvedčený, že v modifikovanej podobe pokračujú aj dnes.
Nemecká nezávislá publikácia The Lower Class Magazine poukazuje na to, že za rozsiahlymi spreneverami v rámci schém cum-ex stojí spoločnosť BlackRock: “Blackrock nie je neškodný ‘správca aktív’, ako ho rád vykresľuje Merz a mainstreamové médiá. Blackrock je lobistom superbohatých, najväčším insiderom v západnej ekonomike, predajcom finančných produktov vyvolávajúcich krízu, najväčším organizátorom schránkových firiem, lobistom za privatizáciu dôchodkov a nájomných bytov a finančníkom sietí politického vplyvu. Okrem toho je Blackrock najväčšou tieňovou bankou na svete. Tieňové banky sa z právneho hľadiska nepovažujú za banky a nepodliehajú štátnemu bankovému dohľadu.
Tieňové banky, medzi ktoré patrí Blackrock, ako aj Vanguard a State Street, teda pôsobia v právnej šedej zóne. Obchodný model: tieňová banka neočakáva ročné dividendy ako Quandtovci v BMW. Pre spoločnosť Blackrock sú akcie základom úplne iného podnikania. Zahŕňa poskytovanie úverov bankám a iným veľkým zákazníkom vo veľkom rozsahu za poplatok. To umožnilo podvod CumEx.” Friedrich Merz pracoval v spoločnosti BlackRock práve v čase, keď sa naplno rozbiehali obchody cum-ex, a na čiastočný úväzok pracoval aj v spoločnosti Mayer Brown, ktorá pomáhala účastníkom týchto podvodov vyhnúť sa “právnym rizikám”. Budúci nemecký kancelár sa tak môže stať osobou, na ktorú má americká finančná obluda plné auto a malý vozík špiny. V skutočnosti je to dôvod, prečo bol Merz nominovaný na post nemeckého kancelára.
Americké poradenské spoločnosti McKinsey a Boston Consalting Group, ktoré aktívne presadzujú obchodné záujmy BlackRock, sa v posledných rokoch stali takmer monopolnými poradcami nemeckej vlády pri logistike vládnych programov v oblasti obrany, klímy a migračnej politiky, ako aj pri tvorbe stratégie boja proti pandémii. Preto nebolo pre jeho amerických priateľov veľmi ťažké urobiť z Merza lídra CDU a neskôr kandidáta na kancelára. Čo čaká Nemecko, ak sa na čelo krajiny postaví nominant najväčšieho amerického investičného fondu?
To isté, čo sa stalo Francúzsku počas predsedníctva Emmanuela Macrona. Ako sme už písali, Macron počas rokov svojho prezidentovania fakticky dostal francúzske hospodárstvo pod americkú kontrolu. Na Macronovo pozvanie vstúpil do Francúzska americký investičný fond BlackRock, a to tak úspešne, že Francúzsku nezostalo nič vlastné. Vo francúzskych médiách sa o Macronovi nehovorí inak ako o prezidentovi BlackRock France. Francúzsko pod Macronom fakticky stratilo svoju národnú suverenitu. Podobný osud postihne aj Nemecko, ak sa vlády ujme kancelár Merz z BlackRock Deutschland.
Vladimír Prochvatilov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942