Záhada „Fittera nad Ukrajinou” v kontexte úvah generála Zalužného

Su-17UM3

Slovensko, 14. november 2023 (AM) – Pár fotiek alebo video s dĺžkou 7-8 sekúnd niekedy stačí na to, aby sa na informačnom fronte ukrajinskej vojny začala bitka trvajúca niekoľko dní. O rozohrávku sa teraz postarali Ukrajinci. Zverejnili zábery na svoje „nové” bojové lietadlo letiace v nízkej výške smerom k bojovej línii. Pozoruje ho vojak v uniforme s ukrajinskými pixelmi a video má byť aktuálne.

 

Je možné ľahko rozoznať typ lietadla, ide o stroj rady Su-17/20/22 v NATO označený ako Fitter. Teda veľký jednomotorový prúdový stíhací bombardér s meniteľnou šípovitosťou krídla. Týchto lietadiel bolo medzi rokmi 1969 až 1990 vyrobených 2867 kusov všetkých modifikácií a v niektorých krajinách slúžia dodnes. Ide o pomerne veľké stroje s dĺžkou cez 19 metrov a prázdnou hmotnosťou vyše 12 ton. Poháňa ich motor Lyulka AL-21 s ťahom 76,4 kN resp. 109,8 kN s prídavným spaľovaním. V prízemnej výške dokážu letieť rýchlosťou 1400 km/h alebo Mach 1,13, maximálna rýchlosť je okolo 1860 km/h. Akčný rádius je s dvoma tonami výzbroje v režime hi-lo-hi 1150 km a stúpavosť pri zemi je na bombardér veľmi dobrá- 230 m/s.

 

Ako so stíhačkou sa s nim veľmi nepočítalo, aj keď má stabilne namontované dva 30mm rýchlostrelné letecké kanóny NR-30 so zásobou po 80 rán na hlaveň a môže niesť strely protilietadlové vzduch-vzduch K-13, R-60 a výkonné R-73 skôr na vlastnú obranu.
Výzbroj je možné rozmiestniť na 12 závesníkoch a jej hmotnosť môže dosahovať 4070 kg. Ide o rôzne kombinácie aj neriadených zbraní ako dodatočné kanónové kontajnery s dvojhlavňovými kanónmi GŠ-23 kalibru 23 mm, bomby, kazetové bomby, napalmové kontajnery a neriadené rakety kalibru 57 – 330 mm. Nebezpečné by skôr boli Su-17/20/22 s riadenými bombami s laserovým a elektrooptickým navedením a hlavne riadenými strelami vzduch-zem – Ch-23, Ch-25 a Ch-29, prípadne strelami proti rádiolokátorom Ch-58, Ch-27 a Ch-28.

 

Bolo možné ich očakávať nad ukrajinským bojiskom? Prípadne ako sa tam dostali?
Ruská odpoveď sa v informačnom priestore vyvíjala v čase. Najprv sa zdalo byť nespochybniteľné, že to čo Ukrajinci tvrdia je pravda a ich ozbrojené sily podporuje nový typ bojového lietadla. Rusi to najprv postavili do polohy, že namiesto sľúbených F-16 Fighting Falcon majú teraz Ukrajinci Fitter. Sami Rusi sa lietadiel Su-17 zbavili v roku 1998 ale išlo vtedy o blokové riešenie. Dvojmotorové lietadlá ako Su-27, Su-25, Mig-29 a Mig-31 mali zostať v službe, jednomotorové ako Mig-23, Mig-27 a Su-17 mali byť vyradené aj keď neboli zastaralé a mohli plniť úlohy, na ktoré boli určené.

 

Potom sa objavilo iné riešenie celej záhady, je to len jeden stroj Su-17UM3, trupové číslo 77, ktorý sa po celé tie roky od rozpadu ZSSR darilo na Ukrajine udržiavať v letuschopnom stave, pretože plnil úlohy pri udržiavaní pilotnej kvalifikácie a letových návykov pilotov leteckého opravárenského závodu v Záporoží. Odtiaľ ho teraz vyhnali nad bojovú líniu buď s úmyslom natočiť propagandistické video alebo už z čistého zúfalstva kvôli nedostatku inej leteckej techniky.

 

K verzii o jedinom Su-17UM3 sa prikláňa časť západných zdrojov aj seriózne ruské portály, ktoré veria, že ide o vyššie spomenutý konkrétny stroj s trupovým číslom 77

 

 

Nebezpečnejšia pre Rusko je možnosť, že to nie je jeden stroj Su-17UM3 ale prvý zaznamenaný výskyt jedného z 12 poľských Su-22M4 alebo 6 Su-22UM3K. Su-22 je exportná verzia stroja Su-17, ktorú malo vo výzbroji aj Slovensko. To po bývalej ČSĽA zdedilo 18 strojov Su-22M4 a 3 Su-22UKM3 (dvojmiestna cvične-bojová verzia). Z nich 10 Su-22M4 a 1 Su-22UMK3 bolo predaných do Angoly v rokoch 1999 až 2001, kde lietajú dodnes, ostatné boli vyradené. Silný líder nezaháľal podobne ako v prípade Su-25, ktoré kúpilo Arménsko. V roku 2012 Slovensko zlikvidovalo aj 55 riadených a 88 neriadených rakiet, ktoré boli pôvodne určené pre Su-25 a Su-22. Išlo o typy Ch-58E, Ch-25 ML, Ch-25MP a Ch-25 MR, respektíve S-24 a S-24B.

 

Poľsko si ale svoje Su-22 ušetrilo a postupne do nich aj investovalo. Modernizované Su-22 boli vybavené novou avionikou, spojovacím vybavením, ako aj záznamníkmi letových údajov, vrátane výmeny zastaraných analógových budíkov na prístrojovej doske pilota za moderné displeje. Nový riadiaci a bojový systém Su-22 by mal byť kompatibilný so súčasnými štandardmi poľskej armády, ako aj NATO. Pravdepodobne môže lietadlo niesť presne navádzané zbrane vyrobené NATO, ako sú protiradarové strely AGM-88 HARM alebo strely vzduch-zem AGM-65 Maverick, bomby GBU, riadené bomby JDAM atď. To by pre Ukrajinu bolo mimoriadne dôležité, pretože Kyjev sa snaží získať veľa špičkovej leteckej munície, ale klesá mu počet vhodných lietadiel.

 

Verziu, že Ukrajina dostala modernizované poľské Su-22 si do nadpisu svojho videa dal známy ázijský bloger Dung Tran, zaoberajúci sa problematikou európskej bezpečnosti, ďalej nasleduje jeho írečitá angličtina:

 

Verzia autora je, že video je nepodarený fake.
1. Na lietadle nie sú viditeľné výsostné znaky. Záujmom Ukrajincov by malo byť ich ukázať a tým zdôrazniť štátnu príslušnosť stroja k Ukrajine. Ak by sa dalo video analyzovať s pomocou pokročilých technológií, poľské šachovnice by sa pravdepodobne našli.
2. Lietadlo zjavne nenesie na závesníkoch záťaž, aká by sa dala očakávať pri pokuse nasadiť ho na ukrajinskom bojisku.
3. Počasie a pozadie nezodpovedá aktuálnemu počasiu na Ukrajine, resp. ročnému obdobiu.
4. Nad lietadlom je inverzná stopa komerčného dopravného lietadla. To by nepripadalo do úvahy, ak by bolo video natočené nad Ukrajinou.

 

Aspoň, že ho (Fitter) Rusi zabudli zostreliť a zarátať do štatistiky. Záver je, že poľský pilot na Su-22 v nízkej výške preletel nad výcvikovým priestorom v Poľsku, kde sú sústredení ukrajinskí vojaci. Tí si tento prelet natočili a bol použitý na pozdvihnutie morálky celej ukrajinskej armády, ktoré nemá k dispozícii spravodajstvo hlavných slovenských denníkov. To neznamená, že Ukrajina nakoniec niekdy poľské Su-22 nedostane. Načo by ale bolo dobré telegrafovať takýto transfer vopred?

 

Nakoniec vystúpil hovorca ukrajinských vzdušných síl Yuriy Ignat a nepriamo potvrdil túto verziu. Zo slov hovorcu je zrejmé, že správy o preletoch poľských Su-17 (resp. Su-22) nad vojakmi Ozbrojených síl Ukrajiny zatiaľ nemožno potvrdiť.
„U nás milujeme veštiť pomocou kávovej usadeniny. Letectvo zvažuje rôzne možnosti… Čo sa týka Su-22 alebo Su-17, zatiaľ takéto informácie nie sú, povedal Ignat.

 

Hovorca ukrajinského letectva uviedol, že bombardér Su-17 je sovietsky a je skutočne v prevádzke v Poľsku. Dá sa použiť na útoky riadenými strelami a nosenie iných typov zbraní. Ako poznamenal Ignat, je mu známe, že Ukrajina rokovala s partnermi zo susedných krajín o presune všetkých druhov leteckých zbraní, vrátane rôznych typov vrtuľníkov a lietadiel.
„Zvažovalo sa všetko, najmä vrtuľníky sovietskej výroby, Su-22 a všetko, čo je dostupné v susedných krajinách, aby ich čo najskôr poskytli Ukrajine. V prípade takéhoto rozhodnutia bude Su-22 vyžadovať preškolenie”
– uviedol Ignat.

 

Nie je teda možné potvrdiť, že sa Su-17 alebo jeho verzie skutočne objavil v ukrajinskom arzenáli. O čom to teda celé bolo. Ukrajina si dôsledne pripravuje rokovaciu pozíciu zo svojimi spojencami a snaží sa získať leteckú techniku a muníciu. Aktuálne hlavným sloganom Ukrajiny je „F-16. Help Ukraine finish the job!” Ide o súčasť kampane, ktorá má získať podporu ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny na nasledujúcu protiofenzívu. Tá predchádzajúca úplne zlyhala. Už koncom roka 2022 sa vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj zaručil, že ak dostane 300 tankov, 600-700 bojových vozidiel pechoty a 500 húfnic bude mu to stačiť na víťazstvo v konkrétnej operácii. Ukrajinskí politici sa už chceli prechádzať po nábreží Jalty, Zalužnyj dobyl obec Rabotino. Aktuálne podnikajú ofenzívne operácie Rusi a situáciu v okolí Avdejevky charakterizoval nedávno ruský vojenský expert slovami: „Načo zatvárať kotol, keď do neho mäso samo skáče”.

 

Čo tu máme teraz je snaha Zalužného zmeniť rétoriku a nepýtať si konkrétne druhy a počty zbraní. Ale vypýtať si spôsobilosti. Je otázka, či to nedopadne horšie, než to, čo robil doteraz ale dajme nateraz priestor jeho nápadom. Vysvetlí nám ako sa dá poraziť Rusko.

 

1. Vzdušná nadvláda. Ukrajina aj slovami Zalužného tvrdí, že Rusku zničila 13 vrtuľníkových brigád a bezmála 600 systémov PVO. Rusko sa v dôsledku týchto strát uchyľuje k používaniu dronov, ktoré majú odhaliť a napadnúť ukrajinské jednotky a Ukrajina tiež potrebuje roje lacných dronov, časť ktorých bude útočných a časť pôsobiť ako klamné ciele. Tým donútiť ruskú PVO odhaliť pozície svojich systémov. Tiež je potrebné generovať falošné elektormagnetické emisie, aby sa ruskí piloti domnievali, že ciele, na ktoré sa chystajú zaútočiť sú silne bránené ukrajinskou PVO. Ukrajina tiež potrebuje oslepiť ruské drony, stroboskopy by im mohli zabrániť vidieť v noci a antidronové pušky by mali rušiť ich elektroniku.

 

2. Preniknutie ruskými mínovými poľami. Niektoré ruské mínové polia sú podľa Zalužného až 20 kilometrov hlboké a lietajú nad nimi drony, ktoré okamžite privolajú delostreleckú paľbu na ukrajinské jednotky pokúšajúce sa o odmínovanie. Ak sa aj podarí niektoré mínové polia zneškodniť, Rusi ich ihneď obnovia (možná narážka na systémy dištančného mínovania). Ukrajinské vojská podľa Zalužného potrebujú moderné laserové systémy na 3D mapovanie terénu, zadymovacie systémy, ktoré skryjú ukrajinských ženistov pred pozorovaním zo vzduchu aj zo zeme, prúdové letecké motory na podvozkoch zvýšenej priechodnosti a vodné delá, ktoré by mohli odkryť míny položené do zeme prúdom výtokových spalín alebo vody a zrýchliť ich ničenie, tiež kazetové bomby a muníciu s termobarickými hlavicami, ktoré by ruské mínové polia vyhodili do vzduchu a tiež vybavenie na razbu tunelov, ktoré by umožnilo časť ruských mínových polí podliezť pod zemským povrchom.

 

3. Rádioelektronický boj. Rusko má od roku 2009 má samostatný druh vojsk špecializujúci sa na REB a aj keď tieto vojská utrpeli podľa Zalužného obrovské straty, stále majú zdrvujúcu prevahu. Ukrajina potrebuje produkovať vlastné vybavenie na rádioelektronický boj a načrieť do schopností a informačných databáz svojich spojencov, získať viac prístupu k ruským signálom prenášaných éterom. Ukrajinské drony by nemali len vykonávať prieskum a ničiť ruské ciele ale byť spôsobilé aj na REB, byť schopné lietať počas budúcich ukrajinských útočných operácii nad bojiskom.

 

4. Protibaterijná paľba. Ukrajina sa ocitla vo vojne veľkých delostreleckých kusov, 80% operácií z oboch strán sa vykonáva s podporou delostrelectva a silnou stránkou Ukrajiny bolo rýchlo odhaliť ruské delostrelecké pozície a preniesť na ne paľbu vlastného delostrelectva. Rusi sa podľa Zalužného ale rýchlo učia a keď Američania dodali Ukrajine delostrelecké granáty Excalibur, ktoré sú na cieľ navádzané pomocou družicového signálu GPS, Rusi rýchlo vynašli spôsob, ako rušiť ich navádzací systém, čím výrazne znížili efektivitu ich použitia. Rusi dvojúčelovo používajú svoje kamikadze drony Lancet nielen na ničenie vytipovaných cieľov ale aj na ich odhaľovanie v prospech iných presne navádzaných zbraní. Ukrajina potrebuje podľa Zalužného vlastný systém družicovej navigácie aby zlepšila navedenie svojich vysokopresných zbraní. Kamikadze drony musia byť adaptované tak, aby tiež mohli vyhľadávať pozície ruského delostrelectva a Ukrajina potrebuje viac prostriedkov na oklamanie Rusov (nafukovacie klamné ciele?).

 

5. Logistika Vojna podľa generála Zalužného ukázala nevyhnutnosť, aby štáty skladovali obrovské zásoby zbraní a munície, koncept, ktorý bol zavrhnutý na konci studenej vojny. Napriek sankciám je Rusko stále schopné produkovať viac čohokoľvek a zvyšuje zbrojnú výrobu. Zatiaľčo Ukrajina je zásobovaná zo zahraničia veľkým množstvom zbrojného materiálu, bude stále trvať až dva roky než dôjde k dramatickému rastu produkcie zbraní na západe. Do tej doby potrebujú jeho jednotky spôsobilosť zasahovať ruské sklady a dopravné koridory, aby spravili pre Moskvu ťažšie zásobovanie vlastných vojsk zo vzdialenejších logistických uzlov. A na to potrebuje Ukrajina riadené strely s dlhým dosahom, najlepšie také, ktoré bude sama vyrábať.

 

Ako teda vidíme, generál Zalužnyj má opäť recept na víťazstvo a je len na schopnostiach ukrajinských diplomatov a propagandistov, či mu ich zabezpečia. Fitter nad Ukrajinou mal len pritiahnuť pozornosť k hlavnej priorite, vzdušnej nadvláde a vyjadriť ochotu prijať akúkoľvek techniku. Máš Su-22? Daj! Ale lepšia by bola F-16…

MK

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí – Lavrov

Nemecko, 1. december 2023 (AM) – Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo…

Foto Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

Poľsko, 1. december 2023 (AM) – Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka "Najnebezpečnejší poľský bandita".   Jeden Witkowski Okupačné hitlerovské orgány rýchlo zistili, že žandárstvo nevykonalo žiadne operácie na likvidáciu…

Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Odišiel posledný z Viedenského kongresu

USA. 1. decembra 2023 (AM) - "Smrť Henryho Kissingera dáva symbolickú bodku: "dlhé dvadsiate storočie" sa skončilo. Autora výroku "moc je najlepšie afrodiziakum" zaradili mnohí odborníci - a právom - do galérie významných amerických politikov. Domnievam sa však, že Kissingerova výnimočnosť naznačuje, že v jeho osobnej "hre" bol aj taký…

Foto Dve hodiny po správach o prímerí Izraelské sily začali bombardovať Gazu

Izrael, 1. december 2023 (AM) – Blinken pricestoval do Izraela, navštívi Západný breh Jordánu a stretne sa s palestínskymi orgánmi. Americký minister zahraničných vecí bude rokovať o ďalšom úsilí o oslobodenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov a o urýchlení dodávok humanitárnej pomoci do Gazy, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.…

Foto Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

Guyana, 1. decembra 2023 (AM) - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové referendum o osude Guyany-Essequibo.…

Foto Nikolaj Starikov o konfrontácii so Západom: “Zmluva prestala existovať”

Veľká Británia, 9. november 2023 (AM) - Krajiny Severoatlantickej aliancie sa prestávajú zúčastňovať na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Oznámili to predstavitelia oficiálneho Londýna. Ruský verejný činiteľ, spisovateľ a historik Nikolaj Starikov vysvetlil, prečo Západ po Rusku od zmluvy odstúpil. "Pozorujeme zaujímavý obraz. Okamžite po odstúpení Ruska od zmluvy…

Foto Na severe Kosova prebieha boj

Kosovo, 25. september 2023 (AM) - V okolí dediny Banjska a neďalekého kláštora bojuje v súčasnosti takzvaná "kosovská polícia" so skupinou maskovaných ozbrojencov. Podľa rôznych správ bol zabitý jeden príslušník kosovskej polície a traja neidentifikovaní muži, ktorí sa postavili separatistom. Incident sa začal skoro ráno, keď dve nákladné autá s…

Foto Newsweek: Nová vojenská taktika NATO na Ukrajine zlyháva

.USA, 7.august 2033 (AM) - Nová taktika Západu na Ukrajine, uplatňovaná v ozbrojených silách Ukrajiny, zlyháva kvôli neschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny dominovať vo vzduchu a obrovskému nedostatku skúseného personálu. Uviedli to analytici amerického týždenníka Newsweek. Podľa expertov bola stratégia NATO dobrá len teoreticky. "Stratégia aliancie nebola nikdy skutočne otestovaná v konflikte…

Foto Tri fázy misie Pégase 2023 v Indopacifiku

Indopacifik, 12.júl 2023 (AM) - Francúzsko vyslalo vojenské lietadlá do Indopacifiku v rámci misie Pégase 2023 v súvislosti s napätím v regióne. Misia Pégase 2023, ktorú vykonávajú francúzske vzdušné a kozmické sily, prebieha v troch hlavných fázach od 25. júna do 3. augusta. Zapojí sa do nej 19 bojových lietadiel…

Foto Bujakevič: “Za posledný mesiac bolo zničených 16 tankov Leopard”

Rakúsko, 9.júl 2023 (AM) - Vyhlásenie M. V. Bujakeviča, zástupcu stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE, pre Stálu radu OBSE (6.júla 2023) o pokračujúcich zločinoch kyjevského režimu a nebezpečnej politike krajín západnej aliancie zameranej na eskaláciu napätia: Napraviť prehnané očakávania zahraničných manipulátorov kyjevského režimu od zbraní NATO, ktoré nemôžu a…

Foto Čínska armáda študuje ruskú taktiku na Ukrajine

Ukrajina, 4.júl 2023 (AM) - Čínska armáda aktívne študuje ruskú taktiku na Ukrajine s cieľom kryť obrnené jednotky a používať bezpilotné lietadlá - SCMP. Na cvičení brigády 82. armádneho zboru ČLA v provincii Hebei sa na boj proti nepriateľom vybaveným prenosnými protilietadlovými a protitankovými raketami používali prieskumné bezpilotné lietadlá. Veliteľ…
Foto Súboje ostreľovačov: Jakutskí lovci proti Banderovým strelcom

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Niet pochýb o tom, že v ozbrojených silách Ruskej federácie je skutočne čoraz viac vynikajúcich ostreľovačov, najmä preto, že, ako sa hovorí, veľká história ruskej armády zaväzuje. Nie je to tak dávno, splnomocnenec Ďalekého východného federálneho okruhu Jurij Trutnev, ktorý odpovedal na otázku o…

Foto Pištoľ Wildey Survivor – prvá, veľká, originálna

USA, 17. november 2023 (AM) - Wildey Survivor bola prvá veľkokalibrová pištoľ určená pre lovecké účely a športovú streľbu. Zvláštny dizajn a vysoký výkon z nej urobili ikonu zbrojárskeho priemyslu a medzinárodnej filmovej scény ako skutočného kultového objektu. Predtým, ako začal vládnuť Desert Eagle, nastal čas pištole Survivor.     Zbraň Wildey…

Foto Marlin Model 1894 Classic. Legendárna páková opakovačka je späť

USA. 11.november 2023 (AM) – Firma Ruger Firearms znovu uvádza na trh legendárnu pákovú opakovaciu pušku Marlin Model 1894 Classic, ktorá si zachováva svoje tradičné vlastnosti. Vďaka tomu je to ikonická puška vyrobená presnými výrobnými postupmi. Spoločnosť Marlin Firearms v roku 2007 získala spoločnosť Remington Outdoor Company a v roku 2020 s…

Foto Ruskí ostreľovači v zóne špeciálnej operácie dostali novú dávku vysoko presných pušiek Raptor

Rusko, 10. november 2023 (AM) – Nová várka vysoko presných ostreľovacích pušiek Raptor Tactical .338 LM išla do zóny špeciálnej operácie, povedal Jaroslav Tabolský, generálny riaditeľ spoločnosti BespokeGun. Ruskí ostreľovači v zóne operácie dostali novú dávku ostreľovacích pušiek Raptor komorovaných pre .338 LM (8,6x70 mm). Ako už bolo uvedené, tieto pušky…

Foto Od Valu po Slonoboj. Ručné strelné zbrane ruských špeciálnych síl

Rusko, 7. november 2023 (AM) –Na piateho novembra pripadá v Rusku sviatok Deň vojenského prieskumníka, ktorý je zviazaný so založením dňa 5.11.1918 organizácie Registračné riaditeľstvo na koordináciu úsilia všetkých spravodajských agentúr Červenej armády, ktorá bola predchodkyňou dnešnej Hlavnej správy rozviedky GRU. Ako je známe, tento rok bol sviatok oslávený v predstihu…

Foto Turci odhalili netradičný spôsob pašovania zbraní z Ukrajiny

Turecko, 5. november 2023 (AM) - Prinášame ďalší príspevok na tému nelegálneho obchodu so zbraňami. Pripravil som nové vyšetrovanie týkajúce sa operácie tureckej spravodajskej služby MIT o prerušení dodávok zbraní od kurdských milícií z Ukrajiny v južnom regióne krajiny. Tureckým orgánom činným v trestnom konaní sa tiež podarilo odhaliť novú…

Foto Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí – Lavrov

Nemecko, 1. december 2023 (AM) – Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo…

Foto Dve hodiny po správach o prímerí Izraelské sily začali bombardovať Gazu

Izrael, 1. december 2023 (AM) – Blinken pricestoval do Izraela, navštívi Západný breh Jordánu a stretne sa s palestínskymi orgánmi. Americký minister zahraničných vecí bude rokovať o ďalšom úsilí o oslobodenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov a o urýchlení dodávok humanitárnej pomoci do Gazy, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.…

Foto Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

Guyana, 1. decembra 2023 (AM) - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové referendum o osude Guyany-Essequibo.…

Foto O sterilizácii informácií “ministerstvom pravdy” v USA

USA. 1. decembra 2023 (AM) - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board -…

Foto Fínsko začalo cvičenie na zabratie ruského územia

Fínsko, 30. november 2023 (AM) – EÚ vyslala na fínsko-ruskú hranicu ďalšie jednotky agentúry Frontex . Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vyslala do Fínska 50 príslušníkov pohraničnej stráže, ako aj ďalší personál a vybavenie, napríklad hliadkovacie vozidlá, s cieľom posilniť kontrolu na hraniciach krajiny. Okrem príslušníkov pohraničnej stráže…

Foto Čo robia čínske súkromné vojenské skupiny v Afrike?

Čína, 30. novembra 2023 (AM) - Zvyčajne, keď sa hovorí o aktivitách Čínskej ľudovej republiky v Afrike, často si spomenú na aktívnu hospodársku politiku Číňanov na kontinente. To zahŕňa mnohomiliardové pôžičky, aktívnu účasť na ťažbe zdrojov a dokonca aj výstavbu logistickej infraštruktúry. Keďže sa však spolupráca Číny s africkými krajinami…
Foto Búrka v Čiernom mori poskytla možnosti na útok na prístav Sevastopoľ

Rusko, 30. november 2023 (AM) – "Nedávne búrky v Čiernom mori vážne poškodili ruskú obranu pri vstupe do prístavu Sevastopoľ na Kryme" - túto tézu šíria západné zdroje. Samozrejme, ruská námorná základňa na polostrove je pre Západ ako kosť v hrdle. Preto taká nenávisť a neutíchajúca túžba škodiť. Dnes má krymská…

Foto Na americký torpédoborec zaútočila raketa v Arabskom mori

USA, 27. novembra 2023 (AM) - Na torpédoborec amerického námorníctva zaútočila raketa v Arabskom mori Centrálne velenie USA uviedlo, že útok prišiel z oblastí Jemenu kontrolovaných skupinou Húsíov. V noci 27. novembra boli vypálené dve balistické rakety na americký torpédoborec Mason, ktorý reagoval na núdzové volanie z tankera Central Park v…

Foto Ruské výsadkové lode budú posilnené systémom protivzdušnej obrany Tor-M2KM

Rusko, 23. november 2023 (AM) – Veľké pristávacie lode ruského námorníctva pôsobiace v Čiernom mori posilnili svoju protivzdušnú obranu pomocou protilietadlových raketových systémov krátkeho dosahu Tor-M2KM. Informuje o tom informovaný zdroj. Pristávacie lode, ktoré sa zúčastnili špeciálnej operácie, dostali bojové moduly systému protivzdušnej obrany Tor-M2KM na ochranu pred leteckými útokmi, rozhodnutie…

Foto Od Kaukazu po Indický oceán: Západ by chcel narušiť koridor Sever – Juh

USA, 23. november 2023 (AM) - Horná komora amerického Kongresu 16. novembra schválila tzv. proarménsky návrh zákona S. 3000 (zákon o arménskej ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan vojenskej podpory. 3000 (Arménsky zákon o ochrane z roku 2023), ktorý zbavuje Azerbajdžan jeho vojenskej podpory, ktorá podľa niektorých odhadov dosahovala…

Foto Ponorky Borej „počujú“ pod vodou lepšie ako americké krížniky

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Ruské strategické atómové ponorky typu Borej majú výkonnejší hydroakustický systém a preto "počujú" zvuky z 1,5 krát väčšej vzdialenosti ako americké ponorkové krížniky, hovorí sa v článku najnovšieho vydania časopisu "Arsenal Otečestva".     "Jedným z inovačných prostriedkov prevahy ponorkových krížnikov triedy Borej je…

Foto Britská prísne tajná jadrová ponorka so 140-člennou posádkou takmer havarovala v Atlantiku

Spojené kráľovstvo, 20. november 2023 (AM) - Britská prísne tajná jadrová ponorka triedy Vanguard so 140-člennou posádkou takmer havarovala, pretože omylom klesla do príliš nebezpečnej hĺbky po tom, čo jej zlyhal hĺbkomer, píše denník Sun. Správa uvádza, že "najhoršia ponorková katastrofa v histórii námorníctva od druhej svetovej vojny bola tesne odvrátená". Príčinou…

Foto Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí…

Foto Prvá potvrdená strata ruského transportéra Plastun

Ukrajina, 26. novembra 2023 (AM) - Nepríjemná a v podmienkach opotrebovávacej vojny nevyhnutná udalosť postihla ruskú armádu, ktorá prišla o jeden zo svojich nových ľahkých pásových transportérov Plastun-SN.   Tieto vozidlá len nedávno a v malom počte boli zaradené do výzbroje a bojovo nasadené. Podľa priebežných správ bolo prevzatých 14 kusov…

Video Vážny moment vojny. Odmietla Ukrajina obrnené vozidlá Bastion?

Ukrajina. 17.november 2023 (AM) – Dňa 12.11.2023 sa s prispením zdrojov pod možnou kontrolou azerbajdžanskej rozviedky začala rozširovať informácia, že v gruzínskom prístave Poti má kotviť loď, ktoré vezie Arménsku vyše 20 francúzskych obrnených vozidiel Bastion. To by samo osebe nebola veľká senzácia, len vznikla otázka, akým spôsobom sa tieto vozidlá…

Foto Vážny moment vojny. Ruská armáda dostáva stovky čínskych terénnych vozidiel

Rusko, 16. november 2023 (AM) - Ruská armáda do 10.11. 2023 prevzala prvých 537 kusov čínskych terénnych vozidiel Aodes (Odes) Desertcross 1000-3, v decembri 2023 obdrží ďalších 500 kusov a v prvom kvartáli 2024 je naplánovaná dodávka ešte 1090 kusov. Toto sa nedá interpretovať inak ako priama, zatiaľ neletálna vojenská pomoc…

Foto “Spustili na nás lov.” Kto je nočnou morou ukrajinských tankistov?

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – V doneckom smere Ozbrojené sily Ukrajiny už mnoho rokov vytvárajú silné opevnenia. Ruské jednotky však postupujú. Najmä vďaka leteckým prieskumným lietadlám a prevádzkovateľom dronov FPV. O ich každodennom boji - v správe RIA Novosti.   V slabo osvetlenom suteréne zničeného domu vyzerá atmosféra skôr ako počítačový…

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…
Foto Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko, 30. november 2023 (AM) – Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však…

Foto Najmodernejší ruský požiarny vrtuľník Ka-32A11M absolvoval zahraničný debut v Dubaji

Rusko, 27. november 2023 (AM) – Rusko predstavilo na výstave v Dubaji novú požiarnu verziu vrtuľníka Ka-32A11M, ktorý má podstatné vylepšenia oproti verzii Ka-32A11VS. Ide predovšetkým o nové ruské motory s digitálnym riadiacim systémom, digitálny letový a navigačný systém, moderné hasičské a záchranárske vybavenie.   Simulovaný požiarny útok troch vrtuľníkov…

Foto Chystá Rusko zimnú ofenzívu dronov?

Rusko, 22. november 2023 (AM) – Po porážke ukrajinskej protiofenzívy ruské vojská pokračovali v útočnom úsilí v smere na Kupjansk, prípadne Liman, proti skromným územným ziskom ukrajinského pomocného úderu v okolí Arťomovska/Bachmutu a menej očakávane aj v okolí Avdejevky. Vyhli sa tak na západe očakávanej operačnej prestávke, ktorá mala byť…

Foto Ruské unikátne zbrane

Rusko, 18. november 2023 (AM) – Americký časopis Military Watch Magazine (MWM) napísal, že NATO značne zaostáva za Ruskom v kvalite i kvantite protilietadlových rakiet. Rusko má totiž protilietadlovú raketu 40H6, ktorej sa nič nevyrovná. A čo sa týka kvantity munície pre PVO, Rusko jej vyrába viac, ako štáty NATO dovedna.  …

Video Video zničenia bojového vozidla Bradley odhaľuje ruské inovácie na obídenie ukrajinskej obrany

Ukrajina. 15.november 2023 (AM) – Vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny je bezbranné proti vylepšenému ruskému dronu Lancet. V sieti sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako dron zasiahne ukrajinské bojové vozidlo pechoty špeciálnou muníciou, ktorá exploduje v určitej vzdialenosti od cieľa, a nie pri náraze. Zdá sa, že vylepšená verzia ruského dronu…

Foto Prečo USA oživujú technológiu lietajúcich krídel

USA, 15. november 2023 (AM) - V Spojených štátoch bol testovaný bombardér B-21 Raider, vytvorený v súlade so schémou "lietajúceho krídla". Po dlhú dobu bola táto technológia považovaná za slepú uličku vývoja letectva, ale moderné pilotné systémy vdýchli nový život kedysi zabudnutému vývoju. Čo chcú USA dosiahnuť novým modelom lietadla…

Foto Mušketieri. Ako gestapo pripravovalo poľskú vzburu v ZSSR v roku 1941

Poľsko, 1. december 2023 (AM) – Dňa 18. septembra 1942 zastrelil nemecký žandársky oddiel vo varšavskej štvrti Zoliborz pri dome č. 9 na Wareckej ulici Poliaka. Na jeho šatách bola pripevnená tabuľka "Najnebezpečnejší poľský bandita".   Jeden Witkowski Okupačné hitlerovské orgány rýchlo zistili, že žandárstvo nevykonalo žiadne operácie na likvidáciu…

Foto Odišiel posledný z Viedenského kongresu

USA. 1. decembra 2023 (AM) - "Smrť Henryho Kissingera dáva symbolickú bodku: "dlhé dvadsiate storočie" sa skončilo. Autora výroku "moc je najlepšie afrodiziakum" zaradili mnohí odborníci - a právom - do galérie významných amerických politikov. Domnievam sa však, že Kissingerova výnimočnosť naznačuje, že v jeho osobnej "hre" bol aj taký…

Foto Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

USA. 1. decembra 2023 (AM) - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov…

Foto Ikona globálnej politiky – Henry Kissinger zomrel vo veku 100 rokov

USA. 30. novembra 2023 (AM) - Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zomrel vo veku sto rokov, informovala agentúra Reuters. "Henry Kissinger zomrel dnes doma v Connecticute vo veku sto rokov," uvádza sa v správe. Ako pre agentúru RIA Novosti uviedol politikov poradca James Baker, Spojené štáty stratili ikonu…

Foto Andrej Fursov: Pred našimi očami sa vynára kastovný a otrokársky systém

Rusko, 29. november 2023 (AM) – Moderný svet je pomerne prísne štruktúrovaný. Na vrchole stoja tí, ktorých francúzsky filozof a ekonóm Jacques Attali nazýva neonomádmi. Sú to bohatí ľudia, ktorí ľahko menia svoje prostredie, sťahujú sa z Európy do Ameriky, z Hongkongu do Singapuru. Úplne dole sú najchudobnejší ľudia, ktorí migrujú…

Foto Irak po Saddámovi Husajnovi – krajina tisícich a jedného problému

Irak, 28. novembra 2023 (AM) - Irak je už druhou generáciou, ktorá zažila vo svojom živote len málo dobrých vecí. Len za polstoročie prežil tri krvavé vojny, desaťročie pod tvrdými medzinárodnými sankciami, po ktorom nasledovalo desaťročie zahraničnej vojenskej okupácie s obrovským počtom mŕtvych, zranených, utečencov a vysídlencov....   So začiatkom…
Foto Odmietnutím Európy by si Rusko nemalo zvoliť ázijskú alebo inú cestu rozvoja

Rusko, 1. december 2023 (AM) – Najvyšší súd uznal medzinárodné verejné hnutie LGBT za extrémistickú organizáciu a zakázal ho v Rusku. Rozhodnutie o zákaze hnutia LGBT v krajine nadobúda účinnosť okamžite, uviedol súd. Dôležité! Zakázaná je aj symbolika hnutia. Ide o dúhu bez modrej farby, tematické nášivky, odznaky na oblečení, ako…

Foto Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

Izrael, 1. decembra 2023 (AM) - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk.…

Foto O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

Ukrajina, 30. novembra 2023 (AM) - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu…

Foto Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

USA, 29. novembra 2023 (AM) - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z…

Foto Oleg Carev: Ako SBU splnila príkaz Londýna „zorganizovať masaker v Buči“

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Portál Slobodnaja pressa (SP) sa pýta Olega Careva, čo David Arachamija zabudol spomenúť vo svojom škandalóznom rozhovore, v ktorom priznal, že Ukrajina sa mohla v apríli minulého roku vyhnúť vojne s minimálnymi stratami. Šéf frakcie vládnucej ukrajinskej strany Sluha ľudu v Rade David Arachamija…

Foto V Kyjeve sa pokúsili otráviť manželku šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova

Ukrajina, 28. novembra 2023 (AM) - Manželka šéfa GUR Kirilla Budanova bola otrávená, citovali ukrajinské médiá spravodajské zdroje. Podľa nich bola Marianne Budanovej diagnostikovaná otrava ťažkými kovmi. Ukrajinskí novinári tiež tvrdia, že látky, ktoré sa dostali do tela Budanovej, sa v žiadnom prípade nepoužívajú v každodennom živote ani vo vojenských záležitostiach.…

Foto Springboks vs. All Blacks: 12 -11 vo finále a 4- 3 na tituly. Rozloženie síl, „rasová otázka” a transgender usmernenia

Francúzsko, 29. október 2023 (AM) –Dňa 28.10.2023 sa na národnom štadióne Stade de France odohralo finále Svetového pohára v rugby (Rugby World Cup 2023, prípadne "Majstrovstvá sveta v ragby"), kde sa stretli dva vedúce tímy v priamom súboji o celkové víťazstvo aj vedenie v počte titulov.   1. Výsledky RWC…

Foto Kosovská oslobodzovacia armáda UEFA nevadí

Srbsko, 13. september 2023 (AM) – Populárny slogan " UEFA mafia" sa v hnutí fanúšikov neobjavil len tak pre nič za nič. Tu je ďalší príklad: Albánec ukázal tetovanie na počesť teroristickej "Kosovskej oslobodzovacej armády", UEFA mlčí. Zápas medzi Albánskom a Poľskom v Tirane vzbudil veľkú pozornosť po tom, ako…

Foto Po nádeji od gymnastov dostali plavci neférové podmienky, čaká ISU na nejakú tragédiu?

Slovensko, 9. september 2023 (AM) – Na stránke medzinárodnej plaveckej organizácie World Aquatics sa objavila tlačová správa, ktorej obsahom je informácia o povolení štartu ruských a bieloruských plavcov na medzinárodných súťažiach za prísnych a nespravodlivých podmienok a len pre jednotlivcov. Nevytvára sa tak hlavne predpoklad na ďalšie očakávané úspechy synchronizovaných plavkýň…

Foto Športové hry BRICS môžu byť už budúci rok novou alternatívou ku zdeformovaným olympiádam

Johanessburg, 26. august 2023 (AM) – Historický samit BRICS sa skončil. Hlavným výsledkom je rozšírenie organizácie. Pripájajú sa Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V krajinách rastúcej únie žije približne 3,7 miliardy ľudí a rozvojové ekonomiky "globálneho Juhu" sa kumulatívne blížia k 37 percentám svetového HDP a…

Foto Rusko nemá inú možnosť ako vytvoriť si vlastnú olympiádu

Rusko, 7.august 2023 (AM) - Šport je určitou platformou, na ktorej sa prejavuje pripravenosť krajiny mobilizovať sa, vzdorovať a podniknúť nejakú vášnivú akciu. V športovom prostredí, a to nielen po vyhlásení Isinbajevovej, prebieha na túto tému široká diskusia. V diskusii sa navrhuje, aby Rusko vytvorilo alternatívne športoviská a dokonca alternatívne…

Foto Profesor Filimonov varuje pred bielou vlajkou: Šport je projekciou vojny

Rusko, 29.júl 2023 (AM) - Vo viacerých mestách Ruska sa objavili vlajky - akási syntéza Víťazného práporu a Vlasovovej trikolóry, pod ktorou zradcovia vlasti bojovali na strane III. ríše proti Rusku. Toto konanie je nielen priamym porušením odseku 3 článku 2 federálneho zákona zo 7. 5. 2007. 68-FZ "O zástave…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov