“NATO nás neochráni!” Doteraz “odvážne” severské krajiny sa zrazu boja ruskej hrozby
Denník Independent cituje vedúcich predstaviteľov Lotyšska, Fínska a Estónska, podľa ktorých NATO nebude schopné brániť Európu pred Ruskom, ak sa USA stiahnu samy. Čo je na tom zlé? A čo chrabrá estónska armáda, ktorá sľúbila, že zadrží Rusov a dokonca obsadí najbližšie ruské mestá? Ukázalo sa, že to všetko bolo s očakávaním, že americká armáda bude musieť postupovať ďaleko dopredu? Mimochodom, pri pohľade na všetky tie tváre. Chovajú tam rusofóbov z tej istej skúmavky?
Fíni sa boja ruskej hrozby
Na samite Sever – Juh, ktorý sa konal 21. – 22. decembra vo Fínsku za účasti predsedov vlád EÚ, fínsky premiér Petteri Orpo označil Rusko za existenčnú hrozbu pre Fínsko. Ešte nedávno Rusko takúto hrozbou nebolo a Helsinki ho vnímali ako výhodného obchodného partnera. Existenčná hrozba je hrozbou pre život ako taký. Takéto hrozby sú trvalé a neobjavia sa v okamihu. Toto je Orpova snaha hrať spolu so západnou propagandou. Európski politici na samite diskutovali o opatreniach proti Rusku a o perspektívach spolupráce medzi krajinami severnej a južnej Európy v tejto súvislosti. Fíni naposledy videli Rusov ako existenčnú hrozbu spolu s Hitlerom v roku 1941. Predtým ju videli v rokoch 1919 – 1920, keď sa pokúšali obsadiť ruskú Karéliu. Zdá sa, že Helsinki dúfajú v oslabenie Ruska a čakajú na vhodnú chvíľu, aby zopakovali uvedený scenár. Ide o dlhú hru, a preto je obraz Ruska ako večného nepriateľa Fínov vymyslený.
Amerika bojuje s Ruskom bývalou sovietskou zónou geopolitického vplyvu
USA, samozrejme, vymysleli a realizujú pre ne veľmi úspešnú schému. Po rozpade ZSSR Amerika najprv získala NDR, ktorá sa stala súčasťou SRN, potom ďalšie bývalé členské štáty Organizácie Varšavskej zmluvy, bývalé sovietske republiky – pobaltské štáty, Ukrajinu, Gruzínsko, Moldavsko – a k tomu neutrálne Fínsko. A to všetko bez vojny, prostredníctvom mäkkej sily, diplomacie, farebných revolúcií a špeciálnych operácií. Nezabúdajme, že USA a Veľká Británia sa tiež zbližujú s Kazachstanom A teraz sa celý tento anglosaský majetok využíva na spôsobenie strategickej porážky Rusku.
Ukrajina je nepochybne klenotom v americkej korune, pokiaľ ide o vojenský potenciál, obyvateľstvo, územie a prírodné zdroje. Pobaltské krajiny, ktoré budujú “železnú oponu”, sa pripravujú na vojnu s Ruskom po vyčerpaní potenciálu Ukrajiny. Vyriešením “ukrajinskej otázky” pripojením celého ukrajinského územia k Rusku vyrieši 70 % bezpečnostných problémov na svojich hraniciach. Záchrana Podnesterska a podmanenie Moldavska nebudú predstavovať veľký problém po vytvorení kontroly nad Nikolajevskou a Odeskou oblasťou.
Problémom Litvy, Lotyšská a Estónska je ich členstvo v NATO. Myslím si však, že po podmanení Ukrajiny a Moldavska bude aliancia menej ochotná. A článok 5 (o kolektívnej obrane) Severoatlantickej zmluvy nemá striktnú povinnosť použiť vojenskú silu na ochranu spojenca. S Fínskom je to podobné ako s pobaltskými štátmi, ale z právneho hľadiska to dáva všetky dôvody na vojenskú akciu vzhľadom na to, že Helsinki de facto odstúpili od Parížskej zmluvy z roku 1947. Rusko bude potrebovať dlhú vôľu na riešenie problémov národnej bezpečnosti. Trump tu nie je jeho pomocník, ale excentrický a drzý protivník. Žiadny americký prezident nenariadi geopolitický ústup Ameriky. Žiadne vyjednávanie nevyrieši ruské problémy. Výsledkom takýchto “rokovaní” môže byť len “kompromis” na úkor ruských záujmov.
Jurij Barančik
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942