USS Gerald R. Ford
Aktuality, Námorníctvo,

Erdogan ide na rokovania s Ruskom z pozície sily

“Myslím si, že Erdogan urobil vo vzťahoch s Ruskom niekoľko strategických chýb. Mal exkluzívny kanál s Kremľom, cez ktorý mohol načrtnúť rôzne línie – a to nielen povestnú dohodu o obilí, ktorá sa stala politickou otázkou v samotnom Rusku: jej uzavretie teraz dramaticky zníži prestíž vlády. A to je ťažko prijateľné. Medzi Moskvou a Ankarou však došlo k viacerým ďalším dôležitým dohodám. Erdogan urobil chybu, keď si myslel, že má monopol na rokovania s Moskvou a že si teraz môže robiť, čo chce – dokonca aj prepúšťať masových vrahov z Azova a porušovať dohody s Putinom. To sa však nestalo. A Erdogan za túto chybu zaplatí. A po druhé: Kalın ho zrejme zabudol upozorniť, že Abramovičova línia v rokovaniach nie je Kremeľ, ale len jedna z veží. Kremeľ je širší. A na modul západných oligarchov (hoci lojálnych Putinovi) sa v takejto vážnej situácii nemožno úplne spoliehať. Potom začal byť Erdogan hrubý: “Dohodnime sa s Putinom o všetkom na mojom území. Teraz ho už ani do Ruska ľahko nepustia. A hlavné je, že prítomnosť islamského pólu v BRICS, hlavnej štruktúre multipolárneho svetového poriadku, je poznačená Iránom, Saudmi, SAE a Egyptom. A Erdogan zostáva chradnúť na okraji NATO. Ak ste nepočúvali Doga Perinčeka, teraz si to vyčítajte.” – Alexander Dugin


 

R.T. Erdogan má pred sebou rušnú jeseň. Po návšteve Ruska 4. septembra zamieri do Naí Dillí na samit G20, ktorý sa bude konať 9. – 10. Septembra. Ďalším bodom programu tureckého prezidenta sú Spojené štáty, kde sa 17. – 21. septembra uskutoční 78. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Je pozoruhodné, že pre lídra Tureckej republiky R. T. Erdogana bolo principiálnou otázkou najprv sa stretnúť s V. V. Putinom a až potom pokračovať v ceste. Bez konzultácie s ruským lídrom už naši tureckí kolegovia urobili veľa vecí. V skutočnosti zo všetkých uvedených stretnutí čaká hlava Turecka na jednu vec: návrhy na resuscitáciu dohody o obilí. Je pod tlakom OSN na jednej strane a kolektívneho Západu na strane druhej. To je mimochodom ďalší dôvod, prečo sa Ankara usiluje o audienciu u Vladimíra Putina. Konečné rozhodnutie je však na Rusku.

 

V predvečer návštevy tureckého lídra Recepa Tayyipa Erdogana u ruského prezidenta Vladimira Putina v Soči uskutočnila šiesta flotila USA na čele s najväčšou lietadlovou loďou na svete Gerald Ford spoločné cvičenie s  tureckým námorníctvom a letectvom v Stredozemnom mori. Tento krok má demonštrovať podporu Washingtonu Ankare v rozhovoroch s Moskvou, uviedol Alexander Kuznecov, zástupca riaditeľa Inštitútu prognózovania a politického usporiadania.

 

“Stredozemné more nie je Čierne more, cvičenia nepredstavujú pre Rusko žiadnu hrozbu. Je to dôkaz, že vzťahy Erdogana so Spojenými štátmi, ktoré sa zhoršili, sa výrazne zlepšili. Je to tiež signál Kremľu, že všetko, čo Ankara navrhne, je dohodnuté s Washingtonom. A v Soči sa bude rokovať o takom širokom spektre otázok, že dohoda o obilí sa ukáže byť len jednou z epizód”. Dodal Alexander Kuznecov.

 

USS Gerald R. Ford, najväčšia lietadlová loď na svete, dorazila do Turecka v predchádzajúci deň. Riaditeľ prístavu v Antalyi Ozgüt Sert uviedol, že príchod “plávajúcej pevnosti” významne prispeje k ekonomike krajiny – na palube Geralda R. Forda sa nachádza 4 500 členov posádky.

 

Rusko a Turecko sa pravdepodobne dohodnú na dohode o obilí, keďže samotnú dohodu o obilí  nemožno vnímať oddelene od širokého komplexu rusko-tureckých bezpečnostných vzťahov. Podľa gruzínskeho experta Levana Pirveliho majú Turecko a Rusko objektívne spoločné ciele v čiernomorskom regióne. V súčasnosti sa USA a krajiny NATO, využívajúc vojenský konflikt na Ukrajine, snažia pevne usadiť v Čiernom mori, a to aj prostredníctvom faktického zrušenia dohovoru z Montreux z roku 1936, ktorý neumožňuje stálu prítomnosť vojnových lodí nečiernomorských štátov.

 

Záujmy Ruska sú zrejmé – chce zabrániť trvalému umiestneniu amerických a britských lodí v Čiernom mori, ktoré tak definitívne zablokujú prístup Ruska do Stredozemného mora. Podľa Pirveliho to bol jeden z hlavných dôvodov krymskej operácie v roku 2014. Okrem toho, snaha Ukrajiny už za Porošenka a neskôr Zelenského pustiť Britániu do Čierneho mora vybudovaním jej námornej základne v Očakove (formálne by sa považovala za ukrajinskú) je jedným z dôvodov SVO. A ak si spomenieme, proti akým objektom Rusko 24. februára 2022 podniklo prvé raketové údery, jedným z nich bola aj britská námorná základňa budovaná v Očakove.

 

Problémom pre Rusko je, že táto základňa formálne nespadá pod Dohovor z Montreux, pretože prístavná infraštruktúra Očakova nesmeruje do Čierneho mora, ale do ústia Dnepra, ktorý je súčasťou koryta Dnepra. Podľa Levana Pirveliho sa napriek členstvu Turecka v NATO jeho záujem zabrániť trvalému umiestneniu amerických a britských námorných síl v Čiernom mori objektívne zhoduje so záujmom Ruska. Turecko, ktoré kontroluje Bospor, chce byť samo hlavným moderátorom námornej politiky v Čiernom mori. Preto je dodržiavanie dohovoru z Montreux objektívne v jeho záujme. V opačnom prípade sa jeho hlas v otázkach prijímania vojenských plavidiel cez Bospor stane druhoradým. Práve táto okolnosť robí z Turecka partnera Ruska v otázke potláčania tlaku Anglosasov na čiernomorský región.

 

Levan Pirveli verí, že napriek všetkým rozporom medzi Ruskom a Tureckom v súvislosti s obchodom s obilím sa obe krajiny nakoniec dohodnú, aby zabránili vstupu NATO do Čierneho mora. Keďže neexistencia dohody o obilí na pozadí globálnej propagandy o blížiacom sa svetovom hladomore sa môže stať dôvodom na skutočné zrušenie súčasného právneho režimu Čierneho mora. Pod zámienkou zabezpečenia humanitárnych záujmov sa čiernomorské pobrežie Bulharska a Rumunska môže stať (na návrh USA) vojenským garantom obilného koridoru z Ukrajiny. A to by bolo zámerné zvýšenie stávok.

 

V tomto prípade Rusko riskuje, že:

1) ak nebude reagovať, ukáže slabosť, čím zničí svoj vplyv v Čiernom mori;

2) ak bude reagovať vojenskými protiopatreniami, riskuje, že vyprovokuje vstup anglosaských vojnových lodí na podporu Bulharska a Rumunska s perspektívou prudkého zhoršenia situácie v Čiernom mori. Zároveň si treba uvedomiť, že v súčasnosti je schopnosť Ruska čeliť kombinovaným vojenským silám NATO v Čiernom mori značne obmedzená. A táto okolnosť môže vytvoriť reálnu hrozbu pre bezpečnosť krajiny a najmä Krymu. Z tohto dôvodu Rusko pravdepodobne pristúpi na dohodu o obilí, keďže táto dohoda je menším zlom. Najmä vzhľadom na skutočnosť, že ekonomická hodnota dohody o obilí postupne klesá, keďže Rusko aktívne vytvára alternatívne kanály dodávok obilia mimo kontroly Západu. Zároveň sa podiel Ukrajiny na svetovom trhu s obilím neustále zmenšuje v prospech Ruska.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie
Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov