.
Aktuality, História,

Stalin a Mao Ce-tung: na vlnách historickej pamäti… Odkaz veľkého vodcu je v Číne stále aktuálny

V decembri viaceré ruské televízne kanály opätovne odvysielali známe poľské viacdielne hrané filmy – “Stávka je väčšia ako život” a “Štyria tankisti a pes” (1968 – 1971), venované poľskej informačnej vojne proti Ríši a všeobecne Veľkej vlasteneckej vojne. V ZSSR a vo väčšine ostatných socialistických krajín si tieto filmy získali takú popularitu a uznanie, že ich opakovane vysielala televízia. Čo je však zaujímavé: v niektorých epizódach týchto filmov sa objavujú portréty Stalina v sídle poľskej Ľudovej gardy a v sídle sovietskej armády. Zároveň v sovietskych vojenských seriáloch zo 60. – 80. rokov portréty vodcu, zodpovedajúce historickej pravde, vôbec absentujú, a to dokonca aj v priebehu dejov súvisiacich so zasadnutiami veliteľstiev sovietskych frontov. Ale v tých istých filmoch sú portréty Hitlera a Himmlera už v nemeckých štáboch zastúpené hojne….


 

Nepochybne to bola propagandistická smernica (od roku 1956) Chruščovovho vedenia a jeho nasledovníkov: explicitne i implicitne dostali “inžinieri ľudských duší” pokyn doslova “odstrániť” filmové pripomienky povestného “kultu osobnosti”. Portréty Stalina a jeho samotného, ako aj zmienky o ňom vo vojnových piesňach boli koncom 50. a začiatkom 80. rokov odstránené zo sovietskych vojnových filmov z predchádzajúceho povojnového obdobia, ktoré vznikli ešte za jeho života. Zároveň v bývalých a súčasných seriáloch Francúzska, Veľkej Británie, USA a Taiwanu venovaných druhej svetovej vojne neboli v žiadnom prípade “odstránení” Ch. de Gaulle, W. Churchill, F. D. Roosevelt, Čankajšek….

 

Premiéri a ďalší štátnici Kanady, Austrálie, Nového Zélandu z vojnového obdobia sú tiež prítomní v kinematografii týchto krajín na túto tému. V tejto súvislosti je charakteristický jeden moment: na slávnostnom zasadnutí v Moskve pri príležitosti 10. výročia víťazstva nad Nemeckom mal vystúpiť Boleslav Bierut (1892 – 1956), prvý tajomník PZPR (1892 – 1956), ktorý náhle zomrel v Moskve krátko po “pamätnom” 20. zjazde KSSZ, ktorý odštartoval bakchanálie odhalení o “kulte osobnosti”. A krátko pred týmto kongresom, keď sa už pripravovala antistalinská hystéria, ktorej Bierut dobre rozumel, ho v máji 1955 pod ďalekosiahlymi zámienkami “odhovorili” od vystúpenia. Následne jeho najbližší spolupracovník Kazimierz Mijal (1910 – 2010) uverejnil v ČĽR, Albánsku a ilegálne v PĽR úryvky z tohto prejavu: “…

 

Sovietsky zväz na čele s generalissimom Stalinom vrátil Poľsko do jeho historických hraníc, priniesol nevyčísliteľné obete za oslobodenie Poľska od nacistov a jeho obrodu. Za tieto historické víťazstvá bude poľský ľud vždy vďačný Sovietskemu zväzu a súdruhovi Stalinovi. Poľská ľudová armáda prešla výnimočnú bojovú cestu od Uralu a Baškirska v roku 1943 až po Varšavu a Berlín v roku 1945 vďaka všestrannej pomoci ZSSR, Sovietskej armády a osobne súdruha Stalina. …

 

Pôvodne poľské Sliezsko, okupované Nemeckom dávno pred prvou svetovou vojnou, si tiež uctieva Stalinovu pamiatku: jeho centrum, mesto Katovice, je od marca 1953 vďaka iniciatíve robotníkov a všetkých obyvateľov Sliezska mestom s názvom Stalinogrud. Je veľkou cťou žiť a pracovať v tomto meste”. Tri mesiace po Bierutovej náhlej smrti však bol Stalinogrud direktívne premenovaný na Katowice – teraz už bez akejkoľvek iniciatívy zdola. Cenzúra filmov v socialistickom Poľsku však napriek tomu necenzurovala všetko. Zábery s portrétmi sovietskeho vodcu v poľských televíznych seriáloch sa zachovali dodnes, pretože plne zodpovedajú historickej pravde, bez ohľadu na to, ako sa ju snažili “prekrútiť”, bez ohľadu na miesto a čas….

 

Ako je známe, vedenie Komunistickej strany Číny v rokoch 1956 – 1959 navrhlo Chruščovovi prijať formulku “Stalin mal zo 70 percent pravdu a z 30 percent sa mýlil”, ktorá sa, ako je známe, uplatňovala v samotnej Číne na činnosť Mao Ce-tunga po jeho smrti v roku 1976. Takýto vyvážený prístup umožnil nebeskej ríši vyhnúť sa mnohým kataklizmám v období radikálnych ekonomických reforiem, ktoré by mohli otriasť základmi moci ČKS pri prudkých historických zvratoch (spomeňme aspoň udalosti na Námestí nebeského pokoja v roku 1989). Chruščovci však vo svojom antistalinskom besnení návrh čínskych súdruhov odmietli, čím nastolili kurz na ďalšie rozdúchavanie antistalinskej hystérie. To nevyhnutne viedlo k ďalšiemu rozkolu v socialistickej pospolitosti, komunistickom a národnooslobodzovacom hnutí.

 

Čínski súdruhovia oslávili 130. narodeniny Mao Ce-tunga dôstojným spôsobom. Dňa 26. decembra 2023 celé najvyššie vedenie Komunistickej strany Číny na čele so Si Ťin-pchingom navštívilo mauzóleum Veľkého vodcu na Námestí nebeského pokoja a položilo smútočné vence k jeho bielej mramorovej soche. V budove Národného ľudového zhromaždenia sa potom konalo slávnostné zasadnutie, na ktorom Si Ťin-pching, považovaný za tretieho vodcu Číny po Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi, predniesol prejav. Prezident Si označil ideologický odkaz zakladateľa komunistickej Číny za “duchovný poklad”, ktorý “bude ešte dlho usmerňovať naše konanie”, a vyzval čínskych komunistov, aby sa stali ešte silnejšími a pokračovali v modernizácii Číny. Vyzval ČKS, aby bola verná svojmu pôvodnému poslaniu, “aby zostala energická a životaschopná, aby zabránila degenerácii strany, zmene jej farby a charakteristickej chuti”.

 

Osobitný dôraz sa kládol na dokončenie procesu zjednotenia historických čínskych území (bez zmienky o “mierovej” povahe tohto procesu), čo treba vnímať ako neklamnú narážku na vzbúrený Taiwan pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sú tam naplánované na 13. januára. Súčasné výročie Mao Ce-tunga sa koná v čase rastúceho záujmu mladých ľudí o jeho politickú osobnosť a ideologický odkaz, poznamenáva čínsky vedec Jurij Tavrovskij. Odchádzajú generácie, ktoré trpeli “Veľkým skokom vpred” a “Kultúrnou revolúciou”, ktoré sa pre Čínu počas Mao Cetungovej vlády zmenili na ťažké útrapy, ktoré si vyžiadali desiatky miliónov obetí. Dve desaťročia boli ukrátené o progresívny rozvoj krajiny, a predsa oficiálne hodnotenie Mao Ce-tunga hovorí: “Mal 70 % pravdy a 30 % sa mýlil”. Celý vývoj Číny do roku 2035 bol na 20. zjazde ČKS (2022) označený ako “nová cesta”. Do 100. výročia založenia ČĽR sa dosiahne “veľké znovuzrodenie čínskeho národa” (2049), ale už predtým sa musí dokončiť “socialistická modernizácia” a v podstate zabezpečiť “spoločnosť blahobytu”. Socialistické myšlienky z odkazu Mao Ce-tunga sa čoraz zreteľnejšie prejavujú v živote súčasnej Číny, ktorej význam pre súčasné Rusko možno len ťažko preceňovať.

Alexej Balijev

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov