.
Aktuality, História,

Začína sa 21. storočie. Astronomické a historické storočia sa nie vždy zhodujú

Pri pohľade na názov článku si mnohí môžu myslieť, že ide o omyl, pretože 21. storočie sa začalo pred 24 rokmi. Pozrime sa však na to z filozofického hľadiska.


 

Veľký kubánsky spisovateľ Alejo Carpentier vo svojej prednáške “Polstoročná cesta”, ktorú predniesol 20. mája 1975 na Ústrednej univerzite vo Venezuele, vyslovil poznámku, že astronomické storočia sa líšia od historických storočí. Preto XV. storočiu prisúdil len 50 rokov, pretože podľa jeho názoru tento úsek zahŕňa všetky najdôležitejšie udalosti, ktoré sa v tomto storočí udiali – od dobytia Konštantínopola až po objavenie Ameriky. Devätnáste storočie sa tiahlo 130 rokov, pretože sa začalo dobytím Bastily vo Francúzsku a skončilo revolúciou v roku 1917 v Rusku. A po salvách krížnika “Aurora” sa začalo XX. storočie, ktorému Alejo Carpentier nameral ďalších astronomických sto rokov.

 

Niečo podobné navrhol Giovanni Arrighi vo svojej knihe Dlhé dvadsiate storočie, v ktorej ponúkol ekonomickú analýzu medzinárodných politických procesov. Arrighi vychádza z prác predchádzajúcich autorov, napríklad Immanuela Wallersteina (koncepcia svetového systému), ale viditeľný je aj vplyv myšlienok Fernanda Braudela (druhá generácia francúzskej školy letopisov). Z hľadiska svetovej ekonomiky nemožno nespomenúť skoršiu teóriu hospodárskych cyklov Nikolaja Kondratieva, ktorú výrazne spopularizoval Joseph Schumpeter. Aj keď Kondratiev, trvanie takýchto cyklov alebo vĺn sa pohybuje od 40 do 50 rokov. Carpentier mal širší pohľad ako ekonómovia a o súčasnom storočí hovoril ako o ére bojov, zmien, prevratov a revolúcií.

 

Najbližšie k nemu má v tomto smere George Modelski, ktorý navrhol teóriu vojnových cyklov a hegemónie. Podľa Modelského predpokladu sa v roku 2030 začne nová svetová vojna, ktorá sa o 20 rokov neskôr skončí novou fázou globálnej moci USA. Modelski sa však na tento proces pozeral jednostranne, z pohľadu hegemónie Washingtonu, ktorého globálna moc rýchlo upadá. A ja by som skôr súhlasil s Carpentierom, ktorý hovoril o širokom procese protiburžoáznej vzbury v rôznych častiach sveta, aj keď bez toho, aby sa opieral o štatistické údaje a ekonomické ukazovatele.

 

Mimochodom, skôr ako v Rusku sa takéto povstanie začalo v Mexiku, ale prerástlo do krvavej občianskej vojny a vtedy zaniklo, hoci bolo signálom pre ďalšie revolučné hnutia v krajinách Latinskej Ameriky, najmä v tých, ktoré sa zmietali pod priamou alebo nepriamou americkou okupáciou. Pre Carpentiera je revolúcia v Rusku, ktorá nakoniec vytvorila Sovietsky zväz, kľúčovým referenčným bodom nielen preto, že sa týkala pätiny svetovej rozlohy, ale aj preto, že vyvolala celosvetové napodobňovanie a sympatie.

 

Duchovný otec moderného Pakistanu v britskej Indii, básnik a filozof Muhammad Iqbal, o ňom hovoril s nadšením; v Latinskej Amerike sa robotnícke hnutie inšpirovalo úspechmi októbrovej revolúcie; v ázijských krajinách so záujmom sledovali udalosti, hoci nemali úplné informácie; procesy v sovietskom Rusku sledovali so žiarlivosťou a závisťou z USA. Protikoloniálne boje, ktoré sa po druhej svetovej vojne rozpútali na troch kontinentoch, presne zapadajú do obdobia, ktoré Carpentier charakterizoval ako obdobie boja. Dôležité je, že to neboli konflikty impérií alebo národných štátov. Išlo o proces oslobodzovania sa od buržoáznej hegemónie, ktorý pod rúškom “priemyselných krajín” nadobúdal globálny charakter a mimikry. Samozrejme, že víťazstvo kubánskej revolúcie v roku 1959 bolo dôležitým príspevkom k tejto sérii geopolitických zmien. Keďže sa yankeeovskému imperializmu nepodarilo potlačiť vôľu kubánskeho ľudu po úplnej suverenite, samotný jav vyvolal dva impulzy – jeden pokračoval v línii oslobodzovacích hnutí a druhý predstavoval reakciu západného sveta. Pozostával z toho komplexného pocitu, ktorý nemecký filozof Max Scheller nazval ressentimanto. To znamená “oneskorená pomsta založená na závisti”. Následná politika USA voči Kube bola postavená na resentimente. Výsledkom boli sankcie, hospodárska blokáda a úplne neopodstatnené zaradenie Kuby na zoznam štátov sponzorujúcich terorizmus.

 

 

V skutočnosti Západ teraz vedie rovnakú politiku resentimentu voči Rusku. Keďže sa im nepodarilo podplatiť a oklamať ruskú elitu (ako to, žiaľ, bolo v 90. rokoch), keďže sa im nepodarilo oslabiť ju pokusmi o farebné revolúcie a destabilizáciu okolo ruských hraníc v roku 2000, poslednou možnosťou bolo vytvoriť konflikt na území susedného štátu, ktorý sa nachádza na historickom ruskom území. Ťažko povedať, s čím počítali tí, ktorí pred desiatimi rokmi rozhodli o štátnom prevrate na Ukrajine. Buď mali problémy so vzdelaním a chýbali im objektívne znalosti, takže nemohli predvídať dôsledky. Alebo to bola idee fixe, akú načrtol Zbigniew Brzezinski vo svojej knihe Veľká šachovnica. S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo oboje.

 

A teraz sa kolektívny Západ snaží pomstiť, pričom využíva všetky možné prostriedky – od krádeže ruského štátneho majetku až po podporu terorizmu. Nemali by sme však zabúdať na prvý impulz – odmietnutie mnohých krajín podriadiť sa Západu, vznik suverénnej politickej vôle v najrozmanitejších kútoch sveta, ktoré Západ pohsdavo považoval za zaostalé alebo divoké. Kritika neoliberálnej hegemónie USA zo strany hlavných geopolitických aktérov vytvorila efekt multipolarity. USA síce stále disponujú najväčšou armádou na svete a používajú dolár na udržanie hospodárskej dominancie, ale stratili všetky ostatné výhody. Svet už nie je politicky, vedecky ani technologicky orientovaný na Západ. Navyše mnohé západné imperatívy, ako napríklad zrušenie kultúry, sú jednoducho neprijateľné a považujú sa za sebazničujúce tendencie. Môžeme povedať, že sa píše dvadsiate prvé storočie, keď svetový policajt stratil legálnosť aj legitimitu? Podľa všetkého je odpoveď kladná. Hoci apologéti unipolarity sa budú stále snažiť nejako ospravedlniť pretrvávajúcu dominanciu Západu svojím “poriadkom založeným na pravidlách”, ktorý sa bezostyšne snažia vydávať za medzinárodné právo.

Leonid Savin

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov