November vo vojenských dejinách

Obrancovia Stalingradu

Slovensko, 27.november 2022 (AM) – V ostatných dvoch storočiach sa do vojenských dejín významne zapísal aj november. Napríklad bitkou Rusov s Napoleonom pri Berezine (26. 11. 1812), úmrtím jedného z najvýznamnejších vojenských teoretikov Carla von Clausewitza (16. 11. 1831) a spomienkou na jeho dielo „O vojne“, prihlásením Alfreda Nobella o patent na svoj dynamit (25. 11. 1867), zjednotením sa na prijatí celosvetovo uznávaného signálu SOS na volania o pomoc na mori (3. 11. 1906), či prvým letom helikoptéry v dejinách. Francúzsky vynálezca Paul Cornu sa 13. 11. 1907 vzniesol do vzduchu na 20 sekúnd na stroji vlastnej konštrukcie.

 

Dňa 1. 11. 1918 sa do vojenských dejín zapísalo aj Poľsko, keď vstúpilo do vojny s Ukrajinou, aby získalo pre nový poľský štát bývalé rakúsko-uhorské územie Halič. V rovnaký deň bol vo Veľkej vojne oslobodený Belehrad, pričom srbskí historici tvrdia, že ich krajina v nej stratila 60 % mužov.

 

Symbol vlčieho maku

Dňa 11. novembra 1918 bolo podpísané prímerie (za Dohodu maršal Ferdinand Foch a za Nemecko poslanec Mathias Erzberger), ktoré znamenalo faktickú kapituláciu Nemecka. Nemecké vojská už ustupovali, vrchné nemecké velenie bolo bezmocné. No nemecká armáda nebola porazená! Rokovanie o prímerí sa v Compiegne začalo už 8. 11. 1918.

 

11. november sa premenil na Medzinárodný deň vojnových veteránov. V Európe sa oslavuje ako Deň prímeria, v Kanade ako Deň pamiatky a v USA od roku 1954 ako Deň veteránov. Jeho symbolom je vlčí mak.

 

Veľká vojna si počas štyroch rokov vyžiadala životy miliónov ľudí. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi bolo 8 miliónov zabitých a 21 miliónov zranených. V mnohých krajinách bola fakticky zdecimovaná takmer jedna generácia mužov.

 

Snímka z compiègneského lesa po dosiahnutí dohody o prímerí. Maršal Foch je druhý sprava

 

Hitlerove novembre

Dňa 11. 11. 1918 vraj Adolf Hitler počul hlas, ktorý ho povolal oslobodiť Nemecko pred pádom ríše. O päť rokov neskôr z večera 8. na ráno 9. 11. 1923 organizoval pivný puč s generálom Erichom von Ludendorffom, ktorý sa však nepodaril. Hitler bol zatknutý a dostal 5 rokov basy.

 

1. novembra v roku 1936 bola podpísaná spolupráca už nacistického Nemecka s fašistickým Talianskom. Nemecku sa ňou natrvalo podarilo prelomiť vlastnú diplomatickú izoláciu v hľadaní spojencov. Taliansko sa zase navždy odpútalo od vplyvu Francúzska.

 

Ku skutočnému upevneniu spojenectva týchto dvoch štátov však došlo podpísaním zmluvy o vojenskom spojenectve, keď bol 22. novembra 1939 podpísaný tzv. oceľový pakt. Ukotvila sa tak agresia, ktorá upevňovala vzájomnú vojenskú pomoc bez ohľadu na okolnosti vypuknutia konfliktu. K ratifikácii tejto spojeneckej zmluvy došlo aj napriek informácii Duceho Hitlerovi, že talianska armáda až do roku 1943 nebude schopná viesť akúkoľvek vojenskú intervenciu.

 

Relatívne posledným v tejto sérii Hitlerových novembrov je 23. 11. 1939, keď si Führer zvolal vedúcich dôstojníkov jednotlivých zbraní, pochválil ich odborné schopnosti a zdôraznil, že ak chce Nemecko získať pre seba životne dôležitý priestor, konflikt na západe sa musí premeniť na regulárnu vojnu. Akákoľvek iná cesta by vraj znamenala smrť národa.

 

Stalinov november

Môžeme zaň považovať 30. 11. 1939, kedy ZSSR prepadol Fínsko. Fíni odstúpili Sovietom Karelskú šiju a severný úsek Ladožského jazera. Stalin počas týchto dní pochopil, že pre armádu je disciplína málo, že armáda musí vedieť aj bojovať.

 

Kto vlastne podporoval ZSSR v tejto vojne? Ukázalo sa to 21. 12. 1939 kedy Stalinovi na jeho 60-tku gratuloval iba Hitler a predstaviteľ tzv. Fínskej demokratickej republiky Otto Wilhelm Kuusinen (neskôr ušiel do ZSSR).

 

Hlavným problémom ZSSR bolo podľa historika Alekseja V. Isajeva to, že Červená armáda sa na začiatku pustila do boja len s o málo silnejšími vojskami ako bola Fínska armáda (cca 175 práporov proti 180 sovietskym).

 

Prečo sa bojovalo v zime? Zamrzla pôda, čo bolo vhodné pre tanky a už nebolo komárov, ktorými je tento kraj príznačný. A, navyše, Fíni boj v zime neočakávali, oni chceli bojovať v lete. (Zimná vojna sa skončila 12. 3. 1940.)

 

Zimná vojna odhalila slabiny Červenej armády

 

Neznámy boj diplomacií

Hitler si chcel Sovietov pripútať členstvom v Pakte troch, čomu sa Stalin všemožne vyhýbal. Významným je z tohto pohľadu 25. november 1940, kedy ho sovietske vedenie definitívne odmietlo: oficiálne predložilo Berlínu podmienky neprijateľné pre nacistov, vrátane stiahnutia sa nemeckých vojsk z Fínska, dohody o vzájomnej pomoci medzi ZSSR a Bulharskom a niekoľkých ďalších, čím sa zámerne vylúčila akákoľvek možnosť pripojenia sa k Paktu. Táto pozícia definitívne posilnila zámer Führera začať vojnu proti ZSSR.

 

November 1941 v dejinách 2. svetovej

Zaujímavý je 6. 11. 1941, kedy červenoarmejci vybojovali prvú nemeckú štandardu. Udialo sa to na Donbase, keď sa pokúšali zastaviť tankové kolóny Wehrmachtu, prebíjajúceho sa k Rostovu na Done. V sovietskych archívoch sa hovorí, že táto štandarda patrila 25. protilietadlovému oddielu SS.

 

V ten istý deň sa v podzemí frontovej Moskvy na stanici metra Majakovského konalo slávnostné zhromaždenie k 24. výročiu VOSR. Na druhý deň sa konala slávna vojenská prehliadka na Červenom námestí. V bojovej pohotovosti bolo cca 500 bojových letcov, pričom nikto z nich netušil pravý dôvod ich pohotovosti.

 

Čím bol zaujímavý 7. november 1941 z pohľadu Nemcov? Hitler na tento deň plánoval vlastnú vojenskú prehliadku v Moskve. Vojakom už boli na ňu vydané parádne rovnošaty. Nakoniec sa tu konala Stalinova s 24 500 vojakmi. Stalin sa v slávnostnom prejave nechal počuť: „Nuž, ak chcú mať Nemci vyhladzovaciu vojnu, dostanú ju!“

 

O týždeň neskôr 15. 11. 1941 Nemci spustili druhý generálny útok na Moskvu. Až do 5. decembra pokračoval bez ohľadu na obrovské straty. Sústredili naň 51 divízií, 1500 tankov, 3000 diel a vyše 700 lietadiel. V boji o Moskvu padlo takmer 940 tisíc sovietskych vojakov a dôstojníkov, Nemci mali vyše pol milióna padlých.

 

Dňa 18. novembra 1941 Briti spustili širokú útočnú operáciu v Afrike proti Rommelovi, ktorého tým predbehli. Už od jesene 1941 pozorovali jeho prípravy na útok proti Egyptu. Lenže Briti svoju ofenzívu nevyužili. Oslobodili len Tobrúk a prinútili Nemcov a Talianov ustúpiť na západ.

 

Prvý rozsiahly ústup Nemcov na východnom fronte

Väčšina čitateľov si asi okamžite povie, že tu pôjde o Bitku pri Moskve. Lenže Nemci zažili prvú ozajstnú porážku a prvý poriadny ústup južnejšie, pri Rostove na Done. Nemecká armáda ho obsadila 22. 11., ale Sovieti ho dobyli späť už 29. 11. 1941 a vzápätí prinútili hitlerovcov na prvý rozsiahly ústup.

 

Americká Operácia Torch

Zrealizoval ju generál D. Eisenhower, ktorý sa so spojenými expedičnými silami 8. 11. 1942 vylodil v Maroku a v Alžírsku. Význam tejto udalosti spočíva v tom, že USA vtedy po prvýkrát vstúpili do vojny vo východnom Atlantiku.

 

November 1942 v dejinách 2. svetovej

Dňa 18. 11. 1942 bol zastavený postup Nemcov pri Stalingrade, ktorí museli prejsť do obrany.

 

Sovieti mali na začiatku útočnej operácie k dispozícii vyše milión vojakov, okolo 15 tisíc hlavní delostrelectva a mínometov, okolo poldruha tisíca tankov a samochodiek a vyše 1300 lietadiel. Nemci mali k dispozícii okolo milióna vojakov, vyše 10 tisíc hlavní delostrelectva a mínometov, 675 tankov a útočných obrnencov, 1216 bojových lietadiel.

 

Zaútočiac na krídla Nemcov, Sovieti uzavreli obkolesenie 23. 11. 1942 pri osade Sovetskij. Ocitlo sa v ňom 22 divízií a vyše 160 samostatných útvarov 6. armády a čiastočne 4. tankovej armády protivníka – celkovo do 300 tisíc ľudí.

 

Lenže Sovieti už na druhý deň, teda 19. 11. 1942, prešli palebnou prípravou do útoku. Rozpútali Operáciu Urán.

 

Dňa 20. 11. 1942 Stalin napísal Churchillovi, že na severozápadnom úseku bol front prelomený v dĺžke 22 km, na južnom úseku v dĺžke 12 kilometrov. A 27. 11. 1942 k tomu dodal, že „v Stalingradskej operácii máme zatiaľ úspechy okrem iného aj preto, že nám pomáha sneženie a hmly, ktoré nemeckému letectvu bránia rozvinúť sily“.

 

November 1943 v dejinách 2. svetovej

Určite sem patrí Káhirská konferencia 22.-26. 11., o ktorej prinesieme samostatný článok, ale aj Teheránska konferencia F. D. Roosevelta, W. Chruchilla a J. V. Stalina 28. 11. – 1. 12. 1943, ktorá naplánovala ďalšiu stratégiu vedenia vojny. Málo známym momentom tejto konferencie je fakt, že západní spojenci sa na nej jednoznačne zaviazali, že najneskôr 1. mája 1944 uskutočnia invazívnu operáciu v severnom a južnom Francúzsku.

 

November 1944 v dejinách 2. svetovej

Dňa 7. novembra 1944 sa udial prvý útok Američanov proti Červenej armáde. Okolo štyridsať ťažkých amerických stíhačov Lockheed P-38 Lightning si naň vybralo symbolický dátum – výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie – a zaútočili na štáb 6. gardového streleckého zboru a letisko 866. stíhacieho pluku pri srbskom meste Niš.

 

Následkom tohto útoku proti sovietskej leteckej základni na zemi zahynulo okolo 30 vojakov a aj hrdina ZSSR Georgij Kotov. Z techniky padli za obeť Američanom dve lietadlá a spálených bolo asi 15 automobilov.

 

Američania so svojím hrdinstvom skončili až v momente, ako sa do vzduchu vzniesli sovietski stíhači a niekoľko ich zostrelili. Ostatní, keď to videli, ušli.

 

Očitý svedok tohto boja letec Boris Smirnov vo svojich pamätiach uviedol, že Američania to spočiatku ospravedlňovali stratou kurzu. Keďže však Sovieti našli v jednom zostrelenom americkom stíhači oficiálnu mapu aj s presne určeným cieľom leteckého útoku – Niš, pozaatlantickí spojenci okamžite zmĺkli.

 

November 1945 v dejinách 2. svetovej

Významným je tu predovšetkým hneď 1. november, počas ktorého sa víťazné mocnosti – USA, V. Británia, ZSSR a Francúzsko dohodli na presídlení 6,65 miliónov Nemcov z Poľska, ČSR, Maďarska a ďalších štátov západnej Európy.

 

Rok po ukončení vojny, 1. 11. 1946, bol dokončený odsun Nemcov z ČSR. Do amerického pásma odsunuli 1 420 598 Nemcov, do sovietskeho 750 000 Nemcov.

 

Ako sa delil nemecký majetok?

V dňoch 9. 11. až 21. 12. 1946 si na parížskej konferencii 18 víťazných štátov antihitlerovskej koalície bez účasti ZSSR a Poľska (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Albánsko, Austrália, Belgicko, Československo, Grécko, Dánsko, Egypt, India, Juhoafrický zväz (od roku 1961 JAR), Juhoslávia, Kanada, Luxembursko, Holandsko, Nový Zéland a Nórsko) podelilo medzi sebou nemecký majetok, ktorý sa dal považovať za reparácie. Ako náhradu za škody spôsobené lúpežnou vojnou muselo Nemecko platiť dvadsiatim štátom sveta, vrátane Egypta a Nového Zélandu.

 

Ešte počas Jaltskej konferencie vo februári 1945 štáty antihitlerovskej koalície určili objem reparácií, ktoré musí Nemecko po vojne zaplatiť. Bolo rozhodnuté, že, na rozdiel od ustanovení Versailleskej zmluvy z roku 1919, nové reparácie nebudú finančné, ale materiálne.

 

Alžírska vojna 1. 11. – 31. 12. 1954…

…bola súčasťou boja za nezávislosť Alžírska na Francúzsku v rokoch 1954 – 1962.Alžírska vojna, a čiastočná neschopnosť francúzskej vlády tento konflikt vyriešiť, boli jedným z faktorov, ktoré viedli na konci 50. rokov k vytvoreniu novej francúzskej ústavy a spolu s tým aj piatej francúzskej republiky. Do čela novej vlády Francúzska bol zvolený Charles de Gaulle, ktorý sa po zverejnení dôkazov o brutálnom správaní francúzskych jednotiek na alžírskom území a následnom tlaku verejnej mienky rozhodol (napriek značným francúzskym vojenským úspechom) nadviazať rozhovory s FLN – hlavnou politickou a vojenskou silou alžírskej revolúcie, vedúcej k vytvoreniu suverénneho alžírskeho štátu.

 

V decembri 1961 sa začali rokovania medzi francúzskou delegáciou na čele s Georgesom Pompidouom a alžírskymi zástupcami vedenými od marca 1962 Ben Bellom. 18. marca 1962 boli vo francúzskom mestečku Évian-les-Bains podpísané dohody, podľa ktorých malo okamžite dôjsť k zastaveniu paľby a malo nastať prímerie medzi francúzskymi vojskami a alžírskymi povstalcami. V referende sa v Alžírsku 1. júla 1962 vyslovilo za nezávislosť 99,7 % občanov.

 

Do konca roku 1962 opustil krajinu milión francúzskych kolonistov (asi 85 % zo všetkých). 5. júla 1962 Alžírsko oficiálne dosiahlo nezávislosť. FLN nastolila diktatúru Ahmeda Ben Bellu a brutálne sa vysporiadala s kolaborantmi a odporcami. O tri roky neskôr bol Ben Bella zosadený, ale FLN zostala pri moci až do roku 1989.

 

Význam novembra pre protifašistický odboj

Skoncentrovaný je aj do skratky FIR, za ktorou sa skrýva medzinárodná antifašistická organizácia. 18.-20. november 1971 je pre ňu významný tým, že vtedy sa v Ríme po prvýkrát stretli skupiny bývalých účastníkov vojny a vojnových obetí, ktoré boli združené v medzinárodných organizáciách FMAC, CIAPG a CEAC a sformulovali spoločnú výzvu: „My, zástupcovia účastníkov vojny a odboja zo všetkých kútov Európy, ktorí sme v oboch svetových vojnách bojovali na spoločnej strane alebo proti sebe, obete vojen, deportovaní, internovaní a vojnoví väzni, sme sa spolu v Ríme 18. až 20. novembra 1971 prvýkrát zjednotili, aby sme všetkým ľuďom rôzneho zmýšľania vysvetlili pozadie svojich spoločných mierových snáh… Veríme, že mier a bezpečnosť možno zabezpečiť na večné časy, keď všetky európske štáty budú dodržiavať absolútnu nedotknuteľnosť hraníc medzi štátmi, keď všetky formy hrozby a násilia vymiznú z medzinárodných vzťahov, keď sa všetci zjednotíme za zrušenie všetkých vojenských blokov.“

 

Rezolúcia VZ OSN z 22. 11. 2004…

…vyhlásila 8. a 9. máj za dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, ktorí zomreli v čase Druhej svetovej vojny. OSN vyzvala členské štáty, mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si každý rok pripomínali tieto májové dni – jeden alebo druhý, prípadne oba. Na podujatiach sa má spomínať na všetky obete druhej svetovej vojny a má sa im vzdať náležitá pocta.

 

November vo vojenských dejinách Slovenska a ČSR

Pre naše slovenské dejiny je určite pamätný a významný už 29. 11. 1914, kedy ruská armáda prenikla na severovýchodné Slovensko a postupne začala vytláčať rakúsko-uhorské jednotky z ich výhodných obranných postavení. Dňa 30. 11. padol do ruských rúk Zborov a 1. 12. po tvrdých bojoch aj Bardejov.

 

Täto vojna sa pre státisíce našich vojakov skončila už 7. 11. 1918, kedy bola nariadená všeobecná demobilizácia rakúsko-uhorskej armády.

 

Návrat č.-s. legionárov

Po dohode so sovietskou vládou legionárov domov prepravuje 36 lodných transportov plavbou doslova okolo celej zemegule. Posledný, 36. transport, sa nalodil 2. 9. 1920 na loď S. S. Heffron, ktorá po vyše mesiaci priplávala 11. 11. 1920 do Terstu, presne na 2. výročie ukončenia 1. sv. vojny. Posledný vlakový transport č.-s. hranicu prekročil 13. novembra 1920.

 

Návrat slovenských legionárov

 

Málo známe zákernosti Mníchova

Dňa 5. 11. 1937 si Hitler pozval vedúcich činiteľov nacistickej armády a oznámil im, že je pevne rozhodnutý v roku 1938 pripojiť si Rakúsko a rozbiť Československo pripojením jeho pohraničných oblastí k Nemecku. Prikázal im, aby čo najrýchlejšie pripravili plány na vojenské uskutočnenie týchto akcií. Na základe toho vznikol „Fall Otto“, určený na obsadenie Rakúska a „Fall Grune“, určený na obsadenie Československa. „Je mojím nezmeniteľným rozhodnutím zničiť Československo vojenskou akciou v blízkej budúcnosti“, napísal v smerniciach vrchného veliteľa brannej moci.

 

Už 19. 11. 1937 dal v besede s Hitlerom nedvojzmyselne najavo britský postoj lord Edward Halifax. Uviedol, že V. Británia absolútne pripúšťa zmenu európskeho poriadku, k čomu náleží aj riešenie otázky Gdanska, Rakúska a Československa. Hlavné je, aby sa tieto zmeny udiali cestou mierovej evolúcie. Navyše 3. ríšu nazval baštou Západu proti boľševizmu.

 

O rok, 2. 11. 1938 podpísali vo Viedni v zámku Belvedere dohodu (Viedenská arbitráž) ministri J. von Ribbentrop (Nemecko) a G. Ciano (Taliansko), ktorou riešili maďarsko-slovenský spor o pohraničné územia. Maďarsko získalo veľkú časť južného Slovenska a Košice s okolím. Poľsko získalo územie Tešínska, Spiša a Oravy.

 

Dohodou pririekli Maďarsku 10 390 km2 územia Slovenskej krajiny, na ktorom bývalo 859 885 obyvateľov, z ktorých bolo 47 % etnických Maďarov, 32 % Slovákov, ďalej Cigáni, Židia, Nemci, Rusíni a iní. Mestá Senec, Galanta, Nové Zámky, Levice, Komárno, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava a Košice s okolím sa dostali pod zvrchovanosť Maďarska.

 

Nie príliš známou udalosťou z toho obdobia (25. 11. 1938) je zrážka pešieho pluku 41 s poľským vojskom, ktoré pri obci Svrčinovec na Kysuciach prekročilo delimitačnú okupačnú čiaru, vytýčenú na základe dohody medzi vládami Poľska a Československa.

 

November 1940 v č.-s. dejinách

Ministerstvo národnej obrany v Londýne a veliteľstvo britských síl na Strednom východe sa dohodli na reorganizácii československého vojska. K 1. 11. 1940 bolo velenie pluku transformované na veliteľstvo československej vojenskej skupiny na Strednom východe a 1. prápor na peší prápor 11 – východný (11th Infantry Battalion – East), na čele ktorého aj po reorganizácii zostal pplk. K. Klapálek. Ďalšou súčasťou vojenskej skupiny sa stalo československé výcvikové stredisko – východné, ktorého velením bol poverený plk. J. Koreš.

 

O rok na to, dňa 18. 11. 1941, začali sily britskej 8. armády pri Tobrúku operáciu „Crusader“ (Križiak), ktorej cieľom bolo zatlačiť nemecké a talianske vojská na ich východiskové pozície pri Adžedábiji.

 

Do výpadu proti talianskym pozíciám sa v skorých ranných hodinách 21. 11. 1941 zapojili aj Čechoslováci spoločne s Poliakmi. Úloha bola zverená vyčleneným jednotkám samostatnej poľskej brigády Karpatských strelcov za podpory mínometnej čaty a 3. a 4. pešej roty čs. práporu. Boje trvali do svitania, kedy sa útočníci vrátili do východiskových postavení s množstvom zajatcov.

 

Postup 8. armády v operácii „Crusader“ bol pomalý a až koncom novembra 1941 sa jej podarilo priblížiť sa k Tobrúku. Spád operácie sa zrýchlil až 6. 12. 1941, kedy Taliani začali opúšťať jedno postavenie za druhým, pretože im hrozilo odrezanie. Čs. prápor dostal úlohu ich prenasledovať (dve roty a niekoľko družstiev pod velením kpt. J. Svobodu).

 

V boji o Tobrúk

 

Prvé bojové víťazstvo pozemných síl Čechoslovákov vo vojne

Po prvýkrát počas druhej svetovej vojny, a to hneď na dvoch bojiskách súčasne (Moskva a Tobrúk), Nemci vyprázdňovali svoje pozície. Rozhodujúci je pri tom fakt, že sa na tom podieľali aj Čechoslováci. Pre nich má víťazstvo v Tobrúku ešte jednu významovú rovinu. Po porážkach v Poľsku v roku 1939 a vo Francúzsku v roku 1940 bol úspech československého práporu 11 – východného prvým bojovým víťazstvom československých pozemných síl v 2. sv. vojne.

 

Po ukončení bojov o Tobrúk bolo Čechoslovákom prikázané, aby aj naďalej zostali v meste. Ich strážna služba mala veľmi často charakter protilietadlovej obrany, pretože prístav zostával častým cieľom útokov nemeckej Luftwaffe.

 

Úspech v boji o Kyjev

V novembri 1943 dosiahla obrovský úspech pri oslobodzovaní Kyjeva 1. čs. samostatná brigáda v ZSSR. Armádny magazín o tom písal 7. 11. 2022.

Medzi ďalšie významné dátumy spojené so slovenským a československým vojenstvom určite patrí 18. november 1943, kedy Briti vyslovili súhlas s prepustením zo zväzku RAF 20 čs. stíhačov a jedného dôstojníka pozemnej leteckej služby, ktorí 21. 2. 1944 odplávali do ZSSR. Ich veliteľom sa stal škpt. František Fajtl.

 

Dňa 28. 11. 1944 bol v Holandsku nad železničným uzlom Zwolle zostrelený čs. stíhací pilot, genmjr. in memoriam Otto Smik (*20. 1. 1922); Slovák, príslušník čs. zahraničného odboja – vo Francúzsku, Veľkej Británii (RAF).

Na záver si pripomeňme dva dátumy, ktoré majú priamu súvislosť s oslobodzovaním Slovenska spod nemeckej nacistickej okupácie. Prvým je 11. november 1944, teda dátum, dokedy neformálna vojenská jednotka kládla Nemcom organizovaný odpor v SNP. Bola to delostrelecká batéria Fedora Duchoňa, ktorá držala postavenie pod Poľanou do uvedeného dňa a až potom bola rozpustená.

 

Druhým dátumom je 24. november 2015, kedy NR SR schválila zmenu názvu pamätného dňa 6. októbra: Deň obetí Dukly zmenila na Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.

 

*Škoda len, že od 6. 10. 1944 má účinnosť aj zákon o protikomunistickom odboji, ktorý sa takýmto spôsobom poďakoval Slovákom a Čechom, že si pod vlastnou zástavou začali oslobodzovať svoju vlasť.

Vladimír Mikunda

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od mesta Krasnyj…

Foto Odhalenia Scotta Rittera

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany neútočia…

Foto Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitálového…

Foto Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou až 40 000 nákladných vozidiel v hodnote až…

Foto V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profesionálnych vojakov. Rozsah by mohol byť ešte väčší,…

Foto Európa bude hlavný porazený v ukrajinskom konflikte. Analytici vysvetlili zámery USA

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) – Aktívne boje na Ukrajine odhalili rozsiahly problém s americkým vojenským priemyslom, ktorý by podľa novej správy mohol zabrániť americkej armáde viesť zdĺhavú vojnu proti akémukoľvek protivníkovi, najmä proti Číne. Al-Džazíra o tom píše v analytickom článku publicistu Muhammada Al-Minshawiho. Správu pred niekoľkými dňami zverejnilo Centrum pre…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…
Foto Modernizovaný Kalašnikov AK-12 nabral skúsenosti z bojov na Ukrajine

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Útočná puška AK-12 Kalašnikov bola modernizovaná s prihliadnutím na skúsenosti s jej používaním v bojových operáciách v zóne špeciálnej operácie, sériové dodávky aktualizovaných zbraní sa začnú tento rok. Oznámil to šéf Rostec Sergej Chemezov. Útočná puška AK-12, prijatá ruskou armádou v roku 2018, bola výrazne vylepšená…

Foto Nová protiostreľovacia jednotka vytvorená na Kryme bude vyzbrojená celým radom zbraní Lobaev

Rusko, 21. januára 2023 (AM) – Na Kryme sa vytvára jednotka proti ostreľovačov, ktorá sa má zúčastniť špeciálnej operácie, na jej vytvorenie osobne dohliada šéf regiónu Sergej Aksjonov. Republika poskytne jednotke všetko potrebné, zbrane poskytne Lobaev Arms. Vo vysielaní kanála Krym 24 to uviedol šéf spoločnosti Vladislav Lobajev.   Nová protiostreľovacia…

Foto Civilné zbrane medzi obyvateľstvom Ruska: pomôžu mobilizácii alebo nárastu kriminality?

Rusko, 16. januára 2023 (AM) – Ruský analytický tím Rybar na Telegame rozpútal diskusiu o dôležitosti držby zbraní obyvateľmi Ruska a jej vplyve na bezpečnosť štátu. Na jednej strane sú tvrdenia, že zbrane u obyvateľstva budú mať pozitívny vplyv na mobilizačný potenciál krajiny. Odporcovia tohto pohľadu sa domnievajú, že to povedie…

Foto Koncern Kalašnikov láme rekordy vo výrobe vojenských produktov

Rusko, 13. januára 2023 (AM) – Akciová spoločnosť Kalašnikov informovala o výsledkoch práce podniku v roku 2022. Podľa oficiálnej tlačovej správy spoločnosti sa celkový objem výroby zbraní zvýšil o 40 % v porovnaní s rokom 2021 a stal sa rekordom za posledných 20 rokov. Vo všeobecnosti divízia výroby zbraní dosiahla za posledných…

Foto Testovaná v bojových podmienkach. Nová ruská ostreľovacia puška “Sčotnik” ide do sériovej výroby

Rusko, 10. januára 2023 (AM) – Ruské orgány činné v trestnom konaní môžu byť vyzbrojené novou ostreľovacou puškou pre NATO kaliber 7,62 x 51 mm, nazvanou „Sumrak“. Zbraň pôjde do zóny špeciálnej vojenskej operácie.   Odstreľovacia puška "Sumrak" bola vyvinutá spoločnosťou Lobaev Arms a predstavená minulý rok. Zároveň sa informovalo o…

Video Zajatý ukrajinský výsadkár prehovoril o jeho výcviku v Británii

Veľká Británia, 9. januára 2023 (AM) – Strelec 95. leteckej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny vojak Viktor Lewandovskij bol 5. septembra mobilizovaný do armády a v októbri cez letisko v Raževo (Poľsko) bol vyslaný do Spojeného kráľovstva na 35-dňový kurz. Kanadskí inštruktori počas výcviku hovorili o vlastnostiach ruských obrnených vozidiel a Ukrajinci…

Foto Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od mesta Krasnyj…

Foto Odhalenia Scotta Rittera

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany neútočia…

Foto V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profesionálnych vojakov. Rozsah by mohol byť ešte väčší,…

Foto Európa bude hlavný porazený v ukrajinskom konflikte. Analytici vysvetlili zámery USA

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) – Aktívne boje na Ukrajine odhalili rozsiahly problém s americkým vojenským priemyslom, ktorý by podľa novej správy mohol zabrániť americkej armáde viesť zdĺhavú vojnu proti akémukoľvek protivníkovi, najmä proti Číne. Al-Džazíra o tom píše v analytickom článku publicistu Muhammada Al-Minshawiho. Správu pred niekoľkými dňami zverejnilo Centrum pre…

Foto “K tajnej dohode skutočne došlo”. Čo sa skutočne stalo na zasadnutí G20. Hodnotenie situácie z “čínskeho uhla pohľadu”

Slovensko, 31. januára 2023 (AM) –  Na poslednom stretnutí Signpost Circle som dostal otázky o výsledkoch samitu G20, ktorý sa konal 15. - 16. novembra na Bali v Indonézii, a o tom, čo sa stalo na samite Ázijsko-tichomorského hospodárskeho spoločenstva (APEC), ktorý sa konal 19. novembra v Thajsku. Zhodnotiť situáciu takpovediac…

Foto TOP-3 pušky ruských ostreľovačov v bojoch na Ukrajine

Rusko, 31. januára 2023 (AM) – Západní experti sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily, pokiaľ ide o vedenie vojny ostreľovačov, výrazne prevyšujú schopnosti potenciálu NATO. Analýza práce ruských ostreľovačov v zóne špeciálnej vojenskej operácie, ktorú vykonali veteráni špeciálnych síl amerického námorníctva a armády USA, ukázala vysokú efektivitu ich práce a viedla…
Foto Vyradená brazílska lietadlová loď NAe São Paulo je naďalej voľne unášaná na otvorenom mori

Brazília, 30. januára 2023 (AM) – Brazílska lietadlová loď NAe São Paulo (A12) začala svoju službu ešte v roku 1963 ako súčasť francúzskeho vojenského námorníctva, keď bola ako lietadlová loď triedy Clemenceau zaradená do služby pod menom Foch (R99). V roku 2000 bola vyradená zo služby a predaná Brazílii, kde…

Foto Estónsko zabudlo na tureckú skúsenosť – chystá sa blokovať plavbu Ruska vo Fínskom zálive

Estónsko, 25. januára 2023 (AM) – Estónsko naďalej preukazuje Rusku svoje „dobré susedstvo“. Tentoraz sa „nebojácni“ rusofóbi z Tallinnu rozhodli uzavrieť Fínsky záliv pre Ruskú federáciu. Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu 12. januára na zasadnutí vlády navrhol zavedenie pobrežnej „súvislej zóny“ v špecifikovanej vodnej oblasti, ktorá by zablokovala ruskú plavbu v…

Foto Najnebezpečnejšia zbraň na svete je pripravená: Rusko teraz chránia torpéda Súdneho dňa

Rusko, 18. januára 2023 (AM) – Snáď žiadny iný typ ruskej zbrane „nešteklí nervy“ Západu a nevyvoláva také hrozné obavy ako najnovšie jadrové super torpédo Poseidon. Aj samostatné a vzácne správy o ňom spôsobujú vo svetovej tlači informačnú „atómovú“ explóziu. Takto je to teraz, keď agentúra TASS s odvolaním sa na…

Foto “Admirál” do flotily: Rusko čoskoro dostane jadrový super krížnik. Aké možnosti získa najsilnejšia loď námorníctva po dlhej modernizácii

Rusko, 17. januára 2023 (AM) – Ministerstvo obrany sa dohodlo na harmonograme prác a prípravnej fáze testovania pre admirála Nachimova. Krížnik Projekt 11442M je jednou z najväčších vojnových lodí na svete. Postavený na konci 80. rokov 20. storočia slúžil Severnej flotile. Ale koncom 90. rokov bol poslaný na opravu. Práce na…

Foto Ruská fregata s hypersonickými Zirkonmi narúša námorný obranný systém NATO

Rusko, 4. januára 2023 (AM) – Vyzbrojenie lodí ruského námorníctva hypersonickými raketami Zirkon povedie v prípade konfliktu v námornej obrane Severoatlantickej aliancie k prelomeniu. Píše o tom britská edícia Express, ktorá rozoberá tému modernizácie ruských ozbrojených síl, ktorá je pre Západ nepríjemná.     Hypersonické rakety Zircon sú schopné zasiahnuť ciele…

Foto Na čo sú zamerané najnovšie rusko-čínske námorné cvičenia

Čína, 23. decembra 2022 (AM) – Včera sa vo Východočínskom mori začali každoročné rusko-čínske cvičenia. Aktívna fáza spoločných manévrov sa skončí 27. decembra. Program plánuje vykonávať raketové a delostrelecké paľby na vojenské ciele, ako aj rozvoj spoločných protiponorkových akcií s použitím zbraní.     Zo strany Ruska ide o raketový krížnik…

Foto Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou až 40 000 nákladných vozidiel v hodnote až…

Foto Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

Video Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. Ruské sily protivzdušnej obrany sú však čoraz…

Foto List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tejto prekliatej prevodovke v auguste 1942 pokazili…

Foto CNN: Ukrajina – laboratórium západných zbraní

USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzované však nie sú len zbrane, ale aj munícia.  …

Foto Veľká tanková bitka. Ako ovplyvnia európske a americké dodávky boje na Ukrajine

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.     Doteraz bolo oficiálne potvrdených 14 poľských leopardov…
Foto Francúzsko chce dať Ukrajine lietajúcich starcov

Francúsko, 31. januára 2023 (AM) – Do diskusie o dodávkach stíhačiek na Ukrajinu sa zrazu pridal ďalší výrobca moderných bojových lietadiel Francúzsko. Stíhačky Rafale sú v poslednej dobe na svetovom trhu so zbraňami mimoriadne obľúbené, no diskutuje sa o dodávkach úplne iných, oveľa starších strojov. Aké sú šance, že Kyjev dostane takéto…

Foto Prekliatie „duchov Kyjeva“: Prečo sú často zostrelení vlastnými protilietadlovými strelcami

Ukrajina, 30. januára 2023 (AM) – 27. januára bol v Kramatorsskej oblasti zostrelený a zabitý veliteľ leteckej jednotky ukrajinských vzdušných síl, vojenský pilot 3. triedy 299. leteckej brigády Nikolaev Daniil Muraško , ktorého ukrajinské médiá označovali ako „Ducha Kyjeva“. Bol jedným z tých, ktorí tvorili túto "krásnu legendu". Oznámenie priniesol denník "Novinky…

Foto Ukrajina bude pre stíhačky F-16 potrebovať žoldnierov a čas

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Na Západe sa začalo rozprávať o presune stíhačiek F-15 a F-16 na Ukrajinu a konkrétne dohody sú možné v priebehu niekoľkých týždňov. Na efektívne využitie týchto strojov sú ale potrební piloti, ktorí s nimi vedia lietať. A nie sú na Ukrajine. Je len jedna možnosť…

Foto Generál varuje, že americké F-16 sa na Ukrajine rýchlo zrútia k zemi. Dlhú životnosť nedáva ani tankom Abrams

USA, 26. januára 2023 (AM) – Americké úrady majú v úmysle previesť na Ukrajinu asi 30 tankov M1 Abrams, píše americký denník Politico s odvolaním sa na svoje zdroje. Zdá sa, že administratíva Joea Bidena by mala tento týždeň vydať zodpovedajúce vyhlásenie. Čo sa dá očakávať od bojového vozidla na Ukrajine.  …

Foto Srbsko vyvinulo nový protipechotný útočný dron. Video

Srbsko, 25. januára 2023 (AM) – Srbský obranný priemysel vyvodzuje závery štúdiom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a vytvára produkty potrebné na vedenie modernej vojny. Srbská spoločnosť ukázala zábery použitia svojho nového vývoja - protipechotného dronu vybaveného desiatimi 60 mm mínami. Munícia umiestnená na drone má nastaviteľnú výšku detonácie. Video zobrazené vývojárom…

Foto „Oveľa ľahšie a odolnejšie ako ruské“: India vybavila vrtuľníky Mi-17 vlastným pancierovaním

India, 23. januára 2023 (AM) – Naí Dillí implementuje program Independent India, v rámci ktorého sa snaží dosiahnuť široké nahradenie dovozu v tomto odvetví. Oznámený bol najmä zámer vlády vybaviť viacúčelové vrtuľníky Mi-17 vlastnou ochranou. Letectvo teraz vybaví svoje Mi-17 lokálnym pancierovaním, ktoré zlepší ich schopnosť odolávať paľbe z ručných zbraní .…

Foto Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitálového…

Foto Oslava nacizmu ako zbrane informačnej vojny. Neonacizmus je oficiálnou ideológiou Litvy

Litva, 31. januára 2023 (AM) – Vlna rýchleho napredovania neonacizmu v 21. storočí mnohých prekvapila. Bandera, kedysi zničený a zahnaný do ilegality, založil svoju moc na Ukrajine, svojim rovnako zmýšľajúcim ľuďom – v pobaltských štátoch. Ako súvisí stúpajúca smršť neonacizmu s historickou pamäťou, so sférou kultúry? Najintímnejším spôsobom: pokusy prepísať históriu…

Foto Január vo vojenských dejinách

Slovensko, 30. januára 2023 (AM) – Keďže s februárom sme pred rokom začali, dnes končíme januárom so seriálom vojenských dejín po jednotlivých mesiacoch. Medzi januárové vojenské zaujímavosti určite patrí vytvorenie Švajčiarskej gardy vo Vatikáne (22. 1. 1506); Manifest o ukončení vlasteneckej vojny v Rusku (6. 1. 1813); Prvé zjednotenie Nemecka ako Nemeckého cisárstva (18. 1. 1871); Vyhlásenie…

Foto Michail Chazin, Karine Gevorgyan: Korene ukrajinizmu

Ukrajina, 30. januára 2023 (AM) –  Michail Chazin: Logika, ktorú sa teraz pokúsime vysvetliť, je viac-menej známa v tom zmysle, že rovnaký obraz je aj v Bielorusku. Spočíva v tom, že na území Ukrajiny sa nachádza nejaké jadro, ktoré je s najväčšou pravdepodobnosťou neruského pôvodu. Dovoľte mi pripomenúť, že prevažnú časť…

Foto Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by som ju medzinárodnou grécko-ruskou…

Foto Rusko nemôžeme ignorovať. O “Bismarckovom dialógu”

Nemecko, 28. januára 2023 (AM) – Prečo sa súkromná osoba s pruskými koreňmi a zvučným menom usiluje o dialóg s ruskými partnermi počas vojny a čo sa môže moderná nemecká politika naučiť od kancelára Otta von Bismarcka. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine nastalo medzi Ruskom a Západom ľadové obdobie. Boli uvalené…
Foto Odhalená pravda o práci Pentagónu nad biologickou zbraňou na Ukrajine: Spojeným štátom pomáhali najväčšie farmaceutické firmy

Rusko, 10. januára 2023 (AM) – Rusko zverejnilo rad faktov o biologických zbraniach, ktoré sú pre Pentagón veľmi nepríjemné. Získalo totiž údaje o realizátoroch vojensko-biologických programov na Ukrajine.   Kým si na Západe vychutnávali výmysly o „zverstvách ruských okupantov“ na Ukrajine a kým sa v Kyjeve snažili odpútať pozornosť verejnosti od nenahraditeľných strát ukrajinských vojsk,…

Foto Biela kniha o zabíjaní civilného obyvateľstva Afganistanu v dôsledku nezákonných činov USA a ich spojencov

Rusko, 18. november 2022 (AM) – Ministerstvom zahraničných vecí Ruskej federácie bola zverejnená Biela kniha o skutočnostiach smrti civilného obyvateľstva Afganistanu zapríčinených nezákonným konaním Spojených štátov a ich spojencov. Jej cieľom je upozorniť na rozsiahle vojnové zločiny spáchané počas pôsobenia USA, členských štátov NATO a ďalších medzinárodných aktérov v Afganistane v…

Foto Je na Slovensku reálna krízová situácia? Máte zabezpečenú rodinu ak nastane?

Slovensko, 15.november 2022 (AM, NO) – Poďme si predstaviť modelovú situáciu: „V celom meste nastane výpadok elektrického prúdu a infraštruktúry.“ Čo sa stane, ak to trvá dlhšie obdobie. Verejná doprava stojí, vlaky, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne…

Video Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, bandita alebo baklan však dobre pozná fakt, že vo svete však žiaľ nezvíťazia vždy tí…

Foto Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví definované národné ciele a prirodzené práva národa. Budú informovať a usmerňovať národ v…

Foto Rusko odmietlo jadrovú katastrofu v Európe

Ukrajina, 12.september 2022 (AM) – Ráno 12. septembra agentúra Reuters informovala o „prvom údere osudu“ , ktorým bol masívny úder ruských rakiet na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. „Ukrajina obvinila ruskú armádu z útoku na civilnú infraštruktúru v reakcii na víkendovú rýchlu ukrajinskú ofenzívu, ktorá prinútila Rusko stiahnuť sa zo svojej hlavnej bašty…

Video Bojový galavečer WARRIORS GAMES pokračuje aj v novembri

Slovensko, 9. november 2021 (AM) – Organizácia Warriors Games po úspešnom prvom kole, prináša ODVETU. Druhé kolo jedinečného konceptu boxerského zápolenia. V rámci Galavečera sa predstavia bojovníci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V tomto druhom kole si znova zmerajú sily dva boxerské tímy, ktoré pozostávajú z piatich členov vo váhovej kategórií – do…

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…