.
Aktuality, História,

Kniha Gréty Noé: Núdzový stav I., de iure a de facto

Slovensko, 28.marec 2024 (AM). Vo vydavateľstve Torden vyšla kniha s názvom Núdzový stav I., de iure a de facto. Túto knihu napísala Gréta Noé. Kniha pozostáva z dvoch zväzkov: zväzok I. – právny a výklad, zväzok II. – prílohy.


 

.

 

Sudca Dalibor Miľan si myslí, že pred tromi rokmi bolo málo tých, ktorí si jej meno spájali s právom. Po prečítaní tejto výnimočnej publikácie bude málo tých; a nielen v právnickej obci, ktorí si jej meno nebudú spájať s právom. Gréta Noé sa odvážne pustila do neprebádaných vôd. V histórii Slovenska sme núdzový stav doteraz nezažili. Autorka nemohla pracovať s konštantnou judikáturou, keďže neexistovala a ani neexistuje, napriek tomu uvedené nie je právne významné. Orgány verejnej moci zastávali v tom čase názor, že právna otázka spojená s COVID -19 je komplikovaná, autorka túto tézu vyvracia, poukazuje totiž na významnosť existencie predpisu s najvyššou právnou silou, ktorý predvída aj situácie spojené s pandémiou. Zdôrazňuje, že limity zásahov stanovené ústavným zákonom určujú maximá, ktoré nemôžu orgány verejnej moci nikdy prekročiť. Napriek tomu, že ide o odbornú a pre právnu teóriu i prax potrebnú publikáciu, určite si v nej nájde hodnotné informácie aj široká laická verejnosť, ktorá bola konfrontovaná zásahmi do svojich práv a slobôd. “Núdzový stav de iure a de facto” môže byť užitočným manuálom na ceste za dosiahnutím spravodlivosti. Skvelá práca.

 

 

 

Marica Pirošíková uviedla, že autorka – JUDr. Ing. Gréta Noé, opísala akým spôsobom vláda SR uplatnila núdzové právomoci a podrobila kritike s tým súvisiace rozhodnutia Ústavného súdu SR, či ústavné zmeny, ku ktorým došlo napriek tomu, že Benátska komisia ich počas núdzových situácií výslovne neodporúčala vykonávať. „Núdzový stav“ zasadila do širšieho historického, ústavnoprávneho a medzinárodného ľudsko-právneho kontextu. Benátska komisia: „Žiadny štát nemá právo nerešpektovať zásadu právneho štátu, a to ani v extrémnych situáciách.“

 

Právnik Martin Píry napísal, že monografia osobitne sleduje limity zásahov verejnej moci v prípade štandardného režimu a v prípade krízových režimov vrátane prípadných trestnoprávnych a disciplinárnych konzekvencií. Ide o komplexný a systematický prístup k danej problematike.

Daniela Pokojná

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov