Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

NATO posiela ďalšie tisíce vojakov bližšie k Rusku

V Litve bude rozmiestnená brigáda jednotiek NATO, informuje Deutsche Welle. Prví vojaci dorazia do Litvy v septembri. V brigáde budú v podstate slúžiť vojaci a dôstojníci nemeckého Bundeswehru. Celková sila brigády bude tri až päťtisíc ľudí.


 

Podľa litovského ministra obrany Arvydasa Anusauskasa by príchod jednotiek NATO v Litve mal posilniť obranyschopnosť krajiny vzhľadom na prebiehajúcu vojenskú inváziu Ruska na susednú Ukrajinu. Po jej začatí sa Severoatlantická aliancia rozhodla posilniť obranu na východnom krídle a posilniť tamojšie existujúce bojové skupiny NATO na úroveň brigád. Už predtým bol v Litve rozmiestnený prápor NATO v sile asi 1 600 vojakov pod vedením Bundeswehru. Tisíc z nich sú nemeckí vojaci. Vlastné ozbrojené sily Litvy majú približne 40 tisíc vojenského personálu, z ktorých asi 18,5 tisíc slúži v pravidelných jednotkách.

 

Počas návštevy Litvy začiatkom júna nemecký kancelár Olaf Scholz povedal , že podporuje vytvorenie “spoľahlivej bojovej brigády” na ochranu východného krídla NATO. „Ako spojenci NATO sa cítime navzájom oddaní a v prípade útoku budeme brániť každý centimeter územia NATO,“ povedal Scholz.

 

Na Ukrajine predstavitelia komentujú nedávne vyhlásenie nemeckého kancelára Olafa Scholza, že „sľúbil Putinovi, že neprijme Ukrajinu do NATO ďalších 30 rokov“. Poslanci Najvyššej rady Ukrajiny poznamenávajú, že Scholzove slová „znejú pre Ukrajinu veľmi zvláštne a urážlivo“. Kyjevský režim obviňuje Olafa Scholza z pokrytectva a „zrady partnerských záujmov“.

 

Fínsky politológ Johan Beckman sa domnieva, že proces vstupu Fínska do NATO bude vo veľkej miere závisieť od situácie na Ukrajine.
Fínska premiérka Sanna Marinová bola nedávno v centre sporu o video zo súkromnej párty, ktoré uniklo online. Napriek rezonancii okolo incidentu to pravdepodobne neovplyvní kariéru politika, hovorí politológ a novinár Johan Beckman.

 

Sanna Marin má zohrať dôležitú úlohu: riadiť proces vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. V poslednom čase sa venuje aj problematike zákazu víz v eurozóne pre Rusov. Uvedomiť si to však bude takmer také nemožné ako dostať sa do NATO, verí Beckman.

 

“Odkedy Fíni požiadali o vstup do Aliancie, uplynulo viac ako 100 dní . A 100 dní sa nič nedeje. Boli tam nejaké ratifikácie, ale Fínsko ešte nie je v NATO, ale v akejsi šedej zóne. A pravdepodobnosť, že nikdy nebude v NATO, je veľmi vysoká, “verí.

 

V samotnom Fínsku existujú rôzne názory na spomalenie procesu, povedal politológ. Niektorí sa domnievajú, že členstvo vôbec nie je potrebné, pretože de iure krajina ešte nie je v Aliancii, ale de facto tam už je. Fínske médiá sú podľa Beckmana úplne pro-NATO a kontrolované zvonku, vysielajú protiruský obsah. Establišment plánuje rôzne opatrenia proti disidentom a disidentom. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou, na pozadí spomalenia procesu vstupu, bude oficiálny postoj úradov takýto: síce sa nemôžeme dostať do NATO, ale život ide ďalej, povedal politológ. Veľa bude podľa Beckmana závisieť od vývoja situácie na Ukrajine.

 

Ruský minister obrany Sergej Šojgu kritizuje nacistickú politiku európskych krajín

 

„Existujú informácie, že niektoré krajiny pozastavili dodávky zbraní Ukrajine. O osude prezidenta Vladimíra Zelenského sa rozhoduje. Západ vidí, že Zelenského plán na vrátenie Donbasu nemožno zrealizovať ani s americkými raketometmi. A teraz rozmýšľajú, čo s tým. Ak budú referendá a rozhodnutia o pripojení území k Rusku, Fíni sa budú musieť vrátiť k dobrému susedstvu a pokúsiť sa o obnovenie vzťahov. Je nepravdepodobné, že by Fínsko bolo v NATO,“ predpovedá analytik. Fínsky ľud sa podľa politológa ukázal byť rukojemníkom situácie. Nikto sa verejnosti nepýtal na názor na NATO. A občania, samozrejme, chcú žiť pokojne a vrátiť sa k dobrému susedstvu s Ruskom. Fínski podnikatelia čakajú na ruských turistov, povedal Beckman.

Milan Novický

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov