Na snímke vojaci skupiny Wagner
Aktuality, Vojenská technika,

Wagner – súkromná vojenská spoločnosť

Skupina Wagner je ruská polovojenská organizácia., popisovaná ako súkromná vojenská spoločnosť , alebo súkromná vojenská zmluvná agentúra, ktorej členovia sa zúčastnili rôznych konfliktov, vrátane operácií v sýrskej občianskej vojne na strane sýrskej vlády, ako aj od roku 2014 do roku 2015 , vo vojne na Donbase, na Ukrajine na strane Doneckých a Luhanských ľudových republík. Iní sú toho názoru, že Wagner je skutočne jednotkou ruského ministerstva obrany v prestrojení, ktoré používa ruská vláda v konfliktoch, v ktorých je požadovaná anonymita.


Zakladateľom spoločnosti je údajne Dmitrij Valeryevič Utkin, ktorý sa narodil v Kirovohradskej oblasti. Až do roku 2013 bol podplukovníkom a veliteľom brigády špeciálnej jednotky Specnaz – 700. nezávislý oddiel Specnaz 2. nezávislej brigády, ruského hlavného spravodajského riaditeľstva (GRU).
Odišiel v roku 2013 a začal pracovať pre súkromnú spoločnosť Moran Security Group založenú ruskými vojenskými veteránmi; spoločnosť vykonávala bezpečnostné a výcvikové misie po celom svete, špecializujúca sa na bezpečnosť pred pirátstvom. V tom istom roku sa vedúci manažéri Moran Security Group zapojili do založenia organizácie založenej na hongkongských slovanských zboroch, ktorá mala na starosti kontraktorov na ochranu ropných polí a potrubí v Sýrii.
Samotná Wagnerova skupina sa prvýkrát objavila v roku 2014 spolu s Utkinom v luhanskej oblasti Ukrajiny. Názov spoločnosti pochádza z utkinovho vlastného volacieho znaku .

V decembri 2016 bol Dmitrij Utkin fotografovaný s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na recepcii v Kremli, ktorá bola venovaná vysoko vyznamenaným vojakom, spolu Alexandrom Kuznecsovom, Andreyom Bogatovom a Andrejom Troševom. Kuznecov bol údajne veliteľom prvej prieskumnej a útočnej spoločnosti Wagner, Bogatov bol veliteľom štvrtej prieskumnej a útočnej spoločnosti a Trošev slúžil ako "výkonný riaditeľ spoločnosti". Niekoľko dní potom hovorca Kremľa potvrdil prítomnosť Dmitrija Utkina na recepcii, ktorá bola organizovaná pre tých, ktorým bol udelený Rád odvahy a titul Hrdina Ruskej federácie.

V decembri 2016 bol Dmitrij Utkin fotografovaný s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na recepcii v Kremli, ktorá bola venovaná vysoko vyznamenaným vojakom, spolu Alexandrom Kuznecsovom, Andreyom Bogatovom a Andrejom Troševom. Kuznecov bol údajne veliteľom prvej prieskumnej a útočnej spoločnosti Wagner, Bogatov bol veliteľom štvrtej prieskumnej a útočnej spoločnosti a Trošev slúžil ako “výkonný riaditeľ spoločnosti”. Niekoľko dní potom hovorca Kremľa potvrdil prítomnosť Dmitrija Utkina na recepcii, ktorá bola organizovaná pre tých, ktorým bol udelený Rád odvahy a titul Hrdina Ruskej federácie.

Začiatkom roka 2016 mal Wagner 1 000 členov, ktorých počet vzrástol na 5 000 v auguste 2017, a 6 000 v decembri 2017. Organizácia bola údajne registrovaná v Argentíne a má tiež kancelárie v Petrohrade a Hongkongu. Spoločnosť trénuje svojich členov v ruskom zariadení MO Molkino v blízkosti obce Molkin, Krasnodarský kraj.

Odmena Wagnerových súkromných vojenských kontraktorov , ktorí sú zvyčajne ruskými vojakmi na dôchodku a vo veku 35 až 55 rokov, sa odhaduje na 80 000 až 250 000 ruských rubľov mesačne. Keď do školiaceho tábora pricestujú noví členovia, nemôžu používať služby sociálnych sietí ani iné internetové zdroje. Zamestnanci spoločnosti nesmú uverejňovať fotografie, texty, zvukové a obrazové záznamy ani iné informácie na internete, ktoré boli získané počas ich prípravy. Nemôžu ani nikomu oznámiť svoju polohu, či sú v Rusku alebo v inej krajine. Mobilné telefóny, tablety a iné komunikačné prostriedky sú ponechané v spoločnosti a vydávané v určitom čase s povolením.

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov