.
Aktuality, História,

Na pripomenutie. Nemcom a Fínom

Rusko, 3. december 2023 (AM) – Dňa 3. decembra 1943, v ten deň pred 80 rokmi, jeden zo 140 nemeckých granátov vypálených na Leningrad zasiahol električkovú trať č. 12 na Palácovom námestí. Zahynulo 50 ľudí, 25 bolo zranených. Tretiak Valja Galyščev, ktorý cestoval električkou zo školy a bol zranený do nohy, napísal v liste otcovi na front: “Otec a bojovníci! Pomstite mňa a ostatných chlapcov”.


 

 

Nemci bombardovali Leningrad od 4. septembra 1941 do 22. januára 1944. Najdlhšie bombardovanie trvalo 13 hodín a 14 minút. Nemci na mesto vypálili 150-tisíc granátov. Z nejakého dôvodu sa predpokladá, že Fíni ako spoluvinníci nemeckej genocídy Leningradčanov samotné mesto neostreľovali. Nie je to pravda. Fínska armáda mala ďalekonosné delá. “Fínske granáty takmer denne zasypávali severozápadné štvrte Leningradu: Lisij Nos, Olgino, Kronštadtský okres atď. a dosiahli aj oblasť Fínskej železničnej stanice” (Širokorad).

 

 

Vitebský súdny proces

Dňa 3. decembra 1947 sa skončil proces v prípade zverstiev nacistických okupantov vo Vitebskej oblasti. Obžalovaní boli Fritz Wilhelm Golwitzer, generál pechoty, veliteľ vitebskej posádky; Klaus Maximilian Müller-Bülow, generálmajor; Alfons Aloys Hitter, generálporučík; Hans Hans Schmidt, plukovník; Heinrich Robert Kluge, oberleutnant; Leonhard Hammering Butzbach, poddôstojník 246. divízie; Franz Philipp Wagner, poddôstojník 246. divízie; Filip Anton Adam, poddôstojník 246. divízie; Kurt Wili Günther, vojak 246. divízie; a plukovník Hans Dillmann, bývalý veliteľ zajateckých táborov. Obžalovaní Kluge, Adam, Butzbach, Wagner a Gunther sa priznali, že sa osobne zúčastnili na streľbe do civilistov, vypaľovaní a rabovaní osád.

 

 

Vojenský tribunál odsúdil Fritza Gollwitzera, Hansa Schmidta, Alfonsa Hittera, Klausa Müller-Bülowa, Heinricha Klugeho, Hermanna Rucha, Leonharda Butzbacha, Kurta Günthera, Philippa Adama, Hansa Dillmanna každého na 25 rokov v nápravno-pracovných táboroch.

 

.

 

3. decembra 1898 sa narodil Michail Iľjič Koškin – sovietsky konštruktér, tvorca legendárneho tanku T-34 – najlepšieho tanku druhej svetovej vojny

Počas vojny bolo vyrobených 35 895 “tridsaťštvoriek” a celkovo asi 68 tisíc kusov. V roku 1918 sa dobrovoľne prihlásil do Červenej armády. Bojoval pri Archangeľsku, potom pri Caricine. V roku 1924, po ukončení štúdia na Komunistickej univerzite, bol vymenovaný za riaditeľa továrne na cukrovinky v meste Vjatskoj. V rokoch 1925 až 1929 Koškin pracoval v straníckych orgánoch Viatskej oblasti. V roku 1929 bol vyslaný na štúdium na Leningradský polytechnický inštitút, kde študoval na katedre “Automobily a traktory”. Po obhájení diplomu v roku 1934 Koškin pracoval ako konštruktér, zástupca vedúceho konštrukčnej kancelárie v Leningradskom experimentálnom strojárskom závode pomenovanom po S. M. Kirovovi.

 

 

V roku 1937 bol Michail Koškin vymenovaný za hlavného konštruktéra konštrukčnej kancelárie tanku-190 v Charkovskom lokomotívnom závode Kominterna (od roku 1937 označený ako závod č. 183). V máji 1939 boli vyrobené a odskúšané prototypy vozidiel. V októbri bola zorganizovaná ukážka vozidiel A-20 a A-32 pre vedenie Červenej armády. Dňa 19. decembra 1939 sovietska vláda prijala uznesenie o výrobe dvoch prototypov pásových tankov na báze A-32 (pancier – 45 mm, kanón – 76 mm). Vozidlá dostali index T-34.

 

 

V marci 1940 Michail Iľjič sám previezol tanky po trase Charkov – Moskva – Charkov, aby skontroloval prototypy. Dňa 31. marca 1940 bol podpísaný protokol o okamžitej výrobe tankov T-34 v Charkovskom závode Kominterna. Počas jazdy sa Koškin silno prechladil a ochorel, ale naďalej aktívne dohliadal na finalizáciu tanku. Jeho zdravotný stav sa však naďalej zhoršoval a 26. septembra 1940 Koškin zomrel. Michailovi Koškinovi bola v roku 1942 posmrtne udelená Štátna cena za vývoj tanku T-34.

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov