.
Aktuality, Civilná ochrana, História,

Ópiová vojna proti ľudstvu pokračuje. Prečo sa ponuka a užívanie drog vo svete sa neznižuje, ale zvyšuje?

Každý gramotný človek vie, že Británia viedla v 19. storočí proti Číne ópiové vojny. Prvá sa konala v rokoch 1840 – 1842. Druhá v rokoch 1856 – 1860. Tieto vojny mali pomerne dlhú históriu.


 

V roku 1600 britská kráľovná dekrétom založila Východoindickú spoločnosť (OIC), ktorá dostala monopolné práva na obchod s Indiou. Spoločnosť neskôr získala právomoc spravovať Indiu. V Indii, hlavne v Bengálsku, sa už vtedy nachádzali rozsiahle plantáže ópia, ktoré sa ako omamná droga používalo takmer výlučne v rámci Indického polostrova. OIC sa rozhodla urobiť z ópia veľký biznis. Pokusy o predaj ópia v samotnom Anglicku boli neúspešné, jeho obyvatelia ópium rázne odmietali. Veľmi dobre sa mu však darilo na čínskom trhu. Príjmy OIC z predaja ópia v Nebeskej ríši v 18. storočí rýchlo rástli. Pre Čínu to však bola skutočná katastrofa – došlo k rýchlej narkománii krajiny so všetkými jej dôsledkami. Nebeské úrady sa snažili tok elixíru zastaviť, čo vyvolalo nespokojnosť a odpor zo strany Britov, ktorí nakoniec vyprovokovali ópiové vojny.

 

 

Nebeská ríša prehrala obe vojny. V roku 1842 bola Čchinská ríša nútená podpísať s Britmi zmluvu, podľa ktorej bola povinná platiť Británii príspevok, odstúpiť jej ostrov Hongkong a otvoriť čínske prístavy pre britský obchod. V ríši Čchin sa začalo dlhé obdobie oslabovania štátu a občianskych nepokojov, ktoré viedli k zotročeniu krajiny európskymi mocnosťami a k obrovskému rozšíreniu drogovej závislosti, degradácii a masovému vymieraniu obyvateľstva. V dôsledku druhej vojny boli 24. – 25. októbra 1860 podpísané Pekinské zmluvy, na základe ktorých Čchinská ríša zaplatila ďalší veľký príspevok, otvorila Tchien-ťin pre zahraničný obchod a povolila využívanie Číňanov ako prakticky otrockej pracovnej sily v kolóniách Veľkej Británie a Francúzska. Británia tiež prevzala južnú časť polostrova Ťiu-lung. Anglická koruna naďalej dosahovala gigantické zisky z predaja ópia v Číne.

 

 

V konečnom dôsledku ópium výrazne oslabilo čínsky národ, bez zohľadnenia tohto faktora je ťažké pochopiť dejiny Ríše stredu až do polovice dvadsiateho storočia. Čína sa z “ópiovej ihly” dostala rýchlo a veľmi radikálne – hneď po víťazstve komunistickej revolúcie v roku 1949 a prísnych Mao Cetungových dekrétoch potláčajúcich obchod a užívanie ópia a iných drog.

 

Po druhej svetovej vojne drogový biznis na planéte zostal a dokonca sa posilnil. Predaj drog (nielen obyčajného ópia, ale aj heroínu, kanabisu, kokaínu, hašiša, marihuany, konopných derivátov, syntetických drog atď. sa však presunul do iných krajín, a to tak do ekonomicky rozvinutých (Starý a Nový svet), ako aj do rozvojových krajín. Výroba marihuany sa presunula do oblasti Zlatého polmesiaca (Afganistan, Irán, Pakistan), Zlatého trojuholníka (Mjanmarsko, Laos, Thajsko), Južnej Ameriky (Kolumbia, Bolívia, Peru, Venezuela), Maroka a mnohých ďalších krajín. Takmer všetka výroba “elixíru”, cezhraničný pohyb a obchod boli nelegálne.

 

Mnohé krajiny vyhlásili vojnu proti drogám. Boli prijaté zákony, zriadené špeciálne agentúry a vyčlenené veľké rozpočty na boj proti drogám. Napríklad v Spojených štátoch mal v prvých dvoch povojnových desaťročiach túto problematiku na starosti Federálny úrad pre drogy (FBN) ministerstva financií a Úrad pre kontrolu zneužívania drog (BDAC) ministerstva zdravotníctva, školstva a sociálnych vecí. V roku 1968 sa tieto úrady zlúčili a vytvorili Úrad pre narkotiká a nebezpečné drogy (Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs – BNDD) ministerstva spravodlivosti. Dňa 1. júla 1973 bol tento úrad na návrh prezidenta Nixona zlúčený s niekoľkými ďalšími štrukturálnymi jednotkami výkonnej moci a vznikol Úrad pre kontrolu drog (DEA). Tento úrad funguje dodnes.

 

V roku 2021 americkí odborníci odhadli, že za päťdesiat rokov sa na kontrolu drog v Spojených štátoch vynaložil jeden bilión dolárov. A vo federálnom rozpočte na rok 2022 bolo na boj proti drogám vyčlenených 41 miliárd dolárov Keďže drogový biznis má výrazný nadnárodný charakter, v boji proti drogám samozrejme môžu a mali by zohrávať významnú úlohu medzinárodné organizácie a medzinárodné dohody. Organizácia Spojených národov (OSN) sa tejto veci ujala. V prvom rade je to Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), ktorý podlieha priamo generálnemu tajomníkovi OSN. Aj v rámci OSN bola v rámci ECOSOC zriadená Komisia pre omamné látky (CND). Ďalšími organizáciami v rámci OSN, ktoré sa zaoberajú drogami, sú: Medzinárodný výbor pre kontrolu omamných látok (INCB), ktorý monitoruje vykonávanie príslušných medzinárodných dohôd a zhromažďuje štatistické údaje, a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá je zodpovedná za vedecké posudzovanie látok na zaradenie do kontroly systému alebo vyradenie z neho.

 

V rámci OSN bolo prijatých veľké množstvo rozhodnutí a podpísaných mnoho dohôd a dohovorov o drogách. Za najzásadnejší dokument sa považuje Jednotný dohovor o omamných látkach z roku 1961. Ďalšími dôležitými dokumentmi sú napr: Dohovor o psychotropných látkach (1971) rok); Dohovor OSN proti nezákonnému obchodu s omamnými a psychotropnými látkami (1988).

 

Približne pred desiatimi rokmi bola téma drog a boja proti nim pre mnohé médiá na celom svete veľmi dôležitá. Hovorím to s istotou z toho dôvodu, že som o tejto téme písal pomerne často a na internete bolo množstvo čerstvých a zaujímavých informácií. A dnes je všetkého veľmi málo. Oficiálne materiály zverejnené na webových stránkach agentúr a organizácií venujúcich sa boju proti drogám sú veľmi neinformatívne a formálne. Nezávislí odborníci píšuci na tému drog používajú väčšinou staré zdroje. Téma drog bola vždy málo “transparentná”, ale teraz sa jej “transparentnosť” úplne vytratila. Alebo je dôvodom to, že zmizla samotná téma? Možno sa vojna skončila úplnou porážkou drogovej mafie?

 

Nie, skôr sa skončila jej víťazstvom. A nie sú to nejakí alarmisti, extrémni experti (z extrémnej ľavice alebo extrémnej pravice), ktorí o tom hovoria. Túto skutočnosť si uvedomujú aj tí, ktorí sa zvyčajne nazývajú “vážení páni”. Tu je napríklad Globálna komisia pre protidrogovú politiku, ktorá sa skladá z takýchto “vážených expertov”. Patrí do nej okrem iných bývalá švajčiarska prezidentka Ruth Dreyfusová, bývalý minister zahraničných vecí USA George Shultz, bývalý vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Javier Solana, bývalý kolumbijský prezident César Gaviria, bývalý výkonný riaditeľ Globálneho fondu na boj proti AIDS Michel Kazačkin a ďalší. Od roku 2011 Komisia uverejňuje výročné správy, v ktorých sa neustále opakuje veta: “… globálna vojna proti drogám bola prehratá”. A to z toho dôvodu, že ponuka alebo spotreba drog vo svete neklesá, ale rastie.

 

Vojna proti drogám a drogovej mafii vo svete môže byť prehratá, napísal koncom minulého storočia Američan John Coleman vo svojej knihe Klub 300 (prvé vydanie – 1992), ktorá sa na dlhé roky stala bestsellerom. “Klub 300” – svetová elita, ktorá je nástupcom “Rady 300”. Uvedená Rada riadila spomínanú Východoindickú spoločnosť. Po zrušení OIC v roku 1874 špička spoločnosti, ktorú tvorilo tristo “vyvolených”, úzko súvisiacich spoločnými záujmami a spoločnými cieľmi, pokračovala vo svojej existencii a činnosti. Hlavné ciele “Klubu 300″ – zníženie počtu obyvateľov planéty, deindustrializácia hospodárstva, oslabenie a rozpad národných štátov, vytvorenie jednotného svetového štátu s jednotnou svetovou vládou na troskách národných štátov.

 

A. Huxley, predstaviteľ britského establišmentu, opísal túto budúcnosť vo svojej dystopii ” Ach, ten úžasný nový svet” (1932). Prirodzene, tomuto jedinému svetovému štátu (“úžasnému novému svetu”) budú vládnuť členovia “Klubu 300”. A prostriedkom na uchopenie a zachovanie svetovej moci by mali byť okrem iného aj drogy. Po prvé, na vybudovanie “úžasného nového sveta” potrebujeme obrovské peniaze. Na nákup zbraní, štátnikov, politikov, masmédií, na financovanie revolúcií, občianskych vojen, majdanov a tak ďalej. A takéto obrovské peniaze môže poskytnúť len drogový biznis (miera zisku sa meria v stovkách, tisícoch a dokonca desaťtisícoch percent). A dnes drogová mafia v spojenectve so špeciálnymi službami anglosaského sveta dodáva peniaze ” deep state” (jeden z nových názvov “Klubu 300”).

 

Po druhé, drogy poskytujú riešenie takej úlohy “Klubu 300”, akou je zníženie počtu ľudí žijúcich na Zemi. Táto myšlienka bola “vedecky” formalizovaná na prelome 18. a 19. storočia v podobe teórie Thomasa Malthusa. V priebehu viac ako dvoch storočí Malthusovu teóriu zdokonalili mnohí jeho nasledovníci a dnes sa nazýva “neomaltuziánstvo”. Malthus nebol len nejakým “kabinetným mysliteľom”, ako ho prezentujú dnešné učebnice. Bol v službách Východoindickej spoločnosti. “Malthus nebol len nejaký starý vidiecky duchovný, ale oficiálny ekonóm britskej Východoindickej spoločnosti, najväčšieho monopolu, aký kedy svet poznal, s armádou na konci 18. a na začiatku 19. storočia väčšou ako samotný britský štát. Britská Východoindická spoločnosť, obchodník s otrokmi a drogami, bola vlastne samotným britským impériom. A keď táto spoločnosť v roku 1805 založila Haileybury College, Malthus bol vymenovaný za profesora politickej ekonómie – vôbec prvého v Británii a dokonca na svete. V priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí sa Malthusovi študenti stali správcami spoločnosti a systematicky uplatňovali svoju genocídnu politiku, aby udržali miestne obyvateľstvo pod kontrolou.

 

Len v Indii vyhubili desiatky miliónov ľudí, vrátane toho, že ich nútili pestovať ópium namiesto potravinárskych plodín, ktoré potom použili na otrávenie Číňanov,” píše Estulin Daniel v knihe Transevolution. Vek ľudskej deštrukcie”. Podľa najnovších odhadov WHO zomrie na svete na predávkovanie drogami každý rok približne 600 000 ľudí. A to sa zdá byť mierne číslo. O niečo viac ako jedno percento celkovej úmrtnosti. Toto číslo je však len špičkou ľadovca. A počet ľudí, ktorých zabijú drogovo závislí? Podľa orgánov činných v trestnom konaní približne polovicu všetkých závažných trestných činov, ako sú vraždy, spáchajú ľudia v stave drogového “tranzu”.

 

Drogy tiež drasticky skracujú život človeka. Môže zomrieť s inou diagnózou. Hlavnou príčinou je však “elixír”. Podľa odborníkov sa život aktívnych užívateľov drog skracuje o 10 až 20 rokov. A čo je možno najdôležitejšie, drogy znižujú plodnosť. Je to veľmi mnohostranná téma. Úder na plodnosť. Sklon k potratom. Rozpad rodiny (alebo neschopnosť ju vytvoriť). atď. Kvantitatívne odhady sú ťažké. Ale počet nenarodených detí drogovo závislých je podľa odborníkov o jeden alebo dokonca o dva rády vyšší ako počet tých, ktorí zomrú na predávkovanie drogami.

 

Po tretie, drogy sú účinným prostriedkom na ovládanie človeka a udržiavanie jeho poslušnosti. Táto téma sa objavuje v mnohých knihách, článkoch a dokonca aj vo filmoch. Azda najhlbšie sa nad touto problematikou zamyslel a upozornil na ňu už spomínaný anglický spisovateľ A. Huxley. Vo svojom románe “Ó, úžasný nový svet” naznačuje, že ľudí je ľahšie ovládať nie pomocou “palice” (sily), ale pomocou “mrkvy”. Ako posledná sa používa droga s názvom “soma”. Ľudia z “úžasného nového sveta”, “napojení na ihlu”, sa nikdy nebudú búriť, budú vždy spokojní a poslušní. Soma nemá takmer žiadne negatívne účinky, čo poslúžilo na jej rozšírenie. Jedinou nevýhodou je, že skracuje priemernú dĺžku života na 60 rokov, ale to sa považuje za náležitú odmenu za večnosť, ktorú soma daruje vždy po konzumácii. Postavy v románe si zamilovali sumu a občas zvolali: “Somy gram – a nie to žiadnych drám…”; ” Ak si človek vezme somu, čas prestane bežať…”. Milý človek zabudne na to, čo bolo a čo bude…” atď.

 

Opiové vojny sa teda neskončili v predminulom storočí. Opiové vojny pokračovali počas celého dýchacieho storočia a pokrývali väčšinu sveta. Názov “ópiová” je však čisto podmienený. Okrem ópia sa totiž objavilo veľké množstvo iných drog. V tomto storočí sa vojna neskončila. Na rozdiel od tvrdení tých, ktorí hovoria, že je prehratá. O tom, prečo sa takéto tvrdenia objavujú a aké sú budúce plány Klubu 300, pokiaľ ide o drogy, budeme hovoriť nabudúce.

 

 

Valentin Katasonov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov