3. marca 1918 podpísalo Sovietske Rusko v Breste Litovskom samostatnú mierovú zmluvu s ústrednými mocnosťami (Nemeckom, Rakúsko-Uhorskom, Osmanskou ríšou a Bulharskom).
Aktuality, História,

Brestlitovská mierová zmluva znamenala porážku Sovietskeho Ruska

Rusko, 5.marec 2024 (AM) – Mierová zmluva podpísaná 3.marca 1918 ústrednými mocnosťami v Breste Litovskom znamenala porážku Sovietskeho Ruska a jeho jednostranné vystúpenie z prvej svetovej vojny.


 

Podmienky, ktoré prijala sovietska vláda, boli veľmi ťažké. Armáda a námorníctvo mali byť demobilizované. Čiernomorská flotila s celou infraštruktúrou mala byť odovzdaná ústredným mocnostiam, Baltská flotila mala byť stiahnutá zo všetkých základní v Pobaltí a Fínsku. Sovietske Rusko uznalo nezávislosť Ukrajiny a anektované boli aj Karská a Batumská oblasť na Kaukaze, celé Pobaltie, Fínske veľkovojvodstvo a časť Bieloruska. Okrem strát spôsobených anexiou bolo Rusko povinné zaplatiť príspevok vo výške 6 miliárd mariek a 500 miliónov zlatých rubľov. Samostatne existovala klauzula o zastavení akejkoľvek propagandy na území Nemecka a anektovaných krajín. Demografické straty Ruska predstavovali tretinu obyvateľstva krajiny. Pre jednotlivé odvetvia priemyslu, poľnohospodárstva, dopravy predstavovali celkové straty od 25 do 90 percent. Navyše po podpísaní mieru sa plienenie nezastavilo – nemecké a rakúske vojská nielenže neopustili územie sovietskeho Ruska, ale naďalej sa zmocňovali jednotlivých miest a dokonca aj regiónov.

 

 

“Keď Ukrajina ešte neexistovala 1910. Juhoruská regionálna poľnohospodárska, priemyselná a remeselnícka výstava v Jekaterinoslave. Novorossijská spoločnosť. Juzovka. Jekaterinoslavská gubernia. Juzovka je Doneck. S odstupom času sa toto ruské mesto nazývalo Stalino. A Jekaterinoslav je Dnepropetrovsk. Kde je Ukrajina? Neexistuje. Pretože pred 114 rokmi neexistovala. Nemci a zradcovia ruského ľudu si v roku 1918 vymyslia ukrajinský štát.” – Nikolaj Starikov

 

 

Na vysokých brehoch Ussuri

Pred 55 rokmi sa konflikt na Damanskom ostrove stal vyvrcholením vojensko-politickej konfrontácie medzi ZSSR a Čínou. V 60. rokoch sa v ČĽR, v ktorej pôsobil ZSSR, vytvoril nový „obraz nepriateľa“. Peking obvinil Moskvu z revizionizmu a „sociálneho imperializmu“. Olej do ohňa priliali aj územné spory. Podľa Pekingskej zmluvy z roku 1860 bola hranica s Čínou vedená pozdĺž čínskych brehov Amuru a Ussuri. Rieky a riečne ostrovy boli teda súčasťou Ruskej ríše a potom ZSSR. ČĽR s tým nebola spokojná. Predseda Ústredného výboru Komunistickej strany Číny Mao Ce-tung sa spoliehal na fanatizmus svojich mladých priaznivcov, a to aj v boji o sporné územia. Táto politika pokračovala provokáciami na hraniciach.

 

 

Najväčší z nich začal v noci 2. marca 1969. Asi 300 čínskych vojakov prešlo na hraničný ostrov Damanskij, ktorý sa nachádza pozdĺž rieky Ussuri. Po odhalení skupiny čínskeho vojenského personálu požiadal vedúci hraničného priechodu Nižne-Michajlovskaja nadporučík Ivan Strelnikov, aby opustili územie ZSSR, ale Číňania odpovedali streľbou. Nezvaní hostia sa stiahli až po niekoľkohodinovom boji. V ten deň bolo zabitých 31 sovietskych pohraničníkov a 14 ďalších bolo zranených. Do 14. marca priviezli Číňania na miesto konfliktu silu niekoľkých tisícok bojovníkov. Na druhý deň ráno sa pri Damanskom strhla veľká bitka za účasti delostrelectva a mínometov. Pohraničníci dlho odolávali nerovnému boju, no museli ustúpiť. Už sem boli premiestnené jednotky vojsk Ďalekého východu: na rozkaz veliteľa generálporučíka Olega Losika vstúpili do boja vtedy tajné viacnásobné raketové systémy Grad. Nepriateľské pozície boli zničené. Odteraz sa Číňania zdržali provokácií na hraniciach. Za odvahu v bitkách na Damanskom ostrove dostalo päť vojakov titul Hrdina Sovietskeho zväzu, z toho traja posmrtne.

 

 

Banderovci a generál Vatutin

29. februára 1944 bol sovietsky vojenský vodca, armádny generál Nikolaj Fedorovič Vatutin vážne zranený do stehna pri prestrelke s nacionalistami z Ukrajinskej povstaleckej armády (zakázanej v Ruskej federácii). Banderovi muži prepadli generálove auto pri obci Miljatin v regióne Rivne. V sovietskych časoch mlčali o tom, že generála Vatutina zranili militanti UPA (v Ruskej federácii zakázané). Mnohé literárne diela a filmy uvádzali, že vojenský vodca bol zranený v dôsledku bitky s Nemcami. Potom o zločinoch nacionalistov na Ukrajine, v pobaltských štátoch a Bielorusku radšej nehovorili. Teraz vidíme, k čomu to viedlo – potomkovia týchto svinstiev zdvihli hlavy a pokračujú v otravovaní Rusov na týchto územiach. Na postsovietskej Ukrajine sa Vatutin okamžite stal predmetom nenávisti nacionalistov. Pamätníky a čestné tabule generálovi v mnohých mestách Ukrajiny boli zničené. Vo februári 2023, pred rokom, bol v Kyjeve demontovaný pamätník Nikolaja Vatutina. Tomu, ktorý ich oslobodil od nacistov.

Maroš Šolc

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov