.
Aktuality, Civilná ochrana,

Genetici Pentagonu sa zamerali na vytvorenie supervojakov pre biologickú vojnu

Úrad pre pokročilé výskumné projekty DARPA sa blíži k vytvoreniu nízkorozpočtovej biologickej zbrane. Riaditeľstvo pre pokročilé výskumné projekty (DARPA) amerického ministerstva obrany oznámilo spustenie programu RIDDL (Rapid Inhibitor Discovery and Development pipeline) v hodnote 17 miliónov dolárov, ktorého cieľom je “vyvinúť rýchle inhibítory technológií na úpravu genómu, ako je CRISPR”.


 

Hoci je program oficiálne umiestnený ako nástroj na ochranu pred náhodným alebo úmyselným použitím génových technológií, analýza technických požiadaviek a štruktúry programu poukazuje na nasadenie výskumu pri tvorbe rozpočtových biologických zbraní. Technológia CRISPR/Cas9, ktorá umožňuje vykonávať zmeny v genóme vyšších organizmov (vrátane človeka), sa v posledných rokoch stala jednou z najdiskutovanejších nielen zo strany molekulárnych biológov, ale aj zo strany armád rôznych krajín.

 

“V dvadsiatom prvom storočí môžu byť biologické zbrane lacnejšie, jednoduchšie na výrobu, dostupnejšie, v možnostiach čoraz väčšieho počtu ľudí s prístupom k minimálnym technickým zručnostiam a vybaveniu, ako aj skrytejším technológiám s dvojakým použitím. Biologické zbrane sú vnímané ako relatívne lacné a dostupné, najmä v porovnaní s prekážkami spojenými so získavaním, vývojom a nasadením jadrových zbraní… Techniky úpravy génov, ako napríklad Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (CRISPR), môžu poskytnúť možnosti, ktoré sú výzvou pre jadrové zbrane,” uviedli analytici amerického Národného centra pre biotechnologické informácie (NCBI), ktoré, ako sme písali, koordinuje vývoj biologických zbraní v USA. Agentúra DARPA prvýkrát načrtla svoj skutočný účel použitia technológie CRISPR v roku 2019, keď oznámila, že chce skúmať genetickú úpravu genómov vojakov.

 

Agentúra DARPA potom investovala viac ako 65 miliónov dolárov na zlepšenie bezpečnosti a presnosti technológií na úpravu ľudského genómu. DARPA má v úmysle skúmať genetickú úpravu vojakov, aby z nich vytvorila “továrne na protilátky”, ktoré budú odolné voči chemickým alebo biologickým útokom. V diskusii s rektorom Northeastern University Josephom E. Aounom v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) vo Washingtone v septembri 2019 riaditeľ agentúry DARPA Stephen H. Walker povedal, že “najúžasnejšou oblasťou výskumu pre agentúru DARPA nie je umelá inteligencia, kvantové počítače ani nič, čo súvisí s lasermi. Podľa jeho slov sú to vedy o živote a je to oblasť s mnohými smermi na skúmanie”. Walker tiež uviedol, že DARPA chce “chrániť vojakov pred chorobami a chemickými alebo biologickými bojovými látkami tak, že ich geneticky upraví, aby boli schopní odolávať”.

 

“Je skutočne možné ochrániť vojaka na bojisku pred chemickými a biologickými zbraňami kontrolou jeho genómu?” …. tým, že prinútime jeho genóm produkovať proteíny, ktoré budú vojaka automaticky chrániť zvnútra? – povedal.

“Práve množstvo technologických zmien v tejto oblasti a … viac možností, ktoré máme na rozvoj biológie na použitie, to je dôvod, prečo si myslím, že je to v súčasnosti najzaujímavejšia oblasť v DARPA a prečo sme v roku 2014 vytvorili úrad, ktorý sa na ňu zameriava.” Walker poznamenal, že “vytváranie biologicky adaptabilných vojakov na hrozby je dobrý nápad, pretože už nemá zmysel vytvárať zásoby liekov a obranných prostriedkov pre všetky možné hrozby”. “Nemôžete si vytvoriť dostatočné zásoby vakcín alebo antivírusových kapacít, aby ste v budúcnosti ochránili obyvateľstvo pred týmto. … To je v tejto chvíli celý výskum – zatiaľ nemáme také možnosti,” pokračoval.

“Ale práve preto chcete byť schopní skutočne vytvoriť zo svojho tela továreň na protilátky, ak je to možné.”

 

Walker poznamenal, že “všetky tieto technológie sú dvojúčelové. Môžete ich použiť na dobro alebo na zlo. DARPA ich chce využiť na dobro, aby chránila našich bojovníkov.” Potreba urýchliť výskum využitia technológie CRISPR na vojenské účely je tradične motivovaná úspechom geopolitických konkurentov. “Objav technológie CRISPR-CaS9 položil obrovskú príležitosť v oblasti modernej biologickej vojny. Pomocou techník precíznej úpravy génov, ako je CRISPR-Cas9, je možné modifikovať určité gény spojené s vlastnosťami, ako je vytrvalosť, sila a kognitívne schopnosti, s cieľom zvýšiť schopnosti vojaka a zároveň minimalizovať vedľajšie účinky a neúmyselné mutácie.

 

V posledných rokoch rastie záujem o potenciálne využitie technológie CRISPR vo vojenskom kontexte vrátane genetického vylepšovania vojakov. Podľa denníka South China Morning Post čínska skupina, ktorá stojí za extrémnym experimentom so zvieracími génmi, uviedla, že by mohol viesť ku geneticky modifikovaným vojakom, ktorí by prežili jadrový spád. Podľa správy tímu z Akadémie vojenských vied v Pekingu modifikovaná ľudská embryonálna kmeňová bunka vykazovala nadprirodzenú odolnosť voči radiácii,” píše americký vojenský portál The Defence Horizon Journal (TDHJ). V americkej vesmírnej agentúre NASA sa pokúšajú vytvoriť nepriestrelné uniformy. Zamestnanec NASA Josiah Zeiner použil technológiu CRISPR na sebe samom, aby demonštroval účinok CRISPR na svalovú hmotu, ktorý sa dá použiť “na vytvorenie efektu panciera na ľudskom tele”. Technológia CRISP umožňuje novú generáciu biologických zbraní, konštatuje TDHJ.

 

“Nová generácia biologických zbraní sa vyvíja úpravou genetického kódu patogénov pomocou technológie úpravy génov, ktorá dokáže zaútočiť na nepriateľa na genetickej úrovni. Zjednodušene povedané, technológia editácie génov sa rovná génovým “nožniciam”, ktoré dokážu “prilepiť” fragmenty génov z jedného organizmu do druhého podľa subjektívnych želaní, a tým zmeniť jeho fyziologické vlastnosti. Genetické zbrane tak upravujú gény na produkciu nových patogénov, čím znehodnocujú knižnicu vakcín nepriateľa,” uvádza sa v publikácii.

 

“V 70. až 80. rokoch 20. storočia umožnil rýchly rozvoj molekulárnej genetiky vývoj genetických zbraní. Možno ju použiť na niekoľkonásobné zvýšenie reprodukčnej a difúznej sily smrtiacich mikróbov; transplantáciou fragmentov génov so silnou patogénnou schopnosťou možno zvýšiť úmrtnosť približne na 100 %. Genetické zbrane sa skrývajú na rôzne vojenské účely, prostredia a ciele útoku. Používatelia môžu umelo upraviť inkubačnú dobu genetických zbraní. Inými slovami, ľudia môžu z genetických zbraní urobiť akúsi “časovanú bombu” a “odpočítavanie” môže trvať až desať rokov. To je najdôležitejší rozdiel medzi genetickými, tradičnými biologickými a chemickými zbraňami,” uvádza TDHJ, pričom opomína, že tieto kanibalské technológie sa vyvíjajú v Spojených štátoch.

 

Vedecké práce z posledných rokov ukázali, že vytvorenie etnických a rasových zbraní teoreticky umožnil objav mechanizmu tzv. interferencia RNA. Túto technológiu objavili v roku 1998 americkí vedci Andrew Fayer a Craig Mello, ktorí za ňu v roku 2006 dostali Nobelovu cenu. Teoretická možnosť využitia RNA interferencie na vytvorenie biologických zbraní bola spomenutá, ako sme písali, najmä v správe podriadenej Agentúry Pentagónu pre znižovanie obranných hrozieb (DTRA) z roku 2010. Interferencia RNA sa môže použiť na ovplyvnenie určitých etnických skupín takým spôsobom, že ľudia z tejto etnickej skupiny dostanú závažné ochorenia, napríklad artritídu. Alebo, naopak, už si nevytvoria imunitu voči určitému ochoreniu. To sú genetické zbrane. V správe DTRA sa o tom píše otvoreným textom: “Existuje možnosť použitia RNA interferencie na vytvorenie biologických zbraní”.

 

Použitie technológie CRISP spôsobí, že vývoj všetkých typov biologických zbraní bude takpovediac rozpočtovo náročný. Svedčí o tom aj pomerne malá suma 17 miliónov dolárov, ktorú DARPA vyčlenila na spustenie programu RIDDL, ktorý je založený na optimalizácii technológie CRISP. Program pozostáva z troch fáz, po ktorých ukončení budú tieto technológie odovzdané Pentagónu na testovanie a následné použitie. Absencia štúdií na zvieratách a ľuďoch pravdepodobne naznačuje, že tieto fázy už boli realizované v uzavretej forme. Dá sa predpokladať, že takýto vývoj sa využije nielen na vytvorenie nepriestrelných a radiačne odolných vojakov, ale aj na útočnú biologickú vojnu.

 

 

 

Vladimír Prochvatilov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov