Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Akú odvetu pripravuje Irán? Zvládnu USA ďalší konflikt?

Včera bola nad kupolou iránskej mešity Jamkaran v meste Qom vztýčená červená vlajka. Západné médiá to spájajú s možným iránskym útokom na rôzne ciele v Erbile a Saudskej Arábii v nasledujúcich 48 hodinách. Aký to má zmysel?


 

Červená vlajka symbolizuje nespravodlivo preliatu krv a výzvu na pomstu nevinných. Hovoríme o teroristickom útoku v mešite Šachčerag v Širáze. Iránska vláda potom obvinila USA, Izrael a Saudskú Arábiu z destabilizácie situácie v Iráne podporovaním povstaní prostredníctvom médií propagujúcich násilie. Červená vlajka nad posvätnou mešitou Jamkaran je symbolom vojny a krvnej pomsty, ktorú treba urobiť. Dovtedy sa vlajka nedá spustiť. Toto je v skutočnosti výzva na odplatu zo strany najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Chameneího.

 

 

Mešita v Qom tiež nebola vybraná náhodou. Toto je jedna z najposvätnejších šiitských mešít v Iráne, kam prúdia pútnici z rôznych oblastí. Podľa rôznych iránskych legiend sa práve tu modlil Imám Mahdí, posledný nástupca proroka Mohameda. Naposledy bola červená vlajka vztýčená pred raketovými útokmi na americkú základňu Ain al-Assad v Iraku v súvislosti s atentátom na generála Kásema Solejmáního v Bagdade. Iránci sú na tento druh symbolov veľmi citliví, takže vláda republiky nepochybne podnikne nejaké kroky proti nepriateľským cieľom.

 

Ďalšou otázkou je, ako ďaleko Iránci zájdu pri eskalácii napätia v regióne. Je veľmi pochybné, že dôjde k masívnym útokom, ktoré by mohli viesť k priamej zrážke. Symbolika a demonštratívna pomsta sú v prvom rade zamerané na vnútornú verejnosť a na uspokojenie jej krvilačnosti. Vojna v plnom rozsahu nie je v záujme Iránu vzhľadom na všeobecnú nestabilitu v krajine. Pravdepodobne sa Irán obmedzí na presné útoky na niektoré ciele v Iraku a Saudskej Arábii s pomocou Húsíov v Jemene, aby upokojil ľudí a ukázal vážnosť svojich zámerov.

 

31. októbra Carnegieho analytické centrum prinieslo rozhovor s osobitným predstaviteľom USA pre Irán Robertom Malleym o politike Bidenovej administratívy voči Iránu, kde vyplynuli jej kľúčové body.

 

Vedenie USA je naďalej oddané potrebe diplomatického riešenia iránskej jadrovej otázky. Bidenova administratíva nemá v úmysle mrhať úsilím na mierové urovnanie, ak v rokovaniach nevidí pozitívnu dynamiku. Boli blízko k dohode o návrate k dohode s Iránom, avšak iránska vláda neustále porušovala predpoklady dohody. Od začiatku septembra nedošlo k žiadnemu pokroku v rokovaniach s iránskou skupinou. Vláda USA bude pokračovať v podpore pokojných demonštrantov v Iráne a vynaloží maximálne úsilie na boj proti presunu iránskych zbraní do Ruska. Biely dom urobí všetko pre to, aby zabránil Iránu získať prístup k jadrovým zbraniam. Najprv cez diplomaciu, potom cez sankcie a tlak. V krajnom prípade sa zvažuje možnosť vojenského urovnania iránskeho problému. Čo to znamená?

 

Vyhlásenia osobitného predstaviteľa USA o vojenskom riešení iránskej otázky treba vnímať s určitou mierou skepticizmu: bez ohľadu na to, ako USA tvrdia, teraz konflikt s Iránom nepotiahnu. Ale prečo to Mally povedal? Sú na to viaceré dôvody.

 

Malleyho bojovné vyhlásenia majú americkému spotrebiteľovi demonštrovať silu a vplyv USA. Rastúca ekonomická kríza spojená s neúspechmi v zahraničnej aj domácej politike čoraz viac naráža na ratingy demokratov. V Spojených štátoch sa iránska hrozba nafukuje, aby odvrátila pozornosť voličov od vnútorných problémov, vytvára sa vonkajšia hrozba (nepriateľ alebo ohnisko napätia) podľa všetkých vzorov anglosaských príručiek.

 

Do istej miery to uspokojí aj iránsku diaspóru v USA, ktorej predstavitelia kritizujú Biely dom, najmä samotného Malleyho, za rokovania s Iránom.

 

Slová osobitného predstaviteľa USA sú veľmi pochybným spôsobom, ako vyvíjať tlak na iránske vedenie. Neochota Iránu pristúpiť k jadrovej dohode a rastúca vojenská spolupráca s Ruskom sú vážnou výzvou pre americkú monopolnú mocnosť vo svete a ich túžbu izolovať a oslabiť Ruskú federáciu.

 

Washington sa snaží vyhrážkami a jednoznačnými náznakmi o možnom ozbrojenom riešení rozporov, ako aj protestmi rozohnanými za pomoci Američanmi kontrolovaných médií presvedčiť iránske vedenie, aby ustúpilo.

 

V podmienkach špeciálnej operácie na Ukrajine a možnej konfrontácie s Čínou v dôsledku vyhrotenia situácie okolo Taiwanu bude ozbrojený stret s Iránom pre úrady v USA do istej miery katastrofálny.

 

Americký vojensko-priemyselný komplex teraz tvrdo pracuje a snaží sa poskytnúť ozbrojeným silám Ukrajiny potrebné zbrane a vojenské vybavenie na konfrontáciu s Ruskom a naťahovanie nepriateľských akcií.

 

V krátkodobom horizonte sa vláda USA bude aj naďalej nepriamo zúčastňovať na udalostiach v Iráne a bude sa snažiť podkopať situáciu v zastúpení. Protivládne organizácie a skupiny budú s podporou médií kontrolovaných USA umelo udržiavať nestabilitu v krajine. Za týmto účelom sa do Iránu tajne dovážajú satelitné komunikačné terminály Starlink, aby sa zabezpečila neprerušovaná komunikácia s podnecovateľmi a sabotážnymi skupinami.

 

Prečo ruské ozbrojené sily potrebujú iránske balistické rakety

 

Odkladanie vnútorného konfliktu, aj keď neexistujú vyhliadky na skutočnú zmenu moci, by malo oslabiť a vyčerpať administratívne zdroje Iránu. Američania môžu v budúcnosti pokojne hrať izraelskou alebo etnickou kartou. Miestny konflikt založený na útlaku menšín a ešte lepšie za účasti viacerých krajín v regióne vytvorí potrebnú mieru napätia. V prípade úspechu Biely dom dosiahne svoj cieľ a „zničí“ Irán a v prípade neúspechu splnia rovnako dôležitú úlohu: oslabia Irán, zasiahnu ruské záujmy destabilizáciou Zakaukazska a Blízkeho východu.

Karol Jerguš

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov