Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť, Letectvo,

Spoja sa proti USA? Severná Kórea a Irán – črtá sa nová vojenská spolupráca

Malá, pre radary neviditeľná ponorka, ktorá je schopná celé hodiny vyčkávať v hlbinách mora a dokonca vystreliť v ponorení silnú riadenú strelu je pre Čínu, alebo Severnú Kóreu nepochybne zaujímavá správa. Proti americký blok každým dňom naberá na sile a nové zbrane vyrobené už často krát len vo vlastnej réžii dodávajú na sile a odhodlaní pokračovať v obrane proti americkému teroru.


Irán, 9.október 2020 (AM) – ICBM: dohoda medzi Iránom a Severnou Kóreou? Proti lodná riadená strela Jask-2 z iránskej ponorky Ghadir naďalej udivuje “východné” mocnosti.

 

“Iránu sa podarilo zlepšiť dolet rakety typu Jask-2, ktorá je od teraz odpálená z ponorky Ghadir, postavenej počas sankcií a len s vnútroštátnymi prostriedkami,”- poznamenáva Rodong Sinmun, orgán komunistickej strany, ktorý cituje Russia Today (RT). Severokórejské noviny pri tejto správe nezostávajú až tak dlho a vracajú sa aj k dvom novým radarom iránskej výroby s názvom “Sorouch” a “Missagh”. Nie je neobvyklé, že Severokórejské médiá zverejňujú správy o nových iránskych zbraniach. Predpokladá sa, že Severná Kórea a Irán sú od 80. rokov úzko prepojené s vývojom rakiet, píše RT, ktorý vidí v týchto veciach nové oblasti spolupráce na oboch stranách.

 

Radarové systémy navrhnuté a vyvinuté expertmi iránskych vzdušných síl boli predstavené 24. septembra tohto roku za prítomnosti veliteľa armádnych vzdušných síl. Radarový systém Soroush môže detekovať ciele v malej a strednej nadmorskej výške v okruhu 220 kilometrov a pomocou polovodičových technológií môže vykonávať misie za každých poveternostných podmienok. Druhý radarový systém Misaq je inteligentný systém, zmes primárnych a sekundárnych radarov. Toto je veľká inovácia od Iráncov. A mohli by sme sa tým inšpirovať, tým skôr, že ide o integráciu radaru do integrovaného systému DCA. Zdá sa, že Severná Kórea prejavila bližší záujem o tieto Iránske systémy.

 

A RT dodáva, že medzi Iránom a Severnou Kóreou je toho ešte oveľa viac čo sa bude dať vymieňať. Pchjongjang odhalí a pri príležitosti 75. výročia Komunistickej strany svoju novú strategickú zbraň, medzikontinentálnu balistickú raketa Hwasung-15.
Irán by mohol zaujímať Severo-kórejský balistický program ktorý po prvý krát úspešne odpálila v novembri 2017. Hwasung-15 má dosah až 13000 km a Americké sily so sídlom v Južnej Kórei prehlásili, že môže zasiahnuť ktorý koľvek bod v USA.

 

Iránsky satelit Nour-1, 22 apríla 2020

 

Prvý iránsky vojenský satelit Nour-1 Irán položený na nízku obežnú dráhu v apríli pomocou odpaľovača Qassed, by mohol slúžiť ako základ pre ICBM (Inter continental ballistic missile – medzikontinentálna balistická raketa). Hwasung-15 je schopný vzbudiť záujem Iránu rovnako, ako Jusk-2, ktorý na oplátku zjavne láka Severokórejčanov.

Adam Riečanský

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov