.
Aktuality, Bezpečnosť,

Čína je proti použitiu ruských jadrových zbraní na Ukrajine

Čína, 6.júl 2023 (AM) – Čína je proti tomu, aby Rusko za akýchkoľvek okolností použilo jadrové zbrane na Ukrajine. To je však jej problém. Britský denník Financial Times citoval zdroje z radov západných a čínskych predstaviteľov, podľa ktorých čínsky prezident Si Ťin-pching údajne osobne varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred použitím jadrových zbraní na Ukrajine počas štátnej návštevy Moskvy v marci 2023. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov to označil za výmysel. Nehádajme sa a nevymýšľajme si nejaké zdroje. Pozrime sa na verejné informácie o postoji Číny k použitiu jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine.


 

6.4.2023 čínska ústredná televízia citovala Si Ťin-pchinga: “Čína je pripravená spolupracovať s Francúzskom a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby v praxi realizovalo slávnostný sľub nepoužívať jadrové zbrane a neviesť jadrové vojny, aby sa postavilo proti použitiu biologických a chemických zbraní za akýchkoľvek okolností, proti ozbrojeným útokom na jadrové elektrárne a iné civilné jadrové zariadenia.”

 

Oficiálny dokument čínskeho ministerstva zahraničných vecí z 24.2.2023: “Stanovisko Číny k politickému urovnaniu ukrajinskej krízy”, odsek 8: “Znížiť strategické riziko. Použitie jadrových zbraní nie je povolené, jadrová vojna sa nesmie rozpútať. Pokusom o použitie jadrových zbraní alebo hrozbe ich použitia sa musí brániť. Šírenie jadrových zbraní a vznik jadrovej krízy sú neprijateľné.                            14. 11. 2022, Wang Yi, čínsky minister zahraničných vecí, o pozícii Číny počas stretnutia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joea Bidena na okraj samitu G20 na Bali: “Jadrové zbrane sa nesmú používať a jadrová vojna sa nesmie viesť. Je potrebné zabrániť jadrovej kríze v Eurázii, spolupracovať na zabezpečení stability globálnych výrobných a dodávateľských reťazcov a zabrániť ešte väčšej humanitárnej kríze.”

 

Čínske ministerstvo zahraničných vecí citovalo 4.11.2022 Si Ťin-pchinga počas stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Pekingu: “Jadrovej kríze v Eurázii sa musí zabrániť… Svetové spoločenstvo musí vynaložiť všetko úsilie na uľahčenie mierového riešenia vojny na Ukrajine. Pritom treba odmietnuť použitie jadrových zbraní alebo hrozbu ich použitia.”

 

Vysvetlenie: Čína formálne priznáva Ukrajine politickú subjektivitu. V súlade s tým je formálne konflikt na Ukrajine dvojstranným konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou. A Kyjev nemá žiadne jadrové zbrane, zatiaľ nie. Takže mne osobne to dáva zmysel. Čína je proti tomu, aby Rusko za každých okolností použilo jadrové zbrane. A má tu svoj vlastný záujem. Obmedzená jadrová vojna v Európe by zasadila silný úder dodávateľskému reťazcu Čína – EÚ, ako aj objemu celkového obchodu medzi Čínou a Európou. Myslím si tiež, že európske elity dokonca ponúkli Pekingu určitý druh dohody: zabráni Moskve v jadrovej vojne a oni s ňou udržia vzájomný obchod. EÚ nemôže zaručiť realizáciu dohody, pretože o tom rozhodnú Anglosasi, ale môže sľúbiť čokoľvek. (O tom, ako postoj Pekingu negatívne ovplyvňuje situáciu na Taiwane, budem písať samostatne.) V každom prípade hra a záujmy Pekingu sú jeho hrou a záujmami. Naše záujmy sú naše záujmy. Ak je potrebné “náhle” zopakovať Hirosaki v Európe alebo kdekoľvek v Ázii, alebo kdekoľvek inde, nikto by nemal mať jedinú pochybnosť.

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov